Udostępnij
Skomentuj

Termowentylator czy wentylator – co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Wentylator idealnie sprawdzi się latem, z kolei termowentylator – zimą, ale nie tylko!

Termowentylator a wentylator – jaka jest różnica?

Z założenia, w podstawowej wersji, wentylator służy do miejscowego chłodzenia powietrza poprzez nawiew. Są modele, które mogą także nieco podkręcić system ogrzewania w danym pomieszczeniu, np. wentylator sufitowy, jednak nie jest to standardem. Wentylatory mogą posiadać dodatkowe funkcje, możliwości sterowania (także zdalnego), różne ustawienia prędkości czy timer. Wybór urządzeń jest dość spory zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu, choć konstrukcja zawsze jest bardzo podobna. Wentylatory są tanim i efektywnym sposobem na radzenie sobie z upałem. Mogą być używane zarówno w domach, jak i w pracy, na małych i dużych powierzchniach, przy czym warto zaznaczyć, że zasięg ich działania i wydajność są dość mocno ograniczone.

Z kolei termowentylatory to nic innego, jak popularne „farelki”, czyli małe, przenośne grzejniki elektryczne. Mogą być używane w domach lub budynkach użyteczności publicznej. Mają niewielką moc, zazwyczaj w granicach 1500-2500W, więc najlepiej sprawdzają się jako wspomaganie ogrzewania w małych pomieszczeniach. Są lekkie, łatwe do przenoszenia z miejsca na miejsce i same w sobie dużo miejsca nie zajmują.

W środku termowentylatora także jest umieszczony wentylator – wypycha on nagrzane przez grzałkę powietrze. Ogrzewanie więc także jest miejscowe. Grzanie jest podstawową funkcją urządzenia, jednak wiele z nich może pracować z wyłączoną grzałką, pełniąc latem funkcję wentylatora.

Termowentylatory

Termowentylatory

Wentylatory

Wentylatory

Na co zwracać uwagę przy zakupie wentylatora i termowentylatora?

Tutaj wyznaczniki będą w zasadzie takie same. Warto sprawdzać takie parametry czy też cechy, jak:

  • Moc
  • Wydajność
  • Wielkość
  • Przeznaczenie
  • Tworzywa
  • Design

Przy okazji designu warto wspomnieć, że jest on naprawdę istotny. Tego typu urządzenia – niezależnie od tego, czy będą wyciągane okazjonalnie czy też miały swoje stałe miejsce przez cały rok – powinny być dobrze wpasowane w klimat i charakter wnętrza, zarówno prywatnego mieszkania, jak i biura. Na szczęście wybór jest dość spory, coraz częściej produkowane są ciekawe wentylatory czy miłe dla oka termowentylatory o uniwersalnych kolorach i opływowych kształtach, które nie będą raziły w oczy.

Warto zaznaczyć, że niezależnie od „wielkości” parametrów, każde urządzenie spełni swoje podstawowe funkcje w zadowalający sposób – efekt będzie zawsze pozytywny, bo uczucie ochłodzenia lub ogrzewania będą zawsze wyczuwalne, dlatego też o ile warto zwracać uwagę na specyfikację techniczną, o tyle wybór będzie tutaj między dobrymi i wystarczającymi, a lepszymi urządzeniami.

Wentylator czy termowentylator – które urządzenie warto kupić?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Przyjęło się, że zawsze warto zwracać większą uwagę na urządzenia mające więcej funkcji. W przypadku wentylatorów jest to możliwość sterowania pilotem, regulacji prędkości obrotów, różne tryby pracy, czasem timer lub, jak zostało wspomniane, w przypadku modeli sufitowych także możliwość lekkiego ogrzewania. Jednak wybór będzie tutaj polegał bardziej na miejscu przeznaczenia wentylatora – inny zakupi się do łazienki, a inny do biura, z kolei do domu można wybrać np. wentylator kolumnowy, który świetnie wpasuje się w nowoczesną aranżację, lub klasyczny podłogowy albo też biurkowy model. Zasadniczą funkcją wszystkich urządzeń jest jednak chłodzenie. Jeśli więc letnia, upalna pogoda znacznie obniża komfort życia – zdecydowanie warto zakupić wentylator, który przyniesie znaczną ulgę. To szybkie i tanie rozwiązanie.

W przypadku termowentylatorów sprawa wygląda nieco podobnie. Są to urządzenia służące głównie do ogrzewania, ale jak wspomnieliśmy – latem mogą posłużyć jako wentylatory. Są więc bardziej uniwersalne od klasycznych wentylatorów. Mogą mieć także podobne dodatkowe funkcje – termostat czy zróżnicowane tryby pracy. Zastanawiając się nad zakupem termowentylatora, warto jednak skupić się na jego podstawowym zadaniu – ogrzewaniu. Kiedy urządzenie może się przydać? Z pewnością w każdej sytuacji, w której nie ma możliwości skorzystania z centralnego czy innego rodzaju ogrzewania lub gdy jest ono niewystarczające. Idealnie sprawdzi się więc w domkach letniskowych, garażu czy w biurze np. termowentylator biurkowy), kiedy ma się stanowisko z dala od kaloryfera. Bardzo często też zakupuje się urządzenia do łazienek, w których nie ma ogrzewania lub by uregulować temperaturę podczas kąpieli np. dziecka. Należy jednak pamiętać, by termowentylator łazienkowy – jak każde urządzenie elektryczne – stał daleko od wody. Urządzenie z przeznaczeniem do łazienek ma szczelniejsza budowę od innych typów, powinno także posiadać na opakowaniu specjalne oznaczenie, że może być użytkowane w wilgotnych pomieszczeniach.

Co wybrać – termowentylator czy wentylator?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo oba urządzenia dobrze spełnią swoje role. . Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Zarówno termowentylatory, jak i wentylatory, są dość tanie, a cena zależy od producenta i dodatkowych funkcji. Najtańszy model można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Panuje zasada, że im urządzenie będzie droższe, tym więcej bardziej i mniej przydatnych funkcji będzie posiadało. Często to od nich zależy, które lepiej wybrać. Na korzyść termowentylatorów przemawia większa funkcjonalność, ale nie każdemu będzie potrzebna opcja chłodzenia Z pewnością warto zwracać uwagę na tworzywa, z jakich zostały zrobione urządzenia, markę oraz właśnie tryby pracy czy inne udogodnienia, które zwiększą komfort użytkowania. Nie bez znaczenia są także różnego rodzaju porównywarki i rankingi urządzeń. Z kolei pod hasłami takimi, jak „termowentylator opinie” czy „jaki termowentylator kupić” można znaleźć szereg cennych porad od mniej lub bardziej zadowolonych użytkowników.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.