Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać do grania - pad czy klawiatura i myszka?

Zastanawiasz się, czy korzystać z pada, czy klawiatury i myszki? Poznaj wszystkie wady i zalety obu rozwiązań.

Urządzenia takie jak gamepad są z reguły wykorzystywane w konsolach do gier, które producenci zaopatrują w kontrolery własnego projektu. Jednak wiele osób używa ich również podczas rozrywki na komputerze stacjonarnym lub laptopie, zastępując nimi standardową klawiaturę i myszkę. Dlatego w Twojej głowie z pewnością pojawia się pytanie – pad czy klawiatura? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto przejrzeć wady i zalety obu ze wspomnianych rozwiązań.

Polecane pady

Pad czy klawiatura i myszka do grania – co wybrać?

W pojedynku pad vs klawiatura nie da się wskazać zwycięzcy, ponieważ do fanów wirtualnej zabawy należą zwolennicy pierwszego i drugiego rodzaju wyposażenia peryferyjnego. Popularność wymienionych opcji stoi na podobnym poziomie. Sporo ludzi decyduje się na posiadanie pada do gier oraz specjalnego zestawu klawiatury i myszki, podłączając odpowiednie akcesorium w konkretnych sytuacjach. Sterowanie postaciami w różnych tytułach może być bowiem wygodniejsze w zależności od ich charakterystyki.

Na przykład pady Xbox One świetnie sprawdzają się w trakcie realizowania zadań w popularnych platformówkach. Chodzi o produkcje, w których bohater najczęściej jest widziany przez Ciebie boku lub z góry i musisz sterować jego poczynaniami, aby kończyć poszczególne etapy i awansować do kolejnych poziomów. W innych przypadkach – chociażby w strzelankach – trudniej o komfortowe wykonywanie skomplikowanych czynności i likwidowanie wrogów z padem do PC w dłoniach.

W drugiej ze wspomnianych sytuacji lepsze są klawiatura i myszka gamingowa dostosowane do intensywnego użytkowania, ponieważ za ich pomocą możesz łatwiej poruszać swoją postacią i celować z broni. W tytułach opartych na walce z karabinami i pistoletami trzeba być prawdziwym specjalistą, żeby bezproblemowo korzystać z akcesorium od PlayStation czy Xboxa – gamepad wymaga większych zdolności manualnych niż klawiatura i mysz bezprzewodowa albo przewodowa.

A zatem, co lepsze – pad czy klawiatura gamingowa? Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich przyzwyczajeń. Jeśli wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych czynności z typowym kontrolerem konsolowym nie sprawia Ci kłopotów, to powinieneś dobrze radzić sobie w platformówkach, strzelankach i innego rodzaju produkcjach. Standardowe rozwiązanie w postaci klawiatury i myszki stanowi propozycję uniwersalną, idealną zarówno dla laików, jak i profesjonalistów.

Niektórzy mogą również myśleć, że inwestycja w dobrej jakości pada do grania jest korzystniejsza dla portfela niż w klawiaturę gamingową. Prawda jest jednak taka, że często w podobnej cenie, a nawet znacznie taniej, znajdziesz model już lepiej wykonanej klawiatury do gier. Warto tu wspomnieć choćby o klawiaturze gamingowej PREYON Long Claw Alpha, której cena jest dwa razy mniejsza niż oryginalnych padów od najpopularniejszych producentów. Nie martw się jednak, że czeka Cię mniej funkcjonalności, bo wspomniany model Long Claw Alpha ma aż 104 funkcjonalne klawisze, co często w grach zapewnia większą kontrolę nad rozgrywką. Nie wspominając oczywiście o dodatkowej podpórce na nadgarstki, co może okazać się wsparciem dla Twoich rąk zwłaszcza podczas długich, wielogodzinnych rozgrywek multimedialnych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając gamepada do gier?

Zdecydowałeś się na korzystanie z pada PS4 albo Xboxa One lub Xboxa 360? Gamepad Microsoft charakteryzuje ergonomiczna konstrukcja dopasowana do kształtu ludzkich dłoni, dzięki czemu podczas użytkowania go możesz doświadczać pełnego komfortu. Dodatkowo cechuje go wysoka jakość wykonania nadająca mu wytrzymałości i odporności na upadki oraz uderzenia mechaniczne. Konsumenci doceniają jego walory i bardzo często podłączają do komputera w roli zamiennika dla klawiatury i myszy Bluetooth.

