Udostępnij
Skomentuj

Acer AN515-54 - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Acer laptop Nitro 5 AN515 54 to polecany komputer przenośny. Sprawdzamy jego specyfikację oraz możliwości.

Acer AN515-54 Nitro 5 ma zagwarantować obsługę wszystkich nowych gier na wysokim poziomie szczegółowości. Producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów Intela dziewiątej generacji, a także kart graficznych z serii NVIDIA® RTX.

Polecane laptopy Acer

Acer Nitro 5 AN515-54 – specyfikacja laptopa

Na początek warto sprawdzić, jakie są parametry Acer Nitro 5 AN515 54. Jakie podzespoły zostały wykorzystane do zbudowania notebooka do gier?

Warto wiedzieć!

Laptop Acer Nitro 5 AN515-54 nie jest oferowany z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Dlatego musisz razem z laptopem dodatkowo zakupić wymagane oprogramowanie. Windows jest jednak optymalnym wyborem zarówno do gier, jak i codziennego wykorzystania sprzętu – na przykład podczas oglądania filmów czy też surfowania po sieci.

Acer Nitro 5 AN515-54 – konfiguracja

Kupując laptop gamingowy, należy oczywiście skupić się na jego wydajności. Ta zaś zależna jest od najważniejszych podzespołów. Jednym z nich jest, rzecz jasna, procesor. Acer Nitro 5 AN515-54 korzysta z możliwości układów Intela dziewiątej generacji.

W laptopie znajdziemy układ Intel Core i5-9300H, który wyróżnia się czterema fizycznymi rdzeniami. Już samo to wskazuje, że specyfikacja Acer Nitro 5 AN515-54 12 może być wystarczająca zwłaszcza dla początkujących gamerów.

Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2400 MHz, jednak w trybie Turbo może ona zostać podbita do poziomu 4100 MHz. Zapewnia to wystarczający zapas mocy, aby zapewnić komfortową obsługę wszystkich nowych gier. Układ korzysta także z 8 MB pamięci podręcznej ostatniego poziomu. Jego współczynnik TDP wynosi natomiast 45 W. Pod względem mocy obliczeniowej jest to dobry gamingowy układ, który pozwoli na obsługę wielu popularnych gier. Potwierdzają to wyniki testów diagnostycznych. Choć jest to procesor słabszy od modeli i7, on także zapewnia gamingową wydajność, dzięki której nie będziemy musieli martwić się o płynność działania nowych gier. W testach Cinebench R15 otrzymał on kolejno 172 i 790 punktów.

Wydajność Acer Nitro 5 AN515-54 jest zależna również od karty graficznej. W tym modelu znalazła się karta graficzna NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 z 6 GB pamięci typu GDDR6. Jej moc okaże się w zupełności wystarczająca do obsługi nowych gier.

Specyfikacja wskazuje również na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM w Acer Nitro 5 AN515-54 typu DDR4. Najważniejszą informacją jest jednak to, że jej pojemność wynieść może nawet 24 GB.

W Acer Nitro 5 AN515-54 znalazło się miejsce dla dysku SSD (o pojemności 512 GB), na którym instalowany jest system operacyjny. W ten sposób zyskujemy szybkie działanie systemu i pojemny magazyn danych.

Acer Nitro 5 AN515-54 – obudowa

Jak przystało na sprzęt gamingowy, omawiany laptop wyróżni się bardzo agresywnym designem – dość gruba obudowa nie jest zaokrąglona, wręcz przeciwnie. Do tego dochodzą czerwone wstawki, które nadają obudowie charakter. Jeśli zaś chodzi o jakość wykonania konstrukcji, należy ocenić ją pozytywnie. Wykorzystane materiały sprawiają, że obudowa jest odporna na wygięcia i skrzypienie. Przyczepić nie można się również do pracy zawiasów.

Do czynienia mamy z gamingowym laptopem 15-calowym, dlatego jego waga nie powinna dziwić. 2,3 kg to wartość, która skutecznie odstrasza od użytku mobilnego. W zamian otrzymujemy jednak niezwykle stabilną konstrukcję, która okażę się dobrym wyborem na długie lata. Plus możemy postawić także przy zestawie portów i złączy zamontowanych w Acer Nitro 5 AN515-54. Laptop zapewnia dostęp do wszystkiego, co jest potrzebne podczas gry.

Acer Nitro 5 AN515-54 – chłodzenie

W przypadku laptopów gamingowych warto przygotować się na to, że obsługa najbardziej rozbudowanych gier będzie generowała spore obciążenia, które oczywiście będą miały wpływ na zwiększone temperatury. Chłodzenie Acer Nitro 5 AN515-54 sprawdza się jednak przyzwoicie, choć oczywiście podczas pracy na pełnych obrotach jest dość głośne.

Wykorzystane wiatraki sprawiają jednak, że temperatury Acer Nitro 5 AN515-54 nie przekraczają normy. Pod tym względem nie odstaje od urządzeń konkurencyjnych. Gracze liczyć mogą więc na stabilne działanie, bez efektu „dławienia” się procesora w razie szczególnie wysokiego obciążenia.

