Udostępnij
Skomentuj

Acer Helios 700 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy innowacyjnego laptopa gamingowego z wysuwaną klawiaturą. Co potrafi Helios 700?

Firma Acer przygotowała sprzęt, z którym nie mieliśmy do czynienia do tej pory. Ich nowy laptop został wyposażony w klawiaturę, która się wysuwa – dzięki temu, odkrywane są wentylatory, co zwiększa efektywność chłodzenia. Gracze zyskują również specjalną podpórkę pod nadgarstki.

Acer Helios 700 – dane techniczne oraz cena

Urządzenie ma jednak zachwycać nie tylko pod względem swojej innowacyjnej budowy, ale również osiągów. Uzyskiwane są one dzięki nowoczesnym podzespołom. Wybór padł na procesory Intela dziewiątej generacji, a także karty graficzne z serii Nvidia GeForce RTX.

Acer Helios 700 – dostępne konfiguracje

Zanim przejdziemy do omawiania niecodziennej budowy sprzętu, zajmiemy się wykorzystanymi podzespołami. Jak pokazuje powyższa tabela, producent zdecydował się na naprawdę wydajne, gamingowe urządzenia, co oczywiście przełożyło się na wysokie ceny poszczególnych konfiguracji. Już teraz można jednak podkreślić, że decydując się na tak duży wydatek, otrzymacie laptopa na lata.

Na początek procesory. Jak już zostało wspomniane, wybór padł na układy Intela dziewiątej generacji. Są to urządzenia dostosowane do obsługi najbardziej rozbudowanych programów i gier, a także do procesu overclockingu (podkręcania). Wybrać musimy między dwoma modelami. Tym wydajniejszym okaże się Intel Core i9-9980HK. Dysponuje on aż ośmioma fizycznymi rdzeniami i szesnastoma wątkami, co już samo w sobie jest zapowiedzią niezwykle wydajnej maszyny. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 5000 MHz. To jednak nie wszystko. Procesor wyróżnia się bowiem odblokowanym mnożnikiem. Dzięki temu, przy użyciu specjalnego programu, możemy jeszcze podkręcić taktowanie, uzyskując w ten sposób wyższą wydajność w grach.

Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 16 MB pamięci podręczna. Jego współczynnik TDP wynosi 45 W. Jak widać, jest to prawdziwa bestia, która przez najbliższe kilka lat pozwoli nam na bezproblemową obsługę wszystkich nowych gier, a także wielu programów specjalistycznych. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki uzyskiwane przez układ w programach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią wynoszącą 201 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1641 punktów w trybie wielowątkowym. Bardzo dobrze pokazuje to jego ogromny potencjał, który może być jeszcze wyższy, jeśli zdecydujemy się na overclockingu. Należy pamiętać jednak, że zwiększy to także generowane obciążenie podczas pracy sprzętu.

Na rynku oferowane są także konfiguracje Acer Helios 700 i7-9750H, a więc z procesorem z mnożnikiem zablokowanym. Jego wydajność jest jednak na tyle duża, by zapewnić realizację wszystkich wspomnianych wcześniej zadań. Jest to procesor sześciordzeniowy i dwunastowątkowy, którego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4500 MHz dla jednego rdzenia w trybie turbo. Do tego dochodzi także 12 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP 45 W.

Parametry są więc nieco niższe niż w przypadku procesora i9, jednak nadal mamy do czynienia ze sprzętem niezwykle wydajnym. Bez większych problemów poradzi sobie on z obsługą najnowszych gier z segmentu AAA. W testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 182 i 1192 punkty – są to bardzo dobre rezultaty,

Przechodzimy od jednych podzespołów gamingowych do drugich. Acer oddaje bowiem w nasze ręce także doskonałe karty graficzne z serii Nvidia GeForce RTX 20. Obsługują one technologię Ray Tracingu, dzięki której efekty świetlne w grach stają się bardziej realistyczne. Podobnie jak w przypadku układów CPU, do wyboru mamy dwie jednostki. Tą wydajniejszą okaże się Nvidia GeForce RTX 2080, obecnie jedna z najlepszych kart od tego producenta.

