Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta graficzna dla programisty?

Czy w komputerze programisty przyda się wydajna karta graficzna? Jak wybrać kartę graficzną do programowania?

W komputerze programisty powinien znaleźć się wydajny procesor i spory zapas pamięci RAM. Karta graficzna, przynajmniej teoretycznie, jest nieco mniej istotna, ale powinna spełniać określone kryteria. Jak wybrać grafikę dla programisty?

Polecane karty graficzne

Jak wybrać karte graficzną w komputerze programisty?

Zanim skupimy się na wszelkich parametrach technicznych, jakie mogą zaoferować karty graficzne, warto skupić się na kilku kwestiach podstawowych. By dobrać grafikę, która pozwoli na komfortową pracę, należy zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami:

 • Z ilu monitorów zamierzamy korzystać? Jeśli z jednego, to wystarczy znaleźć kartę graficzną o kompatybilnym złączu, a jeśli z 2 lub 3, to należy zwrócić uwagę na karty, które umożliwiają podłączenie tylu ekranów.
 • Czy komputer służy wyłącznie do programowania? Jeśli tak, to karta graficzna nie musi być bardzo wydajna. Jeśli jednak jest to sprzęt służący także do gier PC albo do innych zastosowań, to warto dopasować kartę o lepszych parametrach.
 • Jaki system operacyjny wykorzystujemy? To może mieć znaczenie, wielu programistów narzeka na gorsze działanie sterowników dla karty graficznej AMD przy pracy w Linuxie, ale warto pamiętać o tym, że dotyczy to wyłącznie niektórych kart i jest to subiektywna opinia niektórych użytkowników.
 • Jaki mamy budżet na zakupy? Warto ustalić go już na wstępie – można będzie skupić się na kartach, które się w nim mieszczą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej do programowania?

Programowanie wymaga dobrego procesora, pojemnej pamięci RAM, a często również pojemnego i szybkiego dysku. Karta graficzna także jest istotna, a szczególnie w sytuacji, gdy chcemy podpiąć do niej kilka monitorów i użytkować ją nie tylko do pracy, ale też do gier oraz multimediów.

Gdy kompletujemy nowy komputer, możemy sięgnąć niemal po dowolne podzespoły, ale w sytuacji, gdy tylko uzupełniamy istniejącą konfigurację o kartę graficzną, musimy zadbać o kompatybilność zasilania karty z płytą główną. Inne kwestie, na które należy zwrócić uwagę:

 • Pamięć RAM GPU – jeśli karta ma być użytkowana wyłącznie do pracy, to wystarczy model o 1 lub 2 GB pamięci RAM. W sytuacji, gdy wybieramy kartę do programowania i gier, to warto sięgnąć na wyższą półkę – na przykład po karty z 6 lub 8 GB pamięci RAM.
 • Szyna danych – szerokość magistrali pamięci ma wpływ na ewentualne straty wydajności pamięci, dlatego najlepszym rozwiązaniem do wymagających zastosowań są karty o jak najszerszej szynie danych (na przykład 256 bitów, a nie 128).
 • Rozmiar karty – ma znaczenie szczególnie wówczas, gdy użytkujemy komputer w kompaktowej obudowie, w której większe konstrukcje mogłyby się nie zmieścić.
 • Maksymalna obsługiwana rozdzielczość – jeśli zamierzamy podpiąć do karty monitory o wysokiej rozdzielczości, to warto zwrócić uwagę także na ten parametr.
 • Chłodzenie – warto zwrócić uwagę na to, jaki system chłodzenia zastosowano, a jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy karta będzie użytkowana także w grach.
 • Złącza na karcie – jeśli planujemy podłączyć więcej niż 1 monitor, to najlepiej, gdyby karta była wyposażona w kilka kompatybilnych złącz. Na szczęście wiele nowych konstrukcji oferuje po kilka złącz cyfrowych.
 • Cena – koszt zakupu karty graficznej jest uzależniony od jej parametrów. Za przeciętną grafikę do pracy i niektórych gier zapłacimy od kilkuset do 1000 zł, a za najwydajniejsze konstrukcje gamingowe i do profesjonalnego projektowania kilkakrotnie więcej, ale do programowania w zupełności wystarczą karty ze średniej półki cenowej.
 • Testy, recenzje i rekomendacje – by rozwiać wątpliwości, co do tego, jak wybrana karta spisuje się w praktyce, warto zerknąć na opinie o niej, testy i recenzje użytkowników, a szczególnie graczy i programistów – można znaleźć je zarówno w sklepie, jak i na różnych blogach. Przy ich przeglądaniu warto jednak pamiętać o tym, że na wydajność grafiki wpływają także pozostałe podzespoły.

Czy do programowania konieczna jest dedykowana karta graficzna?

Jeśli komputer będzie służył nam wyłącznie do pracy, być może uda się uniknąć wydatków na kartę graficzną – są przecież również układy zintegrowane. Czy to dobry pomysł? O czym pamiętać?

 • To może być dobre rozwiązanie, o ile wydajność grafiki nie ma dla użytkownika większego znaczenia.
 • Warto pamiętać o tym, że możliwość podłączenia kilku monitorów do zintegrowanej grafiki będzie uzależniona od złącz wideo na płycie głównej.
 • Karta zintegrowana nie zapewni komfortu w pracach graficznych i dobrych parametrów w grach, dlatego nie sprawdzi się w komputerach do pracy, gier i multimediów.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Obudowy - Zasilacze - Dyski SSD - RTX 4090 - RTX 4080

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.