Udostępnij
Skomentuj

Asus ROG Strix GL704 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy nową odsłonę 17-calowego laptopa gamingowego od firmy Asus. Co potrafi model ROG Strix GL704?

Producent zdecydował się między innymi na zamontowanie nowszych, jeszcze lepszych podzespołów, które mają zagwarantować pełną moc w grach najbardziej wymagających pod względem technicznym. Do zakupu zachęcać ma także wysoka jakość wykonania obudowy, a także sprawny osprzęt.

Asus ROG Strix GL704 – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe nie są specjalnie zróżnicowane, co jednak nie oznacza, że nie ma z czego wybierać. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim karty graficzne montowane w laptopach, a także ich matryce. Przed wydaniem sporej sumy pieniędzy warto więc dokonać przynajmniej pobieżnej analizy.

Asus ROG Strix GL704 – dostępne konfiguracje

Już sama tabelka wskazuje, że mamy do czynienia z potężną maszyną gamingową, która jest kierowana do osób chcących uzyskać wysoką ilość klatek na sekundę we wszystkich nowych grach. Co więcej, zakup laptopa okaże się inwestycją na kilka najbliższych lat.

Za sporą wydajność sprzętu odpowiada między innymi procesor Intel Core i7-8750H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU został przystosowany nie tylko obsługi nowych gier, ale również pracy z użyciem narzędzi specjalistycznych, wykorzystywanych między innymi podczas obróbki grafiki, montażu wideo czy też tworzenia modeli 3D.

Zobacz Asus ROG Strix GL704

Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu aż 4100 MHz. Do tego dodać możemy również 9 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Jak już zostało wspomniane, wydajność układu jest bardzo wysoka, dzięki czemu nie musimy obawiać się spadków płynności animacji w najbardziej wymagających grach, także w tych sieciowych. Potwierdzeniem sporej wydajności sprzętu są testy diagnostyczne, które zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią wynoszącą 173 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym zatrzymała się na 1116 punktach. Warto zaznaczyć, że każdy model sprzedawany na rynku korzysta z tego właśnie procesora.

W przypadku kart graficznych, do wyboru są dwie opcje. W laptopach droższych znajduje się karta Nvidia GeForce RTX 2070 z aż 8 GB pamięci typu GDDR6. Jest to jedna z lepszych jednostek gamingowych dostępnych obecnie na rynku. Zapewni płynne działanie każdej gry na wysokich detalach graficznych.

Nieco tylko słabsza jest druga karta montowana w laptopie Asus ROG Strix GL704, a mianowicie Nvidia GeForce RTX 2060. Dysponuje ona 6 GB pamięci własnej i także pozwoli na komfortową rozgrywkę w każdej produkcji. Obie karty są wyjątkowe także z innego powodu. Obsługują bowiem technologię Ray Tracingu, dzięki której oświetlenie, a także efekty świetlne są bardziej realistyczne. Wszystko to wpływa na dodatkową poprawę doznań graficznych podczas gry.

Specyfikacja Asus ROG Strix GL704 wskazuje również na wykorzystanie przez producenta szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Mowa o kościach wyróżniających się taktowaniem 2666 MHz – ich pojemność może wynieść maksymalnie 32 GB, dzięki czemu możemy stworzyć maszynę, dla której żadna gra nie będzie wyzwaniem.

Decydując się na omawianego laptopa, warto sprawdzić również to, z jakich dysków twardych korzystać. Na rynku dostępne są bowiem konfiguracje wyposażone w pojedynczy dysk HDD lub SSD M.2 PCIe. Pierwszy z nich jest tańszy, natomiast drugi zapewnia zdecydowane przyspieszenie działania systemu operacyjnego i skrócenie realizacji wielu operacji. Co ważne, zakupić można także model wyposażony w dwa dyski – HDD i SSD.

Asus ROG Strix GL704 – wygląd

Skoro omówiliśmy już kwestię podzespołów montowanych w poszczególnych konfiguracjach sprzętowych, możemy przejść do wyglądu i jakości wykonania sprzętu. Od razu należy podkreślić, że producent nie silił się na specjalną mobilność swojego sprzętu. Do czynienia mamy z laptopem 17-calowym, ważącym prawie 3 kilogramy. Oczywistością jest to, że najlepiej sprawdza się on w trybie stacjonarnym. Trzeba jednak przyznać, że jak na tego typu sprzęt, ROG Strix GL704 nie zajmuje wiele miejsca na biurku. Obudowa jest bardzo schludna i niezbyt gruba – atrakcyjnie prezentuje się zwłaszcza ekran, który został pozbawiony grubych ramek.

