Udostępnij
Skomentuj

Telefon nie wysyła SMS-ów – jak rozwiązać ten problem?

Telefon nie wysyła SMS-ów – sprawdź, jaka może być przyczyna! Podpowiadamy, co zrobić w tej sytuacji.

Twój telefon nie wysyła SMS? Nie wiesz, co może być nie tak z Twoim urządzeniem? Spokojnie – to dość powszechny problem. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Ci na pytanie, dlaczego z telefonu nie wychodzą wiadomości tekstowe. Przedstawimy też kilka rozwiązań! Niniejszy poradnik zawiera kilka cennych wskazówek, które pozwolą Ci na bezproblemowe wysyłanie wiadomości SMS.

Telefon nie wysyła SMS – dlaczego?

Jeśli masz trudności z wysyłaniem wiadomości SMS, warto zastanowić się nad przyczynami tego problemu, które mogą wynikać zarówno z oprogramowania, jak i karty SIM. Funkcja wysyłania wiadomości tekstowych zależy od usługodawcy sieci komórkowej. Aby działała poprawnie, istotne jest posiadanie wystarczających środków na koncie lub aktywnego pakietu SMS.

Pierwszym krokiem warto sprawdzić stan konta oraz aktywne pakiety w dedykowanej aplikacji operatora. Jeśli w wybranej taryfie nie ma dostępnych darmowych SMS-ów, a na koncie nie ma wystarczających środków, rozwiązanie jest proste — należy doładować konto. Jednak jeśli zarówno środki, jak i darmowe SMS-y są dostępne, konieczne jest sprawdzenie innych możliwości.

Poniżej znajdziesz kilka przyczyn, które mogą być odpowiedzią na to, dlaczego Twój telefon nie wysyła SMS:

Zasięg sieci – problem z wysłaniem SMS

Często zdarza się, że napotykamy problem, że telefon nie wysyła SMS w sieciach takich jak Plus, Orange czy Play. Wybór konkretnego operatora może mieć istotne znaczenie. Obecnie zasięg telefonii komórkowej obejmuje cały kraj, chociaż czasami mogą wystąpić pewne trudności z wysyłaniem wiadomości lub przeprowadzaniem rozmów głosowych. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Warto wiedzieć!

Sieć 2G zapewnia stabilny zasięg w niemal całej Polsce. Jednak nie oferuje ona tak szybkich transferów internetowych, jak ma to miejsce w przypadku sieci LTE.

Poziom zasięgu sygnalizowany jest za pomocą ikonki, zwykle umieszczonej w prawym górnym rogu ekranu urządzenia. Jeśli wskazuje ona brak sygnału, wystarczy zmienić miejsce, w którym korzystamy ze smartfona, a następnie spróbować ponownie wysłać wiadomość. Oczywiście warto pamiętać, że zasięg może być ograniczony przez wysokie budynki, góry lub nawet drzewa. Na szczęście problemy te występują coraz rzadziej, ponieważ technologia telefonii komórkowej stale się rozwija.

Toshiba Satellite P50-A

Uszkodzona karta SIM, przez co telefon nie wysyła SMS

Jeśli posiadasz wystarczającą ilość środków na koncie i masz odpowiedni poziom zasięgu, problemem z wysyłaniem wiadomości SMS może być karta SIM. Po pewnym czasie smartfony takie jak Xiaomi, Samsung czy iPhone mogą mieć trudności z prawidłowym rozpoznawaniem karty SIM, co może wymagać jej wymiany. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, warto najpierw sprawdzić stan karty i dokładnie ją oczyścić.

Aby to zrobić poprawnie, zastosuj poniższe kroki:

  1. Zdejmij obudowę smartfona lub otwórz specjalną szufladkę.
  2. Wyjmij kartę SIM z gniazda.
  3. Delikatnie oczyść kartę za pomocą ściereczki nasączonej alkoholem.
  4. Ponownie umieść kartę w gnieździe. Możesz to zrobić kilkukrotnie, aby również oczyścić slot.

Widzisz, że czasami kilka prostych kroków pozwoli Ci ponownie korzystać z możliwości wysyłania wiadomości tekstowych i wykonania połączeń. Jeśli Twoja karta SIM jest bardzo zużyta, zawsze możesz odwiedzić salon operatora sieci komórkowej, gdzie otrzymasz nową kartę. Jest to zdecydowanie wartościowa opcja, a Twój numer telefonu pozostanie niezmieniony

Dlaczego nie mogę wysyłać SMS na zagraniczny numer?