Acer Nitro 5 AN515-54 – ekran

Producent zapewnił przyzwoity, gamingowy wyświetlacz, który spełnia najważniejsze kryteria. Zarówno płynność ruchu, jak i odwzorowanie kolorów czy też kontrast stoją na odpowiednim poziomie. Jest to zasługa matrycy IPS FHD. Wyświetlacz jest odświeżany z częstotliwością 144 Hz, co oczywiście doceni każdy gamer. Biorąc to pod uwagę, ekran Acer Nitro 5 AN515-54 zapewni odpowiednie przeżycia podczas obsługi nowych gier.

Jak już wspominaliśmy, laptop Nitro 5 AN515-54 ma ekran o przekątnej 15 cali. Sprzęt zapewnia więc dobry balans między wygodną przestrzenią roboczą a mobilnością, przynajmniej umowną. Warto nadmienić, że ekran dobrze radzi sobie z redukowaniem refleksów świetlnych, które mogłyby obniżyć widoczność prezentowanych treści. Jest to wynik wykorzystania matowej powłoki.

Acer Nitro 5 AN515-54 – wydajność

Analizując tabelę dostępną na początku tekstu, śmiało można stwierdzić, że mamy do czynienia z laptopem prawdziwie gamingowym. Zarówno pamięć Acer Nitro 5 AN515-54, jak i zamontowany procesor sprawdzają się bardzo dobrze, czego potwierdzeniem są wyniki testów diagnostycznych.

Jeśli jednak planujecie wykorzystać laptopa Acer AN515-54 do gier najnowszych, wyróżniających się sporymi wymaganiami sprzętowymi, powinniście celować w jeszcze lepsze konfiguracje Acer laptopów, wyposażone w bardziej wydajne karty graficzne NVIDIA®. Mimo wszystko NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 z pamięcią GDDR6 o pojemności 6 GB i wysoka częstotliwość taktowania sprawiają, że jednostka bardzo dobrze poradzi sobie podczas obsługi wielu produkcji AAA.

To jednak nie wszystko. Karta pozwoli bowiem także na pracę w programach profesjonalnych, wykorzystywanych chociażby do obróbki grafiki, wideo czy też projektowania. W programach diagnostycznych uzyskała ona zadowalające wyniki.

Acer Nitro 5 AN515-54 – do grania

Tak wysoka wydajność sprawia, że laptop doskonale sprawdzi się podczas obsługi nowych gier. Nie musimy martwić się spadkami płynności czy też innego rodzaju problemami, które pojawiają się najczęściej wówczas, gdy zechcemy poznać pełen potencjał oprawy graficznej nowej gry. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów produkcji, z których obsługą karta graficzna NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 nie powinna mieć większych trudności. Są to przybliżone wartości, ponieważ do testu został wykorzystany laptop o nieco lepszych parametrach.

Acer AN515-54 – gry

Gra

Niskie ustawienia

graficzne

Średnie ustawienia

graficzne

Wysokie ustawienia

graficzne

Doom Eternal

190 FPS

145 FPS

120 FPS

Red Dead Redemption 2

100 FPS

75 FPS

50 FPS

Need for Speed Heat

100 FPS

90 FPS

82 FPS

Control

150 FPS

80 FPS

50 FPS

Ghost Recon Breakpoint

115 FPS

80 FPS

70 FPS

Uwaga!

Wskazane osiągi w nowych grach zostały uzyskane przy użyciu nieco mocniejszej konfiguracji sprzętowej, wyposażonej w kartę graficzną NVIDIA® GeForce GTX 1660 Ti (porównywanej wydajnościowo do NVIDIA® GeForce RTX™ 2060), procesor Intel Core i7-9750H, a także 16 GB pamięci RAM. W przypadku słabszych modeli ilość klatek na sekundę na poszczególnych poziomach szczegółowości grafiki może się różnić.

Acer Nitro 5 AN515-54 – czy warto?

Specyfikacja techniczna omówionego wyżej sprzętu prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Potwierdza ona zastosowanie laptopa Acer Nitro 5 AN515-54. Zwłaszcza to dobry model dla początkujących miłośników gamingu. Płyta główna zawiera bowiem naprawdę wydajne podzespoły – zwrócić uwagę należy przede wszystkim na kartę graficzną NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 oraz procesor i5 dziewiątej generacji. Konfiguracja ta pozwoli na bezproblemową obsługę wielu nowych gier.

Opinie o Acer Nitro 5 AN515-54 skupiają się również na dobrej jakości wykonania obudowy, przyzwoitej matrycy, a także gamingowym designie. Oczywiście nie oznacza to, że sprzęt jest pozbawiony wad. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na grzaniu się laptopa podczas pracy na wysokich obrotach. Zadowalająca jest jednak cena Acer Nitro 5 AN515-54 i nie stanowi dla wielu problemu. Biorąc to wszystko pod uwagę, z pewnością jest to laptop gamingowy wart polecenia.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.