Udostępnij
Skomentuj

Agregat malarski – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Agregat malarski to narzędzie niezbędne, jeśli trudnimy się przeprowadzaniem remontów we własnym gospodarstwie.

Czy warto kupić agregat malarski? Wszystko zależy od naszych potrzeb, choć na rynku spotkamy się także z bardzo tanimi modelami, dzięki którym szybko i sprawnie jednorazowo pomalujemy nasze mieszkanie.

Agregat malarski – co to jest?

Agregat malarski to urządzenie, które pozwala nam malować powierzchnie różnego typu metodą natryskową. Jego zasada działania jest dość prosta – wlewamy farbę do specjalnie przeznaczonego w tym celu zbiornika, po czym wytryskiwana przez pistolet. Stosowanie tego narzędzia zaoszczędzi nam wiele pracy. Jest także o wiele łatwiejsze i mniej męczące dla naszych mięśni. To także często jedyna metoda skutecznego pomalowania nierównych i chropowatych powierzchni. Nie nadaje się jednak do malowania precyzyjnego. W takich wypadkach musimy więc chwycić za pędzel. Wyróżniamy kilka typów agregatów, które różnią się od siebie budową, metodą napędzania czy zasilania. Są to agregaty:

 • tłokowe,
 • membranowe,
 • elektryczne,
 • spalinowe,

Tak jak rodzaj zasilania raczej nie pozostawia wiele pytań, tak warto przeanalizować metody podawania farby w urządzeniu i dobrać odpowiedni rodzaj do naszych zastosowań.

Jaki agregat malarski – tłokowy czy membranowy?

Jaki agregat malarski kupić? Budowa ma tu dość duże znaczenie. Urządzenia membranowe rozprowadzają farbę właśnie poprzez elastyczną membranę, która jest wprawiana w ruch przez silnik lub elektromagnes. Mają dość słabą wydajność i niską efektywność zasysania farby. Do pojedynczych, domowych użytków sprawdzą się całkiem nieźle. Jeśli jednak musimy malować częściej, to z pewnością warto wybrać modele tłokowe. Rozpylanie farby wykonywane jest za pośrednictwem tłoków, najczęściej sterowanych przez własny mini-komputer. Mają o wiele lepszą wydajność i większe zastosowanie. Niektóre mogą rozprowadzać nawet masę szpachlową.

Polecane pistolety malarskie

Agregat malarski – jaka dysza do jakiej farby?

Agregaty malarskie różnią się także wielkościami dysz. Te musimy dobrać pod rodzaj farby, jaką chcemy używać. Najmniejsze z nich, które wynoszą między 0,009’’ a 0,013’’, przeznaczone są do farb poliuretanowych. Podobnych wymiarów możemy używać do chlorokauczukowych i poliwynylowych. Wielkość 0,015’’ jest odpowiadająca do typów olejnych oraz kolejno:

 • 0,017’’ – farby akrylowe i grunty,
 • 0,021’’ – farby lateksowe,
 • 0,025’’ – farby epoksydowe.

Inną cechą dyszy jest kąt natrysku, który oznacza wielkość pasa natrysku pomnożony razy 5 – przy założeniu, że stosujemy ją zgodnie z przeznaczeniem i jest ona oddalona od ściany na długość 25 centymetrów. Oba z tych parametrów są podane za pomocą jednego numeru. Przykładowo numer 515 oznacza kąt natrysku równy 50 st. i średnicę dyszy 0,015’’. Pamiętajmy, że nie możemy dowolnie zmieniać dysz w agregacie. Zamieniając ją na większą, możemy spowodować uszkodzenie pompy.

Jaki agregat szpachlarsko-malarski?

Szpachla jest materiałem gęstym i lepkim, dlatego szukając agregatu do niej, wybierzmy model o największej średnicy dyszy oraz o największej przepustowości. Najlepiej sprawdzą się urządzenia, których wydajność wynosi 6 l/min. Te maszyny są niestety najdroższe. Dobrej kasy model może kosztować nawet ponad 20 tys. złotych.

Agregat malarski – jaka firma jest najlepsza?

Do wyboru mamy wielu producentów. Najbardziej znane są agregaty malarskie takich firm jak:

 • Wagner,
 • Dedra,
 • Graco,
 • Niteo.

Wybór konkretnego modelu zależy w dużej mierze od tego, jak będziemy go wykorzystywać. Jaki agregat malarski do malowania ścian? Jednorazowo wystarczy nam urządzenie za 250 złotych, które możemy kupić w każdym sklepie z narzędziami. Jeśli jednak prowadzimy firmę remontową albo musimy często wybielać ściany w gospodarstwie lub pnie drzewek owocowych – lepiej jest już na samym początku wybrać efektywniejszy i trwalszy model. Do częstych zastosowań domowych możemy poszukać modelu w okolicach 4 tys. złotych. Przemysłowe i budowlane urządzenia, takie jak agregat malarski Daco to wydatek ponad 20 tys. złotych.

Agregat malarski może znacznie ułatwić nam pracę polegającą na malowaniu ścian w pokojach, bielenia pomieszczeń gospodarczych czy nawet spryskiwaniu pni drzewek. Choć ceny w niektórych przypadkach mogą wydawać się bardzo wysokie, nie zapominajmy, że stosując to narzędzie, oszczędzamy czas, a więc także nasze pieniądze. Nawet kupując droższy model do wspomożenia wykonywania przez nas prac remontowych, wydatek szybko się zwróci.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.