Udostępnij
Skomentuj

Asus UX533FTC – recenzja, dane techniczne. Czy warto?

Firma Asus przygotowała kompaktowy laptop 15-calowy. Producent wskazuje, że model UX533FTC jest o 12% mniejszy o standardowych urządzeń z tej kategorii.

Mniejsza jest również waga, co przekłada się na możliwość wygodnej pracy w trybie mobilnym. Laptop kierowany jest do klientów biznesowych, freelancerów, a także osób poszukujących nowoczesnego sprzętu multimedialnego.

Polecane laptopy Asus

Asus UX533FTC – dane techniczne oraz cena

Producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów Intel Comet Lake-U, które w ostatnim czasie zyskują znacząco na popularności. Wynika to oczywiście ze zwiększonej wydajności, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poboru energii.

Asus UX533FTC – dostępne konfiguracje

Podobnie jak większość nowych laptopów z serii Asus ZenBook, model UX533FTC został wyposzczony na rynek w kilku wersjach, które różnią się między sobą wykorzystanymi podzespołami, a także matrycą. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na procesory. Do wyboru mamy dwie opcje.

W przypadku laptopów tańszych (cena przeważnie na poziomie 4999-5499 zł), skorzystać możemy z procesora Intel Core i5-10210U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU wyróżnia się sporą uniwersalnością. Przy zachowaniu niskiego poboru energii (współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W), zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność, która posłuży do obsługi programów multimedialnych i biznesowych. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej.

Przekłada się to na nieco wyższą moc obliczeniową w porównaniu z niskonapięciowymi procesorami wcześniejszej, dziewiątej generacji. W testach Cinebench R15 układ ten uzyskał średnią na poziomie 168 punktów dla trybu jednowątkowego i 643 punkty dla trybu wielowątkowego. Potwierdza to jego wspomniane wcześniej zastosowanie.

Jeśli jednak będzie to dla Was zbyt mało, możecie postawić na modele laptopa o 500-600 złotych droższe, w których znajdziecie procesor Intel Core i7-10510U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku trzeba podkreślić wyższe taktowanie (1800-4800 MHz), a także większą ilość pamięci podręcznej (8 MB). Zapewni on kilkunastoprocentowy wzrost wydajności, przy zachowaniu tego samego współczynnika TDP. W testach Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 188 i 678 punktów.

Laptop Asus UX533FTC nie korzysta ze standardowej pamięci RAM w postaci kości montowanych na płycie głównej. Pamięć została bowiem wlutowana w płytę, przez co nie można jej powiększyć. Zdecydować można się na wersje korzystające z 8 GB lub 16 GB pamięci RAM. Każdy laptop dysponuje również szybkim dyskiem twardym SSD M.2 PCIe – jego pojemność wyniesie od 256 GB do 1 TB.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest karta graficzna. W podstawowych wersjach laptopa Asus UX533FTC korzysta z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Jeśli jednak zależy Wam na wyższej wydajności i obsłudze programów graficznych bądź gier, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w kartę dedykowaną – wybór padł na model Nvidia GeForce GTX1650 Max-Q Design z 4 GB pamięci własnej.

Polecane laptopy Asus

Asus UX533FTC – wygląd

Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z laptopem kompaktowym, specjalnie pomniejszonym w porównaniu z innymi modelami 15-calowymi. Asus UX533FTC ma zapewnić komfortową pracę nie tylko przy biurku, ale również w innych miejscach, także w podróży. Zapewnia to również niewielka waga urządzenia, wynosząca 1,55 kg z baterią.

W rzeczywistości, laptop jest bardzo poręczny i stosunkowo cienki, co oczywiście przekłada się na wygodę podczas pracy w trybie mobilnym. Zadowolone powinny być z niego osoby, którym często zdarza się pracować na przykład w pociągu. Do tego należy dodać także wysoką jakość wykonania – użyte tworzywa zapewniają odpowiednią sztywność konstrukcji, która nie wygina się pod naporem. Dobrze należy ocenić również pracę zawiasów, pozwalających na odchylenie ekranu o 145 stopni. Jeśli zaś chodzi o zestaw portów i złączy, jest on mocno standardowy. Z pewnością wielu użytkowników ucieszy dostępność 3 portów USB, co jednak w tej kategorii jest normą.

