Udostępnij
Skomentuj

Asus ROG Strix G531 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Asus przygotowała odświeżoną wersję laptopa gamingowego. Co zmieniło się w modelu ROG Strix G531?

Jak wskazuje producent, do czynienia mamy z budżetowym sprzętem dla graczy, który ma zagwarantować bardzo wysoką wydajność, pozwalającą na ogrywanie wszystkich najnowszych produkcji z segmentu AAA. Co ważne, laptop występuje na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych.

Asus ROG Strix G531 – dane techniczne oraz cena

Producent postawił na spore zróżnicowanie sprzętowe. Na rynku znajdziemy wiele modeli laptopa, które korzystają z najnowszych podzespołów o gamingowym charakterze. Wszystko to sprawia, że warto przyjrzeć się im bliżej i przy okazji sprawdzić, jak radzą sobie z obsługą nowych gier.

Asus ROG Strix G531 – dostępne konfiguracje

Jak pokazuje powyższa tabelka, do czynienia mamy z naprawdę wydajnym sprzętem, którego zakup może okazać się inwestycja na kilka najbliższych lat. Producent przygotował wiele konfiguracji, dzięki czemu swój wybór możemy dostosować nie tylko do ilości klatek na sekundę uzyskiwanych w grach, ale również własnych możliwości finansowych.

Szczególnie interesująco prezentują się dobrane karty graficzne. Do wyboru mamy aż 4 jednostki Nvidii, z czego dwie obsługują technologię Ray Tracingu, która zwiększa realizm wszelkich efektów świetlnych. Jeżeli zależy Wam na możliwie najwyższej wydajności, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w kartę Nvidia GeForce RTX 2070 z aż 8 GB pamięci typu GDDR6. Jest to jednostka zapewniająca doskonałą obsługę wszystkich gier na wysokich detalach graficznych. Dzięki niej, nie będziecie musieli przejmować się wymaganiami sprzętowymi żadnej produkcji.

Zobacz Asus ROG Strix G531

Nieco niżej znajduje się karta Nvidia GeForce RTX 2060, choć trzeba przyznać, że jej moc obliczeniowa także jest imponująca. 6 GB pamięci typu GDDR6 w zupełności wystarczy, aby liczyć na obsługę nowych gier bez żadnych spowolnień animacji.

W tańszych konfiguracjach sprzętowych znajdziemy natomiast kartę Nvidia GeForce GTX 1650 Ti (6 GB pamięci GDDR6) lub GTX 1650 (4 GB pamięci GDDR6). Choć ich parametry są niższe, nadal mamy do czynienia z gamingowymi kartami, które pozwolą ogrywać najnowsze tytuły.

Na równie wysoką wydajność możemy liczyć w przypadku procesorów. Do wyboru są dwa układy z serii Intel Coffee Lake. W konfiguracjach droższych montowany jest procesor Intel Core i7-9750H. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 2600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4500 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 12 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Wszystko to przekłada się na ogromną moc obliczeniową, z której możemy skorzystać zarówno w najnowszych i najbardziej wymagających grach, jak i specjalistycznych narzędziach, służących chociażby do obróbki grafiki lub tworzenia modeli 3D. Potwierdzeniem tego są fantastyczne wyniki uzyskiwane przez układ w testach diagnostycznych. W programie Cinebench R15 otrzymał on średnią na poziomie 182 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1177 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem montowany w laptopie jest Intel Core i5-9300H, który wykorzystuje cztery rdzenie i osiem wątków. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2400 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz dla jednego rdzenia w trybie turbo. Do tego dochodzi 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP procesora wynosi 45 W. Parametry są więc słabsze od modelu i7, co wcale nie oznacza, że okażą się one niewystarczające do obsługi nowych gier. Wręcz przeciwnie – w testach Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 171 i 757 punktów. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty.

Do gamingowych kart graficznych i procesorów należy dodać szybką pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie sięga 2666 MHz. Zapewnia to oczywiście szybkie działanie w każdej grze, zwłaszcza że w laptopie mogą znaleźć się kości łącznej pojemności dochodzącej nawet do 32 GB.

Jeśli natomiast chodzi o dyski twarde, do wyboru mamy dwie opcje – albo zdecydujemy się na tańsze dyski SSD SATA III albo postawić na błyskawiczne działanie i zakupimy laptop z dyskiem SSD M.2 PCIe. W obu przypadku maksymalna pojemność dysku może wynieść 1 TB.

Asus ROG Strix G531 – wygląd

Obudowa laptopa została wykona z plastiku i poliwęglanu - takie połączenie wynika z chęci utrzymania ceny sprzętu na akceptowalnym poziomie, a także przynajmniej częściowego zredukowania wagi urządzenia (wynosi 2,395 kg). W efekcie otrzymaliśmy przyzwoitą konstrukcję, której sztywność i wytrzymałość mechaniczną można ocenić przyzwoicie. Jednostka centralna nie odkształca się podczas intensywnego użytkowania klawiatury. Przyczepić można się jedynie do nieco zbyt cienkiej klasy ekranu, którą dość łatwo można wygiąć. Zawiasy, choć drobne, spisują się bardzo dobrze. Ekran możemy odchylić używając jednej ręki, nie musimy również martwić się dygotaniem klapy.

Laptop wyróżnia się agresywny, typowo gamingowym designem. Już na pierwszy rzut oka widać, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Uwagę przykuwa zarówno szczotkowana klapa ekranu, jak i dość grupa jednostka centralna, na której znalazły się dwa duże wyloty powietrza.

