Udostępnij
Skomentuj

Asus P1504 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości taniego laptopa biurowego od firmy Asus. Czy model P1504 jest wart zakupu?

Głównym celem producenta okazało się przygotowanie sprzętu, który z jednej strony okaże się bardzo prosty, a z drugiej będzie wyróżniał się bardzo solidnym wykonaniem. Kierowany jest on przede wszystkim do małych i średnich firm, a także freelancerów oraz użytkowników domowych.

Asus P1504 – dane techniczne oraz cena

Pomimo tego, że laptop ma zachęcać niską ceną, ma zapewnić także wszechstronne działanie, dzięki czemu przyda się on do obsługi bardzo zróżnicowanych programów i narzędzi. Pozwoli nie tylko na pracę przy użyciu pakietu biurowego, ale także na wykorzystanie programów graficznych i projektowych. Oczywiście ostateczna wydajność urządzenia zależna jest od wybranej konfiguracji sprzętowej.

Asus P1504 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, do czynienia mamy ze sprzętem prostym. Nie jest to więc laptop przepełniony przydatnymi dodatkami biznesowymi czy też wykorzystujący najnowsze technologie. Występuje on również w ograniczonej liczbie konfiguracji sprzętowych. Jak jednak podkreśla producent, wszystko to ma stanowić o jego sile. Pozwala bowiem skupić się na kwestiach najważniejszych. Te zaś związane są z komfortową, stabilną pracą biznesową, gwarantowaną przez niskonapięciowe podzespoły.

Jak już zostało wspomniane, na rynku nie znajdziemy zbyt wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Nie oznacza to jednak, że nie ma w czym wybierać. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na procesory. W sklepach znajdziemy bowiem modele laptopa korzystające z trzech różnych układów z serii Intel Whiskey Lake-U.

Tym najmocniejszym jest model Intel Core i7-8565U. Czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor bardzo często jest montowany w laptopach biznesowych – zarówno ze średniej, jak i wysokiej półki cenowej. Gwarantuje on bowiem niski pobór energii, przy jednoczesnym zapewnieniu więcej niż przyzwoitej wydajności, która okaże się wystarczająca do obsługi wielu zróżnicowanych programów.

Zobacz Asus P1504

Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi „zaledwie” 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 4600 MHz dla jednego rdzenia. Do tego dodać musimy także 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP układu wynosi 15 W.

Całość przekłada się na to, o czym była mowa przed chwilą. Do czynienia mamy bowiem z wydajnym, niskonapięciowym układem, który doskonale pasuje do szeroko pojętego użytku biznesowego i biurowego. Nie musimy obawiać się stabilności działania sprzętu podczas obsługi wszystkich najważniejszych programów. Niemałe możliwości procesora potwierdzają rozmaite testy diagnostyczne. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany układ uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 572 punkty. Są o więcej niż przyzwoite rezultaty.

Drugim procesorem montowanym w laptopie Asus P1504 jest Intel Core i5-8250U, który także korzysta z możliwości czterech fizycznych rdzeni i ośmiu wątków. W jego przypadku mamy jednak do czynienia z niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 3900 MHz. Ilość pamięci podręcznej również jest mniejsza – procesor korzysta z 6 MB, a nie 8 MB, jak ma to miejsce w układzie i7.

Parametry te nie wpływają jednak znaczący spadek wydajności procesora. Różnica wynosi bowiem kilkanaście procent, czego potwierdzeniem są wspomniane testy Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 171 i 549 punktów. Oznacza to, że zapewni on bardzo zbliżoną moc obliczeniową podczas obsługi wspomnianych programów.

Najtańsza specyfikacja Asus P1504 wskazuje natomiast na wykorzystanie modelu Intel Core i3-8145U, który jest dwurdzeniowy i czterowątkowy. Jego taktowanie wynosi od 2100 MHz do 3900 MHz. Korzysta on również z 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Zapewni stabilną obsługę podstawowych programów. Z bardziej złożonymi procesami może mieć problem. Jeśli chodzi o wyniki testów Cinebench R15, wyniosły one 148 punktów w trybie jednowątkowym i 339 punktów w trybie wielowątkowym.

