Udostępnij
Skomentuj

Asus ROG Strix G731 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Testujemy odświeżoną wersję gamingowego laptopa ROG Strix G731. Na jaką wydajność możemy liczyć?

Do czynienia mamy z 17-calowym laptopem, nastawionym na obsługę wszystkich najnowszych gier z segmentu AAA. Co ważne, producent zdecydował się na wypuszczenie aż trzech modeli (G731GW, G731GV i G731GU), które występują w kilku konfiguracjach sprzętowych. Wszystko to zapewnia nam dostęp do wielu zróżnicowanych urządzeń – zarówno pod względem sprzętowym, jak i cenowym.

Asus ROG Strix G731 – dane techniczne oraz cena

Tak szeroki wybór sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby znaleźć laptopa doskonale dopasowanego do wymagań gier, które planujemy zainstalować. Oczywiście uwagę należy zwrócić nie tylko na podzespoły i ich najważniejsze parametry, ale również na jakość wykonania laptopa.

Asus ROG Strix G731 – dostępne konfiguracje

W przypadku omawianego laptopa bez wątpienia najważniejsze są podzespoły i odpowiednia obsługa najnowszych i najbardziej wymagających pod względem sprzętowym gier. Producent zdecydował się na modele najnowsze, na co wskazują ceny poszczególnych konfiguracji. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie zastanowić się, czy na pewno opłacalny okaże się wydatek około 10 tysięcy złotych na laptopa gamingowego.

Do zakupu takiego sprzętu zachęcić mogą przede wszystkim parametry i testy wydajnościowe oferowanych modeli. Zacznijmy od procesorów – do wyboru mamy bowiem aż 3 różne układy z serii Intel Coffee Lake.

Zdecydowanie najwyższą wydajnością wyróżnia się ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor Intel Core i9-9880H. Dysponuje on częstotliwością taktowania wynoszącą 2300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4800 MHz dla jednego rdzenia w trybie wielowątkowym. Do tego dochodzi jeszcze aż 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jeśli natomiast chodzi o współczynnik TDP, wynosi on 45 W.

Zobacz Asus ROG Strix G731

Przedstawione parametry wskazują nam na niezwykle wydajne urządzenie, które doskonale sprawdzi się podczas obsługi nowych gier, a także specjalistycznych programów, wykorzystywanych chociażby do obróbki graficznej. Imponująco prezentują się także wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15, układ ten uzyskał średnią na poziomie 193 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1569 punktów w trybie wielowątkowym. Doskonale pokazuje to, z jak wielkim potencjałem mamy do czynienia. Przy doborze odpowiedniej karty graficznej, możemy liczyć na ogromną wręcz wydajność w grach.

Drugim procesorem montowanym w laptopie Strix G731 jest Intel Core i7-9750H. Jest to układ dysponujący sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz – wartość ta może zostać jednak podbita do poziomu 4500 MHz. Wspomnieć musimy również o 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także współczynniku TDP wynoszącym 45 W.

Parametry są więc niższe niż w przypadku układu i9, co jednak nie oznacza, że mamy do czynienia z procesorem o niskiej wydajności. Wręcz przeciwnie. Zagwarantuje on moc obliczeniową w zupełności wystarczającą do obsługi wszystkich nowych gier. We wspomnianych testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 182 i 1177 punktów.

Specyfikacja Asus ROG Strix wskazać może również na procesor i5. Mowa tu o modelu Intel Core i5-9300H, który montowany jest w konfiguracjach najtańszych. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU wyróżnia się częstotliwością taktowania wynoszącą od 2400 MHz do 4100 MHz, a także 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. W testach Cinebench R15 uzyskał on 171 punktów w trybie jednowątkowym i 757 punktów w trybie wielowątkowym.

Każdy model laptopa korzysta z możliwości szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2666 MHz). Na rynku znajdziemy modele wyposażone w od 8 do 32 GB pamięci, dlatego też jest w czym wybierać. To samo tyczy się dysków twardych. Skorzystać możemy bowiem z urządzeń wyposażonych w dysk HDD lub SSD M.2 PCIe. W sklepach sprzedawane są również konfiguracje z dwoma dyskami.

