Udostępnij
Skomentuj

Robaki w domu? Domowe sposoby na pozbycie się robaków z domu

Robaki w domu możesz zwalczyć bardzo szybko i sprawnie. Poznaj sprawdzone sposoby na insekty domowe!

Jakie robaki żyją w domach i dlaczego?

Robaki w domu pojawiają się w różnych miejscach. Większość z nich bytuje w wilgotnym łazienkowym środowisku, ciemnych zakamarkach w kuchni lub w brudnych szparach między meblami. Niektóre z nich przyciąga zapach niewyniesionych śmieci i resztek po posiłkach, inne chowają się w ubraniach i pościeli. Insekty można najczęściej znaleźć w starych blokowiskach i kamienicach, jednak nieproszeni goście mogą się pojawić także w zadbanym i nowym mieszkaniu lub domu.

Popularne odstraszacze owadów

Najczęściej spotykane insekty domowe to pluskwy, rybiki i mole. W domu mogą zalęgnąć się także inne grupy owadów, np. osy, karaluchy, agresywne szerszenie, wszy lub mrówki faraonki. Po czym poznać obecność niechcianych owadzich lokatorów? Jeśli w mieszkaniu unosi się dziwny zapach i coraz częściej zauważasz na podłodze lub w szafkach odchody, martwe osobniki, jaja lub larwy, to znak, że Twoje domostwo padło ofiarą inwazji!

Pluskwy w domu

Pluskwy – jedne z najbardziej uciążliwych domowych szkodników. Insekty te mogą się zalęgać w różnych szczelinach, pod tapetą, a także w meblach, np. w stelażu łóżka lub pomiędzy materacami. Dlaczego takie robactwo domowe jest niemile widziane? Ponieważ pluskwy żywią się ludzką krwią i dotkliwie gryzą. Jeśli zauważysz w swoim mieszkaniu charakterystyczne czarne kropki – odchody pluskiew, jaja tych owadów, larwy, bądź też domownicy skarżą się na ugryzienia niewiadomego pochodzenia, warto zastanowić się nad dezynfekcją!

Rybiki w domu

Rybiki – domowe robaki, które zalęgają się najczęściej w łazience lub w kuchni. Insekty te uwielbiają miejsca ciepłe i wilgotne, a mimo że nie przenoszą one żadnych chorób ani też nie gryzą, potrafią być problematyczne. Rybiki mogą żywić się namokniętym papierem toaletowym, tapetami, książkami oraz resztkami po posiłkach, doprowadzając do niemałych zniszczeń w domu. Charakterystyczne robaki posiadające srebrny pancerzyk poruszają się bardzo szybko, a dla ich pozbycia, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację domowych pomieszczeń.

Mole nie tylko w ubraniach

W domu można spotkać dwa rodzaje moli – ubraniowe i spożywcze. Fruwające robaki w domu mogą zasiedlić naszą garderobę i zniszczyć doszczętnie ubrania, poprzez wyjadanie w nich dziur. Mole mogą zająć także szafki w kuchni – larwy napotkane w takich produktach jak mąka czy ryż nie należą do miłego widoku, a zainfekowana żywność nie nadaje się później do spożycia. Na szczęście larwy moli szybko giną, gdy zostaną odcięte od źródeł pokarmu. Istnieje także wiele skutecznych specyfików na odstraszanie tych niechcianych lokatorów. 

Osy w natarciu

Jeśli chodzi o latające robaki w domu, poza molami w kuchni lub w innych domowych pomieszczeniach mogą pojawić się także osy. Insekty najczęściej przylatują do mieszkania zwabione zapachem słodkich pokarmów – owoców, soków, słodyczy. Jeśli w naszym domostwie pojawi się jeden osobnik, nie ma powodu do paniki – należy zachować spokój, by uniknąć użądlenia. Jad osy może być szczególnie niebezpieczny dla osób uczulonych. Owady te potrafią, w przeciwieństwie do pszczoły, żądlić swoją ofiarę wielokrotnie. 

Karaluchy w domu

Spośród domowych insektów, bardzo nieprzyjemnym niechcianym lokatorem są karaluchy. Te robaki w domu mogą się zagnieździć, gdy nie dbamy odpowiednio o czystość. Są one bardzo trudne do usunięcia – wystarczy, że pojawią się w jednym mieszkaniu, np. u sąsiada, by po chwili ich plaga rozprzestrzeniła się w całym bloku. Ponieważ karaluchy przenoszą groźne choroby i są wyjątkowo odporne, inwazja wymaga najczęściej pomocy ze strony specjalistów.

Groźne szerszenie

Szerszenie trudno określić jako insekty domowe, jednak te dzikie i agresywne owady także mogą zagnieździć się w naszym domostwie. Na swoje gniazda szerszenie najczęściej wybierają garaże, poddasza lub też budy na drewno. Gdy zauważysz w swoim domu szerszenie, lepiej zwróć się o pomoc do specjalistów. Ich ugryzienie jest bardzo bolesne, a gdy zaatakują Cię całą chmarą, mogą być bardzo niebezpieczne dla osób zmagających się z alergią na ich jad.

