Udostępnij
Skomentuj

Apple MacBook Pro 13 (MPXU2ZE/MPXT2ZE) - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Recenzujemy modele MacBooka Pro 13. Czy warto się nimi zainteresować?

Od razu możemy podkreślić, że tym razem interesuje nas model 13-calowy, pozbawiony Touch Bara. Apple zdążyło nas przyzwyczaić, że za swoje urządzenia oczekuje sporych pieniędzy, zwłaszcza za modele Pro. W zamian otrzymujemy jednak sprzęt o bardzo wysokiej jakości wykonania, który już na pierwszy rzut oka zdradza, że mamy do czynienia z urządzeniem klasy premium. Czy jednak zapewni coś jeszcze?

Apple MacBook Pro 13 – dane techniczne oraz cena

Apple MacBook Pro 13 – dostępne konfiguracje

Model 13-calowych występuje na rynku z dwoma różnymi procesorami, które wpływają nie tylko na wydajność, ale również na cenę sprzętu – i to znacząco. W modelach najtańszych znajdziemy dwurdzeniowy układ Intel Core i5-7360U. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 2300 MHz, natomiast w trybie turbo 3600 MHz. Do tego dodać możemy jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W.

Pierwszy rzut oka na specyfikację procesora pokazuje, że został on stworzony przede wszystkim do standardowego użytku biznesowego – mowa tu między innymi o obsłudze pakietu biurowego i typowych programów profesjonalnych, bez zaawansowanych narzędzi o bardzo wysokich wymaganiach sprzętowych. Powinien bez problemu spełnić wymagania małych i średnich przedsiębiorców, a także freelancerów. Warto zwrócić uwagę także na jego wyniki uzyskiwane w programach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średni wynik na poziomie 142 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniósł on 354 punkty.

Zobacz Apple Macbook Pro 13 MPXT2ZE

Jeżeli zależy nam na nieco wyższych osiągach, powinniśmy celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i7-7660U. Jest to układ również dwurdzeniowy i czterowątkowy, który wyróżnia się jednak zwiększonym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono 2500 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do poziomu 4000 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Wszystko to przekłada się na wydajność o kilkanaście procent wyższą w porównaniu z układem i5. Nadal jest to więc solidny układ, który w ramach użytku profesjonalnego powinien sprawdzić się bez większych zarzutów.

W każdym modelu laptopa Apple MacBook Pro 13 możemy oczywiście skorzystać ze zintegrowanej jednostki GPU. Jest nią Intel Iris Plus Graphics 640 – karta wyróżnia się częstotliwością taktowania rdzenia na poziomie od 300 MHz w trybie bazowym do 1000 Mhz w trybie turbo. Pod względem wydajności, nie możemy liczyć na większe szaleństwa – ot, karta gwarantująca stabilne działanie w ramach standardowych programów biznesowych i profesjonalnych.

Warto w tym miejscu nadmienić, że modele Apple MacBook Pro 13 z Touch Bar występują na rynku wraz z procesorami Intela ósmej generacji oraz zintegrowaną kartą graficzna Intel Iris Plus Graphics 655. Ich ceny zaczynają się jednak od około 9 tysięcy złotych.

Jak to w przypadku MacBooków często bywa, modele Pro 13 są zróżnicowane także pod względem pojemności zamontowanych dysków twardych SSD M.2 PCIe. Modele najtańsze dysponują dyskami 128 GB, te ze średniej półki 256 GB, natomiast w najdroższych znajdziemy dyski o pojemności 512 GB. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze pamięć RAM typu DDR3L, której taktowanie wynosi 2133 MHz. W tym przypadku do wyboru mamy dwie opcje – pierwsza z nich związana jest z laptopami korzystającymi z 8 GB pamięci, a druga z 16 GB pamięci.

Apple MacBook Pro 13 – wygląd

Kolejne modele laptopów od Apple robią ogromne wrażenie pod względem designu. Są to nowoczesne urządzenia, które powinny przypaść do gustu większości potencjalnych klientów. Jednak nie tylko wygląd ma tu znaczenie – wspomnieć należy także o legendarnej już jakości wykonania obudowy.

Do czynienia mamy z konstrukcją aluminiową, która wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Wszystkie elementy zostały doskonale spasowane, dlatego nie znajdziemy tu niepotrzebnych przerw, nie usłyszymy żadnych skrzypnięć – wszystko prezentuje się nad wyraz okazale. Laptop jest niewielki, a do tego bardzo mało waży. Dzięki temu powinien bardzo dobrze sprawdzić się nie tylko przy biurku, ale i w podróży. Zwłaszcza że dysponuje bardzo pojemnym akumulatorem.

