Udostępnij
Skomentuj

Asus ROG Strix GL503VD - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Testujemy możliwości gamingowych laptopów GL503VD – z jakimi grami sobie poradzą?

Mowa o serii wykorzystującej procesory Intela siódmej generacji. Montowane są one wraz z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1050, występującej w dwóch wersjach. Wszystkie urządzenia mają zapewnić obsługę gier na stabilnym, wysokim poziomie.

Polecane laptopy

Asus ROG Strix GL503VD – dane techniczne oraz cena

Oczywiście ostateczne osiągi są uzależnione od konkretnej konfiguracji sprzętowej. Poszczególnie wersje różnią się między sobą przede wszystkim procesorami, jednostkami graficznymi oraz ilością pamięci RAM.

Dane techniczne Asus ROG Strix GL503VD (najmocniejsza konfiguracja)

  • Procesor – Intel Core i7-7700HQ
  • Układ graficzny – Nvidia GTX 1050 + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2400, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – IPS, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 1 TB SSD lub do 1 TB HDD + 512 GB SSD
  • Porty - 3xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xMini DisplayPort, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,3 cm, szerokość: 38,4 cm, głębokość: 26,2 cm, waga: 2,3 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlenie klawiatury
  • Bateria - litowo-jonowa, 64 Wh
  • Zastosowanie – laptop do gier, multimedialny
  • Cena – od 3620,58 zł do 5640,10 zł

Asus ROG Strix GL503VD – dostępne konfiguracje

Wybór konkretnych podzespołów jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na wydajność laptopa w grach. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania.

W kategorii procesorów mamy do wyboru dwa urządzenia. Większą moc obliczeniową zaproponuje Intel Core i7-7700HQ. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy wyróżnia się taktowaniem bazowym na poziomie 2800 MHz. W przypadku wykorzystania mocy wszystkich rdzeni i uruchomienia trybu turbo, wartość ta może wzrosnąć maksymalnie do poziomu 3800 MHz. Do tego dochodzi 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Całość gwarantuje więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową i możliwość obsługi najnowszych gier typu AAA.

Drugim wykorzystywanym układem jest czterordzeniowy i czterowątkowy Intel Core i5-7300HQ, który dysponuje taktowaniem w przedziale od 2500 do 3500 MHz oraz 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Nieco słabsza specyfikacja przekłada się na niższą wydajność, zwłaszcza w trybie wielowątkowym – różnice między modele i7 a i5 wynoszą kilkanaście-kilkadziesiąt procent.

Producent zdecydował się na wykorzystanie karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1050, która występuje w dwóch wersjach – z 2 i 4 GB pamięci GDDR5. Jeżeli zależy nam na obsłudze najnowszych gier, warto decydować się na drugi wariant. Co ważne, karta została lekko podkręcona, co pozwala uzyskać kilka klatek na sekundę więcej.

Kolejną dobrą wiadomością jest fakt wykorzystania bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4 o wysokim taktowaniu. Laptopy Asus ROG Strix GL503VD mogą dysponować od 4 do 32 GB pamięci. Wybrać należy również dysk twardy. Na rynku znajdziemy 3 konfiguracje:

  • składające się z pojedynczego dysku HDD – jego pojemność wynieść może maksymalnie 2 TB,
  • składające się z jednego lub dwóch dysków SSD – łączna ich pojemność maksymalna to 1 TB,
  • składające się jednego dysku HDD i jednego dysku SSD – najkorzystniejsze i najdroższe rozwiązanie. Zyskujemy sporą pojemność i szybkie działanie systemu (jeśli zostanie zainstalowany na dysku SSD).

Asus ROG Strix GL503VD – wygląd

Gamingowe laptopy zwykle wyróżniają się krzykliwą stylistyką, która urozmaicana jest kolorowymi (zwykle czerwonymi) stawkami. W przypadku urządzeń Asus ROG Strix GL503VD wygląda to nieco bardziej stonowanie. Obudowa jest masywna, jednak brak tu większych szaleństw. Producent zdecydował się na drobne akcenty, w postaci zmiennej struktury powierzchni.

