Udostępnij
Skomentuj

ASUS TUF Gaming FX705 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Asus przygotowała bardzo rozbudowaną serię komputerów gamingowych FX705.

Na rynku oferowane są one w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych, dzięki czemu każdy gracz jest w stanie dobrać sprzęt zgodnie z własnymi potrzebami, a także wymaganiami sprzętowymi gier, które planuje zainstalować. Uwagę warto zwrócić także na modele zamontowanych matryc i na jakość wykonania obudowy.

ASUS TUF Gaming FX705 – dane techniczne oraz cena

W sklepach znajdziemy nie tylko modele podstawowe, ale również niestandardowe, oznaczone jako DD, DT, DU, DV oraz DY. Ich specyfikacje są tak zróżnicowane, że warto pokrótce przeanalizować każdą z nich. Zdecydowanie ułatwi to wybór tego najlepszego modelu.

ASUS TUF Gaming FX705 – dostępne konfiguracji

Na początek zajmiemy się omawianiem konfiguracji modelu podstawowego. Do pozostałych przejdziemy w dalszej części tekstu. Warto nadmienić, że laptop ASUS TUF Gaming FX705 pojawił się na rynku na początku tego roku. Jest to sprzęt budżetowy, mający dać dostęp do nowych gier także graczom o mniej zasobniejszych portfelach.

W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na dwa różne układy. Tym wydajniejszym jest bez wątpienia Intel Core i7-8750H (montowany między innymi w konfiguracjach Asus TUF Gaming FX705GM), który dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i aż dwunastoma wątkami. Już samo to pokazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem, który pozwoli nam na uruchomienie produkcji z segmentu AAA. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi ona do poziomu 4100 MHz. Do tego dodać możemy również 9 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Zobacz ASUS TUF Gaming FX705

Procesor gwarantuje naprawdę wysoką wydajność, która okaże się wystarczająca w każdej nowej produkcji. Układ upora się również z obsługą różnego rodzaju programów specjalistycznych, wykorzystywanych chociażby do obróbki grafiki i montażu wideo. Bardzo dobrze prezentuje się ona także w testach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 173 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1116 punktów w trybie wielowątkowym.

W nieco tańszych konfiguracjach omawianego laptopa znajdziemy natomiast procesor Intel Core i5-8300H (znaleźć można go między innymi w wersji Asus TUF Gaming FX705GD), który jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego taktowanie wynosi od 2300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Układ korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej. Parametry są więc niższe, co jednak nie oznacza, że procesor ten nie poradzi sobie z obsługą gier. Wręcz przeciwnie, co potwierdzają wspomniane testy diagnostyczne, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 170 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym rezultat zatrzymał się na 805 punktach.

Konfiguracje laptopa są zróżnicowane nie tylko pod względem montowanych procesorów, ale również kart graficznych. Zdecydować możemy się na jedną z trzech jednostek od Nvidii:

 • Nvidia GeForce GTX 1050występuje w wersjach z 2 GB lub 4 GB pamięci GDDR5. Może mieć problemy z obsługą gier szczególnie wymagających pod względem sprzętowym;
 • Nvidia GeForce GTX 1050 Tikorzysta z 4 GB pamięci GDDR5, zapewni o kilkanaście klatek na sekundę więcej niż model podstawowy;
 • Nvidia GeForce GTX 1060zdecydowanie najmocniejsza jednostka montowana w podstawowym modelu laptopa Asus TUF Gaming FX705. Jest montowana w wersjach z 3 GB lub 6 GB pamięci i zapewni obsługę każdej nowej gry.

Komputer napędzany jest również poprzez szybką pamięć RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2666 MHz). Jak wskazuje specyfikacja, Asus TUF Gaming FX705 może obsłużyć maksymalnie 32 GB pamięci (pod obudową znajdziemy dwa wolne sloty na kości). Do tego wszystkiego dochodzi także dysk twardy. Warto nadmienić, że producent przygotował kilka rozwiązań. W wersjach najtańszych znajdziemy pojedynczy dysk talerzowy HDD, którego pojemność może wynieść 1 TB, natomiast konfiguracje droższe są wyposażane w dyski SSD M.2 PCIe, gwarantuje znaczne przyspieszenie systemu operacyjnego. Istnieje również możliwość zakupu laptopa z dwoma dyskami (HDD + SSD).

