Udostępnij
Skomentuj

Acer Swift 3 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy specyfikację najnowszego laptopa z serii Acer Swift 3. Do kogo jest kierowany? Czy warto go kupić?

Do czynienia mamy oczywiście z urządzeniem ultramobilnym, które ma zagwarantować komfortową pracę i rozrywkę w różnych warunkach i miejscach – przy biurku, w domu, pracy czy też w podróży. Oferowany jest w kilku wersjach sprzętowych, które warto przeanalizować, przede wszystkim pod kątem wydajności.

Acer Swift 3 – dane techniczne oraz cena

Acer Swift 3 – dostępne konfiguracje

Urządzenia są, z założenia, uniwersalne, dlatego też kierowane są zarówno do klientów biznesowych, jak i domowych. Mogą okazać się także dobrym wyborem wówczas, gdy zależy nam przede wszystkim na laptopie ultramobilnym.

Oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, a także parametrów wybranych konfiguracji sprzętowych. Zastanowić należy się przede wszystkim nad kartą graficzną. Na rynku dostępne są bowiem modele Acer Swift wyłącznie ze zintegrowanymi jednostkami GPU, ale również z kartą dedykowaną, którą jest Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci własnej.

Jest to bardzo popularna jednostka, często montowana w tego typu sprzętach. Gwarantuje przyzwoitą wydajność, która powinna okazać się wystarczająca podczas obsługi narzędzi graficznych i projektowych, ale również niektórych gier. Oczywiście nie będą to produkcje najbardziej wymagające pod względem sprzętowym, jednak z pewnością na liście znajdzie się wiele ciekawych tytułów (wrócimy do nich w dalszej części tekstu).

Wybrać możemy również procesor. Laptop Acer Swift 3 występuje przeważnie z układami Intela ósmej generacji. Największą moc obliczeniową zapewni model Intel Core i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor bardzo często znajduje zastosowanie w laptopach ultramobilnych i multimedialnych.

Zobacz Acer Swift 3

Częstotliwość taktowania w jego przypadku wynosi 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz. Do tego należy dodać 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Warto podkreślić, że pomimo zwiększonej liczby rdzeni i wątków, współczynnik TDP układu został utrzymany na poziomie 15 W. Liczyć możemy na większą wydajność, zwłaszcza w porównaniu z modelami poprzedniej generacji. Szczegółowych danych na ten temat dostarcza program diagnostyczny Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał w testach średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym.

Acer Swift 3 występuje również z procesorami Intel Core i5, które oferują bardzo zbliżoną wydajność do modelu i7. Mowa o czterordzeniowych i ośmiowątkowych układach i5-8265U (taktowanie 1600-3900 MHz oraz i5-8250U (taktowanie 1600-3400 MHz). Jeśli natomiast komuś zależy na oszczędnościach, powinien rozglądnąć się za laptopami wyposażonymi w procesor Intel Core i3-8130U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz) lub jeden z modeli siódmej generacji.

Na koniec pozostaje nam już tylko wybrać pamięć RAM i dysk twardy. Laptopy Acer Swift 3 przeważnie występują na rynku wraz z 8 GB RAM typu DDR4. Do tego dojść może dysk HDD, SSD lub oba naraz. Jak widać, łatwo jest dobrać sprzęt do konkretnego zastosowania.

Acer Swift 3 – wygląd

Pod względem designu, 14-calowy laptop doskonale wpisuje się w kategorię nowoczesnych urządzeń ultramobilnych. Elegancka, srebrna obudowa robi wrażenie. Pozytywnie należy ocenić również jej sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Jednostka zasadnicza jest odporna na uszkodzenia i wpływ zewnętrznych czynników. Plusik należy postawić także przy pracy zawiasów.

Jak na ultramobilny laptop przystało, Acer Swift 3 jest bardzo lekkie. Jego przenoszenie czy też wykorzystanie w pociągu, autobusie lub samochodzie nie powinno sprawiać problemów. Jeżeli chodzi o zestaw portów i złączy, jest on bardzo standardowy – znajdziemy w nim wszystko to, co potrzebne.