Sporą popularnością cieszy się również kontroler od PS4. Sony stworzyło naprawdę dobry gadżet do sterowania rozgrywką, który zadowala nawet wymagające osoby. Oba ze wspomnianych urządzeń działają niezawodnie, zapewniając ogromną wygodę w trakcie realizowania poszczególnych zadań w wirtualnym świecie. A co, jeśli chcesz zaopatrzyć się w sprzęt innej marki? Na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę, aby wybrać właściwy pad?

Liczy się przede wszystkim konstrukcja – kształt akcesorium charakterystycznego dla konsol jest tym, co odróżnia go od zestawu klawiatury i myszki. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej obudowie trzymanie przyrządu w dłoniach przez długi czas nie powoduje żądnego dyskomfortu, co pozwala na spędzanie wielu godzin na rozrywce i pomaga w osiąganiu lepszych wyników. Oprócz tego wykonywanie ruchów za pomocą gałek i przycisków przebiega bardzo szybko ze względu na doskonale zaprojektowane ułożenie tych elementów.

Szukając idealnego egzemplarza dla siebie, połóż akcent właśnie na konstrukcję urządzenia sterującego. Wpływa ona na swobodę kontrolowania przez Ciebie wirtualnej postaci i decyduje o prędkości realizowania zadań. Rozmieszczenie klawiszy i joysticków odgrywa istotną rolę, ponieważ od niego zależy najwięcej pod kątem wygody eksploatacji gadżetu na co dzień. Oprócz tego pamiętaj o kwestii dotyczącej kompatybilności z systemem operacyjnym zainstalowanym na PC lub platformie gamingowej.

Jeśli chodzi o marki, na jakie warto, abyś zwrócił uwagę, tych na rynku jest naprawdę sporo. Dużą popularnością cieszy się każdy pad Logitech – wspomniana firma dostarcza fanom cyfrowej rozrywki profesjonalne akcesoria peryferyjne dopasowane do ich potrzeb, które powinny spełniać Twoje oczekiwania. Koniecznie zwróć uwagę także na dowolny pad Ipega – produkty od tego przedsiębiorstwa też odznaczają się niezawodnością.

Poza tym na docenienie zasługuje na przykład sprzęt Genesis. Pad PC zaprojektowany przez specjalistów z tej firmy pozwala na komfortowe sterowanie przebiegiem wydarzeń w wirtualnym świecie. Co ciekawe, pad Genesis bezprzewodowy przypomina swoim kształtem urządzenie dołączane w zestawie do Xboxa, co niewątpliwie stanowi jego ogromną zaletę. Konsumenci często podejmują również decyzję o zakupie pada Esperanza – pad od tego producenta zazwyczaj sprawdza się doskonale, choć znajdziesz go w asortymencie z niższej półki cenowej.

Zalety i wady gamepadów

Za największy atut tego rodzaju akcesoriów należy uznać ich ergonomiczną konstrukcję stworzoną z myślą o wygodzie użytkownika. Dzięki niej możesz bez problemu wykonywać wiele czynności jednocześnie, nie odczuwając żadnego dyskomfortu. Ponadto masz opcję wyboru modelu kontrolera idealnie odpowiadającego na Twoje potrzeby. Podczas gdy klawiatura oraz myszka nierzadko wyglądają bardzo podobnie, różniąc się jedynie drobnymi elementami, opisywane przyrządy są dostępne w wielu wariantach o zupełnie inne budowie i stylistyce.

Gamepad ma jednak wady – chodzi głównie o kwestię poruszania bohaterem za pomocą gałek. W niektórych grach, takich jak na przykład strzelanki, przemieszczanie się postacią i jednoczesne celowanie bronią we wrogów stanowi wyzwanie dla osób nieprzyzwyczajonych do takiego sterowanie. Oczywiście po dłuższym czasie korzystanie z gadżetu nie będzie skomplikowane, ale nauka wymaga poświęcenia wielu godzin – szczególnie w przypadku początkujących gamerów.

