Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy karta graficzna działa

| 0 Komentarzy
Wiele osób obawia się, że dość kruche podzespoły komputerowe są w stanie ulec uszkodzeniu np. w trakcie transportu. Jak sprawdzić, czy karta graficzna działa i ile jest na to sposobów?

Karta graficzna to jeden z najważniejszych komponentów w komputerze osobistym i jednocześnie jeden z najdroższych. Obecnie ceny za karty graficzne z niższej półki potrafią przekraczać tysiąc złotych, a te z topu to już wydatek rzędu nawet od 5 do 7 tysięcy. Z tego powodu wiele osób obawia się tego, że karta graficzna nie działa, gdyż została uszkodzona w transporcie.

Z racji na ceny karty graficzne są też często kupowane jako używane. Wtedy szczególnie ważna jest szybka ocena stanu kupionej karty z drugiej ręki i upewnienie się, że wszystko z nią w porządku. Oto sposoby na to, by sprawdzić, czy karta graficzna działa i na określenie tego, czy pracuje w sposób prawidłowy.

Polecane karty graficzne

Odłączona karta graficzna – czy ocena stanu działania jest możliwa?

Pierwszy moment na ocenę stanu karty graficznej to oczywiście sprawdzenie jej, gdy nie jest jeszcze podłączona. Oczywiście sprawdzenie jej od strony technicznej, czyli tego, w jaki sposób ona pracuje, jest niemożliwe. Jest to jednak moment na sprawdzenie karty graficznej pod kątem uszkodzeń mechanicznych.

Najpierw zaczynamy od sprawdzenia, czy na karcie nie ma uszkodzeń w postaci wgnieceń, czy wygięć, które mogły powstać na przykład w trakcie jej transportu. Warto więc ją dokładnie obejrzeć z każdej ze stron i upewnić się, czy nie ma wygięć, wgnieceń, a także ułamanych elementów. Jeśli kupiliśmy kartę nową, to powinniśmy od razu zwrócić się do producenta z reklamacją produktu, a w wypadku, gdy kupiliśmy używaną kartę, to trzeba sprawdzić zdjęcia z ogłoszenia, by upewnić się, że uszkodzenia nie były na nich widoczne, a także, że nie zostaliśmy o nich poinformowany. Tutaj również będzie można ubiegać się o zwrot, lecz z tytułu rękojmi.

Kolejne rzeczy do sprawdzenia, gdy karta jest odłączona to wentylatory. Warto dla próby delikatnie nimi poruszyć. Powinny one nie stawiać żadnego oporu. Ponadto dobrze jest poszukać plomby producenta. Jeśli jest ona nietknięta, to znak, że możemy skorzystać w razie czego z gwarancji, jeśli ta oczywiście wciąż obowiązuje.

Jak sprawdzić, czy karta graficzna działa?

Kolejny krok w sprawdzaniu tego, czy karta graficzna działa to naturalnie jej podłączenie do komputera, jeśli tylko jest to możliwe i posiadamy zasilacz, który uciągnie naszą nową kartę wraz z pozostałymi podzespołami komputera. Gdy już podłączymy kartę graficzną do płyty głównej, zasilacza oraz oczywiście do monitora z pomocą stosownego kabla pora uruchomić komputer.

Czasem może się wtedy zdarzyć, że komputer uruchomi się w trybie awaryjnym, lecz jest to efekt tego, że nie udało mu się pobrać właściwych sterowników. Wtedy łatwiej będzie przejść do tego samodzielnie i ręcznie zainstalować potrzebne do działania karty sterowniki, a także oczywiście odinstalować stare z pomocą odpowiedniego programu, takiego jak na przykład Display Driver Uninstaller.

Po odinstalowaniu starych i pobraniu nowych sterowników pora na ich zainstalowanie w dokładnie taki sam sposób jak jakiegokolwiek innego programu na naszym komputerze. Po ich zainstalowaniu karta powinna zacząć działać normalnie, a sam ekran powinien wyglądać tak, jak tego oczekujemy i prezentować ustawioną przez nas rozdzielczość.

Jak sprawdzić, czy karta graficzna działa we właściwy sposób?

O ile to, czy karta graficzna nie jest uszkodzona mechanicznie i czy w ogóle działa można sprawdzić w prosty sposób, tak nie da się wtedy ocenić tego, czy karta działa prawidłowo i poradzi sobie w każdej sytuacji. To możliwe będzie tylko wtedy, gdy przeprowadzimy specjalne testy pod obciążeniem. Można tego dokonać na dwa sposoby.

Monitorowanie temperatur i pracy wentylatorów

Pierwszy, dość prosty sposób na sprawdzenie tego, czy karta działa w sposób prawidłowy, to pobranie programu, który pozwala na monitorowanie parametrów, które dotyczą pracy karty graficznej oraz jej wentylatorów. Wpierw sprawdźmy te parametry podczas spoczynku, czyli wtedy gdy nie ma powodów do intensywnej pracy karty graficznej oraz jej wentylatorów. W takiej sytuacji temperatura GPU karty graficznej powinna wynosić około 40 stopni w skali Celsjusza.

Następnie można spróbowac uruchamiać lekko obciążające kartę graficzną programy i obserwować to, czy reaguje ona na te zmiany na przykład poprzez zwiększenie tempa pracy wentylatorów, dzięki którym jej temperatura utrzymywana jest wciąż na bezpiecznym poziomie. Jeśli karta graficzna zda ten test, to pora na sprawdzenie jej pracy pod obciążeniem.

Testy obciążeniowe w grach i benchmarkach

Najlepszy program do wykonywania testów obciążeniowych karty graficznej, to tak zwany benchmark, czyli oprogramowanie nakładające w kontrolowany sposób obciążenia na procesor oraz kartę graficzną i monitorujące ich pracę. Warto więc pograć oprogramowanie, które nałoży maksymalne obciążenie na kartę graficzną i będzie utrzymywać je przez przynajmniej godzinę. Najbardziej miarodajne, szczególnie w wypadku kart używanych są testy 24-godzinne.

Nie każda osoba ma jednak benchmarki na komputerze i niektórzy nie są chętni do ich pobrania. Z tego powodu można też zastosować bardziej domowy sposób.

Aby wykonać bardzo prosty test obciążeniowy, wpierw sprawdźmy, czy komputer posiada oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie pracy karty graficznej. Dla przykładu karty graficzne AMD Radeon posiadają dedykowany program AMD Radeon Software, który umożliwia uruchomienie specjalnej nakładki informującej o wybranych parametrach pracy karty graficznej. W wypadku kart Nvidia GeForce trzeba pobrać program zewnętrzny, taki jak MSI Afterburner.

Jak długo działa karta graficzna?

Każda nowa karta graficzna używana przez gracza nawet pod dużymi obciążeniami bez żadnych problemów powinna wytrzymać okres od 4 do około 5 lat. Tak długo trwa zazwyczaj gwarancja udzielana przez producenta w dzisiejszych czasach. Oczywiście nie oznacza to, że po upływie tego czasu karta będzie bezużyteczna. Może ona działać dalej z taką samą wydajnością, lecz ta będzie powoli spadać, a rosnąć będzie ryzyko jej awarii.

Trzeba też pamiętać, że to jak długo karta graficzna wytrzyma, zależy od masy czynników. Istnieją karty, które potrafią wytrzymać nawet i ponad dekadę. Wszystko jest kwestią tego, jak długo pracowała karta graficzna w ujęciu godzinowym oraz jakim temperaturom była poddawana. Nie da się więc jasno określić żywotności karty graficznej.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.