Acer Swift 3 – matryca

Jak już wspomnieliśmy, laptopy z omawianej serii są wyposażane w ekrany o przekątnej 14 cali, dlatego można z nich korzystać zarówno przy biurku, jak i w podróży. Co ważne, wybrane zostały matryce IPS, które zapewniają bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Liczyć możemy na wiernie odwzorowane kolory, odpowiednią luminancję i wysoki kontrast. Wszystko to zapewnia wygodną pracę, oglądanie filmów i granie.

Co równie ważne, matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, dzięki którym padające na ekran promienie słoneczne nie powodują znacznego obniżenia widoczności generowanych treści.

Acer Swift 3 – klawiatura i touchpad

W przypadku osprzętu, możemy liczyć na wszystkie najważniejsze udogodnienia, które są implementowane w laptopach biznesowych. Mowa tu między innymi o podświetlanej klawiaturze, dzięki której możemy pracować także przy barku oświetlenia. Sama klawiatura została wykonana bardzo starannie – klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i precyzją działania. To samo można powiedzieć o touchpadzie, który dobrze spełnia swoją rolę.

Kolejne udogodnienia dotyczą czytnika linii papilarnych, którzy został zamontowany pod klawiaturą, po prawe stronie, a także kamery HD. Otrzymujemy więc wszystko to, co jest potrzebne podczas mobilnej pracy i zabawy.

Acer Swift 3 – wydajność

Procesory wykorzystywane w omawianych laptopach spisują się bardzo dobrze, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. Warto w ten sam sposób sprawdzić również dedykowana kartę graficzną Nvidia GeForce MX150.

Nie jest to jednostka szczególnie wydajna, zwłaszcza że występuje w okrojonej wersji. Nie jest to jednak najważniejsze, ponieważ seria Acer Swift 3 nie została przygotowana po to, aby zagwarantować obsługę najbardziej rozbudowanych programów specjalistycznych czy też najnowszych gier typu AAA. W swojej kategorii plasuje się ona wysoko.

W programie 3DMark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 4497 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 zatrzymała się na 46586 punktach. Poniżej przedstawiamy również krótką listę gier, z obsługa których karta powinna dać sobie radę.

Laptop Acer Swift 3 – wady i zalety

Omawiana seria została stworzona po to, aby zapewnić komfortową pracę biurku i w podróży. Pod tym względem Acer Swift 3 spisuje się bardzo dobrze. Obudowa jest lekka i kompaktowa, co znacząco zwiększa wygodę. Oczywiście producent zadbał także o odpowiednią wytrzymałość, wykorzystując wysokiej jakości materiały konstrukcyjne. Wszystko to należy zapisać po stronie zalet serii.

To jednak nie wszystko. Potencjalni nabywcy powinni być zadowoleni również z jakości generowanego obrazu. Zastosowanie matrycy IPS trzeba zapisać na plus, zwłaszcza że dobrze sprawdza się ona podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu. Kolejną zaletą laptopa Acer Swift 3 jest przyzwoita jakość wykonania osprzętu, a także dostęp do ważnych udogodnień, takich jak podświetlenie klawiatury czy też czytnik linii papilarnych.

Nie można zapominać również o przyzwoitym zestawie portów i złączy, a także możliwości wyboru spomiędzy wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Użytkownik przed zakupem może dobrać procesor, kartę graficzna pamięć RAM i dysk twardy. Co jednak najważniejsze, wydajność poszczególnych modeli stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Dzięki temu Acer Swift 3 powinien okazać się wystarczający do pracy biurowej, obsługi narzędzi projektowych, a także do użytku domowego, związanego z oglądaniem filmów, przeglądaniem zasobów internetowych czy też graniem.

Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć należy o tym, że dedykowana karta graficzna jest montowana w okrojonej wersji. Dysponuje ona przez to nie 4 a 2 GB pamięci typu GDDR5, co oczywiście zawęża możliwości jej wykorzystania.

ZALETY

  • Mobilność
  • Dobrej jakości matryca
  • Solidna obudowa
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Przyzwoita wydajność
  • Odpowiedni zestaw portów i złączy

WADY

  • Karta graficzna dysponuje zaledwie 2 GB pamięci własnej

Acer Swift 3 – podsumowanie, czy warto?

Urządzenia z przedstawionej serii okażą się dobrym wyborem wówczas, gdy szukamy sprawnego sprzętu o mobilnym charakterze. Występują one w wersjach, które powinny sprawdzić się w ramach wielu zastosowań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.