ASUS TUF Gaming FX705 DD/DT/DU/DV/DY – konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, na rynku znajdziemy również wiele innych modeli, zróżnicowanych pod względem sprzętowym. Korzystają one między innymi z układów AMD Ryzen, a także kart graficznych Nvidia GeForce RTX. Poniżej przedstawiamy ich krótką rozpiskę.

 • Asus TUF Gaming FX705DD/DT/DU – w przypadku tych trzech modeli należy zwrócić uwagę na wykorzystanie procesorów AMD Ryzen. Szczególnie wysoką wydajnością wyróżnia się model Ryzen 7 3750H (cztery rdzenie, osiem wątków), który znajduje się na podobnym poziomie co i5-8300H. W tańszych wersjach znajdziemy natomiast układ AMD Ryzen 3 3550H. Do tego dochodzą karty graficzne od Nvidii. Do wyboru mamy 3 modele – GeForce GTX 1050 (3 GB pamięci GDDR5), GTX 1650 (4 GB pamięci GDDR5) oraz GTX 1660 Ti (6 GB pamięci GDDR6).
 • Asus Tuf Gaming FX705DY – model oferowany jest z procesorem AMD Ryzen 5 3550H, który dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego taktowanie wynosi od 2100 MHz do 3700 MHz (wyniki w Cinebench R15 – 142 punkty w trybie jednowątkowym i 742 punkty w trybie wielowątkowym). Gracze mogą skorzystać także z możliwości karty AMD Radeon RX 560X, która wykorzystuje 4 GB pamięci własnej.
 • Asus Tuf Gaming FX705DV- na rynku znajdziemy konfiguracje wyposażone w procesory Ryzen 7 3750H oraz Ryzen 5 3550H. Producent dobrał do nich super wydajną kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2060, która nie tylko wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością (korzysta z 6 GB pamięci GDDR6), ale również obsługą technologii Ray Tracingu, która zwiększa realizm efektów świetlnych, dzięki czemu gry wyglądają jeszcze lepiej.

ASUS TUF Gaming FX705 – wygląd

Skoro wiemy już, z jakich podzespołów korzystają poszczególne modele laptopa, możemy w końcu przejść do omówienia jakości jego wykonania. W przypadku wersji standardowej, do czynienia mamy ze sprzętem 17-calowym, którego wymiary nie sprzyjają wykorzystaniu go w trybie mobilnym. To samo zresztą tyczy się jego wagi (sprzęt waży 2,6 kg). Nie to jest jednak najważniejsze. Laptop zapewnia szeroką, wygodną przestrzeń roboczą, która w przypadku obsługi gier okaże się bardzo przydatna.

Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z laptopem budżetowym, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że obudowa została wykonana w całości z plastiku. Co ciekawe, tworzywo imituje szczotkowane aluminium, dlatego na zdjęciach laptop wygląda, jakby jego obudowa była bardziej wytrzymała. W rzeczywistości jest nieco gorzej – klapa ekranu dość łatwo poddaje się wygięciom, do tego dochodzą lekkie odkształcenia obudowy w okolicach touchpada. Kolejnym minusem jest spora podatność na zabrudzenia. Odciski palców są bardzo widoczne.

Nie jest to jednak obudowa zła – w ramach standardowego użytkowania przy biurku powinna okazać się wystarczająca. Jeśli chodzi o zastosowany design, mamy do czynienia z dość prostą, ciemną bryłą, która przypomina inne sprzęty gamingowe znajdujące się w ofercie firmy Asus. Plusik możemy postawić przy jakości wykonania zawiasów. Działają one płynnie, pozwalając na odchylenie ekranu maksymalnie o 140 stopni. Zestaw portów i złączy jest natomiast mocno standardowy. Szkoda, że zabrakło w nim miejsca na czytnik kart pamięci.

ASUS TUF Gaming FX705 – matryca

Wspomnieliśmy już o tym, że laptop jest 17-calowym, co gwarantuje dużą swobodę gry. Warto podkreślić również to, że oferowane na rynku konfiguracje korzystają z matryc Full HD, wykonanych w technologii IPS. Panel wyróżnia się maksymalną jasnością wynoszącą 318 cd/m2 i szerokimi kątami widzenia. Do tego dochodzi pokrycie palety barw sRGB na poziomie 86% i palety AdobeRGB wynoszące 62%.

