Udostępnij
Skomentuj

Asus P3540 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Asus przygotowała lekkiego laptopa biznesowego o przekątnej ekranu 15,6 cali. Czym jeszcze się wyróżnia?

Jest to sprzęt biznesowy, który ma zachęcać do zakupu nie tylko wysokiej klasy wykonaniem, ale także ciekawymi podzespołami. Co ważne, występuje on na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych. Pozwala to nam dobrać specyfikację do konkretnych potrzeb, a także możliwości finansowych.

Asus P3540 – dane techniczne oraz cena

Warto w tym miejscu podkreślić, że wspomniane konfiguracje różnią się między sobą nie tylko procesorami, ale również kartami graficznymi, dyskami twardymi, a także ilością pamięci RAM. Do tego dochodzą różnego rodzaju dodatki biznesowe i matryce. Wszystko to sprawia, że jest w czym wybierać.

Asus P3540 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, na rynek zostało wypuszczonych wiele konfiguracji sprzętowych laptopa. Dzięki temu, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Przynajmniej w teorii. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji każdego użytkownika, a także od rodzaju programów, które mają być obsługiwane. Wszystko to sprawia, że warto przed zakupem dokonać dokładnej analizy każdego modelu, a także zająć się ich porównaniem.

Na początek zajmiemy się procesorami, ponieważ wybór w tej kategorii jest największy. Producent postawił na niskonapięciowe procesory Intela z serii Whiskey Lake-U. Są one niezwykle popularne, gdyż z jednej strony zapewniają niewielki pobór energii, a z drugiej gwarantują znacznie wyższą wydajność w porównaniu z poprzednią generacją układów CPU. Wynika to przede wszystkim z większej ilości wykorzystywanych rdzeni i wątków. Do wyboru mamy 3 modele.

Zobacz Asus P3540

Największą wydajnością wyróżnia się procesor Intel Core i7-8565U. Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4600 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Do czynienia mamy więc z bardzo wydajnym, niskonapięciowym procesorem, który doskonale dostosowuje się do wymagań stawianych nie tylko przez podstawowe programy biurowe, ale również znacznie bardziej wymagające narzędzia graficzne i projektowe. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na te przeprowadzone w na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany procesor uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła próg 564 punktów.

Drugim procesorem montowanym w laptopie Asus P3540 jest Intel Core i5-8265U, który także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Od modelu i7 odstaje jednak pod względem częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3900 MHz dla jednego rdzenia. Układ korzysta również z mniejszej ilości pamięci podręcznej (6 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian i wynosi 15 W.

Choć parametry są niższe, nie oznacza to, że mamy do czynienia z urządzeniem znacznie słabszym. Dobrze pokazują to wspomniane już wyniki testów Cinebench R15, w których układ uzyskał kolejno 171 i 549 punktów. Zagwarantuje więc bardzo zbliżoną wydajność i możliwości.

Specyfikacja Asus P3540 wskazać może również na procesor Intel Core i3-8145U, który jest montowany w modelach najtańszych. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy, którego częstotliwość taktowania wynosi od 2100 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi także 4 MB pamięci podręcznej. Procesor okaże się dobrym wyborem do obsługi podstawowych programów biurowych. W testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 148 i 339 punktów.

W każdej konfiguracji laptopa znajdziemy pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2400 MHz), która gwarantuje doskonałe działanie we wszystkich wspomnianych programach. Co ważne, sprzęt jest sprzedawany w wersjach dysponujących od 4 GB do 24 GB pamięci. Spory wybór czeka nas także w kategorii dysków twardych. Zdecydować możemy się bowiem na modele wyposażone w pojedyncze dyski HDD lub SSD (SATA III i PCIe) lub na połączenia dysków (HDD+SSD lub SSD+SSD).

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że Asus P3540 może zostać zakupiony w konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną. Mowa tu o jednostce Nvidia GeForce MX110 z 2 GB pamięci własnej. Jest to bardzo wszechstronna karta – do omówienia jej wydajności przejdziemy jednak w dalszej części tekstu.