Wykorzystuje ona 8 GB pamięci typu GDDR6 i wyróżnia się doskonałymi parametrami taktowania. Wszystko to sprawia, że zapewni wysoką ilość klatek na sekundę w każdej nowej grze, a także sprawną obsługę programów specjalistycznych, wykorzystywanych między innymi do obróbki graficznej czy też modelowania 3D. Podobnymi możliwościami wyróżnia się druga karta, czyli Nvidia GeForce RTX 2070, która także dysponuje 8 GB pamięci własnej.

Specyfikacja Acer Helios 700 wskazuje również na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2666 MHz. Spełnia ona więc wszystkie wymagania stawiane przez nowe gry. Zwłaszcza że pod obudową znajdują się aż 4 sloty na kości RAM – ich maksymalna pojemność może wynieść aż 64 GB.

Kolejną dobrą informacją jest możliwość wyboru różnych kombinacji dysków twardych. Jeśli wystarczy nam jeden „twardziel”, powinniśmy się zastanowić, czy lepszym wyborem okaże się wolniejszy, ale tańszy model talerzowy (HDD) czy też szybszy i droższy dysk półprzewodnikowy (SSD). Oczywiście istnieje również możliwość zakupu laptopa z oboma dyskami.

Polecane laptopy Acer

Acer Helios 700 – wygląd

Laptop w pierwszych chwilach robi wrażenie przede wszystkim tym, jak wygląda. Mamy bowiem do czynienia z niezwykle masywną konstrukcją, która jednak odkryje swoje tajemnice dopiero wówczas, gdy postanowimy wysunąć klawiaturę. W ten sposób odkrywamy dwa wentylatory AeroBlade 3D, które pobierają powietrze bezpośrednio przez górne otwory. Dzięki temu, efektywność chłodzenia znacznie się zwiększa. Zwłaszcza że na cały zestaw składa się również pięć miedzianych rurek termoprzewodzących.

Wysunięcie klawiatury okaże się korzystne zwłaszcza podczas obsługi gier najbardziej wymagających pod względem sprzętowym. Warto nadmienić, że dolna część przedniego panelu zamienia się wtedy w wygodną podpórkę pod nadgarstki, co także ma przełożenie na komfort grania. Problemem takiego rozwiązania może okazać się spory hałas generowany przez wentylatory podczas pracy na pełnych obrotach. Coś za coś.

Jak już zostało wspomniane, laptop jest bardzo duży i ciężki. Jest on więc maszyną w pełni stacjonarną. Trudno bowiem wyobrazić sobie granie z laptopem na kolanach czy też często przenoszenie sprzętu. Okaże się to bardzo męczące.

Zaskakiwać może fakt, że obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych. Za taką cenę użytkownicy mają prawo oczekiwać konstrukcji aluminiowej, choć trzeba przyznać, że ogólna jakość wykonania obudowy jest dobra. Niektórzy gracze narzekają jedynie na lekkie skrzypienie konstrukcji. Pochwały należą się natomiast za zestaw portów i złączy. Znajdziemy w nim absolutnie wszystko, co jest potrzebne w grach. Łącznie z obsługą interfejsu Thunderbolt.

Acer Helios 700 – matryca

Każdy model laptopa został wyposażony w 17-calową matrycę Full HD, która została wykonana w technologii IPS. Wyróżnia się częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz, co w przypadku tej półki cenowej jest standardem. Możemy więc liczyć na płynny obraz, także podczas wyświetlania najbardziej dynamicznych scen.

Z pozostałymi parametrami bywa różnie. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z wysokim współczynnikiem kontrastu 1440:1, pokryciem przestrzeni kolorów sRGB na poziomie 92% i przyzwoitym czasem z reakcji, a z drugiej można narzekać na niską jasność maksymalną (271 cd/m2), niedokładnym odwzorowaniem kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi 5,79 punktów), a także nierównomiernym podświetleniem.

Tego typu aspekty zauważą jednak tylko osoby rzeczywiście znające się na temacie i przeprowadzające rozmaite testy. Dla „zwykłego” gracza zastosowany panel powinien okazać się w zupełności wystarczający.