Telefon nie wysyła SMS na zagraniczny numer? Może to wynikać z faktu, że połączenia międzynarodowe, w tym wiadomości tekstowe, są rozliczane według innego cennika niż w kraju. Jeśli na twojej karcie SIM nie ma wystarczającej ilości środków, aby pokryć koszt takiej usługi, nie będzie możliwe jej wykonanie.

Większość pakietów, które oferują nielimitowane rozmowy i wiadomości SMS, dotyczy głównie połączeń krajowych, a połączenia międzynarodowe są zazwyczaj dostępne jako opcja dodatkowo płatna.

Operatorzy często oferują pakiety, które umożliwiają oszczędności na połączeniach zagranicznych. Ważne jest, aby stale monitorować koszty, szczególnie gdy korzystamy z usług abonamentowych. Sprawdzenie stanu konta jest łatwe — wystarczy wpisać odpowiedni skrót na klawiaturze numerycznej. Dzięki temu możemy świadomie kontrolować nasze wydatki.

Dlaczego nie mogę wysłać SMS na numer specjalny?

Dlaczego telefon nie wysyła SMS na numery specjalne? Wysyłanie wiadomości na numery krótkie jest rozliczane oddzielnie. Jeśli uczestniczymy w loteriach radiowych lub konkursach telewizyjnych, każdy SMS wysłany na numer specjalny będzie obciążać nasze konto główne odpowiednio wysoką kwotą. Nielimitowane pakiety wiadomości lub standardowe opłaty za SMS-y nie mają zastosowania w tym przypadku.

Drugą przyczyną niemożności wysyłania SMS-ów na numery specjalne może być blokada nałożona przez operatora komórkowego. Można ją ustawić poprzez infolinię, panel obsługi klienta w internecie lub aplikację mobilną. Blokada numerów krótkich, oprócz uniemożliwienia uczestnictwa w loteriach, chroni nas przed przypadkowym zapisaniem się do subskrypcji SMS-owych, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie. Warto rozważyć jej włączenie, zwłaszcza jeśli posiadamy abonament, w którym nie ma górnego limitu rachunku.

Brak polskich znaków w SMS? Sprawdź, co zrobić!

Twój telefon nie wysyła SMS z polskimi znakami? To może oznaczać, że język, w którym wprowadzasz tekst, nie jest ustawiony na polski. Często zdarza się, że smartfony są fabrycznie ustawione na język angielski, co powoduje niedostępność polskich znaków. Jeśli korzystamy ze słownika, szybko możemy zorientować się, że konieczna jest jego zmiana.. Jednakże, jeśli nie korzystamy z podpowiedzi, możemy tego nie zauważyć, szczególnie gdy piszemy w pośpiechu.

Jeżeli napotykasz problem z brakiem polskich znaków w wysyłanych wiadomościach SMS, warto sprawdzić ustawienia aplikacji obsługującej wiadomości. Zależnie od modelu telefonu, te ustawienia mogą być dostępne bezpośrednio w aplikacji lub w ogólnych ustawieniach telefonu. Warto poświęcić chwilę na ich znalezienie.

Brak polskich znaków w SMS najczęściej wynika z nieprawidłowego kodowania. W zależności od modelu telefonu może być włączona funkcja „skracania ogonków” lub „opuszczania Unicode". Te funkcje należy wyłączyć, aby polskie znaki pojawiły się w wiadomościach. Czasami telefon może mieć fabrycznie włączoną funkcję wysyłania wiadomości kompaktowych, co powoduje usuwanie polskich znaków i emotikonów. W takim przypadku również należy wyłączyć tę funkcję.

W niektórych modelach telefonów istnieje także opcja „opuszczania znaków niekodowanych". Aby używać polskich znaków, warto zmienić to ustawienie na „pozostaw znaki niezmienione".

Jeśli aplikacja do obsługi wiadomości SMS na Twoim telefonie nie umożliwia zmiany ustawień, warto rozważyć korzystanie z innej aplikacji, która oferuje tę możliwość. Możesz pobrać taką aplikację z Google Play Store. Obecnie istnieje wiele dostępnych aplikacji do obsługi wiadomości SMS. Możesz również skorzystać z popularnych komunikatorów, takich jak Messenger, które również pozwalają na korzystanie z polskich znaków. Po pobraniu wybranej aplikacji, ustaw ją jako domyślną do obsługi wiadomości SMS i sprawdź jej ustawienia dotyczące polskich znaków.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Smartfony - Smartwatche - Smartbandy

w

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.