Na spory wybór możemy liczyć także w przypadku kart graficznych. Szczególnie interesująco prezentują się jednostki z serii Nvidia GeForce RTX 20. Obsługują one bowiem technologię Ray Tracingu, która zwiększa realizm efektów świetlnych, dzięki czemu nowe gry wyglądają jeszcze lepiej. Jeśli celujecie w jak najwyższa wydajność, powinniście zainteresować się modelami wyposażonymi w kartę Nvidia GeForce RTX 2070 z aż 8 GB pamięci typu GDDR6. Zapewnia ona doskonałą wydajność, która okaże się wystarczająca w przeciągu kilka najbliższych lat.

Nieco słabsza, choć nadal bardzo mocna, jest druga karta z tej serii, a mianowicie Nvidia GeForce RTX 2060, która korzysta z 6 GB pamięci GDDR6. W najtańszych modelach znajdziemy natomiast jednostkę Nvidia GeForce GTX 1660Ti (również 6 GB pamięci GDDR6).

Asus ROG Strix G731 – wygląd

Design urządzenia jest typowo gamingowy. Producent postawił na „agresywną” bryłę, wyróżniającą się kolorowymi wstawkami (świecące logo, klawiatura i pasek na dolnej krawędzi), a także ciekawym wcięciem pod ekranem. Całość prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, z czego powinni być zadowoleni miłośnicy nowoczesnych sprzętów. Jak na laptopa 17-calowego, G731 nie jest przesadnie ciężki (waży 2,85 kg), choć oczywiście nie oznacza to, że możemy z niego łatwo skorzystać w trybie mobilnym. Najlepiej sprawdza się na biurku.

Obudowa została wykonana ze szczotkowanego aluminium (tylna klapa i obszar wokół klawiatury) i tworzyw sztucznych (dolna obudowa i ramki ekranu). Takie połączenie zagwarantowało zadowalającą sztywność i wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu nie musimy martwić się nadmiernym wyginaniem się jakichkolwiek obszarów, a także skrzypieniem konstrukcji. Przyczepić można się jedynie do sporej podatności na zabrudzenia obudowy. Odciski palców i smugi są bardzo widoczne. Plusik możemy postawić przy jakości wykonania zawiasów. Pracują one bardzo płynnie, zapewniając przy tym utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji – nie ma tu mowy o chybotaniu podczas intensywnego korzystania z klawiatury.

Warto podkreślić, że ramki ekranu zostały znacznie odchudzone. Przełożyło się to na usunięcie kamery internetowej. Skąd taki krok? Z badań przeprowadzonych przez firmę Asus wynika, że jest ona praktycznie nieużywana przez graczy, toteż nie jej obecność na klapie ekranu nie ma sensu. Warto zaznaczyć, producent zadbał o zamontowanie przyzwoitego zestawu porów – znalazło się w nim wszystko to, co potrzebne podczas gry.

Asus ROG Strix G731 – matryca

Każdy model dostępny na rynku został wyposażony w 17-calową matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS. Wrażenie robi przede wszystkim odświeżanie na poziomie 144 Hz, a także czas reakcji wynoszący 3 ms. Wszystko to zapewnia płynny obraz, także w najbardziej dynamicznych scenach. Gracze sieciowi powinni być zadowoleni.

Matryca prezentuje się dobrze także w przypadku pozostałych parametrów. Luminancja wynosi średnio 300 nitów, do tego dochodzi wysoki kontrast bez migotania, a także średni błąd DeltaE2000 na poziomie 4 punktów. Całość zapewnia komfortową grę, zwłaszcza że matryca korzysta ze skutecznej ochrony antyodblaskowej.