Acer Helios 700 - klawiatura i touchpad

Jak już zostało wspomniane, klawiaturę wraz z touchpadem możemy wysunąć, co ma wpływ nie tylko na efektywność systemu chłodzenia, ale również na wygodę gry. Warto nadmienić, że producent zdecydował się na przygotowanie specjalnych klawiszy WSAD typu Magforce. Wykorzystane przełączniki sprawiają, że ich obsługa przypomina nieco operowanie analogowym joystickiem. Klawisze przyciskami bowiem z różną siłą nacisku, co ma oczywiście wpływ na zachowanie się kontrolowanej postaci w grze.

Specjalne klawisze WSAD są dołączane do zestawu, dlatego można je zamontować na miejsce standardowych lub z nich zrezygnować. Ogólna jakość wykonania klawiatury jest dobra. Została wyposażona w podświetlenie, dlatego zapewni ona bardzo wygodną grę. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada. Płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe bardzo przyzwoite.

laptop acer helios 700

Acer Helios 700 – wydajność

Pod względem mocy obliczeniowej, lepszym wyborem okaże się oczywiście konfiguracja Acer Helion 7000 i9-9980HK. Zwłaszcza że procesor ten może zostać poddany procesowi overclockingu, który dodatkowo podwyższy jego taktowanie.

Oczywiście wpływ na wydajność w grach ma także karta graficzna. W tym przypadku lepiej sprawdza się model Nvidia GeForce RTX 2080 z 8 GB pamięci typu GDDR6. Warto nadmienić, że sprawdzi się ona także w ramach pracy specjalistycznej. Jak podkreśla producent, dołożenie odpowiedniej ilości pamięci RAM pozwoli na renderowanie filmów w rozdzielczości 8K.

Karta bardzo dobrze wypada w rozmaitych testach. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 35224 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 164011 punktów. Poniżej przedstawiamy również przykłady, jak rzeczona karta radzi sobie z obsługą nowych gier.

Acer Helios 700 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największym atutem sprzętu jest jego ogromna wydajność. Jak pokazuje recenzja, Acer Helios 700 okaże się inwestycją na lata. Bez większych problemów radzi sobie z obsługą nowych gier na wysokich detalach graficznych, a także wielu programów specjalistycznych.

Po stronie zalet musi znaleźć się również pewnego rodzaju innowacyjność, która została urzeczywistniona za sprawą wysuwanej klawiatury i ciekawego systemu chłodzenia. Plusy możemy postawić także przy jakości wykonania osprzętu, rozbudowanym zestawie portów i złączy, a także bogatym możliwości podkręcania (w przypadku procesora i9). Użytkownicy chwalą sprzęt również za skuteczne utrzymywanie względnie niskich temperatur najważniejszych podzespołów.

Często jest to jednak okupione sporym hałasem wydobywającym się z wentylatorów. Po stronie wad znajdzie się również spora waga urządzenia, a także jego gruba obudowa. Do tego dodać możemy także fakt wykonania konstrukcji wyłącznie z tworzyw sztucznych, spory pobór energii, a także problemy matrycy. Oczywiście także bardzo wysoka cena Acer Helios 700 będzie dla wielu osób istotnym problemem.

ZALETY

 • Olbrzymia wydajność
 • Innowacyjna, wysuwana klawiatura
 • Skuteczny system chłodzenia
 • Możliwość obsługi nowych gier i programów specjalistycznych
 • Solidny osprzęt
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy
 • Możliwość zakupu laptopa z procesorem z odblokowanym mnożnikiem
 • Spore możliwości dostosowania zestawu

WADY

 • Głośna praca
 • Spory pobór mocy
 • Gruba, ciężka obudowa
 • Wykonanie z tworzyw sztucznych
 • Niektóre parametry matrycy są zbyt niskie
 • Bardzo wysokie ceny oferowanych konfiguracji

Acer Helios 700 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z niezwykle ciekawym laptopem gamingowym, który zachwyca ogromną wydajnością, a także innowacyjnym wykonaniem. Z pewnością wielu osobom okaże się intrygujący. Trzeba się jednak zastanowić, czy warto wydawać na niego tak dużo pieniędzy.

  

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.