Udostępnij
Skomentuj

Stacja dokująca do tabletu – jaką wybrać?

Stacja dokująca pozwala bezprzewodowo naładować sprzęt elektroniczny. Jaki model warto wybrać do tabletu?

Tablety to urządzenia cieszące się sporą popularnością. Służą przede wszystkim rozrywce i są naszpikowane wieloma funkcjami, przez co zużywają sporo energii elektrycznej. Wszystko to sprawia, że wymagają systematycznego ładowania. Zamiast klasycznej ładowarki można wykorzystać w tym celu stację dokującą. Na jaki sprzęt warto się zdecydować?

Jak wybrać stację dokującą do tabletu?

Stacja dokująca powstała z myślą, by ułatwić korzystanie z urządzeń elektronicznych, w tym z tabletów. Służy ona do bezprzewodowego ładowania sprzętów, uwalniając tym samym użytkownika od plątaniny kabli. Jeżeli zależy nam na estetyce pomieszczenia, w którym znajduje się szereg gadżetów elektronicznych, koniecznie musimy się na nią zdecydować. Wystarczy bowiem wsunąć urządzenie do stacji, którą uprzednio podłączyliśmy do gniazda, by proces ładowania się rozpoczął.

Stacja dokująca ma tę zaletę, że pozwala na równoczesne ładowanie i pracę sprzętu, dzięki czemu nie musimy przerywać wykonywanej przy pomocy urządzenia czynności. O ile w przypadku grania w grę nie jest to aż tak kłopotliwe, tak może być frustrujące, jeśli oglądamy na tablecie film lub służy nam on do projektowania graficznego. Co więcej, stacje dokujące do tabletów pozwalają rozszerzyć funkcjonalność sprzętu, np. oferując lepszą jakość dźwięku. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie wielu użytkowników, nie tylko gadżeciarze. Dodatkowo podłączając stację dokującą do komputera/laptopa, zyskujemy możliwość przesyłania danych.

Oferta rynkowa stacji dokujących do tabletu charakteryzuje się sporym zróżnicowaniem. Wybór właściwego rozwiązania może być zatem nieco skomplikowany. Kupując sprzęt, pod uwagę należy więc wziąć kilka istotnych czynników, które wpływają na jego funkcjonalność. Oto najważniejsze aspekty:

  • Rodzaj. Na rynku znajdziemy stacje dokujące zarówno uniwersalne, jak i dedykowane tabletom (i innym urządzeniom elektronicznym) konkretnej marki. Uniwersalna stacja dokująca do tabletu ma jednak tę przewagę, że pozwala na „podłączenie” różnego sprzętu, niezależnie od tego, jakim logiem są one sygnowane. To praktyczne rozwiązanie, nawet jeśli domownicy w większości korzystają ze sprzętu jednej marki. Gdy odwiedzą nas goście z urządzeniami innego producenta, również będą mogli użyć uniwersalnej stacji dokującej.
  • Wśród najpopularniejszych rozwiązań dedykowanych na podkreślenie zasługuje:
  • stacja dokująca Samsung – cieszy się sporym uznaniem wśród użytkowników, głównie przez wzgląd na popularność tabletów tej marki. Bez wątpienia ułatwi ona korzystanie z urządzeń elektronicznych na co dzień. Stacja dokująca do tabletu Samsung to sprzęt niezawodny, poręczny i odznaczający się atrakcyjnym designem. Z powodzeniem więc może urozmaicić wystrój wnętrza, zwłaszcza urządzonego w stylu nowoczesnym,
  • stacja dokująca Lenovo – to kolejne chętnie wybierane rozwiązanie, dedykowane urządzeniom marki Lenovo. Charakteryzuje się ona wysoką sprawnością działania i nowoczesnym designem. Stacja dokująca do tabletu Lenovo ma również korzystny stosunek ceny do jakości.

Większość dostępnych na rynku urządzeń to stacje dokujące telefon-tablet. Można do nich podłączyć także inną elektronikę, co czyni je wszechstronnymi rozwiązaniami.