Warto wspomnieć także o elementach świecących, które nadają urządzeniu gamingowego charakteru. Świeci zarówno logo znajdujące się na pokrywie ekranu, jak i cienki pasek w okolicach przedniej krawędzi obudowy. Generowane światło możemy regulować.

Pokrywa ekranu została wykonana z aluminium, dzięki czemu wyróżnia się odpowiednią sztywnością. Jej wygięcie nie jest takie łatwe, co z pewnością należy zapisać po stronie zalet. Pozostałe części konstrukcyjne przygotowano z tworzyw sztucznych. Całość spełnia najważniejsze kryteria dotyczące wytrzymałości mechanicznej, dlatego nie powinniśmy obawiać się o kondycję naszego sprzętu. Dobrze sprawdzają się także zawiasy, które pozwalają na odchylenie ekranu o maksymalnie 145 stopni. Ze względu na odchudzenie ramek ekranu, przeniesiona została kamera internetowa. Znalazła się ona pod ekranem, co niestety sprawia, że jej użycie okaże się nieco utrudnione.

Na pochwałę zasługuje natomiast zestaw zamontowanych portów i złączy. Sporym atutem laptopów 17-calowcyh jest to, że producenci skorzystać mogą z dużej ilości wolnego miejsca, co pozwala na umieszczenie wielu przydatnych elementów. Tak też jest w tym przypadku – aż 5 portów USB (w tym jeden typu C), złącza HDMI i Mini DisplayPort, a także gniazdo audio i czytnik kart pamięci. Wszystko to okaże się bardzo przydatne. Jedynym minusem jest brak portu z obsługą interfejsu Thunderbolt 3.

Asus ROG Strix GL704 – matryca

Ekran 17-calowy zapewnia nam bardzo wygodną przestrzeń roboczą, co w przypadku obsługi gier jest bardzo dobrą informacją. Komfort ogrywania nowych tytułów na takim wyświetlaczu jest znacznie większy niż ma to miejsce w przypadku modeli 15-calowych. Co ważne, wszystkie konfiguracje sprzętowe dostępne na rynku zostały wyposażone w panel Full HD IPS, przygotowany przez firmę AU Optronics.

Na uwagę zasługują przede wszystkim szerokie katy widzenia, a także odświeżanie na poziomie 144 Hz i czas reakcji 3 ms – jest to dobra informacja zwłaszcza dla miłośników dynamicznych gier sieciowych, w których to każdy ułamek sekundy ma znaczenie. Dzięki takim parametrom, możemy liczyć na płynny obraz w każdej sytuacji, nawet wówczas, gdy na ekranie dzieje się bardzo dużo.

Jak prezentują się pozostałe parametry? Matryca osiąga maksymalną luminancję na poziomie około 290-300 cd/m2, a więc blisko normy. Do tego dochodzi 90% pokrycia palety barw sRGB (choć producent wskazuje na 100%) i 65% palety AdobeRGB. Warto zaznaczyć również, że średni błąd DeltaE2000, wskazujący na poprawność generowania kolorów, wyniósł poniżej 3 punktów, który jest niejako wyznacznikiem jakości.

Wszystko to prezentuje się bardzo przyzwoicie. Nie mamy do czynienia z laptopem wyposażonym w topową matrycę, jednak z pewnością spełnia on najważniejsze kryteria, dzięki czemu skupić możemy się na rzeczy najważniejszej, a więc ogrywaniu nowych produkcji.

Asus ROG Strix GL704 – klawiatura i touchpad

Przechodzimy do kolejnej niezwykle ważnej kwestii, a mianowicie jakości wykonania osprzętu. Do dyspozycji otrzymaliśmy pełnowymiarową klawiaturę, która wyróżnia się oddzielonymi klawiszami strzałek, a także specjalnymi skrótami (np. do regulacji głośności), znajdującymi się nad klawiszami funkcyjnymi.

