Udostępnij
Skomentuj

Acer Aspire 5 - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Firma Acer wypuściła na rynek nowe wersje laptopów z serii Acer Aspire 5. Niektóre z nich korzystają z procesorów AMD Ryzen 4000.

Do czynienia mamy z bardzo uniwersalnymi laptopami multimedialnymi, które mają posłużyć zarówno do użytku domowego, jak i biurowego. Jest to zasługa między innymi wykorzystania nowoczesnych, niskonapięciowych podzespołów.

Polecane laptopy Acer

Acer Aspire 5 – specyfikacja

Sprzęt występuje na rynku w wielu konfiguracjach, które są zróżnicowane także pod względem ceny laptopa Acer Aspire 5. Parametry można łatwo dostosować do konkretnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy zależy nam na wygodnym oglądaniu filmów, surfowaniu po sieci czy też pracy.

Warto wiedzieć!

Wszystkie modele laptopa dostępne na rynku korzystają z systemu operacyjnego Windows 10 Home, który jest instalowany fabrycznie. Użytkownicy mają dostęp do wygodnych narzędzi pozwalających na zarządzanie oprogramowanie i jego odzyskiwanie.

Acer Aspire 5 - dostępne konfiguracje

Szybki rzut oka na powyższą tabelę pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z laptopem, który co prawda nie poradzi sobie z obsługę najbardziej rozbudowanych programów specjalistyczny, natomiast bardzo dobrze sprawdzi się jako uniwersalny sprzęt do pracy, nauki i zabawy.

Oczywiście wiele zależy od tego, jaką wybierzemy konfigurację laptopa Acer Aspire 5. Procesor może bowiem pochodzić z serii Intel Core i7 lub Intel Core i5. W pierwszym przypadku skorzystać możemy z czterordzeniowego i ośmiowątkowego układu Intel Core i7-10510U. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie Turbo może dobić do poziomu 4800 MHz. Zapewnia to korzystną elastyczność, dzięki której sprzęt powinien uporać się z obsługą programów o różnej specyfice. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP 15 W.

Procesory z serii Intel Comet Lake-U przyniosły ze sobą większą ilość rdzeni i wątków, a także podwyższone taktowanie. Wszystko to przy zachowaniu stałego współczynnika TDP, dzięki czemu nadal możemy mówić, że są to układy niskonapięciowe. Omawiany procesor i7 zapewnia więc więcej niż przyzwoitą wydajność, która okaże się w zupełności wystarczająca do wspomnianych wcześniej zastosować.

Doskonale pokazują to testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią wynoszącą 185 punktów dla trybu jednowątkowego i 741 dla trybu wielowątkowego. Wszystko to są rezultaty na poziomie wielu starszych procesorów gamingowych. O moc możemy być więc spokojni.

Drugim procesorem, który jest montowany na płycie głównej Acer Aspire 5, jest Intel Core i5-10210U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku możemy mówić jednak o nieco niższym taktowaniu. Mieści się ono w przedziale 1600-4200 MHz. Mniej jest również pamięci podręcznej (6 MB). Współczynnik TDP pozostaje natomiast bez zmian. Choć jest to procesor słabszy, jego wydajność zapewni obsługę podobnych programów. W testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 166 i 616 punktów. Nie mamy tu więc do czynienia ze znaczącą różnicą.

Na uwagę zasługuje również pamięć Acer Aspire 5. Producent zdecydował się bowiem na wykorzystanie kości typu DDR4 o taktowaniu wynoszącym 2400 MHz. Zapewniają one szybkie działanie, doskonale pasujące do nakreślonego zastosowania laptopa. Oferowane konfiguracje wyposażane są w 8 GB lub 16 GB pamięci.

Na spory wybór możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Producent wypuścił bowiem laptopy z dyskami HDD, SSD, a także z oboma tymi dyskami. Dzięki temu możemy postawić na większą pojemność, szybsze działanie systemu operacyjnego lub na to i na to.

Pozostał nam już tylko jeden podzespołów laptopa Acer Aspire 5. Karta graficzna występuje w postaci dedykowanej. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX350 z 2 GB pamięci typu GDDR5. Swoją premierę miała w lutym 2020 roku, dlatego możemy mówić o bardzo świeżym sprzęcie. Zapewnia nieco zwiększoną wydajność niż większość kart o uniwersalnym charakterze, dlatego posiadacze laptopa Acer Aspire 5 mogą liczyć na komfortową obsługę programów biurowych i multimedialnych, a także gier.

Acer Aspire 5 – obudowa

Założenia były takie, że laptop miał zapewnić uniwersalność nie tylko pod względem wydajności i dostępnych podzespołów, ale również sposobów użycia. Stąd też wymiary Acer Aspire 5 są raczej kompaktowe. Sprzęt nie został specjalnie pomniejszony względem większości urządzeń 15-calowych, jednak nie możemy również mówić o przesadzie w druga stroną.

