Udostępnij
Skomentuj

Acer TravelMate X3 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Acer przygotowała nowy, uniwersalny laptop z serii TravelMate, kierowany do różnych grup odbiorców.

Model X3 to klasyczne urządzenie, które, w zależności od konfiguracji, powinno zainteresować użytkowników biznesowych, domowych, a także osoby poszukujące sprzętów o mobilnym charakterze. Producent nie zapomniał o nowszych podzespołach, a także kilku przydatnych dodatkach.

Acer TravelMate X3 – dane techniczne oraz cena

Za możliwości laptopa odpowiadają między innymi niskonapięciowe procesory Intela ósmej generacji. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną od Nvidii.

Acer TravelMate X3 – dostępne konfiguracje

Powyższa konfiguracja wskazuje, że mamy do czynienia ze standardowym laptopem 14-calowym, który wyróżnia się bardzo wszechstronnym zastosowaniem. Związane jest to oczywiście z zamontowanymi podzespołami, a także z dostępnością na rynku wielu zróżnicowanych konfiguracji. Wszystko to sprawia, że na TravelMate X3 mogą zdecydować się małe i średnie firmy, freelancerzy, a także użytkownicy domowi.

Oczywiście przed zakupem należy dokonać dokładnej analizy wszystkich oferowanych opcji, tak aby dokonać właściwego wyboru nie tylko pod względem możliwości laptopa, ale także jego ceny. Na początku warto sprawdzić procesory.

Producent postawił na modele ósmej generacji, należące do serii Intel Whiskey Lake-U oraz Kaby Lake Refresh. Są to modele niskonapięciowe, bardzo często wykorzystywane w tego typu sprzętach. Najmocniejszy z nich jest Intel Core i7-8565U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do maksymalnego poziomu 4600 MHz. Procesor korzysta także z 8 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP został ustalony na poziomie 15 W.

Zobacz Acer TravelMate X3

Układ gwarantuje więcej niż przyzwoitą wydajność, która pozwoli na komfortową pracę z programami biznesowymi i wieloma narzędziami multimedialnymi. Powinien sprawdzić się także podczas obsługi niektórych gier. Jego przyzwoite możliwości potwierdzają testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 uzyskał średni wynik wynoszący 178 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punkty w trybie wielowątkowym.

Nie jest to jednak jedyny procesor i7 montowany w tym laptopie. Na rynku znajdziemy bowiem także konfiguracje Acer TravelMate X3 i7-8550U. Korzysta ona z kolejnego czterordzeniowego i ośmiowątkowego układu. Jego taktowanie jest jednak trochę niższe – w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, jednak w trybie turbo dobija do „zaledwie” 4000 MHz. Pozostałe parametry pozostają bez zmian. Przekłada się to na niższą wydajność, jednak różnice nie są znaczące. W testach Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 164 i 552 punkty.

Przechodzimy do kolejnej grupy urządzeń, a więc modeli Acer TravelMate X3 i5. W tym przypadku także możemy liczyć na wybór między dwoma procesorami. Większą mocą obliczeniową wyróżnia się Intel Core i5-8265U, który także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3900 MHz, korzysta również z 6 MB pamięci podręcznej. Jeśli chodzi o testy Cinebench R15, uzyskał on średnią na poziomie 157 i 549 punktów.

Drugą konfiguracją z tej kategorii jest Acer TravelMate X3 i5-8250U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ dysponuje taktowanie 1600-3400 MHz. Na platformie Cinebench R15 uzyskał  157 punktów w trybie jednowątkowym i 522 punktów w trybie wielowątkowym. Jeśli chodzi natomiast o najtańsze modele laptopa, korzystają one z możliwości procesora Intel Core i3-8145U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2100-3900 MHz, wyniki w Cinebench R15: 150 i 350 punktów).

Specyfikacja Acer TravelMate X3 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2400 MHz). Co ważne, laptopy dysponują dwoma slotami, w których znaleźć się mogą kości o łącznej pojemności 32 GB. Laptop zapewnia więc spore możliwości rozbudowy. Każdy model korzysta również z dysku twardego typu SSD SATA III. Na rynku znajdziemy modele o pojemności od 128 GB do 512 GB.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że istnieje możliwość zakupu konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX230 z 2 GB pamięci własnej. Podobnie jak cały laptop, jest to sprzęt bardzo uniwersalny. Okaże się więc przydatny zarówno podczas pracy, jak i zabawy.

Acer TravelMate X3 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, laptop ma zainteresować między innymi użytkowników poszukujących sprzętów mobilnych. Dysponuje on ekranem o przekątnej 14 cali, a jego wymiary i waga (1,6 kg) wskazują, że powinien spełnić kryteria stawiane przed tego typu urządzeniami. Co najważniejsze, jest bardzo smukły i poręczny, dzięki czemu nie powinien sprawiać problemów podczas pracy w restauracji, parku czy też w podróży.