Asus UX533FTC – matryca

15-calowy ekran zapewnia wygodną przestrzeń roboczą, zwłaszcza że został on praktycznie pozbawiony ramek (zajmuje 92% powierzchni przedniego panelu). Na rynku znajdziemy wersje z trzema różnymi matrycami. W przypadku najdroższej opcji, skorzystać możemy z matrycy 4K UHD, natomiast w tańszych z wyświetlacza Full HD z błyszczącą lub matową powłoką.

Każdy model obsługuje częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 60 Hz oraz kąty widzenia wynoszące 178 stopni. Wszystko to przekłada się na przyzwoity kontrast i odwzorowanie kolorów. Laptop sprawdzi się więc zarówno podczas użytku multimedialnego, jak i podczas obsługi prostych programów graficznych.

Asus UX533FTC – klawiatura i touchpad

Laptopy z serii Asus ZenBook cenione są za dobrej jakości osprzęt, który zapewnia wygodną obsługę biznesową i multimedialną. W przypadku modelu UX533FTC jest podobnie. Sześciorzędowa klawiatura została wyposażona w podświetlenie i panel numeryczny, który uległ jednak zwężeniu w porównaniu ze standardowymi laptopami.

Wykorzystane tworzywa i przełączniki zapewniają wyraźny skok klawiszy i dobrą reakcję. Do tego należy dodać stosunkowo cichą pracę – wszystko to gwarantuje wygodne pisanie bezwzrokowe. Tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być męczące bardziej niż zwykle. Plusik możemy postawić także przy touchpadzie. Płytka wyróżnia się dużymi wymiarami i dobrymi właściwościami ślizgowymi.

Asus UX533FTC – wydajność

Konfiguracji sprzętowych laptopa UX533FTC nie ma wiele, jednak analizując specyfikacje i testy diagnostyczne, lepszym wyborem okażą się modele wyposażone w procesor Intel Core i7. Różnica w porównaniu z modelem i5 nie jest znacząca, jednak i tak wskazuje na nieco większe możliwości sprzętu. W przypadku obsługi bardziej wymagających programów biznesowych może mieć to znaczenie.

Podobnie jak w przypadku doboru dedykowanej karty graficznej. Jednostka Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q Design zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność. Jest to karta stosunkowo nowa (jej premiera miała miejsce 23 kwietnia 2019 roku), co także może okazać się istotne. 4 GB pamięci własnej i wysokie taktowanie przekłada się na możliwość bardziej zaawansowanej obróbki grafiki oraz obsługi programów do montażu wideo.

Możliwości karty potwierdzają testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona przyzwoitą średnią na poziomie 11430 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 59 656 punktów. Co ważne, karta pozwala na obsługę wielu nowych gier. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Asus UX533FTC – wady i zalety

Laptop Asus UX533FTC to sprzęt o uniwersalnym charakterze. Wyróżnia się kompaktowymi wymiarami i zmniejszoną wagą, a do tego korzysta z bardzo solidnych podzespołów. Dzięki temu sprawdzi się w domu, a także w pracy – zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Po stronie jego zalet należy zapisać również możliwość wyboru 3 różnych matryc, bardzo solidnie wykonany osprzęt oraz odpowiednio zabezpieczoną konstrukcję. Problem dla wielu osób może być cena Asus UX533FTC, która jest dość wysoka. Zwłaszcza w przypadku wersji z procesorem i7. Do tego dodać można mocno standardowy zestaw portów i złączy oraz brak czytnika linii papilarnych.

Asus UX533FTC – wady i zalety

ZALETY

 • Zmniejszona budowa
 • Niewielka waga
 • Dobra praca mobilna
 • Przyzwoite procesory Intel Comet Lake-U
 • Dedykowana karta graficzna
 • Dysk twardy SSD M.2 PCIe
 • Wysoka jakość wykonania obudowy
 • Solidny osprzęt
 • 3 matryce do wyboru

WADY

 • Brak dodatkowych portów i złączy
 • Wysokie ceny dostępnych konfiguracji
 • Brak czytnika linii papilarnych

Asus UX533FTC – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony laptop znajdzie zastosowanie w wielu firmach, nie tylko tych najmniejszych. Powinien zadowolić również użytkowników domowych oraz freelancerów. Jeśli więc dysponujecie większym budżetem, model Asus UX533FTC może okazać się bardzo ciekawym wyborem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.