Mrówki atakują

Mrówki, a w szczególności mrówki faraona, to rodzaj niechcianego lokatora, który zanieczyszcza żywność, a dodatkowo jeszcze dotkliwie gryzie i roznosi choroby. Te domowe insekty zagnieżdżają się, gdy nie sprzątamy dokładnie po posiłkach i doprowadzamy do nagromadzenia się śmieci oraz resztek pożywienia. Na szczęście można się ich pozbyć w bardzo łatwy sposób, nawet jeśli do naszego domu wprowadziła się cała armia!

Wszy określa się jako bardzo kłopotliwe domowe robaki. Trafiają one do naszego mieszkania najczęściej na włosach dzieci, które zaraziły się od kolegów w szkole. Podobnie jak pluskwy, insekty te żywią się ludzką krwią, a w dodatku mogą przenosić wiele groźnych chorób. Gdy tylko zauważymy u naszego dziecka problem z wszami, konieczna jest pilna interwencja. Leczeniu specjalnymi preparatami powinni zostać poddani wszyscy domownicy.

Domowe sposoby na pozbycie się robaków z domu

Jak zwalczyć robaki domowe? Istnieje kilka skutecznych domowych sposobów, które pomogą Ci pozbyć się niechcianych lokatorów. Pierwszy z nich jest dość oczywisty – należy dbać o higienę i czystość w mieszkaniu lub domu. Regularne wietrzenie pomieszczeń, niedopuszczanie do zawilgocenia, pranie ubrań, mycie naczyń i sprzątanie resztek po pokarmach – nawyki, których warto nauczyć każdego domownika, by uniknąć niepożądanych inwazji.

Skuteczne domowe sposoby na insekty to także uszczelnienie wszystkich szpar w domu – w oknach, drzwiach oraz przy rurach i zamontowanie w oknach moskitier, oraz siatek. W ten sposób zapobiegniemy przedostaniu się do naszej przestrzeni owadów latających – os czy też szerszeni. Uchronimy także domostwo przed robakami pełzającymi, np. mrówkami, karaluchami lub rybikami. Oczywiście, jeśli rzadko sprzątamy, niechciani domownicy i tak znajdą sposób, by dostać się do wnętrza naszego mieszkania!

Aby skutecznie zwalczyć insekty domowe skorzystaj z naturalnych ziół i łatwo dostępnych produktów, za których zapachem robaki nie przepadają. I tak – za pomocą lawendy można zniechęcić do przebywania w naszym mieszkaniu mole, natomiast woreczki z miętą pomogą nam pozbyć się mrówek. Niestety tego typu sposoby nie zadziałają na wszy, pluskwy, szerszenie ani też żywiące się wszystkim karaluchy. W przypadku ich występowania należy zastosować profesjonalne preparaty owadobójcze lub zamówić dezynfekcję.

Robaki w domu? Jak się ich pozbyć za pomocą lamp owadobójczych?

Gdy mamy problem z insektami w mieszkaniu lub w domu i domowe metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, wypróbuj sprawdzony sposób w postaci lamp owadobójczych. Ten ekonomiczny gadżet stanowi doskonałą alternatywę dla drażniących preparatów owadobójczych. Jest on bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla pupili – psów i kotów, które przebywają wewnątrz domu lub mieszkania. Lampy te mogą być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, a także w budynkach biurowych oraz lokalach usługowych.

Jak działa lampa owadobójcza? Robaki domowe w kuchni lub w innych pomieszczeniach zgładzimy dzięki konstrukcji złożonej ze świetlówek UV i pułapki pod wysokim napięciem. Urządzenie to działa efektywnie na przestrzeni o maksymalnej powierzchni wynoszącej do 100 metrów kwadratowych. Emitowane przez lampę światło wabi owady, a metalowa siatka generująca prąd pozwoli raz na zawsze pozbyć się szkodników – by cieszyć się czystym domostwem, wystarczy jedynie co jakiś czas czyścić lampę z pozostałości po martwych robakach. 

Lampy owadobójcze pracują cicho i nie emitują żadnego niebezpiecznego promieniowania. Robaki żyjące w domu możemy unicestwić, wieszając taką lampę na łańcuchu lub po prostu stawiając ją w dowolnym miejscu. Urządzenie zaprojektowano tak, by nie trzeba było go uziemiać, dodatkowo izolować, ani specjalnie zabezpieczać, jest ono nieszkodliwe dla zdrowia dzieci i niemowląt. W ofercie Morele znajdziesz lampy na owady UV wysokiej jakości, które pozwolą Ci się uporać z każdym szkodnikiem! 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.