Udostępnij
Skomentuj

Acer TravelMate P2510 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku dostępne są nowe wersje laptopa Acer TravelMate P2510. Czy warto się nimi zainteresować?

Seria składa się z urządzeń biznesowych, dostępnych w przystępnych cenach. Sprawdzą się jednak także w domach, w ramach standardowego użytku, związanego chociażby z oglądaniem filmów, przeglądaniem zasobów internetowych czy też graniem. Warto nadmienić, że laptopy występują w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych. Jest więc z czego wybierać.

Acer TravelMate P2510 – dane techniczne oraz cena

Acer TravelMate P2510 – dostępne konfiguracje

Warto nadmienić, że dostępne na rynku laptopy są zróżnicowane praktycznie pod każdym względem, co znacznie ułatwia dobór sprzętu, który okażą się odpowiednio dopasowany do konkretnych zadań. Trzeba jednak od razu nadmienić, że nie znajdziemy na rynku konfiguracji, która zapewniłaby doskonałą wydajność w najbardziej wymagających programach czy też grach. Są to raczej laptopy ze średniej półki, wyróżniające się uniwersalnym charakterem.

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na procesory. Producent zdecydował się na wykorzystanie układów Intela ósmej generacji. Największą wydajność w przypadku Acer TravelMate P2510 gwarantuje model Intel Core i5-8250U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi programów biznesowych, zarówno tych podstawowych, jak i profesjonalnych. Częstotliwość taktowania na poziomie od 1600 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo i 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu sprawia, że mamy do czynienia z układem uniwersalnym, wyróżniającym się bardzo przyzwoitą wydajnością, przy zachowaniu stosunkowo niskiego poziomu poboru energii.

Zobacz Acer TravelMate P2510

Spore możliwości procesora potwierdzają rozmaite testy diagnostyczne. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym i5-8250U uzyskał średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 556 punktów.

Kolejnym z układów montowanych w omawianych laptopach jest Intel Core i3-8130U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dodać należy również 4 MB pamięci podręcznej. Oczywiście wydajność w porównaniu z modelem i5 jest niższa. Okaże się on przydatny wówczas, gdy poszukujemy laptopa po niskiej cenie, który będzie wykorzystywany do obsługi podstawowych programów biznesowych. Jeżeli chodzi o testy wydajnościowe, wyniki w programie Cinebench R15 przedstawiają się następująco: 139 punktów w trybie jednowątkowym i 329 punktów w trybie wielowątkowym.

Jeżeli zależy nam na obsłudze gier, powinniśmy szukać laptopów wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną. W przypadku Acer TravelMate P2510 będzie to jednostka Nvidia GeForce MX130 z 2 GB pamięci RAM. Oczywiście karta nie należy do najwydajniejszych, toteż możemy liczyć wyłącznie na obsługę gier wiekowych, a także takich, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi. W pozostałych konfiguracjach sprzętowych musimy ograniczyć się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, czyli Intel UHD Graphics 620.

Skoro omówiliśmy już procesory i karty graficzne, pora przejść do pamięci RAM. Podobnie jak w przypadku wielu laptopów biznesowych, także tu znajdziemy kości typu DDR4. Ich taktowanie wynosi 2400 MHz, co zapewnia bardzo wydajne działanie w wielu programach. Do tego wszystkiego należy dobrać jeszcze dysk twardy. Może być to model talerzowy (HDD) lub półprzewodnikowy (SSD).

Acer TravelMate P2510 – wygląd

Ceny za poszczeólne modele nie są specjalnie wygórowane – związane jest to między innymi z pewnych oszczędności, poczynionych chociażby przy tworzeniu obudowy. Została ona wykonana z tworzyw sztucznych, przez co cała konstrukcja nie wyróżnia się specjalną sztywnością ani wytrzymałością mechaniczną. Jednostka główna wygina się pod naporem, jednak nie jest to coś, co mogłoby znacząco utrudnić korzystanie ze sprzętu.

Pod względem designu, laptop prezentuje się raczej standardowo. Do czynienia mamy z prostym, nieco klocowatym urządzeniem utrzymanym w czarnej kolorystyce. O pewnym standardzie możemy mówić także w przypadku zamontowanego zestawu portów i złączy. Znajdziemy tam wszystkie najpotrzebniejsze elementy.

