Udostępnij
Skomentuj

Acer Swift 7 – dane techniczne. Co warto wiedzieć?

W ofercie firmy Acer znajdują się bardzo lekkie, poręczne laptopy ultramobilne. Czy nowe konfiguracje Swift 7 okażą się warte zakupu?

Jak podkreśla producent, urządzenia najlepiej sprawdzają się w podróży. Mają zapewnić doskonały komfort pracy w autobusie, pociągu, samochodzie czy w samolocie. Jest to efekt między innymi zamontowania mobilnych procesorów Intela.

Acer Swift 7 – specyfikacja

Do dyspozycji otrzymujemy dotykowy wyświetlacz ZeroFrame oraz wiele dodatków ułatwiających prace. Laptop Acer Swift 7 powinien zainteresować przede wszystkim klientów biznesowych. Warto sprawdzić, jakie parametry Acer Swift 7 zostały uzyskane w najmocniejszej jego wersji.

Dane techniczne Acer Swift 7 (najmocniejsza konfiguracja)

Warto wiedzieć!

Na rynek wypuszczone zostały również modele Acer Swift 7 Pro, które wykorzystują między innymi dwa złącza obsługującego standard Thunderbolt 3.0. Ich cena wynieść może nawet 8 tysięcy złotych. Pracują one na systemie Windows 10 Pro. Pozostałe konfiguracje korzystają natomiast z wersji 10 Home.

Acer Swift 7 - dostępne konfiguracje

Przedział cenowy poszczególnych wersji laptopa jest bardzo szeroki. Wynika to oczywiście ze sporego zróżnicowania sprzętowego. Zdecydowanie ułatwia to wybór modelu dopasowanego nie tylko do konkretnych zastosowań, ale również indywidualnych wymagań oraz potrzeb użytkownika.

Naszą analizę zaczniemy oczywiście od procesorów. Jak już zostało wspomniane, będą to modele mobilne. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny celować w laptopy Acer Swift 7 i7. Zdecydowanie najmocniejszym układem w całym zestawie jest Intel Core i7-8500Y, który korzysta z dwóch fizycznych rdzeni i czterech wątków logicznych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi zaledwie 1500 MHz, jednak w trybie Turbo może zostać podbita do poziomu nawet 4200 MHz. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej L3. Jak przystało na sprzęt ultramobilny, współczynnik TDP procesora wynosi zaledwie 5 W. Nie musimy obawiać się więc nadmiernego obciążenia systemu chłodzenia. Musiało to jednak odbić się na wydajności. Układ dobrze radzi sobie z podstawowymi narzędziami biurowymi, projektowymi i multimedialnymi, może mieć jednak problem z realizacją nieco bardziej zaawansowanych operacji.

Potwierdzają to, rzecz jasna, testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 najmocniejszy procesor Acer Swift 7 uzyskał średni wynik na poziomie 130 punktów dla trybu jednowątkowego i 246 punktów dla trybu wielowątkowego.

W sklepie znajdziemy również modele Acer Swift 7 i5. W ich przypadku wykorzystany został procesor Intel Core i5-8200Y, także dwurdzeniowy i czterowątkowy. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem, wynoszącym od 1300 MHz do 3900 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostały bez zmian. Wszystko to przełożyło się na nieco niższą wydajność. Różnice między dwoma procesorami nie są jednak znaczące. Wynoszą kilkanaście procent.

Acer Awift 7

To jednak nie koniec, ponieważ na rynku wciąż dostępne są starsze konfiguracje laptopa, wyposażone w procesor siódmej generacji. Jest nim Intel Core i7-7Y75 – ten dwurdzeniowy i czterowątkowy układ korzysta z 4 MB pamięci podręcznej i częstotliwości taktowania 1300-3600 MHz. Współczynnik TDP wynosi natomiast 4,5 W.

Pracę procesorów wspiera pamięć RAM typu LPDDR3. Warto podkreślić, że pamięć Acer Swift 7 jest wlutowana w płytę główną. Nie możemy jej więc rozszerzyć poprzez dodanie kolejnych kości. Zdecydować możemy się na wersje z 8 GB lub 16 GB RAM. Zbyt dużego wyboru nie ma także w przypadku dysku twardego. Zawsze będzie to bowiem model SSD M.2 PCIe, co jednak jest bardzo dobrą wiadomością. Dysk ten zapewnia bowiem bardzo komfortową obsługę systemu operacyjnego. Znacznie szybszą niż w przypadku zwykłych urządzeń HDD. Dysk Acer Swift 7 może mieć pojemność wynosząca 256 lub 512 GB

Laptop Acer Swift 7 nie jest przeznaczony do obsługi wymagających narzędzi graficznych i projektowych, toteż brak nim dedykowanej karty graficznej (wynika to także z ultramobilnego charakteru sprzętu). Nowsze konfiguracje korzystają z mocy zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 615, natomiast w starszych znajdziemy kartę Intel HD Graphics 615.

Acer Swift 7 – obudowa

Zdecydowanie największym atutem omawianego laptopa są jego kompaktowe wymiary i niewielka waga, która nie przekracza jednego kilograma. Producent postawił na aluminium, dlatego użytkownicy mogą być spokojni o sztywność konstrukcji i jej wytrzymałość mechaniczną. Nie ma tu mowy o nadmiernym wyginaniu się pokrywy ekranu czy też odkształceniach obudowy wokół klawiatury podczas pisania.