Na plus trzeba zaliczyć także pracę zawiasów, które chodzą w sposób bardzo płynny. Co ważne, ekran możemy otworzyć przy użyciu wyłącznie jednej ręki. Wadą dla wielu może być także to, że w na bocznym panelu znalazło się miejsce wyłącznie na dwa porty USB typu C oraz gniazdo audio. W wielu przypadkach konieczny będzie więc zakup odpowiednich przejściówek.

Apple MacBook Pro 13 – matryca

Omawiane laptopy zostały wyposażone oczywiście w ekrany Retina, które gwarantują wysoką jakość generowanego obrazu. Matryca IPS wyróżnia się więcej niż przyzwoitym pokryciem kolorów, a także odpowiednią luminancją. Wszystko to sprawia, że MacBook Pro 13 sprawdzi się nie tylko podczas obsługi standardowych programów biurowych, ale również wielu narzędzi graficznych.

Jeżeli chodzi o rozdzielczość, mamy tu do czynienia ze standardowymi wartościami WQXGA (2560x1600).

Apple MacBook Pro 13 – klawiatura i touchpad

Jak na profesjonalny sprzęt przystało, skorzystać możemy z wysokiej jakości osprzętu. Producent kolejny raz zdecydował się na użycie podświetlanej klawiatury z mechanizmem motylkowym. Układ i wielkość klawiszy sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów na MacBooku Pro 13 okaże się bardzo wygodne. Zadowalająco wygląda również ich skok i reakcja. Problemem może okazać się jedynie nieco głośna praca klawiszy.

Na uwagę zasługuje także jakość wykonania touchpada. Jak na laptop 13-calowy, jego wymiary są bardzo wygodne. To samo możemy powiedzieć o właściwościach ślizgowych, precyzji pracy oraz obsłudze gestów, która zdecydowanie usprawnia korzystanie z systemu.

Apple MacBook Pro 13 – wydajność

Moc obliczeniowa obu procesorów montowanych w laptopach MacBook Pro 10 zagwarantuje stabilną obsługę wielu programów, zarówno tych typowo biznesowych, jak i graficznych oraz projektowych. Podobnie jest w przypadku zintegrowanej karty graficznej, choć oczywiście nie możemy powiedzieć, że jest to szczególnie wydajna jednostka.

Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone w programach 3DMark. W 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 2379 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics Score wyniosła ona 145481 punktów. Poniżej przedstawiamy krótką listę gier, z obsługą których karta powinna dać sobie radę.

Apple MacBook Pro 13 – wady i zalety

Chcąc przedstawić najważniejsze atuty omawianej serii, należy rozpocząć od doskonałe jakości wykonania sprzętu. Obudowa nie tylko prezentuje się wyśmienicie, ale również wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Wszystkie elementy zostały spasowane idealnie, a wykorzystane materiały charakteryzują się najwyższą jakością. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwym laptopem klasy premium.

Oczywiście nie można zapominać także o systemie operacyjnym macOS, który gwarantuje zawsze stabilne działanie oraz doskonałą współpracę z innymi urządzeniami od Apple. Po stronie plusów znajdzie się także ekran Retina, dzięki któremu Apple MacBook Pro 13 ma szansę sprostać oczekiwaniom jako laptop multimedialny, biznesowych oraz profesjonalny. O czym jeszcze warto wspomnieć? O jakości wykonania osprzętu. Zarówno podświetlana klawiatura, jak i touchpad spisują się be zarzutów. Przyczepić można się wyłącznie do nieco zbyt głośnej pracy klawiszy.

Na minus zapiszemy oczywiście ceny poszczególnych konfiguracji. Do tego możemy dodać również dość ubogi zestaw portów i złączy, który jednak w przypadku MacBooków jest normą.

ZALETY

  • Obudowa klasy premium
  • Doskonałe spasowanie wszystkich elementów
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
  • Dobrej jakości ekran Retina
  • Odpowiednio wykonany osprzęt
  • Pojemny akumulator
  • Zawsze stabilny system operacyjny
  • Możliwość zakupu modelu z procesorem i7 lub i5

WADY

  • Głośna praca klawiatury
  • Wysokie ceny
  • Mało portów i złączy

Apple MacBook Pro 13 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z 13-calowym laptopem profesjonalnym klasy premium. Zagwarantuje on nie tylko przyzwoitą wydajność i niezwykle sprawny system, ale również doskonałą jakość wykonania i odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Wszystko to sprawia, że warto zainwestować w niego pieniądze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.