Warto nadmienić, że w żadnej konfiguracji oferowanej na rynku nie znajdziemy dedykowanej karty graficznej. Producent postanowił ograniczyć się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Nie zapewni więc dodatkowej mocy obliczeniowej w szczególnie wymagających programach.

Laptop wykorzystuje szybką pamięć RAM typu DDR4. Co jednak istotne, pod obudową znajduje się wyłącznie jeden bank pamięci, w którym znaleźć może się kość o maksymalnej pojemności 12 GB. Producent nie przewidział możliwości rozbudowy urządzenia pod tym względem. Na koniec wspomnieć należy jeszcze o dyskach twardych. Skorzystać możemy z trzech różnych rozwiązań. Pierwsze związane jest z pojedynczym dyskiem talerzowym (HDD) o pojemności do 1 TB, drugie dotyczy jednego dysku SSD M.2 (128 lub 256 GB), a trzecie polega na wykorzystaniu obu dysków.

Asus P1504 – wygląd

Choć mamy do czynienia z laptopem 15-calowym, należy podkreślić, że jego przenoszenie, a także użytkowanie w trybie mobilnym okaże się bardzo wygodne. Wynika to przede wszystkim z jego stosunkowo niewielkiej wagi (1,6 kg). Dzięki temu, nie będziemy przyspawani do biurka – nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby pracować na kanapie, w restauracji, w parku czy też w podróży. W każdym miejscu sprzęt powinien sprawdzać się całkiem dobrze.

Jak jednak można się było domyślić, obudowa została wykonana całkowicie z tworzyw sztucznych. Jej sztywność stoi więc na dość przeciętnym poziomie – klapę ekranu można wygiąć, choć wymaga to użycia większej siły. Ogólna wytrzymałość mechaniczna konstrukcji jest więc przyzwoita. Obudowa nie odkształca się podczas intensywnego pisania, nie musimy martwić się także charakterystycznym skrzypieniem. Całkiem dobrze sprawdzają się również zawiasy, które działają płynnie, zapewniając utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji.

Na pochwałę zasługuje również design laptopa. Producent postawił na stonowaną kolorystyka, która dobrze pasuje do specyfiki sprzętu. Pod tym względem, Asus P1504 powinien zadowolić większość potencjalnych nabywców. To samo tyczy się zestawu portów. Znajdziemy w nim wszystko to, co jest potrzebne w codziennej pracy. Cieszy najbardziej dostępność portów USB typu C.

Asus P1504 – matryca

Każdy model laptopa został wyposażony w 15-calową matryce Full HD, którą wykonano w technologii TN. Jest to więc standardowy panel o dość przeciętnych parametrach obrazu. Okaże się więc bardziej przydatny do zadań biurowych aniżeli związanych z półprofesjonalną obróbką grafiki czy też montażem wideo.

Przyczepić można się przede wszystkim do wąskich kątów widzenia, a także przeciętnego pokrycia barw. Nie są to jednak kwestie, które w jakiś sposób wyróżniałyby (na niekorzyść) omawianego laptopa na tle innych urządzeń z tej samej półki cenowej. Mamy do czynienia bowiem ze standardowym panelem, który w warunkach pracy biurowej powinien okazać się wystarczający. Zwłaszcza że został on wyposażony w matową powłokę, która skutecznie redukuje refleksy świetlne, powstające w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

Asus P1504 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę, wraz z nieco zwężonym panelem numerycznym. Brak tu dodatkowego podświetlenia klawiszy. Śmiało można stwierdzić, że mamy do czynienia z typową, biurową konstrukcją. Klawisze są duże, odstępy między nimi sprawiają, że szybkie pisanie bezwzrokowe jest jak najbardziej możliwe. Co jednak najważniejsze, wyróżniają się one wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu codzienna praca okaże się bardzo wygodna. Klawiatura nie jest również specjalnie głośna, co też można zapisać po stronie zalet sprzętu.