Jeśli chodzi o zestaw zamontowanych portów, nie można powiedzieć, by w specjalny sposób wyróżniał się na tle tego, co mają do zaproponowania inne urządzenia z kategorii gamingowej. Zauważyć można natomiast brak czytnika kart pamięci, co dla niektórych osób może być problemem.

Asus ROG Strix G531 – matryca

Omawiany laptop występuje na rynku z dwoma różnymi matrycami. Są to 15-calowe panele Full HD, wykonane w technologii IPS. Różnią się jednak odświeżaniem – zakupić możemy bowiem wersje 60 Hz oraz 120 Hz, która okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy lubujemy się w grach dynamicznych i sieciowych.

Jak ma się sprawa z jakością obrazu? Można ją określić jako przyzwoitą. Matryce wyróżniają się 100-procentowym pokryciem palety barw sRGB, co z pewnością należy zapisać po stronie ich zalet. Do tego możemy dodać również świetny kontrast i całkiem dobrą luminancję. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, mogło być lepiej – średni błąd DeltaE2000 bez kalibracji wynosi 4. Mając to wszystko na uwadze, należy podkreślić, że ekrany zapewnią odpowiednie doznania gamingowe. Ich niedoskonałości zauważą jedynie osoby znające się na temacie. Oczywiście oba panele zostały wyposażone w matowe powłoki, które całkiem dobrze radzą sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

Asus ROG Strix G531 – klawiatura i touchpad

W przypadku omawiania osprzętu zwrócić uwagę należy przede wszystkim na touchpad, na którym wyświetlany jest panel numeryczny. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które może okazać się pomocne w wielu grach. Sama płytka bardzo dobrze spełnia swoje funkcje. Jej właściwości ślizgowe stoją na odpowiednim poziomie, dlatego też sterowanie kursorem nie okaże się męczące.

Laptop został wyposażony również w podświetlaną klawiaturę, której konstrukcja jest mocno gamingowa. Klawisze WSAD zostały przygotowane w innym kolorze, a nad klawiszami funkcyjnymi umieszczono przyciski szybkiego dostępu, służące między innymi do regulowania głośności dźwięku. Do tego dochodzą również specjalnie oddzielone strzałki. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i sprężystą reakcją, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w grach, także w rozgrywkach sieciowych, w trakcie których o zwycięstwie lub porażce często decydują ułamki sekund.

Asus ROG Strix G531 – wydajność

Jak wskazuje specyfikacja ASUS ROG Strix G531, do czynienia mamy z bardzo wydajnymi podzespołami, które są w stanie spełnić wymagania każdej nowej gry z segmentu AAA. Największą moc obliczeniową uzyskamy oczywiście przy użyciu modelu wyposażonego w procesor Intel Core i7.

Zwolennicy maksymalizacji liczby klatek na sekundę powinni również decydować się na kartę Nvidia GeForce RTX 2070 z 8 GB pamięci GDDR6. Parametry jednostki są doskonałe, dlatego możemy oczekiwać po niej ogromnej mocy, która pozwoli ogrywać nowe tytuły przez kilka najbliższych lat. W testach przeprowadzonych w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie aż 25418 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 282446 punktów.

Jak można się było domyślić, test Asus ROG Strix G531 objął także obsługę gier. Potwierdziło się wszystko to, o czym pisaliśmy wcześniej. Konfiguracje wyposażona w kartę graficzną RTX 2070 gwarantuje doskonałe działanie w każdej nowej grze.

Asus ROG Strix G531 – wady i zalety

Nie ma co ukrywać – największym atutem omawianego laptopa jest jego ogromna wydajność, dzięki której pozwala na ogrywanie wszystkich nowych tytułów, bez konieczności oglądania się na wymagania sprzętowe. Warto podkreślić również to, że na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Do wyboru mamy dwa procesory i 4 karty graficzne, do tego dochodzą także różne ilości pamięci RAM i dwa typy dysków twardych. Tak spora swoboda wyboru rzadko jest spotykana w przypadku sprzętów gamingowych, dlatego warto to odnotować.

Po stronie zalet laptopa zapisać można również bardzo ciekawą obudowę, wysokiej jakości osprzęt i ciekawy touchpad z wyświetlaczem. Nie należy zapominać także o dobrych matrycach IPS. Do czego można się natomiast przyczepić? Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na brak czytnika kart pamięci, a także na brak obsługi interfejsu Thunderbolt. Wspomnieć można również o tym, że pokrywa ekranu wygina się zbyt łatwo.

ZALETY

  • Bardzo wysoka wydajność, zwłaszcza najlepszych konfiguracji
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Ciekawy design obudowy
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Touchpad z wyświetlaczem
  • Przyzwoite matryce IPS, występujące w wersjach 60 Hz i 120 Hz
  • Możliwość ogrywania nowych produkcji AAA

WADY

  • Brak czytnika kart pamięci
  • Brak obsługi interfejsu Thunderbolt
  • Klapa ekranu mogła być sztywniejsza

Asus ROG Strix G531 – podsumowanie, czy warto?

W przypadku laptopów gamingowych, najważniejsze jest oczywiście to, jak radzą sobie one z obsługą nowych gier. Pod tym względem, omawiany model spełnia wszystkie kryteria. Jak wskazuje recenzja, Asus ROG Strix G531 oferuje coś jeszcze – mowa tu o przyzwoitych matrycach i wysokiej jakości wykonania. Wszystko to sprawia, że laptop ten jest wart przynajmniej rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.