Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Acer TravelMate P2410 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Laptopy z serii TravelMate to uniwersalne urządzenia biznesowe. Czy model P2410 wpisuje się w te kryteria?

Z założenia, ten 14-calowy sprzęt ma posłużyć zarówno do pracy, jak i użytku multimedialnego. Ze względu na kompaktowe wymiary i niewielką wagę, może być wykorzystywany zarówno przy biurku, jak i w podróży. Co jednak najważniejsze, jest on sprzedawany w wielu odsłonach, które są zróżnicowane pod względem najważniejszych podzespołów. Mając to na uwadze, warto przed zakupem dokładnie przeanalizować możliwości poszczególnych modeli.

Acer TravelMate P2410 – dane techniczne oraz cena

Acer TravelMate P2410 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z ekonomicznymi laptopami biznesowymi, które jednak kierowane są również do użytkowników domowych i osób poszukujących urządzeń ultramobilnych. Tak szerokie zastosowanie sprzętu jest możliwe przede wszystkim ze względu na dostęp do sporej liczby modeli, zróżnicowanych pod względem kluczowych podzespołów.

Najszerszy wybór dotyczy procesorów. Najnowsze modele Acer TravelMate P2410 korzystają z układów Intela ósmej generacji, jednak na rynku znaleźć można jeszcze laptopy z procesorami generacji siódmej. Największa wydajność zagwarantuje model Intel Core i5-8250U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania wynosząca 1600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać jeszcze 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP na poziomie 15 W.

Przekłada się to na przyzwoitą wydajność, dobrze dostosowaną do pracy biurowej i multimedialnej. Procesor nie powinien mieć problemów z obsługą programów biznesowych oraz graficznych. A wszystko to przy zachowaniu stosunkowo niskiego poziomu poboru energii. Wydajność układu warto sprawdzić poprzez rozmaite testy, przeprowadzone w popularnych programach diagnostycznych

Na platformie Cinebench R15, układ ten uzyskał średnią na poziomie 144 punktów w trybie jednowątkowym i 556 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, potwierdzające jego możliwości. Laptopy tańsze korzystają z procesora Intel Core i3-8130U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy, częstotliwość taktowania wynosi od 2200 MHz do 3400 MHz, a pamięć podręczna trzeciego poziomu 4 MB.

Jego moc obliczeniowa jest znacznie niższa niż modelu i5, jednak nadal wystarczy do obsługi podstawowych programów biurowych i graficznych. W programie Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 139 i 329 punktów. Jak już wspominaliśmy, najtańsze modele laptopów korzystają z procesorów Intela siódmej generacji.

Zobacz Acer TravelMate P2410

Podstawowym ograniczeniem możliwości laptopa Acer TravelMate P2410 jest to, że występuje on na rynku w wersjach pozbawionych dedykowanych kart graficznych. Skorzystać możemy wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620 z taktowaniem rdzenia od 300 MHz do 1100 MHz. Z oczywistych względów, karta nie pozwala na wiele. Okaże się przydatna wyłącznie podczas obsługi podstawowych programów i narzędzi.

Warto nadmienić, że laptopy z omawianej serii są bardzo zróżnicowane pod kątem wykorzystywanych dysków twardych. W przypadku takich modeli jak Acer TravelMate P2410-G2-M liczyć możemy przeważnie na dysk talerzowy (HDD), jednak na rynku często pojawiają się również modele z dyskami półprzewodnikowymi (SSD), które są co prawda droższe, jednak zapewniają znacznie szybsze działanie systemu operacyjnego.

Uzupełnieniem specyfikacji technicznej będzie oczywiście pamięć RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości typu DDR4, o sporej częstotliwości taktowania (wynosi 2400 MHz), co gwarantuje szybkie i stabilne działanie. Laptopy zostały wyposażone w wyłącznie jeden slot RAM, dlatego warto upewnić się, na ile pamięci możemy liczyć.

Acer TravelMate P2410 – wygląd

Do czynienia mamy z budżetowymi laptopami biznesowymi, dlatego nie powinniśmy oczekiwać wzmacnianych konstrukcji i licznych dodatków, typowych dla urządzeń typu premium. Obudowy urządzeń zostały wykonane z tworzyw sztucznych, dlatego wyróżniają się one przeciętną sztywnością i wytrzymałością mechaniczną.

