Udostępnij
Skomentuj

Gra towarzyska 5 sekund – instrukcja jak grać? Którą wersję kupić?

Dynamiczna i zabawna gra towarzyska 5 sekund cieszy się bardzo dużą popularnością. Sprawdź jak w nią grać!

Gra 5 sekund jest bardzo łatwa do opanowania i oferuje całe mnóstwo zabawy. Nic dziwnego, że w sprzedaży są dostępne jej różne warianty i dzięki temu jest w czym wybierać. Którą wersję kupić i czy warto poznać bliżej grę 5 sekund?

Gra 5 sekund – co to za gra?

Gra 5 sekund łączy w sobie elementy gry karcianej, towarzyskiej i planszowej. To gra, w której liczy się szybkość, refleks, podzielna uwaga i odporność na stres, gdyż na udzielenie odpowiedzi na pytania gracze mają wyłącznie pięć sekund! Trzeba więc myśleć bardzo szybko! 

Gra składa się z planszy, na której zaznacza się wynik oraz z kilkuset kart, na których znajdują się pytania. Cała sztuka polega na tym, by udzielać błyskawicznej odpowiedzi i zmieścić się w bardzo krótkim czasie – w pięciu sekundach. Jeśli graczowi się powiedzie, przesuwa swój pionek w stronę mety, a wygrywa ten gracz, który dotrze do końca planszy.

Gra 5 sekund – podstawowe reguły

 • Gra 5 sekund to propozycja dla graczy od ósmego roku życia.
 • Gra jest przeznaczona dla trzech do sześciu osób.
 • Szacunkowy czas rozgrywki zależy tylko i wyłącznie od tego, jak gracze poradzą sobie z pytaniami.

Gra 5 sekund – jak grać? Instrukcja

Gra 5 sekund ma proste reguły i równie prostą mechanikę. Rozgrywka nie dzieli się na wiele etapów, przez co gra świetnie sprawdza się na imprezach i spotkaniach w różnorodnym gronie. Przebieg gry:

 • Należy rozstawić planszę, rozdać pionki i przygotować karty z pytaniami (najlepiej ułożyć je tak, by były zakryte). Gracze powinni ustawić swoje pionki na polu startowym.
 • Grę może rozpocząć najmłodszy gracz lub inna osoba (w zależności od ustaleń).
 • Gracz sąsiadujący odczytuje pytanie i gdy tylko kończy je czytać uruchamia czasomierz, który odmierza 5 sekund.
 • Gracz, który odpowiada na pytanie, ma dokładnie 5 sekund na odpowiedź, w przeciwnym razie traci kolejkę.
 • W grze są dostępne również karty „Następny” oraz „Zmiana”, które pozwalają przekazać aktualne pytanie innemu graczowi lub zmienić je.
 • Wygrywa ten z graczy, który dotrze pionkiem do mety. Poprawna odpowiedź umożliwia przesunięcie pionka o pole w kierunku mety.

Seria gier 5 sekund – którą wybrać?

Gra 5 sekund doczekała się różnych edycji specjalnych. To propozycje dla młodszych graczy albo o jeszcze bardziej imprezowym charakterze. W serii gier 5 sekund można znaleźć grę bazową oraz:

 • 5 sekund: Junior – uproszczony wariant gry 5 sekund. Wersja Junior ma identyczne reguły gry, jak podstawowa edycja gry, ale pytania są zdecydowanie łatwiejsze. To gra przeznaczona dla trzech do sześciu graczy w wieku od szóstego roku życia.

 • 5 sekund: Bez cenzury – to wersja gry 5 sekund dla dorosłych. Pytania bywają pikantne, dwuznaczne i pełne aluzji. To świetny wybór do rozgrywania wśród pełnoletnich graczy. Ta wersja gry idealnie sprawdzi się na imprezach w przyjacielskim gronie.

 • 5 sekund: Edycja specjalna – szczególnie ciekawy wariant gry, w której pytania ułożyli sami gracze!

Każdy z wariantów gry ma swoje mocne strony. Wersję Junior można polecić do stosowania w rodzinnym gronie i wśród najmłodszych, Edycja specjalna oraz podstawowy wariant gry to świetna zabawa dla całej rodziny lub znajomych, a edycja Bez cenzury to świetny wybór na imprezy w gronie znajomych.

Gra 5 sekund cieszy się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić – dostarcza wielu emocji, bywa dynamiczna i nieprzewidywalna. Towarzyszą jej częste wybuchy śmiechu, bo zarówno pytania, jak i odpowiedzi bywają komiczne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.