Udostępnij
Skomentuj

The Medium — wymagania sprzętowe. Jaki PC kupić?

The Medium grafiką dorównuje topowym, światowym produkcjom gamingowym. Dowiedz się, czy zadziała na Twoim PC!

Ogólne informacje o grze The Medium

Gra The Medium to najnowszy produkt znanego, krakowskiego studia Bloober Team. Początkowo planowano premierę na ten sam dzień, w którym wydano jeden z najpopularniejszych tytułów 2020 roku — Cyberpunk (17 września 2020), ale premiera the Medium została jednak przesunięta. Ostatecznie odbyła się 28 stycznia 2021 roku. Twórcy tak dobrze przyjętych gier jak Blair Witch czy Layers of Fear tym razem również postawili na horror psychologiczny.

Polecane konsole

To, co zachęca do kupna tej pozycji, to fakt, że rozgrywa się w Polsce, w czasach niedalekich od współczesnych. Postkomunistyczna III RP końcówki XX wieku to miejsce akcji. Zarówno polscy, jak i zagraniczni gracze cenią grę za niezwykłą detaliczność w odwzorowaniu postPRL-owskiego państwa. Klimat jest ciekawy, tło historyczne umożliwia poznanie młodemu lub zagranicznemu graczowi nieznanej wcześniej kultury, a nieco starszym gamerom — nostalgiczny powrót do przeszłości.

Rozgrywka możliwa jest tylko w trybie jednoosobowym. Nie ma się co temu dziwić — spójna fabuła i kompozycja gry wymaga pewnych poświęceń. Scenariusz napisany przez Grzegorza Lika, Andrzeja Mądrzaka i Marcina Wełnickiego zapewnia mnóstwo interesujących zwrotów akcji, a nierzadko — łamigłówek. Autorzy zapewniają, że równocześnie mógłby stanowić plan wydarzeń filmu. Dlatego gra video zapewnia nie tylko świetną rozrywkę w pozycji osoby kontrolującej jej przebieg, sporo zabawy będą miały również osoby oglądające rozgrywkę.

The Medium — fabuła i gameplay

Akcja gry rozgrywa się w końcówce lat 90. w Krakowie, a głównie — w opuszczonym hotelu Niwa, który jest bardzo udanym odwzorowaniem ośrodka Cracovia. Jest to rozpoznawalne miejsce na mapie miasta. Zrealizowano w nich dwa filmy (Jowita i Spis cudzołożnic), co jeszcze bardziej potwierdza przyciągającą atmosferę tego hotelu. W grze zobaczyć można również krakowski rynek oraz wiele ulic miasta odwzorowanych niemalże 1:1, co czyni rozgrywkę bardziej realistyczną.

Pod względem fabuły, jest to bardzo udana gra. The medium ma swojego głównego bohatera, którym jest Marianne. Jest ona tytułowym „medium”, osobą mającą kontakt ze światem duchów. Wpływa to bardzo na gameplay. Ekran w niektórych momentach dzielony jest na dwie części, dzięki czemu gracz ma możliwość wejrzenia w perspektywę spirytualistycznego medium. Postacie zmieniają wtedy swój wizerunek, a na ekranie pojawiają się niewidzialni bohaterowie.

W warstwie fabularnej jest mnóstwo nawiązań do Polski z końcówki XX wieku. Jest jeszcze coś, w czym producenci również postanowili odnieść się do przeszłości, podczas tworzenia The medium. Gameplay nawiązuje do takich gier video, jak Silent Hill czy Fatal frame. Świadczy o tym sposób ustawienia kamery. Typowa dla dzisiejszych produkcji perspektywa z widokiem TTP (z ang. third person perspective) została zastąpiona przez tzw. predefiniowane kąty kamery. Pomaga to w eksplorowaniu świata gry oraz skupieniu na rozwiązywanych zagadkach.

The Medium Dual World

Jedną z najbardziej innowacyjnych technik zastosowanych podczas produkcji The Medium jest podzielenie ekranu na dwa różniące się od siebie światy. Co prawda drugi, przepełniony mistycznymi stworami, został stworzony na podstawie pierwszego, jednak różnica jest widoczna niemal w każdym detalu — kolorystyce, wizerunkach postaci, a nawet ich liczbie. To naprawdę nowatorski sposób gry, którego trudno doszukać się w innych grach video.

Minimalne wymagania sprzętowe do The Medium

Nie na każdym komputerze można uruchomić The Medium. Wymagania nie są aż tak wyśrubowane, jak w wielu typowo rozrywkowych tytułach, jednak są wciąż dużo wyższe niż w przypadku standardowych gier fabularnych. Zacznijmy od procesora — producent podaje, że musi to być minimum Intel Core i5-6600 3.3 GHz lub AMD Ryzen 5 2500X 3.6 GHz. Cztery rdzenie o przekraczającej liczbę 3 szybkości taktowania to nie jest podstawowy sprzęt.

Karta graficzna o pamięci operacyjnej minimum 4 GB to kolejne wymaganie, które komputer musi spełnić, by uruchomić grę. Minimum 8 GB RAM i system operacyjny Windows 10 (64-bit) pozwolą Ci na rozgrywkę na najniższych ustawieniach graficznych. Warto wspomnieć również, że nie każdy system operacyjny obsłuży The Medium. PC Windows oczywiście sobie poradzi, jednak nie stworzono wersji na macOS lub Linux. By zainstalować grę, musisz mieć minimum 50 GB wolnego miejsca na komputerze.