Obudowa została wykonana z aluminium, dlatego użytkownicy mogą liczyć na więcej niż przyzwoitą sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Jednostka zasadnicza nie wygina się pod naciskiem. Jej jedyną wada jest spora podatność na zabrudzenia (zwłaszcza na odciski palców).

Plus należy postawić również przy zawiasach, które pracują bardzo płynnie, a także przy zestawie złączy – znajdziemy tu wszystko to, czego potrzeba podczas gry.

https://images.morele.net/full/4196811_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/4196811_3_f.jpg

Asus ROG Strix GL503VD – wydajność

Najwyższą mocą obliczeniową wyróżniają się konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-7700HQ oraz kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 z 4 GB pamięci RAM. Warto do tego dołożyć co najmniej 12 GB pamięci RAM.

Zastosowane podzespoły spisują się przyzwoicie, co potwierdzają wyniki testów w wydajnościowych. Układ CPU w programie Cinebench R15 może liczyć na średnią na poziomie 159 punktów w trybie jednowątkowym i 734 punktów w trybie wielowątkowym. Dla porównania, model i5-7300HQ otrzymał kolejno 142 i 513 punktów.

Karta graficzna także sprawdza się dobrze – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 7678 punktów. Przedstawiona wyżej konfiguracja pozwoli na uruchomienie wszystkich nowych gier. Część z nich, zwłaszcza te najbardziej wymagające pod względem sprzętowym, nie będzie mogła jednak zostać obsłużona na najwyższych detalach graficznych. W takich grach jak Monster Hunter World czy Shadow of the Tomb Raider konieczne będzie obniżenie ustawień do poziomu medium.

Asus ROG Strix GL503VD – matryca

Wszystkie oferowane na rynku konfiguracje dysponują 15-calową matrycą IPS Full HD, która zapewnia bardzo przyzwoita jakość generowanego obrazu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wysoka luminancja i spore pokrycie palety kolorów.

Matowa powłoka matrycy również spisuje się bez zarzutów. Gwarantuje utrzymanie odpowiedniej widoczności nawet przy zwiększonym nasłonecznieniu. Granie przy oknie nie będzie więc męczące.

Asus ROG Strix GL503VD – klawiatura i touchpad

Laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w wysokiej jakości klawiaturę gamingową, ze specjalnie podkreślonym układem klawiszy WSAD i wydzielonymi strzałkami. Klawisze działają stosunkowo cicho, a ich skok i reakcja są odpowiednie. Większych zarzutów nie można mieć również do gładzika, który po prostu nie zawodzi.

Asus ROG Strix GL503VD – wady i zalety

Przedstawione wyże konfiguracje nie należą do najwydajniejszych na rynku. Wynika to jednak z chęci utrzymania stosunkowo niskiej ceny urządzenia. Najważniejsze jest to, że zamontowane podzespoły zapewniają obsługę nowych gier na bardzo przyzwoitym poziomie. Po stronie zalet serii trzeba zapisać także stosunkowo lekką, ale wytrzymałą obudowę aluminiową, rozbudowany zestaw złączy i dobry osprzęt. Nie należy zapominać także o matrycy IPS.

Za wadę może zostać uznana nadmierna podatność obudowy na zabrudzenia, zwłaszcza tłuste plamy. Oczywiście osoby chcące grać na najwyższych detalach graficznych nie będą usatysfakcjonowane, jednak laptopy spełniające ich wymogi kosztują znacznie więcej.

Asus ROG Strix GL503VD – podsumowanie, czy warto kupić?

Jeśli szukacie wydajnych laptopów gamingowych, które nie kosztują krocie, seria Asus ROG Strix GL503VD okaże się dobrym wyborem. Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele wersji konfiguracyjnych tych urządzeń.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.