Czym kierować się przy wyborze klawiatury i myszki do gier?

Chcąc zaopatrzyć swój komputer w idealny zestaw klawiatury i myszki, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. W przypadku pierwszego akcesorium akcent połóż przede wszystkim na rozmieszczenie przycisków oraz ich skok, czyli to, jak bardzo uginają się one pod wpływem Twoich palców. Wartość wspomnianego parametru technicznego wpływa na komfort podczas użytkowania sprzętu, a zatem odgrywa istotną rolę.

W przypadku myszki skup się na jej kształcie (dobrze inwestować we wyprofilowane myszy gamingowe, np. z miejscem na wygodne umieszczenie kciuka, jak PREYON Falcon Gaming) i obecności dodatkowych elementów z boku obudowy przeznaczonych do przypisania różnych czynności poza tymi podstawowymi, do których służą LPM i PPM. Ogromne znaczenie ma też wyposażenie akcesorium w regulację DPI, czyli czułości – decyduje ona o prędkości ruchu kursora na ekranie i pozwala dostosować ten atrybut do Twoich potrzeb w celu swobodnego realizowania poszczególnych zadań.

Jeżeli lubisz grać w nocy, wybierz klawiaturę i myszkę podświetlaną. Kolorowe diody LED zapewniają znakomitą widoczność, dzięki czemu możesz bawić się w wirtualnym świecie bez względu na warunki panujące w Twoim pomieszczeniu. Chcąc zakupić takie gadżety, najlepiej postaw na klawiaturę i mysz bezprzewodową Logitech, ponieważ modele tej marki charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Świetną propozycję stanowi również klawiatura i myszka Genesis.

Zalety i wady klawiatury i myszki

Zaletą opisywanego zestawu peryferyjnego jest z pewnością uniwersalność gwarantująca prawidłowe działanie we współpracy z komputerem i platformą gamingową. Istnieją proste sposoby na podłączenie klawiatury i myszki do PS4 oraz na podpięcie klawiatury i myszki do Xboxa One lub Xboxa 360. Trudno natomiast o zintegrowanie padów zaprojektowanych przez inne firmy do konsol produkcji Sony i Microsoftu – tylko niektóre zachowują z nimi pełną kompatybilność i najczęściej trzeba korzystać z oryginalnych akcesoriów.

Oprócz tego należy podkreślić, że dla początkujących sympatyków wirtualnej rozrywki użytkowanie klawiatury – PS4, Xboxa i PC dotyczy to w równym stopniu – ułatwia naukę. W związku z tym na samym początku przygody ze strzelankami czy tytułami RPG lepiej rozważyć wybór tej opcji zamiast gamepada. Wykonywanie ruchów bohaterem na klawiaturze i myszce gamingowej pozwala na skutecznie realizowanie kolejnych zadań wyznaczonych przez twórców gier.

Drobną wadą opisywanych akcesoriów jest fakt, że wtedy, gdy z nich korzystasz, mogą one nieoczekiwanie przesuwać się po blacie biurka, przeszkadzając Ci w swobodnym klikaniu przycisków. Ten problem wyeliminujesz jednak za pomocą specjalnej podkładki pod klawiaturę i myszkę. Najpopularniejsi producenci tych gadżetów posiadają w swojej ofercie takie elementy z wytrzymałych materiałów i odpowiedniej strukturze zapobiegającej wspomnianym komplikacjom.

Dla kogo pad czy klawiatura i myszka?

Pad stanowi lepszą propozycję dla doświadczonych gamerów, którzy potrafią sprawnie operować tego typu sprzętem. Eksploatowanie kontrolerów konsolowych podobnych do tych dołączanych do zestawu wraz z Xboxem, czy PlayStation 4 wymaga bowiem odpowiednich umiejętności, choć po przećwiczeniu pewnych schematów gwarantuje ogromną wygodę na co dzień. Klawiatura i myszka zintegrowane z komputerem stacjonarnym, laptopem albo platformami gamingowymi od Microsoftu i Sony zapewniają prostsze sterowanie, co doceniają głównie amatorzy. Ogólnie wszystko zależy jednak od Twoich przyzwyczajeń – na ich podstawie powinieneś sam postawić na konkretne rozwiązanie.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.