Asus P3540 – wygląd

Producentowi zależało na tym, aby przygotować urządzenie pełnowymiarowe, gwarantujące wygodną przestrzeń roboczą, które jednocześnie okaże się w pełni mobilne. Śmiało można stwierdzić, że w przypadku modelu P3540 kryteria te zostały spełnione. Do czynienia mamy bowiem z laptopem 15-calowym, wyróżniającym się wygodnymi wymiarami i stosunkowo niewielką wagą (zaledwie 1,7 kg). Dzięki temu, jego przenoszenie, a także wykorzystanie w podróży nie powinno sprawiać problemów.

Wszystko to stało się możliwe dzięki wykorzystaniu lekkich materiałów (między innymi aluminium), które pozwoliły nieco odchudzić konstrukcję sprzętu. Co jednak istotne, obudowa przeszła wojskowe testy wytrzymałości MIL-STD 810G, w trakcie których sprawdzana jest między innymi odporność na uderzenia, pył czy też wilgoć. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z urządzeniem bardzo wytrzymałym. Również sztywność obudowy stoi na wysokim poziomie, co także ma wpływ na końcową ocenę sprzętu. Konstrukcja nie wygina się nadmiernie w kluczowych miejscach, nie dochodzi również do odkształcania się palmrestu podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Pod tym względem, projekt obudowy laptopa Asus P3540 trzeba ocenić wysoko. To samo tyczy się pracy zawiasów, które działają płynnie, gwarantując utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji, bez niepotrzebnego chybotania.

Jeśli chodzi o design urządzenia, do czynienia mamy ze standardowym, nowoczesnym projektem. Uwagę warto zwrócić na cienkie ramki ekranu, a także bardzo dobre spasowanie wszystkich elementów. Srebrno-czarna konstrukcja powinna zadowolić większość potencjalnych nabywców laptopa. Podobnie ma się sprawa z zestawem portów. Na pochwałę zasługuje umieszczenie dwóch portów USB typu C, a także złącza VGA, dzięki któremu będziemy mogli podłączyć do laptopa starsze rzutniki.

Asus P3540 – matryca

Urządzenie występuje na ryku w wersjach wyposażonych w dwie różne matryce. Będą to 15-calowe panele HD lub Full HD. Co jednak istotne, zostały one wykonane w technologii TN, dlatego jakość generowanego przez nie obrazu jest co najwyżej przeciętna. Przyczepić można się przede wszystkim do wąskich kątów widzenia, a także dość skromnego pokrycia kolorów. Wszystko to sprawia, że ekrany te dobrze sprawdzą się w ramach obsługi programów standardowych, jednak okażą się zbyt słabe do pracy z narzędziami graficznymi czy też projektowymi.

Pewną rekompensatą jest dobrze sprawdzająca się matowa powłoka matryc. Dzięki niej praca przy odsłoniętym oknie czy też na zewnątrz (w zacienionych miejscach) okaże się jak najbardziej możliwa. Promienie słoneczne padające na ekran nie powinny znacząco obniżać ogólnej widoczności wyświetlanych treści.

Asus P3540 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę, wraz z panelem numerycznym. Co dziwne, nie dysponuje ona podświetleniem, co przecież w laptopach biznesowych z tej półki jest standardem. Jakość jej wykonania trzeba jednak ocenić dobrze. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i sprężystą reakcją, dzięki czemu podczas pisania nie mamy wrażenia stukania w pustą przestrzeń. Co także istotne, klawiatura pracuje stosunkowo cicho, co podczas wielogodzinnej pracy ma spore znaczenie. Przyczepić można się wyłącznie do zmniejszonych klawiszy strzałek i nieco zwężonego panelu numerycznego – nie są to jednak kwestie, które w znaczący sposób wpływałyby na komfort codziennej pracy.

