Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Czy oczyszczacz powietrza eliminuje kurz? Na co zwrócić uwagę?

Po co właściwie oczyszczacz powietrza? Z jakimi zabrudzeniami sobie radzi? Czy usunie także kurz? Sprawdzamy, czy oczyszczacz powietrza to dobry asystent do sprzątania.

Oczyszczacz powietrza a kurz w domu

Zazwyczaj oczyszczacze powietrza kojarzy się z nieco innym rodzajem zanieczyszczeń niż kurz. Alergeny, smog, pyłki, dym papierosowy… to wydaje się najbardziej szkodliwe i to właśnie usuwania takich zanieczyszczeń oczekuje się od oczyszczaczy powietrza. A tymczasem ich działanie jest znacznie szersze – zdecydowana większość modeli doskonale radzi sobie także z psią sierścią, a także z kurzem! Oczywiście, oczyszczacz powietrza nie będzie działał jak odkurzacz, nie usunie kłębów kurzu z kątów pokoju. Jednak – niestety – kurz, który osiadł już na meblach, to jedno, ale ten, który stale unosi się w powietrzu, to zupełnie inna bajka. To właśnie te maleńkie, czasem ledwo zauważalne drobinki kurzu odpowiedzialne są za alergię, pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia. Dlatego właśnie – poza systematycznym odkurzaniem, warto postawić na dobry oczyszczacz powietrza.

Polecane oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Dla tych, którzy nie są świadomi, jak działa oczyszczacz, odpowiedź na to pytanie – tak samo jak na to, czy oczyszczacz powietrza zbiera kurz – może nie być oczywista, wszak oczyszczanie kojarzy się ze sprzątaniem. Ale nie, oczyszczacz nie usunie kurzu, jego rola jest inna, ale bardzo ważna w walce z kurzem. Nie rozprawi się z tym, który jest widoczny – nie jest to szczotka, odkurzacz czy robot sprzątający. Zapobiegnie jednak rozprzestrzenianiu się drobinek kurzu, ich przemieszczeniu się w powietrzu i wnikaniu w organizm. Kurz bardzo często zawiera cząsteczki toksycznych substancji i chemikaliów, które niekorzystnie działają na organizm. Istnieje wiele rodzajów kurzu, niektóre z nich poprzez swój ciężar osiadają np. na meblach czy w zakamarkach, inne przenoszą się w powietrzu. To właśnie ich usuwaniem – lekkich, ale zarazem szkodliwych dla zdrowia -  zajmuje się oczyszczacz powietrza.

Uwaga!

Można powiedzieć, że kurz jest swego rodzaju nośnikiem dla zanieczyszczeń.  Mogą się w nim znajdować drobinki naskórka ludzkiego i zwierzęcego, włosów i paznokci, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów, włókna, a nawet odchody pasożytów . Walka z nim jest niezbędna szczególnie w przypadku alergii, niezależnie jakiego pochodzenia.

Oczyszczacz powietrza a kurz – jak to działa?

Za to, w jakim stopniu oczyszczacz radzi sobie z kurzem, odpowiadają filtry wykorzystywane w urządzeniu.

Działanie każdego filtra opiera się mniej lub bardziej na walce z kurzem. Wydaje się więc, że oczyszczacz jest – poza klasycznym odkurzaczem – idealnym sposobem na to, by szybciej, łatwiej i efektywnie się go pozbywać.

Czy oczyszczacz powietrza likwiduje kurz?

I tak, i nie. W świetle tego, co zostało wskazane powyżej, w dużej mierze oczyszczacz powietrza pomaga się rozprawić z tym, co w kurzu niebezpieczne, potrafi go też wyłapać zanim osiądzie na meblach. Jednocześnie jednak, nie zastąpi systematycznego sprzątania, choć sprawi, że będzie go nieco mniej.  Jak można wspomóc oczyszczacz w walce o czyste powietrze i usunięcie kurzu?

  • Regularnie odkurzać, także w trudniej dostępnych miejscach
  • Myć rośliny, szczotkować i kąpać zwierzęta
  • Ograniczyć ilość rzeczy, tzw. „zbieraczy kurzu”
  • Sprzątać od górnych partii do dolnych, by nie roznosić kurzu na już wysprzątane miejsca i nie rozpylać go w powietrzu
  • Unikać dywanów – to prawdziwa wylęgarnia brudu i zarazków, doskonale łapiące kurz
  • Regularnie czyścić elementy materiałowe, tapicerowane, prać narzuty, firany, koce i poduszki

Warto wiedzieć!

Sprzątanie nie zawsze musi oznaczać  gruntowne porządki. Wystarczy korzystać z odpowiednich płynów antystatycznych i ścierek z mikrofibry, by nieco zredukować szybkość osiadania kurzu. Warto też korzystać z ręczników papierowych, które po sprzątaniu można od razu wyrzucić, ograniczając przy tym kontakt z kurzem.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza usuwa kurz, roztocza, bakterie, wirusy, przykre zapachy i wiele innych zanieczyszczeń, mających negatywny wpływ na nasz organizm.  Ograniczy osiadanie kurzu na meblach, pochłaniając jego drobne cząstki, przez co sprzątanie będzie łatwiejsze. Przede wszystkim jednak znacznie poprawi jakość powietrza – będzie ono nie tylko czystsze, ale przede wszystkim o wiele zdrowsze. To istotnie nie tylko w przypadku alergików, ale także dzieci oraz osób starszych, u których czasem ciężko zdiagnozować przyczyny schorzeń. Słowem – w walce z kurzem oczyszczacz powietrza będzie silnym sprzymierzeńcem.

Udostępnij
3,3
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.