Klawiatura została wyposażona w podświetlenie RGB, które możemy łatwo regulować i dostosowywać do własnych potrzeb. Do czynienia mamy z konstrukcją typowo gamingową. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu możemy liczyć na wysoki komfort prowadzenia rozrywki. Co równie ważne, klawiatura działa stosunkowo cicho – pozostali domownicy nie muszą więc obawiać się głośnego stukania podczas intensywnej sesji gamingowej.

Plusik możemy postawić także przy jakości wykonania touchpada. Płytka nie jest duża, co w przypadku laptopa 17-calowego może dziwić, jednak jej parametry ślizgowe stoją na wysokim poziomie. Wszystko to zapewnia wygodną, precyzyjną pracę. To samo tyczy się zamontowanych przycisków.

Asus ROG Strix GL704 – wydajność

Jak pokazują testy diagnostyczne Cinebench R15, do czynienia mamy z bardzo wydajnym procesorem, który bardzo dobrze spełnia wymagania nowych gier. Najważniejszym elementem wydaje się jednak karta graficzna – na uwagę zasługuje przede wszystkim jednostka Nvidia GeForce RTX 2070, która korzysta z aż 8 GB pamięci typu GDDR6.

Gwarantuje ona wszystko to, co jest najważniejsze, a więc obsługę wszystkich najnowszych produkcji na wysokich detalach graficznych. Nie musimy martwić się wymaganiami sprzętowymi gier z segmentu AAA – w każdym przypadku możemy mieć pewność, że ilość klatek na sekundę zostanie utrzymana na stabilnym, wysokim poziomie. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne – w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 25418 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła aż 282446 punktów. Test Asus ROG Strix GL704 objął także obsługę gier. Potwierdza się wszystko to, o czym już wspomnieliśmy. Każda gra jest obsługiwana na najwyższym poziomie.

Asus ROG Strix GL704 – wady i zalety

Jak przystało na sprzęt gamingowy, ROG Strix GL704 zapewnia doskonałą wydajność w grach. Dzięki zamontowanym podzespołom, możemy liczyć na obsługę wszystkich nowych produkcji na wysokich detalach graficznych. Śmiało można więc stwierdzić, że laptop spełnia najważniejsze kryteria.

To jednak nie wszystko, ponieważ zalet jest więcej. Jak wskazuje recenzja, Asus ROG Strix GL704 został wyposażony w bardzo przyzwoitą matrycę IPS, która generuje ostry, wyraźny obraz, a także zapewnia szerokie kąty widzenia, krótki czas reakcji i wysokie odświeżanie. Wszystko to zapewnia wysoki komfort grania. Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także bardzo dobrze wykonaną klawiaturę z podświetleniem, rozbudowany zestaw portów, a także atrakcyjny wygląd laptopa. Nie należy zapominać także o wysokiej jakości wykonania obudowy.

Czy omawiane urządzenie ma jakieś wady? Użytkownicy narzekają przede wszystkim na brak złącza z obsługą interfejsu Thunderbolt 3. Do tego dochodzi również dziwne położenie kamery internetowej. Minus możemy postawić także przy pracy wentylatorów. Co prawda utrzymują one generowane temperatury na stosunkowo niskim poziomie, jednak ich praca jest bardzo głośna, zwłaszcza podczas maksymalnego obciążenia. Również cena ASUS ROG Strix GL704 może stanowić problem. Jest to jednak specyfika urządzeń gamingowych z najwyższej półki.

ZALETY

 • Doskonała wydajność w grach
 • Wysokiej jakości matryca IPS
 • Kilka konfiguracji do wyboru
 • Gamingowa klawiatura z podświetleniem
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Atrakcyjny design
 • Solidna obudowa

WADY

 • Brak złącza z obsługą Thunderbolt 3
 • Dziwne położenie kamery internetowej
 • Wysokie ceny
 • Głośna praca wentylatorów

Asus ROG Strix GL704 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony powyżej laptop ma wszystko to, czym powinien wyróżniać się sprzęt gamingowy – wydajne podzespoły, odpowiednią matrycę i dobrze wykonany osprzęt. Wszystko to sprawia, że jest on wart zakupu, choć należy przygotować się na konieczność wydania dość sporej sumy pieniędzy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.