Udostępnij
Skomentuj

AMD Athlon 300U – wydajność oraz specyfikacja

AMD Athlon powraca na scenę w wielkim stylu. Czerwoni, oprócz nowej serii Picasso, proponują również najnowszego Athlona 300U, który nie odbiega wydajnością od najsłabszych Ryzenów.

AMD Athlon to propozycja dla mało wymagających użytkowników, którzy szukają laptopów przeznaczonych do użytku domowego i takich czynności jak przeglądanie Internetu, prowadzenie korespondencji mailowej czy słuchanie muzyki lub oglądanie filmów. Wyposażony jest w dwa rdzenie z technologią Hyper-Threading i całkiem wysokie taktowanie, które zapewnia niezawodną możliwość korzystania z wyżej wymienionych funkcjonalności.

Polecane procesory AMD

AMD Athlon 300U – specyfikacja

AMD Athlon 300U – zastosowanie

AMD Athlon 300U znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest laptop o średniej wydajności do codziennych czynności. Z pewnością nie jest to propozycja do wykonywania skomplikowanych obliczeń numerycznych czy nawet do grania w najnowsze gry PC, choć z pewnością starsze pozycje powinny nam się bez problemu uruchomić.

Seria procesorów wypuszczona w pierwszym kwartale 2019 roku jest dedykowana niewielkim, lekkim i ultrapłaskim laptopom. Niewielka moc i niewielkie obciążenie to cechy, których poszukuje coraz więcej użytkowników. Dla AMD Athlon 300U cena również zapewne będzie bardzo atrakcyjna w porównaniu do innych, silniejszych jednostek. Skoro więc nie potrzebujemy dużej mocy obliczeniowej, po co za nią płacić?

Najprawdopodobniej procesory znajdą się w laptopach niewielkich, o małych ekranach i konwertowalnych. AMD dość dużą wagę przykłada do mobilności i prostoty, a mniejszą do niesamowitej wydajności sprzętu, który nie ma wykonywać milionów operacji na sekundę.

AMD Athlon 300U – wydajność

Analiza wydajności AMD Athlon 300U nie jest prostym zadaniem. Po pierwsze z powodu braku laptopów z tym komponentem – nie zostały jeszcze wypuszczone na rynek. Po drugie, jak porównać wydajność przy tak podstawowym zastosowaniu, jakie oferują czerwoni?

Dla AMD Athlon 300U benchmark Cinebench R15 pokazuje 138 punktów w trybie Single-Core i 344 punkty w trybie Multi-Core. To często mniej, niż mają dobrej klasy tablety. I tak też właśnie należy postrzegać ten procesor. Co ciekawe, wygląda na to, że Athlon jest bliźniaczym modelem innego układu – Ryzena 3 3200U. Poza nieco wyższym taktowaniem iGPU oraz mniejszą litografią tego drugiego, praktycznie niczym się nie różnią.

AMD Athlon 300U – porównanie z innymi modelami

Sprawdźmy więc, czy faktycznie benchmarki i parametry specyfikacji technicznej potwierdzają podobieństwo wyżej wymienionych układów. Ciekawie może wyglądać również porównanie z mobilnymi procesorami Intela z serii Intel Core i3 ósmej generacji.

Jak zawsze pojedynek czerwonych i niebieskich jest niezwykle emocjonujący. Co ciekawe, Athlon wygrywa w trybie Multi-Core nawet z Intelem Core i3-8145U. Jak zawsze przy Single-Core AMD zostaje nieco w tyle. Nie można jednak powiedzieć, by Athlon spisywał się gorzej – wręcz przeciwnie. Bez problemów dorównuje swoim mocniejszym kolegom.

AMD Athlon 300U – w jakich laptopach?

Czekamy na pojawienie się w sprzedaży pierwszych laptopów z tym procesorem. Wiemy już, że będą częścią sprzętu marki Lenovo. Producent planuje wypuścić na rynek trzy modele z tą jednostką:

  • Lenovo IdeaPad S340 15’’,
  • Lenovo IdeaPad C340 14’’,
  • Lenovo IdeaPad L340 17’’.

Wszystkie wyposażone są w 4 GB pamięci RAM.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.