Wymiary Acer Swift 7 sprawiają, że okażę się on wygodny w każdym środku transportu. Grubość obudowy wynosi zaledwie 9,95 mm. Będzie to więc bardzo dobry wybór do pracy w czasie podróży. Zwłaszcza że wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane – laptop prezentuje się naprawdę solidnie.

Jak można się było domyślać, zestaw portów i złączy laptopa nie jest zbytnio rozbudowany. Skorzystać możemy wyłącznie z dwóch portów USB oraz gniazda audio.

Acer Swift 7 – chłodzenie

Wybranie takich, a nie innych podzespołów przełożyło się również na ograniczenie obciążenia systemu chłodzenia. Generowane temperatury przez większość czasu utrzymywane są na niskim poziomie. Sam laptop chwalony jest za cichą pracę.

Również czas pracy na baterii Acer Swift 7 może zadowolić wielu użytkowników. Przy niewielkim obciążeniu sprzęt nie musi być podłączany do ładowania nawet przez blisko 12 godzin. Kolejne plusy postawimy przy dostępności podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych, który znalazł się obok klawisza Escape.

Acer Swift 7 – ekran

Każdy model omawianego laptopa jest 14-calowy. Stanowi to dobry balans między kompaktowym wymiarami i niewielką wagą Acer Swift a wygodną przestrzenią roboczą, pozwalająca na operowanie na kilku oknach. Wyświetlacz ZeroFrame zajmuje aż 92% przedniego panelu, dzięki czemu prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Najważniejsze jest jednak to, że matryca Acer Swift 7 została wykonana w technologii IPS i że obsługuje rozdzielczość Full HD. Użytkownicy chwalą ją za bardzo wysoki kontrast oraz dobre odwzorowanie kolorów. Pojawiają się jednak narzekania na zbyt niską jasność maksymalną.  Oczywiście do czynienia mamy z ekranem dotykowym, które obsługa jest bardzo wygodna. Został on zabezpieczony szkłem Corning Gorilla Glass. Będzie to kolejny argument za tym, aby brać laptopa ze sobą w podróż.

Acer Swift 7 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, nie jest to laptop do prac specjalistycznej, wymagającej ogromnej mocy obliczeniowej, pozwalającej na bezproblemową obsługę najbardziej rozbudowanych programów graficznych i projektowych. Acer Swift 7 ma być ultramobilnym, poręcznym sprzętem do pracy, nauki i relaksu. Niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystamy.

Jeśli jednak zależy Wam na możliwie najwyższej wydajności, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w układ i7. Również dlatego, że korzysta on z najlepszej karty graficznej. Zintegrowana jednostka Intel UHD Graphics 615 wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 300 MHz w trybie bazowym do 1000 MHz.

W przypadku podstawowej pracy biznesowej i multimedialnej, okaże się w zupełności wystarczającej. W testach diagnostycznych przeprowadzonych w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1185 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 26694 punkty.

Acer Swift 7 - do grania

Choć nie mamy do czynienia z laptopem gamingowym, warto podkreślić, że Acer Swift 7 pozwoli na uruchomienie niektórych gier. Będą to jednak głównie klasyku, produkcje indie, a także tytuły wyróżniające się szczególnie niskimi wymaganiami sprzętowymi. Nie ma co liczyć na zabawę w rozbudowanych grach z segmentu AAA. Poniżej przedstawiamy kilka tytułów, z obsługą których laptop powinien sobie poradzić.

Acer Swift 7 - gry

Gra
Niskie ustawienia
graficzne
Średnie ustawienia
graficzne
Wysokie ustawienia
graficzne
Diablo III
55 FPS
38 FPS
30 FPS
Tomb Raider
55 FPS
30 FPS
20 FPS
StarCraft 2
140 FPS
40 FPS
25 FPS
Counter-Strike: GO
100 FPS
62 FPS
38 FPS
GRID: Autosport
95 FPS
35 FPS
25 FPS

Uwaga!

Obsługę powyższych gier na takim poziomie zapewnia najmocniejsza konfiguracja laptopa wyposażona w procesor i7 i 8 GB pamięci RAM. Jeśli na płycie głównej Acer Swift 7 znajdzie się słabszy procesor, ilość klatek na sekundę będzie niższa.

Acer Swift 7 - czy warto?

Jeśli szukacie laptopa gwarantującego wygodną pracę w podróży, Acer Swift 7 okaże się naprawdę dobrym wyborem. Kompaktowe wymiary, niewielka waga, dobrze wykonana obudowa, pojemna bateria – wszystko to sprawia, że korzystanie ze sprzętu w pociągu czy autobusie będzie jak najbardziej komfortowe.

Użytkownicy chwalą sprzęt również za nowoczesny design oraz szybki dysk SSD. Narzekania dotyczą natomiast mocno ograniczonego zestawu portu, niskiej jasności ekranu oraz braku możliwości rozszerzenia pamięci RAM. Również cena Acer Swift 7 może okazać się problematyczna. Zwłaszcza w przypadku najmocniejszych konfiguracji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.