  • Długość kabla zasilającego. Powinna być dopasowana do naszych potrzeb, tak by stacja dokująca znajdowała się pod ręką. Wówczas wystarczy odłożyć na nią tablet, by rozpocząć ładowanie. Warto przy tym pamiętać, że im dłuższy kabel, tym trudniej uniknąć jego splątania.
  • Dostępne funkcje, złącza i usprawnienia. Zwiększają one funkcjonalność sprzętu i sprawiają, że korzystanie ze stacji dokującej jest wygodniejsze. Jedną z bardziej praktycznych funkcji jest tryb zegara biurkowego. Po podłączeniu tabletu do stacji dokującej pozwala on wyświetlić na ekranie zegar z kalendarzem i wybrane skróty.

    Co więcej, stacja dokująca powinna być wyposażona w złącze USB, gniazdo słuchawkowe oraz przyciski regulujące głośność. Niektóre dostępne na rynku modele mają również wbudowane głośniki.

  • Waga. Wbrew pozorom to istotny parametr. Stacja dokująca musi być bowiem odpowiednio ciężka, by utrzymać tablet. Istotne również jest jej właściwe wyważenie. Środek ciężkości sprzętu powinien być usytuowany jak najniżej. Wówczas ryzyko przewrócenia się urządzenia jest minimalne.
  • Design. Stację dokującą zazwyczaj umieszcza się w widocznym miejscu. Warto więc zadbać o to, by jej stylistyka była dopasowana do charakteru wnętrza. Wówczas urządzenie nie będzie się rzucać w oczy.

Oczywiście uwagę warto zwrócić również na jakość wykonania sprzętu. Mowa tu zarówno o wykorzystanym materiałach, jak i całej konstrukcji. Tania stacja dokująca do tabletu może okazać mało odporna na uszkodzenia, przez co niewielkie uderzenie może wystarczyć, aby uległa ona uszkodzeniu. Wszystko to sprawia, że warto sprawdzić, z jakich dokładnie tworzyw została wykonana obudowa.

Warto nadmienić, że producenci często starają się rozszerzyć funkcjonalność swoich sprzętów, między innymi poprzez dodatkowe wyposażenie. Dzięki temu na rynku znajdziemy stacje działające jak podstawki czy też modele wyposażone w głośniki.

Polecane stacje dokujące

Czy warto kupić stację dokującą do tabletu?

Oferowane na rynku stacje, to bez wątpienia niezwykle przydatne akcesoria, z których możemy korzystać zarówno w domu i biurze, jak i w podróży. Gwarantują przede wszystkim wygodne ładowanie baterii tabletu, a przy tym zapewniają wiele dodatkowych funkcjonalności.

Związane są one między innymi z dodatkowymi portami i złączami, do których możemy podłączyć chociażby zewnętrzne nośniki danych bądź sprzęt peryferyjny (np. myszkę lub klawiaturę). Do tego dochodzą takie rozwiązania jak głośniki czy podstawki. Wszystko to sprawia, że stacja dokująca zdecydowanie zwiększa komfort korzystania ze sprzętu.

Ile kosztuje stacja dokująca do tabletu? Jakiego producenta wybrać?

Jak już zostało wspomniane, na rynku znajdziemy zarówno modele uniwersalne, jak i dedykowane (np. stacja dokująca do tabletu Samsung). W każdym przypadku wpływ na ostateczną cenę ma jakość wykonania oraz dodatkowe wyposażenie. Najtańsze modele zakupimy za kilkanaście złotych, jednak musimy mieć na uwadze to, że mogą one okazać się słabej jakości, toteż warto dołożyć przynajmniej kilkadziesiąt złotych, aby mieć pewność, że to, co kupujemy, rzeczywiście jest dobrej jakości. Jeżeli zależy Wam na bardzo rozbudowanych produktach, wyposażonych w głośniki lub inne dodatki, powinniście przygotować się na wydatek od 100 do nawet 600-700 złotych.

Duże zróżnicowanie stacji dokujących sprawia, że wybór właściwego rozwiązania to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujemy parametry sprzętu, na pewno uda nam się podjąć właściwą decyzję. Jeżeli jesteśmy wielbicielami sprzętów elektronicznych, w tym tabletów, stacja dokująca okaże się niezwykle przydatnym urządzeniem, które uchroni nas od nieestetycznie prezentującej się plątaniny kabli, a także rozszerzy funkcjonalność naszego sprzętu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.