Rekomendowane wymagania do The Medium

Rekomendowane wymagania do The Medium na komputer to pamięć RAM na poziomie 16 GB, ośmiordzeniowy procesor o szybkości taktowania na poziomie min. 3.4 GHz (np. AMD Ryzen 7 3700X lub Intel Core i9-9600) i karta graficzna o pamięci operacyjnej 8 GB (np. NVIDIA RTX 2060 Super lub AMD 5700 XT). Na takim sprzęcie rozgrywka powinna być płynna, a graficzne detale wyraźne. Należy wspomnieć również o wymaganej przestrzeni dyskowej do zainstalowania The Medium. Minimalne wymagania w tym wypadku pokrywają się z rekomendowanymi — jest to 50 GB. Najlepiej, jednak jeśli zainstalujesz grę na dysku SSD.

Jaki komputer kupić do The Medium?

Nie łatwo o sprzęt, który spełnia wymogi gry The Medium. 2021 rok wpłynął na dostępność flagowych modeli kart graficznych oraz procesorów. Dysponując budżetem ok. 3500 zł, jesteś w stanie kupić komputer, który spełni minimalne wymagania. Być może gra będzie działać płynnie na pośrednich ustawieniach graficznych. Warto pamiętać o tym, że jeżeli posiadasz sprzęt, który graniczy z minimalnymi wymaganiami, warto zredukować absorpcję procesora poprzez zamykanie programów, które działają w tle. Może to znacznie upłynnić rozgrywkę.

Dysponując kwotą zaczynającą się od ok. 6000 złotych, możesz kupić nowy sprzęt, który poradzi sobie z uruchomieniem gry na najwyższych wymaganiach. Może ona wydawać się duża, jednak koszt kart graficznych rekomendowanych przez producenta gry wynosi aktualnie ok. 2000 zł. Dobry procesor to wydatek podobnego rzędu, pozostałe podzespoły nie wymagają już tak dużego wkładu. Cena oczywiście będzie się różnić w zależności od tego, czy zamierzasz kupić sprzęt nowy, czy używany. Warto zainwestować w urządzenie, które będzie objęte gwarancją — w razie awarii nie stracisz zainwestowanych pieniędzy.

Komputer stacjonarny nie jest jedynym urządzeniem, na którym możesz uruchomić The Medium. Laptop oraz Xbox to sprzęt kompatybilny z grą krakowskiego producenta. O ile konsola doskonale poradzi sobie z płynnością odtwarzania wirtualnej animacji, to nie każdy komputer przenośny może Ci to zagwarantować. Na laptopie ze zintegrowaną kartą graficzną uruchomienie gry nie jest możliwe. Potrzebny jest profesjonalny sprzęt przeznaczony do gamingu. Ceny tego rodzaju laptopów zaczynają się od ok. 6500–7000 zł.

Czy warto kupić grę The Medium?

Uczciwa odpowiedź na to pytanie brzmi — to zależne od Twoich preferencji. Jeżeli zwykle wybierasz pozycje typowo rozrywkowe, nastawione na szybki rozwój akcji, dynamiczny gameplay, rozgrywkę w trybie multiplayer, najwyższej jakości animacje i efekty graficzne, to ta gra niekoniecznie jest dla Ciebie. Najnowsza produkcja firmy Bloober Team to horror psychologiczny o ciekawej, wciągającej fabule, unikalnej atmosferze i niezwykle doprecyzowanym miejscu rozgrywki. To właśnie na to możesz liczyć, instalując The Medium. Czy warto? Odpowiedź zawsze zależy od gracza.

Na korzyść gry przemawia na pewno to, że Xbox Game Pass było miejscem premiery The Medium. Steam również umożliwia kupno gry. Producenci współpracowali również z takim gigantem na rynku gamingowym jak Microsoft. Pod względem grafiki gra nie odstaje od światowych produkcji. Nowoczesna technologia animacji ray-tracing zastosowana w grze tylko to potwierdza. Nie jest łatwo ostatecznie ocenić, czy warto kupić grę The Medium. Recenzja powinna jednak uściślać wady, dlatego warto powiedzieć o tym, co niektóre osoby uznały za wadę produkcji.

Niektórzy gracze skarżą się na nierównomierny system nagród za osiągnięcia w rozgrywce. Innym nie odpowiada trzecioosobowa perspektywa, która — zdaniem niektórych recenzentów — utrudnia rozgrywkę. Jak widać, nie każdy ma to samo zdanie o The Medium. Opinie są podzielone. Warto jednak zajrzeć do gry i wyrobić sobie własne zdanie. Rzeczywiste odwzorowanie topografii Krakowa, zapadająca w pamięć fabuła, ciekawie skonstruowany rozwój wydarzeń i unikalna atmosfera końcówki lat 90. stanowią przyczyny, dzięki którym produkcja zostanie zapamiętana na długo.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Gry na PlayStation - Gry PC - PS5 - Pady - Pady PS5

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.