Nie są to oczywiście parametry, które mogą powalić na kolana, jednak do gier powinny okazać się jak najbardziej wystarczające. Brak tu problemów z migotaniem czy też wyświetlaniem kolorów, dlatego też gracze powinni być zadowoleni. Zwłaszcza że matryca dysponuje matową powłoką, dzięki której gra przy odsłoniętym oknie nie będzie wiązała się ze znacznym spadkiem widoczności wyświetlanych treści.

ASUS TUF Gaming FX705 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w klawiaturę z podświetleniem trójstopniowym. Jest to model pełnowymiarowy, wyposażony w panel numeryczny. Skok klawiszy jest wyraźny, co pozytywnie wpływa na doznania płynące z gier. Warto jednak podkreślić, że całość ugina się lekko w okolicach panelu numerycznego, a także po lewej stronie, przy kombinacji klawiszy WSAD. Nie jest to jednak problem, który w znaczący sposób wpływałby na komfort grania.

Choć touchpady w laptopach gamingowych są często bagatelizowane, płytka zamontowana w modelu TUF Gaming FX705 wyróżnia się bardzo przyzwoitą jakością wykonania. Jej właściwości ślizgowe sprawiają, że zapewnia naprawdę przyjemne i precyzyjne operowanie kursorem.

ASUS TUF Gaming FX705 – wydajność

Najmocniejsze konfiguracje modelu podstawowego korzystają z możliwości procesora Intel Core i7-8750H, który doskonale sprawdza się w trybie wielowątkowym. Jego moc obliczeniowa okaże się w zupełności wystarczająca do obsługi najnowszych gier.

Do procesora warto dobrać kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci. Poradzi sobie ona nie tylko z najnowszymi produkcjami z segmentu AAA, ale również wieloma programami specjalistycznymi, wykorzystywanymi chociażby do obróbki grafiki. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 14693 punktów, natomiast w 3DMark Ice Stor Extreme Graphics wyniosła 158427 punktów.

Recenzja ASUS TUF Gaming FX705 objęła także obsługę gier. Najmocniejsza konfiguracja nie powinna mieć problemów z najnowszymi produkcjami, choć oczywiście nie we wszystkich możliwe stanie się uruchomienie najwyższych detali graficznych.

ASUS TUF Gaming FX705 – wady i zalety

Ogromna swoboda wyboru konfiguracji sprzętowych to największy atut omawianego laptopa. Mowa tu także o modelach niestandardowych, wykorzystujących procesory AMD Ryzen. Wszystko to pozwala graczowi dobrać sprzęt w zależności od potrzeb, jak i możliwości finansowych.

Jeśli chodzi o model podstawowy, wyróżnić należy między innymi całkiem przyzwoitą matrycę, a także dobrze wykonany osprzęt. Do tego wszystkiego dodać możemy dobrą wydajność w grach (zwłaszcza w przypadku najlepszych konfiguracji), a także zadowalająca kulturę pracy. Również cena ASUS TUF Gaming FX705 jest bardzo atrakcyjna.

Jeśli chodzi natomiast o wady, przyczepić można się przede wszystkim do dość ubogiego zestawu portów (brak między innymi czytnika kart pamięci). Po stronie wad znajdzie się również plastikowa obudowa, a także spora podatność na zabrudzenia.

ZALETY

 • Mnóstwo konfiguracji do wyboru
 • Na rynku dostępne są również modele z procesorami AMD Radeon i lepszymi kartami graficznymi
 • Dobrej jakości matryca IPS
 • Dobrze wykonany osprzęt
 • Odpowiednia wydajność w grach
 • Możliwość zakupu modelu z dyskiem twardym SSD

WADY

 • Plastikowa obudowa
 • Ubogi zestaw porw
 • Wysoka podatność na zabrudzenia

ASUS TUF Gaming FX705 – podsumowanie, czy warto?

Omówiony wyżej laptop nie jest drogi, co dla wielu graczy okaże się wystarczające, by się nim zainteresować. Warto wspomnieć o tym, że na rynku dostępnych jest również wiele modeli korzystających z nieco innych podzespołów (ich ceny również są inne), dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.