Asus ROG Strix G731 – klawiatura i touchpad

Charakterystyczne dla nowych laptopów z serii ROG jest to, że bezpośrednio nad klawiszami funkcyjnymi znalazły się dodatkowe klawisze skrótowe, które pozwalają między innymi na szybkie regulowanie głośności dźwięku. Typowe jest również to, że klawiatura wyróżnia się więcej niż zadowalającą jakość wykonania. Skok klawiszy jest wyraźny, a ich reakcja sprężysta, co oczywiście przekłada się na wysoki komfort gry. Warto w tym miejscu nadmienić, że klawiatura nie jest nadmiernie głośna. Do dyspozycji otrzymaliśmy oczywiście podświetlenie RGB, które można łatwo dostosowywać przy użyciu specjalnego oprogramowania.

Choć touchpad w laptopach gamingowych jest używany rzadko, warto nadmienić, że płytka w laptopie Asus ROG Strix G731 spełnia swoje funkcje. Na pochwałę zasługuje zarówno jej wielkość, jak i właściwości ślizgowe.

Asus ROG Strix G731 – wydajność

Zastosowane podzespoły nie pozostawiają wątpliwości. Mamy do czynienia z super wydajnym sprzętem gamingowym, który pozwoli na ogrywanie wszystkich nowych tytułów z segmentu AAA. Szczególnie imponująco prezentuje się konfiguracja oparta na procesorze Intel Core i9-9980H i karcie graficznej Nvidia GeForce RTX 2070.

Parametry jednostki GPU sprawiają, że posłuży ona nie tylko do gier, ale również pracy z użyciem wielu specjalistycznych programów graficznych czy też projektowych. Pod uwagę warto wziąć również to, jakie wyniki karta uzyskuje w testach wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 25418 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 282446 punktów. Test Asus ROG Strix G731 objął również obsługę nowych gier. Liczyć możemy na wysoką ilość klatek na sekundę w każdej nowej produkcji, co zresztą udowadnia poniższa tabela (dotyczy najmocniejszej konfiguracji sprzętowej).

Asus ROG Strix G731 – wady i zalety

Największy atut omawianego sprzętu jest oczywisty. Do czynienia mamy bowiem z super wydajną maszyną do gier, która gwarantuje doskonałe działanie w każdej nowej produkcji. Warto zaznaczyć również to, że na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu możemy dostosować ostateczny wybór do własnych upodobań i zdolności finansowych.

Po stronie zalet laptopa zapisać można także wysoką jakość wykonania i atrakcyjny design. Do tego dochodzi także bardzo przyzwoita matryca IPS, dobrze wykonany osprzęt, możliwość regulacji oświetlenia, a także odpowiednia sztywność i wytrzymałość konstrukcji. Użytkownicy zwracają również uwagę na efektywne działanie układu chłodzenia, dzięki czemu podzespoły nie nagrzewają się ponad miarę.

Oczywiście recenzja Asus ROG Strix G731 musi wskazać także na wady sprzętu. Wspomnieć należy przede wszystkim o głośnych wentylatorach, których praca może dla niektórych okazać się irytująca, zwłaszcza podczas największego obciążenia. Narzekania skupiają się także na braku kamery internetowej i czytnika kart pamięci, a także na dość krótki czas pracy na baterii.

ZALETY

  • Doskonała wydajność w grach
  • Możliwości doboru procesorów i kart graficznych
  • Dobrej jakości matryca
  • Wytrzymała, atrakcyjna obudowa
  • Przyzwoity osprzęt
  • Skuteczne działanie układu chłodzenia
  • Wiele konfiguracji sprzętowych do wyboru

WADY

  • Głośne wentylatory
  • Brak kamery internetowej i czytnika kart pamięci
  • Krótki czas pracy na zasilaniu akumulatorowym

Asus ROG Strix G731 – podsumowanie, czy warto?

Należy uczciwie przyznać, że przedstawiony wyżej laptop gwarantuje naprawdę sporą wydajność, dzięki której przez kilka najbliższych lat nie będziecie musieli oglądać się na wymagania sprzętowe nowych gier. Wszystko to sprawia, że jest on wart co najmniej rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.