Udostępnij
Skomentuj

Osadnicy z Catanu - instrukcja jak grać? Który dodatek wybrać?

Gry planszowe cieszą się ogromną popularnością a ich oferta stale się powiększa. Są jednak tytuły znane.

Taką grą jest, bez wątpienia, Catan wraz z licznymi dodatkami. Na czym polega fenomen tej planszówki? Jak w nią grać i które dodatki wybrać?

Osadnicy z Catanu - co to za gra?

Jeśli dotychczas nie słyszeliście jeszcze o tej popularnej grze, to czas nadrobić zaległości. Catan jest jedną z najpopularniejszych gier o osadnikach, która łączy w sobie elementy przygodowe, ekonomiczne i strategiczne. Gra jest obecna na rynku już od lat, są do niej również dostępne liczne dodatki.

 • Catan to gra, w której można poczuć się jak osadnik. Gracze zasiedlają wyspę Catan, tworzą i rozwijają kolonie, dbają o sojusze i surowce.
 • Gra Catan ma prostą mechanikę, ciekawy scenariusz i proste zasady, a rozgrywka jest ciekawa, zróżnicowana i nastawiona na planowanie, strategię i umiejętność zarządzania.

Popularne strategiczne gry planszowe

Jak grać w Catan? Reguły

Najważniejszą kwestią jest przejrzenie instrukcji oraz przestrzeganie podstawowych zasad.

 • Catan to gra dla 3 lub 4 osób, choć są też edycje i dodatki dla innej liczby graczy.
 • Sugerowany wiek graczy to od dziesięciu lat wzwyż, choć w wersję dla dzieci (Junior) mogą grać już sześciolatki.
 • Szacunkowy czas rozgrywki to 60 minut.

Przebieg gry jest prosty i jasno objaśniony w instrukcji. Każdy gracz otrzymuje zestaw startowy w wybranym kolorze (osady, miasta, drogi, karty). Kolejne etapy gry to:

 • Rzut dwoma kostkami, by ustalić, które pola przynoszą zysk w bieżącej turze.
 • Opcjonalne prowadzenie handlu i wymiany surowców z innymi graczami.
 • Budowa poszczególnych obiektów (osad, miast, dróg) lub rezygnacja z budowy i zakup kart rozwoju.

Dodatki do gry Catan

Catan to gra, która może się stać jeszcze ciekawsza i bardziej rozbudowana, jeśli zdecydujemy się na zakup jednego lub kilku dodatków. Jakie opcje mamy do wyboru?

 • Żeglarze – to dodatek, który uzupełni rozgrywkę o nowe możliwości: żeglowania, planowania wypraw w morze i badania okolicznych wysp. Dodatek wprowadza wiele dodatkowych pól, żetonów i dodatkowe misje.
 • Odkrywcy i piraci – dodatek, który umożliwia badanie okolicznych wód i wysp oraz poszukiwania siedziby piratów, których można pokonać, by przejąć ich skarby. Dodatek wprowadza dodatkowe pola, żetony, misje i inne elementy.
 • Kupcy i barbarzyńcy – kolejny dodatek do podstawowej wersji gry, który wprowadza dodatkowe scenariusze, pola, żetony, karty i możliwość odbywania zupełnie nowych przygód kupieckich i walki z barbarzyńcami.
 • Miasta i rycerze – propozycja dla graczy, którzy mają już do perfekcji opanowaną podstawową wersję gry i chcieliby dalej rozwijać swoje miasta, rekrutować rycerzy i walczyć z barbarzyńcami.
 • Morskie legendy – to nowe scenariusze do gry oraz dodatkowe pola, żetony i karty, które wprowadzają do gry nowe postacie i możliwości (jak choćby opcja budowy dróg morskich).
 • Dodatki dla 5/6 graczy – podstawowe wersje dodatków służą do rozbudowy gry o opcjonalne elementy, ale wyłącznie dla trzech lub czterech graczy. Dla pięciu lub sześciu graczy przewidziano oddzielne dodatki o takiej samej tematyce.
 • Catan pojedynek – uproszczona wersja gry Catan dla dwóch osób. Gra jest przystosowana do specyfiki dwuosobowej gry, ale tematycznie nie odbiega od wariantu podstawowego.
 • Catan Gra o tron – to szczególnie ciekawy wariant gry, gdyż nie jest to dodatek do wersji podstawowej, ale pełnowartościowe wydanie, oparte na mechanice gry Catan, ale osadzone w świecie Gry o tron.
Warto wiedzieć!

Wśród serii gier Catan znajduje się również propozycja dla najmłodszych graczy. Catan Junior to gra odpowiednia dla dzieci od szóstego roku życia, o nieco prostszych zasadach od wersji podstawowej, ale oparta o podobne reguły, mechanikę i historie.

Który dodatek do gry Catan wybrać?

Wybierając dodatki do podstawowej wersji gry, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Kompatybilność – niestety pierwotna wersja gry była dostępna w dwóch wariantach (z drewnianymi oraz z plastikowymi elementami). Obecne dodatki pasują do wersji z plastikowymi elementami, a informację na temat kompatybilności z grą podstawową można znaleźć na opakowaniach oraz w opisie produktu.
 • Tematyka – każdy dodatek wprowadza nową tematykę i nowe scenariusze. Na początek dobrym wyborem są dodatki związane z żeglowaniem i powiększaniem granic, a z czasem można sięgnąć także po dodatki rozwijające miasta, kupiectwo i tym podobne aspekty.
 • Cena – choć dodatki mają na ogół zbliżone ceny, to czasami można znaleźć niektóre z nich w lepszej ofercie i to dobra okazja, by się zdecydować na zakup.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.