Udostępnij
Skomentuj

Wielordzeniowe procesory i ich zastosowanie w grach. Ważne informacje

W naszym poradniku dowiesz się, które gry wykorzystują 4 rdzenie i jak to wygląda w praktyce. Oto szczegóły.

Za co odpowiadają rdzenie w procesorze?

Kupując komputer gamingowy, mamy często twardy orzech do zgryzienia. Dziesiątki różnych układów i podzespołów stawiają przed nami niełatwy wybór. Dziś najwięcej uwagi poświęcimy procesorom, a konkretnie rdzeniom. To właśnie one dzięki swoim jednostkom wykonawczym pozwolą na wykonanie wielu operacji obliczeniowych. Prościej mówiąc – liczba rdzeni w procesorze bezpośrednio wpływa na wydajność naszego komputera. Dziś wielordzeniowe procesory to praktycznie standard, bez którego trudno wyobrazić sobie wielozadaniowy pecet.

Jak wygląda to w grach? Różnica między 2 a 4 rdzeniami może być zauważalna, zwłaszcza w wymagających tytułach. Może nawet zadecydować o tym, czy dana gra komputerowa zostanie w ogóle uruchomiona przez nasz komputer. Oczywiście liczba rdzeni to nie wszystko. Ważniejsze znaczenie ma karta graficzna. Aby cieszyć się wysoką wydajnością w wymagających grach, powinniśmy posiadać oba elementy na świetnym poziomie. Nie można również zapomnieć o wysokim zasobie pamięci RAM.

Na rynku procesorów komputerowych możemy wyróżnić dwie największe marki:

  • procesory Intel – amerykański producent, który zasłynął z mikroprocesorów z rodziny x86. Na rynku bardzo popularne były również takie grupy procesorów jak: Pentium, Celeron, Core, Core 2, Intel Core i3, Intel Core i5 i Intel Core i7.
  • procesory AMD – czyli Advanced Micro Devices to również producent procesorów ze Stanów Zjednoczonych. Duże znaczenie na rynku odegrały takie układy, jak Duron, Athlon, czy najnowszy AMD Ryzen. Firma produkuje również karty graficzne.

Zdecydowana większość komputerów dostępnych w sklepach wyposażona jest w układy co najmniej dwurdzeniowe. Pierwszy taki procesor powstał w 2001 roku. Od tamtego czasu rynek procesorów bardzo się rozwinął. Dziś gamingowy komputer bardzo często wyposażony jest w ośmiordzeniowy układ, który zapewni świetną pracę sprzętu.  

Polecane procesory

Wykorzystanie wielu rdzeni w grach

Czas przyjrzeć się konkretnym produkcjom. Sprawdźmy, które gry wymagają obecności czterech rdzeni na pokładzie naszego komputera. Poszczególne tytuły i ich wymagania sprzętowe przedstawiliśmy w poniższej tabeli.

Jak widzimy, czterordzeniowy procesor w zupełności wystarczy, aby uruchomić wiele różnych tytułów. Powyższe przykłady pokazują, że procesor to tylko jeden z bardzo ważnych parametrów. Jak wykorzystać wszystkie rdzenie w grach oraz jak największy potencjał karty graficznej? Należy stopniowo zwiększać poziom detali graficznych i sprawdzać, na jak wysokich ustawieniach, gra działa najbardziej optymalnie.

W naszej tabeli umieściliśmy gry o średnich wymaganiach sprzętowych. Do obsługi najnowszych produkcji, wymagane będą procesory ośmiordzeniowe oraz karta graficzna z wysokiej półki cenowej. Warto jednak podkreślić, że cztery rdzenie pozwolą nam wybrać grę każdego gatunku. Kolejnym atutem czterordzeniowych procesorów jest ich atrakcyjna cena.

Więcej rdzeni czy wyższe taktowanie?

Taktowanie to sposób sterowania pracą procesora, który polega na dostarczeniu sygnału elektrycznego o danej częstotliwości. Gdy impuls taktujący dociera do procesora, ten za każdym razem wykonuje pojedynczą operację.

Obecnie częstotliwość taktowania procesorów jest ograniczona z uwagi na wysoki pobór mocy. Natomiast liczba rdzeni procesora jest co jakiś czas poprawiana. Obecnie słyszymy doniesienia nawet o 18-rdzeniowych układach, co stanowi prawdziwą innowację. Wraz z większymi możliwościami procesorów rośnie również ich cena. Wybór sprzętu uzależniony jest oczywiście od potrzeb użytkownika. Należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją układów, aby poznać ich możliwości i zdecydować się na zakup jednego z nich.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.