Touchpad także spełnia swoje funkcje. Jest duży, a jego właściwości ślizgowe zapewniają komfortowe, precyzyjne operowanie kursorem. Jest to niezwykle ważne ze względu na możliwość pacy mobilnej. Plusik możemy postawić także przy pracy zintegrowanych przycisków, a także odpowiednim wykrywaniu gestów. Laptop Asus P1504 nie zawiera zbyt wielu dodatków biznesowych (brak tu chociażby czytnika linii papilarnych). Producent zdecydował się wyłącznie na wykorzystanie modułu szyfrowania TPM.

Asus P1504 – wydajność

Jak pokazują testy Cinebench R15, największą mocą obliczeniową wyróżniają się konfiguracje sprzętowe oparte na procesorze Intel Core i7-8565U, który bardzo dobrze radzi sobie z obsługą nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również wszelkich narzędzi wykorzystywanych do obróbki grafiki czy też montażu wideo.

Co jednak z kartą graficzną? Jak już zostało wspomniane, do czynienia mamy z jednostką zintegrowaną. Karta Intel UHD Graphics 620, z oczywistych względów, nie zapewni super wydajności w szczególnie rozbudowanych programach, wykorzystywanych w pracy półprofesjonalnej. Jej możliwości są mocno podstawowe, co pokazują wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 43057 punktów.

Test Asus P1504 uwzględnił także to, jak najmocniejsza konfiguracja radzi sobie z obsługą gier. Jak można się było domyślać, nie będzie w stanie uporać się z wymaganiami sprzętowymi nowych produkcji z segmentu AAA, jednak będzie w stanie poradzić sobie z obsługą wielu klasyków, a także gier przygotowanych przez studia niezależne, które wymagają nieco mniejszej mocy obliczeniowej.

Asus P1504 – wady i zalety

Tak jak wspominał producent, do czynienia mamy z prostym, acz solidnym laptopem biznesowym, który być może nie zachwyca masą dodatkowych funkcji, jednak dobrze sprawdza się w podczas realizacji zadań, do których został stworzony. Jest to zasługa przede wszystkim przyzwoitych procesorów Intela ósmej generacji, a także szybkiej pamięci RAM. Szkoda jednak, że jej pojemność może wynieść jedynie 12 GB.

Po stronie zalet z pewnością należy zapisać również niewielką wagę urządzenia, dzięki której jego przenoszenie, a także praca mobilna okaże się bardzo wygodna. Do tego wszystkiego możemy dodać przyzwoity osprzęt, a także rozbudowany zestaw portów. Także cena Asus P1504 jest bardzo atrakcyjna.

Wady sprzętu wynikają z jego ograniczeń, podyktowanych chęcią utrzymania niskich cen poszczególnych konfiguracji sprzętowych. Przyczepić można się więc do braku dedykowanej karty graficznej, tylko przeciętnej matrycy czy też obudowy wykonanej z tworzyw sztucznych. Wspomnieć należy jeszcze raz o braku dodatków biznesowych, takich jak chociażby czytnik linii papilarnych.

ZALETY

 • Niskonapięciowe podzespoły Intela
 • Szybka pamięć RAM
 • Przyzwoite wykonanie
 • Atrakcyjny design
 • Niskie ceny
 • Niewielka waga
 • Przyzwoity osprzęt
 • Rozbudowany zestaw portów

WADY

 • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną
 • Maksymalnie 12 GB pamięci RAM
 • Przeciętna matryca TN
 • Obudowa wykonana z tworzyw sztucznych
 • Brak dodatków biznesowych

Asus P1504 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie przyzwoitego laptopa biznesowego, który upora się z obsługą najważniejszych programów, a jednocześnie Wasz budżet nie jest zbyt duży, omawiane urządzenie może okazać się naprawdę interesującym wyborem. Jak wskazuj recenzja, Asus P1504 to bardzo solidny sprzęt do podstawowej pracy w firmie.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.