Na pierwszy rzut oka, laptop nie różni się zbytnio od wielu innych modeli biznesowych. Mamy tu do czynienia z raczej prostą, ciemną bryłą, prezentującą się bardzo elegancko. Uwagę warto zwrócić jednak na nieco krótszą klapę ekranu względem jednostki centralnej, a także na wystające zawiasy. Dla jednych może być to coś, co wyróżnia sprzęt na tle innych, dla drugich natomiast dość dziwne, nieestetyczne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o jakość wykonania obudowy, oceny będą raczej jednoznaczne. Jest to bowiem bardzo solidna, wytrzymała konstrukcja wykonana z aluminium. Jej sztywność jest bardzo dobra, dlatego nie powinniśmy się obawiać nadmiernie wyginającej się klapy ekranu bądź jednostki centralnej. Wszystko zostało spasowane bardzo dobrze, dlatego sprzęt prezentuje się bardzo solidnie. Kolejną zaletą laptopa jest zestaw portów i złączy. Znajdziemy w nim absolutnie wszystko to, co jest potrzebne podczas pracy. Łącznie ze złączem VGA, które pozwoli nam na podłączenie starszych urządzeń peryferyjnych. Na plus zaliczyć możemy także wydzielenie łatwej w demontażu klapy serwisowej, która otwiera nam dostęp do pamięci RAM i dysku twardego. Wymiana tych elementów będzie więc banalnie prosta.

Acer TravelMate X3 – matryca

Ekran o przekątnej 14 cali daje nam wiele swobody. Z jednej strony gwarantuje bardzo wygodną pracę z użyciem bardzo zróżnicowanych programów, a z drugiej jest na tyle kompaktowy, że jego wykorzystanie w trybie mobilnym okaże się bardzo komfortowe.

Co jednak najważniejsze, każdy model laptopa został wyposażony w matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS. Parametry obrazu może uznać za przyzwoite. Wskazać należy na całkiem wysoki współczynnik kontrastu, a także wystarczające pokrycie kolorów. Wszystko to okaże się w zupełności wystarczające w ramach pracy stacjonarnej i mobilnej, zwłaszcza że panele zostały wyposażone w matowe powłoki, które skutecznie chronią przed wpływem promieni słonecznych.

Acer TravelMate X3 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w podświetlaną klawiaturę typu chiclet. Klawisze wyróżniają się krótkim skokiem i wyraźnym naciskiem, dzięki czemu codzienne pisanie okażę się wygodne i stosunkowo ciche. Nie mamy tu do czynienia z głośnym stukaniem, które irytowałoby nas, a także osoby znajdujące się w pobliżu.

Uwagę warto zwrócić na powiększony touchpad, który zapewnia bardzo wygodne sterowanie kursorem. Także ze względu na dobre właściwości ślizgowe. Do tego dochodzi także sprawna obsługa gestów wielopunktowych. Pod tym względem, laptop spełnia wszystkie najważniejsze kryteria. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że producent zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych (został on zintegrowany z przyciskiem zasilającym), a także moduł szyfrującego TPM. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Acer TravelMate X3 – wydajność

Jak pokazują testy diagnostyczne, największą mocą obliczeniową wyróżniają się konfiguracje Acer TravelMate X3 i7. Gwarantują one bezproblemową obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Sprawdzą się więc nie tylko w pracy, ale i poza nią.

Możliwości laptopa rozszerzymy także wówczas, gdy zdecydujemy się na model z dedykowaną kartą graficzną. Jednostka Nvidia GeForce MX230 być może nie wyróżnia się parametrami z najwyższej półki, jednak jej wszechstronność sprawia, że okaże się bardzo pomocna. Pokazują to także testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 3399 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 75284 punkty. Test Acer TravelMate X3 objął także obsługę gier. Poniżej przedstawiamy produkcje, z obsługą których laptop nie powinien mieć trudności.

Acer TravelMate X3 – wady i zalety

Największym atutem omawianego laptopa jest jego wszechstronność. Producent przygotował wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dlatego swoje modele znajdą tu klienci biznesowi, freelancerzy, a także użytkownicy domowi. Wykorzystanie niskonapięciowych procesorów Intela ósmej generacji, szybkiej pamięci RAM i dedykowanej karty graficznej zapewnia całkiem spore możliwości, z których warto skorzystać.

Po stronie zalet sprzęt należy zapisać również wysoką jakość wykonania aluminiowej obudowy, która wyróżnia się zadowalającą wytrzymałością i sztywnością. Do tego wszystkiego możemy dodać także solidny osprzęt, rozbudowany zestaw portów i złączy, przyzwoitą matrycę oraz możliwości rozbudowy poprzez oddzielenie klapy serwisowej. Warto nadmienić także, że cena Acer TravelMate X3 bardzo zależy od wybranej konfiguracji.

Jeśli chodzi natomiast o wady laptopa, możemy wspomnieć o tym, że wykorzystany został dysk SSD SATA III, a nieco PCIe. Wyróżnia się on wolniejszym działaniem. Użytkownicy zwracają uwagę także na sporą podatność obudowy na zabrudzenia, a także na obniżenie wydajności podczas pracy na baterii.

ZALETY

 • Wszechstronne zastosowanie
 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Przyzwoite procesory Intela
 • Szybka pamięć RAM typu DDR4
 • Możliwość zakupu konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną
 • Solidna matryca
 • Dobrze wykonany osprzęt
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy
 • Wytrzymała obudowa
 • Dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych

WADY

 • Zamontowany został dysk twardy SSD SATA III
 • Spora podatność obudowy na zabrudzenia
 • Znaczne obniżenie wydajności podczas pracy na baterii

Acer TravelMate X3 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie uniwersalnego laptopa z ekranem 14-calowym, model ten okaże się bardzo interesującym wyborem. Jak pokazuje recenzja, Acer TravelMate X3 pozwala na wiele – sprawdzi się zarówno w pracy, jak i w domu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.