Powinien zapewnić komfortową pracę także w trybie mobilnym. Zwłaszcza że waga Acer Aspire 5 wynosi mniej niż 2 kilogramy. Obsługa laptopa na kanapie, w łóżku, na ławce, restauracji czy też w pociągu okaże się bardzo przyjemna. Wspomnieć należy również o tym, że konstrukcja została wykonana naprawdę solidnie. Wykorzystanie aluminium sprawiło, że obudowa jest sztywna i bardzo wytrzymała. Na plus należy zaliczyć także pracę zawiasów.

Jeśli chodzi o zestaw portów i złączy, mamy do czynienia z pewnym standardem w tej kategorii. Złącze HDMI oraz 3 porty USB to wystarczająco, by myśleć o komfortowej pracy z użyciem laptopa Acer Aspire 5. Klawiatura podświetlana to z pewnością dodatek, który okaże się bardzo przydatny. Podobnie jak moduł szyfrowania TPM czy też port Kensington Lock. Jedynym minusem wyposażenia laptopa jest brak czytnika kart pamięci.

Uwaga!

Laptop oferowany jest w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego każdy może dobrać sprzęt pasujący do jego stylu. Kolory Acer Aspire 5 to: czerwony, srebrny, biały i czarny. Jest więc w czym wybierać.

Acer Aspire 5 – chłodzenie

Podzespoły montowane w poszczególnych konfiguracjach laptopa mają raczej niskonapięciowy charakter, toteż nie obciążają one zbytnio układ chłodzenia. Przygotowany system dobrze radzi sobie z utrzymywaniem temperatur na względnie niskim poziomie. Także podczas pracy na pełnych obrotach.

Co równie istotne, chłodzenie Acer Aspire 5 jest ciche. Co prawda wentylator można usłyszeć wówczas, gdy pracujemy na programach szczególnie wymagających pod względem sprzętowym, jednak nie jest to hałas, który mógłby znacząco przeszkadzać w pracy. Również bateria Acer Aspire 5 jest dobrze oceniana przez użytkowników. Pozwala ona na dobre kilka godzin pracy bez konieczności podłączania laptopa do zasilania sieciowego.

Acer Aspire 5 – ekran

Każdy model laptopa został wyposażony w 15-calowy ekran obsługujący rozdzielczość Full HD. Matryca Acer Aspire 5 została wykonana w technologii IPS, dlatego zapewnia przyzwoite odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast.

Niektórzy użytkownicy narzekają jednak na nieco zbyt niskie wartości jasności maksymalnej, przez co ekran Acer Aspire 5 może wydać się zbyt ciemny. Oczywiście liczyć możemy na matową powłokę, dzięki której praca przy zwiększonym nasłonecznieniu nie powinna być problemem.

Acer Aspire 5 – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, omawiany laptop okaże się niezwykle uniwersalnym sprzętem, dobrze sprawdzającym się zarówno w pracy, jak i podczas nauki czy zabawy. Jest to zasługa przede wszystkim zamontowania procesorów Intela dziesiątej generacji, a także szybkiej pamięci RAM. Acer Aspire 5 korzysta również z nowej, dedykowanej karty graficznej.

Jednostka Nvidia GeForce MX350, jeśli zależy nam na pracy z nieco bardziej wymagającymi programami, ale nie chcemy wydawać na laptopa więcej niż 4 tysiące złotych. Jej parametry okażą się w zupełności wystarczające do prostej obróbki grafiki czy też montażu wideo. W testach diagnostycznych przeprowadzonych w programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średni wynik na poziomie 6143 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł 79699 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.

Acer Aspire 5 - do grania

Dla wielu osób zainteresowanych kupnem omawianego laptopa z pewnością dobrą informacją będzie to, że radzi on sobie także z obsługą gier. W przypadku produkcji najbardziej wymagających pod względem sprzętowym możemy liczyć na uruchomienie wyłącznie bardzo niskich detali graficznych, jednak schodząc półkę niżej, czeka nas już bardzo komfortowa zabawa.

Acer Aspire 5 - gry

Gra
Niskie ustawienia
graficzne
Średnie ustawienia
graficzne
Wysokie ustawienia
graficzne
Escape from Tarkov
70 FPS
35 FPS
30 FPS
FIFA 20
100 FPS
70 FPS
45 FPS
Dirt Rally 2.0
110 FPS
40 FPS
35 FPS
Darksiders 3
120 FPS
38 FPS
30 FPS
Battlefield V
70 FPS
35 FPS
28 FPS

Acer Aspire 5 - czy warto?

Uniwersalne laptopy cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firm. Zwłaszcza gdy zapewniają tak wysoki poziom wykonania, jak model Acer Aspire 5. Opinie użytkowników skupiają się również na wydajnych, niskonapięciowych podzespołach, które pozwalają na wyjście nieco ponad standard.

Również cena Acer Aspire 5 nie jest specjalnie wygórowana. Wszystko to sprawia, że warto się nim zainteresować. Nawet pomimo pewnych niedociągnięć, związanych między innymi z brakiem czytnika kart pamięci czy niskiej jasności maksymalnej matrycy.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.