Wspomnieć warto również o dość dużym touchpadzie, który został przesunięty nieco w lewo względem środka palmrestu. Taka pozycja płytki zwiększa wygodę jej użytkowania. Pod względem użytkowym, sprawdza się ona bardzo dobrze. Właściwości ślizgowe zapewniają wygodne, precyzyjne operowanie kursorem, do tego dochodzi także sprawne wykrywanie gestów wielopunktowych. Warto nadmienić, że obok touchpada, po prawej stronie, umieszczony został czytnik linii papilarnych, który zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. Producent zdecydował się również na wykorzystanie modułu szyfrowania TPM.

Asus P3540 – wydajność

Spory wybór konfiguracji sprzętowych sprawia, że jesteśmy w stanie zakupić laptopa dostosowanego do konkretnych zastosowań i programów, które mają być przez nas obsługiwane. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności, powinny celować przede wszystkim w modele wyposażone w układ Intel Core i7-8565U. Procesor zagwarantuje komfortową obsługę nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również wielu wymagających narzędzi graficznych czy też projektowych.

W rozszerzeniu możliwości laptopa przydatna okażę się również dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce MX110, która korzysta z 2 GB pamięci własnej. Nie jest to oczywiście jednostka z wysokiej półki, jednak z pewnością pozwoli na więcej niż karty zintegrowane. Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 2130 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 41631 punktów.

Test Asus P3540 objął również obsługę gier z użyciem najmocniejszej konfiguracji sprzętowej. Miłośnicy najnowszych produkcji nie będą zadowoleni, ponieważ laptop nie jest w stanie poradzić sobie z ich obsługą. Możliwe stanie się jednak uruchomienie wielu ciekawych klasyków, a także gier wyróżniających się obniżonymi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Asus P3540 – wady i zalety

Do czynienia mamy z laptopem 15-calowym, który jednak dobrze sprawdza się nie tylko przy biurku, w ramach pracy stacjonarnej, ale również w trybie mobilnym. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu lekkich materiałów konstrukcyjnych, które jednocześnie gwarantują zadowalającą wytrzymałość i sztywność obudowy.

Istotnym atutem laptopa Asus P3540 jest to, że występuje on na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych. Pozwala nam to dobrać sprzęt do wymagań stawianych przez konkretne programy, a także do naszych możliwości finansowych. Po stronie zalet urządzenia należy zapisać również wykorzystanie bardzo przyzwoitych procesorów niskonapięciowych od Intela, a także możliwość zakupu wersji z dedykowaną kartą graficzną i dyskiem twardym M.2 PCIe.

Do tego wszystkiego dodać można także solidnie wykonany osprzęt, a także dostępność czytnika linii papilarnych. Po stronie wad zapiszemy natomiast brak innego ważnego dodatku biznesowego, a mianowicie podświetlenia klawiatury. Wspomnieć należy również o tylko przeciętnej matrycy TN, a także sporej podatności obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

 • Solidne wykonanie obudowy
 • Niewielka waga
 • Przyzwoite procesory niskonapięciowe
 • Szybka pamięć RAM DDR4
 • Możliwość zakupu laptopa z dyskiem twardym SSD M.2 PCIe
 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Dostępne wersje z dedykowaną kartą graficzną
 • Solidny osprzęt
 • Czytnik linii papilarnych

WADY

 • Brak podświetlenie klawiatury
 • Przeciętna matryca TN
 • Spora podatność obudowy na zabrudzenia

Asus P3540 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy 15-calowe gwarantują bardzo wygodną przestrzeń roboczą, dzięki której praca na wielu oknach okaże się bardzo wygodna. Jak wskazuje recenzja, Asus P3540 wyróżnia się również mobilnym charakterem i wysoką jakością wykonania. Biorąc to pod uwagę, warto polecić jego zakup – zwłaszcza że korzysta on z bardzo przyzwoitych podzespołów.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.