Acer TravelMate P2510 – matryca

Kolejne oszczędności dotyczą ekranu. Obsługuje on co prawda rozdzielczość Full HD, jednak został wykonany w technologii TN, która zapewnia raczej przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do luminancji i odwzorowania kolorów. Wszystko to sprawia, że ten 15-calowy laptop sprawdzi się przede wszystkim w ramach standardowego użytku, niezwiązanego z obsługą specjalistycznych programów graficznych czy też projektowych.

Na plus należy zapisać natomiast obecność matowej powłoki ekranu, dzięki której z laptopa można korzystać także na zewnątrz, promienie słoneczne padające na wyświetlacz nie powinny powodować drastycznego pogorszenia widoczności.

Acer TravelMate P2510 – klawiatura i touchpad

W omawianym laptopie zamontowana została pełnowymiarowa klawiatura wyspowa wraz z panelem numerycznym. Co ważne, jest ona podświetlana, co oczywiście znacznie łatwi pracę przy ograniczonym oświetleniu zewnętrznym. Jakość wykonania klawiszy należy ocenić jako przyzwoitą – wyróżniają się one odpowiednim skokiem, dlatego tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być męczące. Bez zarzutów sprawdza się także touchpad. Zapewnia precyzyjną pracę i odpowiednie reagowanie na gesty.

Acer TravelMate P2510 – wydajność

Montowane w laptopach z serii TravelMate P2510 procesory wyróżniają się bardzo przyzwoitą wydajnością, która pozwala na komfortową obsługę wielu zróżnicowanych programów. Warto upewnić się jeszcze, co potrafi dedykowana karta graficzna MX130.

Jak już wspominaliśmy, jest to jednostka ze średniej półki jakościowej, która montowana jest przeważnie w laptopach uniwersalnych. 2 GB pamięci GDDR5, taktowanie zegara na poziomie od 1122 MHz do 1242 MHz zapewnia obsługę podstawowych programów, a także gier wyróżniających się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi. Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych.

W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 2875 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 44243 punktów. Z obsługą jakich gier karta powinna sobie poradzić?

Acer TravelMate P2510 – wady i zalety

Analizując wszystkie dane podane powyżej, śmiało można stwierdzić, że mamy do czynienia z uniwersalnym laptopem biznesowym, który sprawdzi się również w ramach użytku domowego. Po stronie zalet serii z pewnością należy zapisać możliwość wyboru jednej z wielu zróżnicowanych wersji sprzętowych. Dobrać możemy przede wszystkim procesor i kartę graficzną, dzięki czemu łatwiej jest dopasować urządzenie do konkretnych zastosowań.

Jeżeli chodzi o wydajność, nie możemy co prawda liczyć na bardzo wysoką moc obliczeniową, jednak uzyskiwane osiągi powinny zagwarantować komfortową pracę i rozrywkę. Bez większych problemów uruchomimy nie tylko pakiet biurowy i podstawowe programy multimedialne, ale również narzędzia graficzna, a także niektóre gry. Na plus należy zaliczyć także zestaw zamontowanych złączy oraz implementację podświetlenie klawiatury.

Po stronie wad znajdzie się przede wszystkim przeciętnej jakości obudowa. Użycie wyłącznie tworzyw sztucznych sprawiło, że nie jest ona specjalnie wstrzymała. Przyczepić można się również do jakości matrycy.

ZALETY

  • Wiele wersji do wyboru
  • Przyzwoita wydajność podzespołów
  • Zestaw zamontowany portów i złączy
  • Podświetlana klawiatura

WADY

  • Przeciętna jakość obudowy
  • Matryca TN

Acer TravelMate P2510 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy z omówionej serii zadowolą przede wszystkim małe i średnie firmy, które szukają stosunkowo tanich urządzeń biznesowych, które zapewnią stabilną obsługę wielu programów, przy zachowaniu niskiego poboru energii. Co ważne, Acer TravelMate P2510 występuje w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych, dlatego jest z czego wybierać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.