Udostępnij
Skomentuj

Asus R542UF - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria R542UF zawiera urządzenia wyposażone w niskonapięciowy procesor Intel ósmej generacji – co potrafią?

Mowa o urządzeniach multimedialnych, które dobrze sprawdzają się w pracy, a także w ramach tak zwanego użytku domowego (oglądanie filmów, surfowanie po sieci, granie etc.). Na rynku dostępnych jest kilka konfiguracji sprzętu.

Asus R542UF – dane techniczne oraz cena

Różnią się między sobą przede wszystkim ilością pamięci RAM oraz rodzajem i pojemnością dysków twardych. Decydując się na zakup laptopa, warto sprawdzić również, jaką dysponuje kartą graficzną.

Dane techniczne Asus R542UF (najmocniejsza konfiguracja)

 • ProcesorIntel Core i5-8250U
 • Układ graficzny – Nvidia GeForce MX130 + jednostka zintegrowana
 • Pamięć – DDR4-2400, 16 GB (maksymalnie 16 GB)
 • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
 • Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 752 GB SSD lub do 1 TB HDD + 512 GB SSD
 • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
 • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Gabaryty - wysokość: 2,32 cm, szerokość: 38 cm, głębokość: 25,1 cm, waga: 2,3 kg
 • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, DVD-Super Multi DL
 • Bateria - litowo-polimerowa
 • Zastosowanie – laptop multimedialny
 • Cena – od 2889 zł do 3650,54 zł

Asus R542UF – dostępne konfiguracje

Jak już wspominaliśmy, w laptopach z serii R542UF montowany jest procesor Intel Core i5-8250U. Ten niskonapięciowy układ dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami, obsługującymi osiem wątków. W porównaniu do modeli z poprzedniej generacji, gwarantuje wydajniejszą pracę wielowątkową. Związane jest to z większą liczbą rdzeni, a także z taktowania, która w trybie bazowym wynosi zaledwie 1600 MHz, jednak po uruchomieniu trybu turbo może zostać podbite aż do poziomu 3400 MHz.

Wszystko to sprawia, że procesor bardzo dobrze radzi sobie z obsługą programów biznesowych i multimedialnych. Takie gier – zwłaszcza modele w modele wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX130 z 2 GB pamięci GDDR5. Jest to bardzo popularna karta, którą producenci często montują w laptopach ze średniej półki cenowej.

Nie pozwoli na uruchomienie najnowszych gier typu AAA, ale produkcje nieco mniej zaawansowane pod względem graficznych i tytuły wiekowe już tak. Zapewni również dodatkową moc obliczeniową podczas obsługi programów graficznych i projektowych. Do dwóch wymienionych podzespołów warto dołożyć odpowiednią ilość pamięci RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości typu DDR4, i sporym taktowaniu wynoszącym 2400 MHz. Na rynku znajdziemy modele laptopa z 4,8, 12 lub 16 GB pamięci.

Warto podkreślić, że producent zapewnił użytkownikom także wybór dysków twardych. W sklepach znajdziemy modele z pojedynczym dyskiem HDD lub SSD, a także z dwoma dyskami. Opcja druga jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ zyskujemy sporą pojemność, a także możliwość zainstalowania systemu operacyjnego na dysku M.2 z interfejsem PCIe, co znacznie przyspieszy jego działanie.

Asus R542UF – wygląd

Na rynku znajdziemy przeważnie modele utrzymane w kolorystyce szaro-czarnej. Szary jest tył obudowy, natomiast czarny jest bok, spój i ramka ekranu. Całość tworzy bardzo atrakcyjny, nowoczesny efekt, który naprawdę może się podobać.

Oczywiście ważniejsza od designu jest jakość wykonania obudowy. Tę należy ocenić pozytywnie – konstrukcja jest odpowiednio sztywna, zapewnia również odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Nie są to laptopy wzmacniane specjalnymi tworzywami, jednak w swojej kategorii plasują się wysoko.

Producenta należy pochwalić również za zestaw złączy i portów – znajdziemy tam wszystko to, co potrzebne jest w pracy i nie tylko.

https://images.morele.net/full/4140979_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/4140979_2_f.jpg

Asus R542UF – wydajność

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej konfiguracji Asusa R542UF, warto sprawdzić, jak spisują się one w praktyce. Wyniki testów wydajnościowych prezentują się obiecująco. Procesor Intel Core i5-8250U w programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 144 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym. Potwierdza to, iż jest to układ przede wszystkim do pracy wielowątkowej, z wykorzystywaniem mocy wszystkich rdzeni.

Bardzo przyzwoicie sprawdza się również dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce MX150, która w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała 2835 punktów. Jej wydajność pozwoli na uruchomienie wielu ciekawych gier – wymienić można chociażby serie Pillars of Eternity i Football Manager, a także produkcje pokroju Resident Evil 7 czy też  Rocket League.

Asus R542UF – matryca

Laptopy z omawianej zostały wyposażone w 15-calowe matryce TN Full HD. Gwarantują one niższą jakość generowanego obrazu niż modele IPS, jednak nie możemy mówić tu o tragedii. Ewentualne braki zauważą jedynie osoby szczególnie wymagające, a także znające się na tego typu technologiach.

Matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, dzięki czemu korzystanie z laptopa na zewnątrz czy też przy oknie nie będzie wiązało się ze znacznie gorszą widocznością obrazu.

Asus R542UF – klawiatura i touchpad

Osprzęt zamontowany w omawianych laptopach spisuje się bez zarzutów. Wyspowa klawiatura charakteryzuje się stosunkowo cichym działaniem, a tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być męczące. Klawisze dobrze reagują także w grach. Przyczepić nie można się również do jakości wykonania gładzika – gwarantuje wygodną, precyzyjną pracę.

Asus R542UF – wady i zalety

Seria R542UF zawiera bardzo przyzwoite laptopy multimedialne, które sprawdzą się w pracy, w domu, w podróży, podczas obsługi programów biznesowych i gier. Wszystko dzięki zamontowaniu nowoczesnego procesora, który zapewnia wysoką wydajność w ramach pracy wielowątkowej. Karta graficzna także prezentuje przyzwoity poziom. Do tego wszystkiego należy dodać również solidną obudowę i dobry osprzęt.

Przyczepić można się przede wszystkim do matrycy. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wykorzystanie modelu IPS, choć wiązałoby się to ze wzrostem cen dostępnych konfiguracji laptopa.

Asus R542UF – podsumowanie, czy warto kupić?

Mamy do czynienia z niezwykle solidnym sprzętem, który okaże się przydatny w wielu sytuacjach. Użytkownicy mogą dokonać wyboru spośród wielu zróżnicowanych wersji konfiguracyjnych, dostępnych w atrakcyjnych cenach. Wszystko to sprawia, że seria Asus R542UF jest warta polecenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.