Udostępnij
Skomentuj

Czy oczyszczacz powietrza eliminuje kurz? Na co zwrócić uwagę?

Po co właściwie oczyszczacz powietrza? Z jakimi zabrudzeniami sobie radzi? Czy usunie także kurz? Sprawdzamy, czy oczyszczacz powietrza to dobry asystent do sprzątania.

Oczyszczacz powietrza a kurz w domu

Zazwyczaj oczyszczacze powietrza kojarzy się z nieco innym rodzajem zanieczyszczeń niż kurz. Alergeny, smog, pyłki, dym papierosowy… to wydaje się najbardziej szkodliwe i to właśnie usuwania takich zanieczyszczeń oczekuje się od oczyszczaczy powietrza. A tymczasem ich działanie jest znacznie szersze – zdecydowana większość modeli doskonale radzi sobie także z psią sierścią, a także z kurzem! Oczywiście, oczyszczacz powietrza nie będzie działał jak odkurzacz, nie usunie kłębów kurzu z kątów pokoju. Jednak – niestety – kurz, który osiadł już na meblach, to jedno, ale ten, który stale unosi się w powietrzu, to zupełnie inna bajka. To właśnie te maleńkie, czasem ledwo zauważalne drobinki kurzu odpowiedzialne są za alergię, pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia. Dlatego właśnie – poza systematycznym odkurzaniem, warto postawić na dobry oczyszczacz powietrza.

Polecane oczyszczacze powietrza

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Dla tych, którzy nie są świadomi, jak działa oczyszczacz, odpowiedź na to pytanie – tak samo jak na to, czy oczyszczacz powietrza zbiera kurz – może nie być oczywista, wszak oczyszczanie kojarzy się ze sprzątaniem. Ale nie, oczyszczacz nie usunie kurzu, jego rola jest inna, ale bardzo ważna w walce z kurzem. Nie rozprawi się z tym, który jest widoczny – nie jest to szczotka, odkurzacz czy robot sprzątający. Zapobiegnie jednak rozprzestrzenianiu się drobinek kurzu, ich przemieszczeniu się w powietrzu i wnikaniu w organizm. Kurz bardzo często zawiera cząsteczki toksycznych substancji i chemikaliów, które niekorzystnie działają na organizm. Istnieje wiele rodzajów kurzu, niektóre z nich poprzez swój ciężar osiadają np. na meblach czy w zakamarkach, inne przenoszą się w powietrzu. To właśnie ich usuwaniem – lekkich, ale zarazem szkodliwych dla zdrowia -  zajmuje się oczyszczacz powietrza.

Uwaga!

Można powiedzieć, że kurz jest swego rodzaju nośnikiem dla zanieczyszczeń.  Mogą się w nim znajdować drobinki naskórka ludzkiego i zwierzęcego, włosów i paznokci, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów, włókna, a nawet odchody pasożytów . Walka z nim jest niezbędna szczególnie w przypadku alergii, niezależnie jakiego pochodzenia.

Oczyszczacz powietrza a kurz – jak to działa?

Za to, w jakim stopniu oczyszczacz radzi sobie z kurzem, odpowiadają filtry wykorzystywane w urządzeniu.

Działanie każdego filtra opiera się mniej lub bardziej na walce z kurzem. Wydaje się więc, że oczyszczacz jest – poza klasycznym odkurzaczem – idealnym sposobem na to, by szybciej, łatwiej i efektywnie się go pozbywać.

Czy oczyszczacz powietrza likwiduje kurz?

I tak, i nie. W świetle tego, co zostało wskazane powyżej, w dużej mierze oczyszczacz powietrza pomaga się rozprawić z tym, co w kurzu niebezpieczne, potrafi go też wyłapać zanim osiądzie na meblach. Jednocześnie jednak, nie zastąpi systematycznego sprzątania, choć sprawi, że będzie go nieco mniej.  Jak można wspomóc oczyszczacz w walce o czyste powietrze i usunięcie kurzu?

  • Regularnie odkurzać, także w trudniej dostępnych miejscach
  • Myć rośliny, szczotkować i kąpać zwierzęta
  • Ograniczyć ilość rzeczy, tzw. „zbieraczy kurzu”
  • Sprzątać od górnych partii do dolnych, by nie roznosić kurzu na już wysprzątane miejsca i nie rozpylać go w powietrzu
  • Unikać dywanów – to prawdziwa wylęgarnia brudu i zarazków, doskonale łapiące kurz
  • Regularnie czyścić elementy materiałowe, tapicerowane, prać narzuty, firany, koce i poduszki

Warto wiedzieć!

Sprzątanie nie zawsze musi oznaczać  gruntowne porządki. Wystarczy korzystać z odpowiednich płynów antystatycznych i ścierek z mikrofibry, by nieco zredukować szybkość osiadania kurzu. Warto też korzystać z ręczników papierowych, które po sprzątaniu można od razu wyrzucić, ograniczając przy tym kontakt z kurzem.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza usuwa kurz, roztocza, bakterie, wirusy, przykre zapachy i wiele innych zanieczyszczeń, mających negatywny wpływ na nasz organizm.  Ograniczy osiadanie kurzu na meblach, pochłaniając jego drobne cząstki, przez co sprzątanie będzie łatwiejsze. Przede wszystkim jednak znacznie poprawi jakość powietrza – będzie ono nie tylko czystsze, ale przede wszystkim o wiele zdrowsze. To istotnie nie tylko w przypadku alergików, ale także dzieci oraz osób starszych, u których czasem ciężko zdiagnozować przyczyny schorzeń. Słowem – w walce z kurzem oczyszczacz powietrza będzie silnym sprzymierzeńcem.

Udostępnij
3,3
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.