Udostępnij
Skomentuj

ASUS ROG Mothership GZ700 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku pojawił się jeden z dziwniejszych laptopów gamingowych. Czym wyróżnia się model Mothership GZ700?

Statek Matka, bo tak trzeba przetłumaczyć nazwę urządzenia, intryguje przede wszystkim sposobem wykonania. Mamy tu bowiem do czynienia ze sprzętem 2w1, z odłączaną klawiaturą. Wszystkie podzespoły zostały natomiast schowane pod ekranem, który stawiany jest w pozycji pionowej.

ASUS ROG Mothership GZ700 – dane techniczne oraz cena

Po co taki zabieg? Jak podkreśla producent, ma to zagwarantować znacznie skuteczniejsze chłodzenie najważniejszych elementów, a co za tym idzie, lepsze osiągi w grach. Do tego wszystkiego należy dodać również bardzo wydajne procesory Intela ósmej i dziewiątej generacji, a także fabrycznie podkręconą kartę graficzną od Nvidii. Na papierze, sprzęt ma więc zapewnić doskonałe doznania gamingowe.

ASUS ROG Mothership GZ700 – dostępne konfiguracje

Jak podkreśla producent, oferowany sprzęt ma zagwarantować pracę niezwykle wszechstronną. Okaże się więc przydatny nie tylko do obsługi gier, ale również jako stacja robocza, którą można łatwo rozbudowywać i łączyć z zewnętrznymi monitorami.

Zapewnią to między innymi wykorzystane podzespoły, wyróżniające się bardzo wysokimi parametrami. Uwagę warto zwrócić między innymi na procesory Intela. W wersjach najlepszych znajdziemy układ Intel Core i9-9980HK (montowany jest w konfiguracjach Asus ROG Mothership GZ700GX-EV005R), który dysponuje ośmioma fizycznymi rdzeniami i szesnastoma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 5000 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 16 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP na poziomie 45 W.

Zobacz ASUS ROG Mothership GZ700

Warto nadmienić, że procesor ten wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem, co pozwala na przeprowadzenie procesu overclockingu, czyli podkręcania, w ramach którego maksymalna częstotliwość taktowania może się jeszcze zwiększyć. Należy przy tym pamiętać, że poprawa osiągów procesora związana będzie także ze wzrostem generowanego obciążenia i temperatur.

Analizując specyfikację procesora, łatwo można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z urządzeniem niezwykle wydajnym, gwarantującym obsługę wszystkich nowych gier, a także wspomnianych wcześniej programów profesjonalnych. Potwierdzeniem tego będą oczywiście testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 układ uzyskał średnią wynoszącą 201 punktów w dla trybu jednowątkowego i aż 1641 punktów dla trybu wielowątkowego. Wszystko to sprawia, że jego wybór okażę się inwestycją na wiele lat.

W nieco słabszych modelach laptopa znajdziemy natomiast procesor Intel Core i9-8950HK, który także dysponuje odblokowanym mnożnikiem. Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU, które częstotliwość taktowania wynosi od 2900 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4800 MHz w trybie turbo (bez podkręcenia). Do tego dochodzi także 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Choć procesor jest słabszy od modelu dziewiątej generacji, nadal mamy do czynienia z niezwykle wydajnym urządzeniem, które zapewni komfortową obsługę najnowszych gier, ale nie tylko. Jeśli chodzi o wyniki testów diagnostycznych przeprowadzonych w programie Cinebench R15, w trybie jednowątkowym średni wynik układy zatrzymał się na 195 punktach, natomiast w trybie wielowątkowym wyniósł 1191 punktów.

Specyfikacja Asus ROG Mothership GZ700 wskazuje również na wykorzystanie fabrycznie podkręconej karty graficznej Nvidia GeForce RTX 2080 z 8 GB pamięci własnej. Zwiększenie taktowania rdzenia do 1880 MHz, pamięci do 14 400 MHz, a także podbicie współczynnika TDP do 200 W pozwala na uzyskanie wydajności zbliżone do desktopowej wersji karty. Liczyć możemy więc na doskonałą obsługę nowych gier.

Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2666 MHz. Co ważne, w dostępnych slotach mogą zostać zamontowane kości o maksymalnej pojemności 64 GB. Na koniec pozostało nam już tylko dobrać dysk twardy. Pod obudową znajdziemy aż 3 wejścia na dyski SSD typu M.2 PCIe. Zapewnia nam to więc sporą swobodę w doborze rozwiązań najlepiej dopasowanych do konkretnych wymagań i zastosowań.

ASUS ROG Mothership GZ700 – wygląd

Jak już wspominaliśmy, budowa laptopa jest dość niecodzienna. Oczywiście urządzeń 2w1 jest na rynku dużo, jednak niewiele z nich to sprzęty gamingowe, w przypadku których jednostka centralna, a więc i ekran, jest tak gruba.

Projekt laptopa ma zapewnić bardzo efektywne chłodzenie. Ciepłe chłodzenie jest przekazywane przez cztery radiatory umieszczone po bokach i u góry. Do tego dochodzą dwa duże wentylatory, które także zostały umieszczone za ekranem. Warto nadmienić także, że na procesor i jednostkę GPU nie została nałożona pasta termoprzewodząca. Jej miejsce zajął ciekły metal, który znacznie lepiej radzi sobie z przekazywanie ciepła.

Wszystko to sprawia, że gracz praktycznie nie odczuwa tego, że sprzęt się nagrzewa. Korzysta on bowiem wyłącznie z odłączanej klawiatury, pod którą nie znajduje się inny element. Mamy więc do czynienia z typowym urządzeniem hybrydowym, które jednak wykorzystuje bardzo wydajne podzespoły, pozwalające na obsługę nowych gier, a także pracę profesjonalną.

Nie są to jednak wszystkie dobre informacje. Bardzo wysoko należy ocenić także jakość wykonania obudowy. Przygotowano ją z jednego kawałka aluminium, wyróżniającego się bardzo dobrą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Do tego wszystkiego dochodzi bardzo dobre spasowanie wszystkich elementów oraz ozdobniki. Całość dzięki temu prezentuje się naprawdę imponująco. Jedynym problemem okaże się tu nadmierna podatność na zbieranie zabrudzeń – zwłaszcza kurzu i odcisków palców.

Plus możemy postawić także przy zestawie portów i złączy, których jest bardzo dużo. Cieszy przede wszystkim fakt zamontowania aż sześciu portów USB (w tym dwóch typu C). Co ciekawe, w obudowie znalazły się dwa gniazda zasilające. Wynika to ze sporego zapotrzebowania na energię.

ASUS ROG Mothership GZ700 – matryca

Oferowane na rynku konfiguracje są zróżnicowane nie tylko pod względem podzespołów, ale także matryc. Do wyboru mamy dwie opcje. Osoby stawiające na wyższą rozdzielczość powinny celować w modele 4K UHD, natomiast zwolennicy krótszego czasu reakcji (3 ms) i lepszego odświeżania obrazu (144 Hz) zainteresują się panelami Full HD.

Co ważne, każda matryca została wykonana w technologii IPS, a także wyróżnia się przekątną ekranu wynoszącą 17,3 cali. Wszystko to zapewnia bardzo wygodną grę i co najmniej zadowalające parametry obrazu. Producent chwali się przede wszystkim pełnym pokryciem palety barw AdobeRGB, a także wykorzystaniem technologii G-SYNC, która zapewnia płynniejszy obraz.

ASUS ROG Mothership GZ700 – klawiatura i touchpad

Panel, na którym znajduje się klawiatura, można łatwo złożyć, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco miejsca na biurku. Warto nadmienić, że może ona pracować zarówno w trybie bezprzewodowym, jak i przewodowym – poprzez port USB typu C. Oznacza to również, że do urządzenia podepniemy także klawiatury innych producentów.

