Udostępnij
Skomentuj

Asus R540MA - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy specyfikację i budowę budżetowego laptopa od Asusa. Czy R540MA jest wart zakupu?

Mowa jest o tanich urządzeniu dla domu, które ma zapewnić realizację podstawowych zadań, związanych między innymi z obsługą pakietu biurowego, przeglądaniem zasobów sieciowych, oglądaniem filmów etc. Co ciekawe, laptopy są dostępne również w wersjach wyposażonych w półprzewodnikowe dyski twarde (SSD).

Asus R540MA – dane techniczne oraz cena

Asus R540MA – dostępne konfiguracje

Choć w przypadku laptopów za mniej niż 2 tysiące złotych rzadko możemy spodziewać się czegoś, co nas zachwyci, omawiane urządzenie wyróżniają się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Zacznijmy jednak od początku. Asus R540MA to laptop o ściśle określonym zastosowaniu, dlatego dostępne na rynku konfiguracje sprzętowe nie są specjalnie zróżnicowanie. Każdy model korzysta z procesora Intel Pentium N5000, którego premiera miała miejsce w listopadzie 2017 roku. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 1100 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 2700 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze pamięć podręczna drugiego poziomu o pojemności 4 MB. Już same parametry wskazują, że co prawda nie mamy do czynienia z super wydajnym procesorem, ale z pewnością można określić go mianem przyzwoitego. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo niski pobór energii (współczynnik TDP układu wynosi 6 W.

Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy liczyć na stabilną obsługę nie tylko podstawowych programów, ale również tych nieco bardziej wymagających. W ramach użytku domowego, bez szaleństw w postaci obsługi gier wymagających pod względem sprzętowym, okaże się dobrym wyborem, również ze względu na niskonapięciowy charakter. Przyzwoitą wydajność układu CPU potwierdzają oczywiście rozmaite testy, przeprowadzone między innymi w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średni wynik na poziomie 78 punktów w trybie jednowątkowym i 238 punktów w trybie wielowątkowym.

Zobacz Asus R540MA

Jak można się było spodziewać, w laptopie Asus R540MA nie uświadczymy dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 605, wyróżniająca się taktowaniem rdzenia na poziomie od 200 MHz w trybie bazowym do 750 MHz w trybie turbo. Poza obsługą rozdzielczości UHD, nie można powiedzieć o niej zbyt wiele dobrego – zapewni obsługę wyłącznie podstawowych programów, a także wiekowych gier i tych, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Uzupełnieniem specyfikacji laptopa jest pamięć RAM typu DDR4, o taktowaniu wynoszącym 2400 MHz (na rynku spotkać można również modele z pamięcią DDR3) oraz dysk twardy. W tym przypadku możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwsza związana jest z laptopami korzystającymi z dysków talerzowych (HDD), natomiast druga dotyczy dysków półprzewodnikowych, które obecnie częściej pojawiają się w modelach laptopów Asus R540MA.

Asus R540MA – wygląd

W przypadku urządzeń z tego przedziału cenowego, obudowy raczej wyróżniają się przeciętną sztywnością i wytrzymałością. Laptopy z serii Asus R540MA wyróżniają się pod tym względem – producent przygotował konstrukcje z tworzyw sztucznych i szczotkowanego aluminium, co dało zadowalający efekt. Jednostka zasadnicza nie wygina się łatwo pod naporem, a ekran jest odporny na uszkodzenia.

Laptop wazy 2 kilogramy – nie jest to zbyt duży ciężar, dlatego jego przenoszenie nie powinno sprawić nam większych trudności. Pochwalić możemy również zestaw portów i złączy, w którym znajdziemy absolutnie wszystko, co będzie nam potrzebne podczas codziennego użytkowania.

Asus R540MA – matryca

Laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w 15-calowe matryce Full HD, wykonane w technologii TN. Nie są to więc wyświetlacze, które sprawdziłyby się w specjalistycznych programach graficznych, jednak nie do tego urządzenia zostały przygotowane.

Biorąc pod uwagę zastosowanie sprzętu, matryca spełnia swoje funkcje, choć oczywiście nie możemy spodziewać się nadzwyczajnej jakości generowanego obrazu. Parametry związane z odwzorowywaniem kolorów, kontrastem czy też luminancją stoją na przeciętnym poziomie. Warto podkreślić, że ekrany dysponują matową powłoką, która całkiem dobrze radzi sobie z redukowaniem wpływu promieni słonecznych. Korzystanie z laptopa przy oknie nie będzie równoznaczne z całkowitą utratą widoczności.

Asus R540MA – klawiatura i touchpad

Urządzenia zostały wyposażone w pełnowymiarowe klawiatury, wraz z panelem numerycznym. Oczywiście brak tu takich dodatków jak podświetlenie czy też czytnik linii papilarnych umiejscowiony pod klawiszami. Mamy tu do czynienia raczej ze standardowymi klawiaturami wyspowymi, które wyróżniają się przyzwoitą jakością wykonania. Skok klawiszy jest odpowiedni, reakcja również. Bez zastrzeżeń sprawdza się także touchpad – jego właściwości ślizgowe sprawiają, że zapewnia precyzyjną pracę.

Asus R540MA – wydajność

Jak już wspominaliśmy, wykorzystywany procesor zapewnia bardzo przyzwoite osiągi, które w ramach użytku domowego okażą się odpowiednie. Na co pozwala zintegrowana karta graficzna? Ze względu na współdzieloną pamięć, nie możemy liczyć na obsługę wielu zaawansowanych programów czy też gier. Jej możliwości są ograniczone wyłącznie do podstawowego zastosowania.

Potwierdzają to oczywiście wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 742 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics wyniosła ona 26031. Wszystko to sprawia, że karta poradzi sobie z obsługą wyłącznie klasyków, a także kilku nowszych gier, które wyróżniają się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Asus R540MA – wady i zalety

Choć mamy do czynienia z laptopem z niskiej półki cenowej, warto nadmienić, że wyróżnia się on kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Przede wszystkim na rynku dostępne są wersje urządzeń, które korzystają z dysków SSD – ich pojemność nie jest duża, jednak w zamian zapewniają szybkie i sprawne działanie.

Producenta należy pochwalić również za jakość wykonanej obudowy. Jej wytrzymałość jest lepsza niż w przypadku wielu innych urządzeń z tej samej kategorii. Na plus zaliczyć możemy także przyzwoity zestaw portów i złączy, pamięć RAM typu DDR4, a także wydajność procesora, która okaże się w zupełności wystarczająca w ramach użytku domowego. Po stronie wad znajdzie się oczywiście brak dedykowanej karty graficznej, mocno ograniczone możliwości jednostki zintegrowanej oraz przeciętna matryca.

ZALETY

  • Dostęp do modeli z dyskami SSD
  • Pamięć RAM typu DDR4
  • Przyzwoity procesor niskonapięciowy
  • Solidna obudowa
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy

WADY

  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Bardzo niska wydajność zintegrowanej karty graficznej
  • Przeciętna matryca

Asus R540MA – podsumowanie, czy warto?

Jeśli nie chcecie wydać dużo, a mimo to szukacie laptopa o przyzwoitej wydajności i rozwiązaniach w postaci np. dysku SSD, jeden z modeli Asus R540MA okaże się dobrym wyborem. Będzie to laptop, który sprawdzi się w ramach użytku domowego – posłuży do oglądania filmów, słuchania muzyki czy też przeglądania Internetu. Zapomnieć musimy jednak o grach, a przynajmniej tych z obecnego dziesięciolecia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.