Jednostka zasadnicza wygina się pod naciskiem, usłyszeć można również charakterystyczne skrzypnięcia. Wszystko to sprawia, że podczas przenoszenia sprzętu i pracy mobilnej, należy zachować pewne środki ostrożności. Warto nadmienić, że laptop jest dość lekki, dlatego wykorzystanie go w pociągu, autobusie czy samochodzie nie powinno sprawiać większych trudności. Na plus należy zaliczyć zestaw zamontowanych portów i złączy – znajdziemy tam wszystko, co jest potrzebne w codziennej pracy.

Acer TravelMate P2410 – matryca

Laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w 14-calowe matryce Full HD, wykonane w technologii IPS. Gwarantują one bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Zarówno luminancja, jak i odwzorowanie kolorów stoi na odpowiednim poziomie.

Wszystko to sprawia, że urządzenia dobrze sprawdzą się podczas zróżnicowanej pracy, a także do oglądania filmów czy też grania. Co ważne, matryce dysponują matową powłoką, która skutecznie utrzymuje przyzwoitą widoczność wyświetlanych treści przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Acer TravelMate P2410 – klawiatura i touchpad

Pomimo tego, że klawiatura została pomniejszona (wyeliminowane panel numeryczny), codzienna praca na laptopie jest bardzo komfortowa. Klawisze wyróżniają się odpowiednimi rozmiarami i przyjemnym skokiem. Dzięki temu tworzenie dłuższych tekstów nie jest specjalnie męczące. Niestety brak w laptopach podświetlenia klawiatury, co jednak wynika ze stosunkowo niskich cen urządzeń.

Jeżeli chodzi o touchpad, sprawdza się on bez zarzutów. Płyta dobrze reaguje na gesty i zapewnia precyzyjne działanie. To samo należy powiedzieć o zintegrowanych przyciskach touchpada.

Acer TravelMate P2410 – wydajność

Procesory Intela ósmej generacji gwarantują stabilną obsługę programów z różnych kategorii. Uporają się zarówno z podstawowymi narzędziami biurowymi, jak i graficznymi, multimedialnymi, programistycznymi i administracyjnymi. Jednocześnie zapewniają niski pobór energii. Wszystko to sprawia, że Acer TravelMate P2410 jest laptopem o uniwersalnym charakterze.

Jak jednak prezentuje się zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620? Biorąc pod uwagę jednostki GPU tego typu, model ten plasuje się na wysokiej półce jakościowe. Jest w stanie obsłużyć materiały w rozdzielczości UHD, a także poradzić sobie z grami o niskich wymaganiach sprzętowych. Jej ograniczone możliwości potwierdzają testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 1682 punktów. W 3DMark Ice Storm Standard Graphics 1280x720 wynik wyniósł 71530 punktów. Warto jeszcze sprawdzić, z obsługą jakich gier karta powinna sobie poradzić.

Acer TravelMate P2410 – wady i zalety

Do czynienia mamy z laptopem ultramobilnym, który bardzo dobrze sprawdza się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Zastosowane podzespoły wyróżniają się wydajnością, która okaże się wystarczające nie tylko do obsługi podstawowych programów, ale również bardziej wymagających narzędzi graficznych czy też projektowych.

Na plus należy zaliczyć oczywiście możliwość wyboru konkretnej konfiguracji sprzętowej. Oferowane modele różnią się wykorzystywanymi procesorami, pamięcią RAM, a także dyskiem twardym. Po stronie plusów znajdzie się także to, że na rynku dostępne są laptopy z pojemnymi dyskami SSD. Do tego wszystkiego należy dodać również przyzwoitej jakości osprzęt, a także dobrą matrycę typu IPS.

Laptopy Acer TravelMater P2410 dostępne są w całkiem przystępnych cenach, co jednak przełożyło się na pewne oszczędności, które widać przede wszystkim w jakości wykonania obudowy. Wykorzystanie wyłącznie tworzyw sztucznych sprawiło, że nie jest ona specjalnie wytrzymała. Po stronie wad znajdzie się również brak modelu z dedykowaną kartą graficzną.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter sprzętu
  • Przyzwoita wydajność
  • Zróżnicowane konfiguracje sprzętowe
  • Dostęp do laptopów z dyskami SSD
  • Dobrej jakości matryca IPS
  • Przyzwoity osprzęt

WADY

  • Brak laptopów z dedykowanymi kartami graficznymi
  • Przeciętna obudowa

Acer TravelMate P2410 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie tanie, ultramobilnego sprzętu biznesowego, modele TravelMate P2410 okażą się dobrym wyborem. Wyróżniają się przyzwoitą wydajnością i obsługą matryc IPS, co oczywiście pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.