Jakość wykonania fabrycznego osprzętu jest dobra. Wykorzystane materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się bardzo wygodnym skokiem i dobrą reakcją. Nie są również nadmiernie głośne. Oczywiście klawiatura wykorzystuje podświetlenie, które możemy dowolnie konfigurować przy użyciu specjalnych programów. Touchpad został umiejscowiony po prawej stronie klawiatury, przez jest on nieco wąski. Niektórym użytkownikom może to przeszkadzać, choć trzeba przyznać, że jego właściwości ślizgowe stoją na zadowalającym poziomie.

ASUS ROG Mothership GZ700 – wydajność

Omawiany sprzęt wyróżnia się nie tylko uniwersalnym zastosowaniem, ale również (a może przede wszystkim) doskonałą wydajnością, która jest gwarantowana między innymi przez procesory Intel Core i9.

Niezwykle istotną funkcję spełnia tu także karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2080, która została fabrycznie podkręcona. Obsługuje ona technologię Ray Tracingu, dzięki której wszelkie efekty świetlne stają się bardziej realistyczne. Gry wyglądają więc jeszcze lepiej.

Zwiększenie taktowania i współczynnika TDP pozwoliło zbliżyć kartę do jej wersji stacjonarnej. Ma to odzwierciedlenie między innymi w testach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała wynik na poziomie 40200 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics średnia zatrzymała się na 330410 punktach. Test Asus ROG Mothership GZ700 objął również obsługę gier. Poniżej przedstawiamy, jak podkręcona karta radzi sobie z najnowszymi produkcjami.

ASUS ROG Mothership GZ700 – wady i zalety

Do czynienia mamy z urządzeniem innowacyjnym, które może wyznaczyć nowe standardy w kategorii gamingowej. Jest to połączenie wydajnego laptopa do gier ze sprzętem hybrydowym – dzięki temu, uzyskujemy konstrukcję, która przenosi pod ekran wszystkie podzespoły i rozbudowany zestaw chłodzenia. Pozwala to na skuteczne obniżenie generowanych temperatur. Jednocześnie zapewnia użytkownikom wysoki komfort gry – nie odczuwają oni bowiem tego, że sprzęt się nagrzewa.

Po stronie zalet urządzenia należy zapisać oczywiście doskonałą wydajność podzespołów. Wspomnieć możemy także o wysokiej jakości matrycach, niezwykle rozbudowanych zestawie portów i złączy, a także solidnym osprzęcie. Jeśli natomiast chodzi o wady, wymienić możemy przede wszystkim spore zapotrzebowanie na energię. Dodać do tego należy również podatność obudowy na zabrudzenia. Oczywiście także cena Asus ROG Mothership GZ700 okaże się problemem - wynosi ona bowiem ponad 20 tysięcy złotych. Należy pamiętać również o tym, że laptop został udostępniony w Polsce w ograniczonych ilościach.

ZALETY

 • Połączenie laptopa gamingowego z urządzeniem hybrydowym
 • Skuteczny chłodzenie
 • Nowoczesny, atrakcyjny design
 • Wysoka jakość wykonania
 • Bardzo wydajne podzespoły
 • Dobre matryce
 • Wszechstronność
 • Solidny osprzęt
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy
 • Wysoki komfort gry

WADY

 • Duże zapotrzebowanie na energię
 • Podatność obudowy na zabrudzenia
 • Ogromne ceny
 • Ograniczona dostępność w Polsce

ASUS ROG Mothership GZ700 – podsumowanie, czy warto?

Przez wiele osób przedstawione wyżej urządzenie będzie traktowane jako droga nowinka, o której warto poczytać. Jeśli jednak zamierzacie wydać ponad 20 tysięcy złotych na jej zakup, otrzymacie niezwykle nowoczesny, innowacyjny sprzęt, zapewniający doskonałą wydajność w grach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.