Udostępnij
Skomentuj

Stacja dokująca HDMI – jak wybrać?

Stacje dokujące z HDMI pozwalają zwiększyć funkcjonalność laptopa. Na jaki model warto się zdecydować?

Stacja dokująca, inaczej określana replikatorem portów (choć nie jest to do końca prawidłowe nazewnictwo), może być na stałe podłączona do urządzenia głównego, najczęściej laptopa, lub stosowana jedynie okazjonalnie, gdy zajdzie potrzeba zwiększenia funkcjonalności sprzętu. Żeby było to praktyczne rozwiązanie, nie może w nim zabraknąć wejścia HDMI. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stacji dokującej z HDMI?

Stacja dokująca z HDMI – jakie powinna mieć parametry?

Wbrew pozorom stacje dokujące to rozwiązania zróżnicowane. Wybór właściwego modelu może więc stanowić spore wyzwanie. Jeśli jednak będziemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, z pewnością podejmiemy właściwą decyzję. Jakie aspekty sprawdzić?

  • Liczba wejść HDMI. W zależności od naszych potrzeb i preferencji zdecydować możemy się na sprzęt o różnej liczbie wejść HDMI. Na rynku dostępna jest zarówno stacja dokująca 2x HDMI, jak i opcja z jednym modułem czy też trzema.
  • Rodzaje innych wejść. Głównym zadaniem stacji dokującej jest rozszerzenie funkcjonalności urządzenia głównego. Żeby było to możliwe, musi ona dysponować także innymi rodzajami wejść poza HDMI. Dużą popularnością cieszy się stacja dokująca z USB 3.0, HDMI, 2 USB 2.0, USB typu C oraz czytnikiem kart SD i MicroSD. To kompleksowy sprzęt, który pozwala na podłączenie wielu urządzeń peryferyjnych. Na rynku dostępne są również stacje dokujące umożliwiające podłączenie monitora Full HG i 4K. Przydatne są także modele ze złączem Ethernet.
  • Rozmiary i waga. Na rynku dostępne są stacje dokujące o różnych rozmiarach i wadze. Jeśli zależy nam na bardziej mobilnym urządzeniu, z pewnością znajdziemy poręczny wariant. Im większa liczba wejść, tym zazwyczaj i gabaryty sprzętu są większe. Musimy więc zastanowić się, na czym bardziej nam zależy.
  • Sposób montażu. Większość stacji dokujących dostępnych na rynku mocuje się do laptopa przy pomocy kabelka. Ciekawą opcją są modele, które podłącza się bezpośrednio do obudowy urządzenia głównego, co sprawia, że całość estetycznie się prezentuje.
  • Długość kabla. Zazwyczaj długość przewodu, którym podłączamy stację dokującą do komputera lub laptopa nie jest duża. Najczęściej to kilka-kilkanaście centymetrów. Z powodzeniem jednak znajdziemy na rynku dłuższe kable.
  • Udogodnienia. Praktycznym rozwiązaniem jest stacja dokująca z HDMI wyposażona w podświetlenie poszczególnych wejść. Ułatwi to podłączanie poszczególnych kabli w odpowiednie miejsca.
  • Design. Obecnie na rynku dominują stacje dokujące o nowoczesnym, smukłym designie, dzięki czemu prezentują się niezwykle elegancko.

Polecane stacje dokujące

Jaki rodzaj stacji dokującej wybrać?

Biorąc pod uwagę rodzaj stacji dokującej, wyróżnić możemy urządzenia uniwersalne, które można podłączyć niezależnie od marki urządzenia głównego. Są jednak i rozwiązania dedykowane, takie jak np. stacja dokująca Dell HDMI. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest ona do komputerów i laptopów marki Dell. Stacje dokujące tego producenta odznaczają się niewielkimi rozmiarami. Dysponując jednak szerokimi możliwościami, pozwalając na podłączenie wielu sprzętów peryferyjnych.

Z kolei stacja dokująca Lenovo HDMI dostosowana jest do komputerów i laptopów marki Lenovo. Dzięki niej szybko podłączymy dysk zewnętrzny, monitor, telewizor, projektor czy też kartę SD lub MIKRO SD, zwiększając funkcjonalność urządzenia. Również i inni producenci sprzętu komputerowego, w tym Acer, Asus czy też Apple, tworzą dedykowane stacje dokujące. Zapewnia to niezawodność działania połączonych urządzeń.

Stacje dokujące z HDMI cieszą się dużą popularnością na rynku. Zazwyczaj wyposażone są one także w inne rodzaje wejść, co sprawia, że mają uniwersalny charakter. Za ich pomocą w kilka sekund możemy przekształcić naszego laptopa w centrum rozrywki. Wystarczy, że podłączymy do niego właściwy sprzęt. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, upewnijmy się, czy jego parametry techniczne odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.