Udostępnij
Skomentuj

Ozonator na wirusy - Jak działa?

Ozonowanie może być jedną ze skutecznych technik dezynfekcji. Czy ozonator działa na wirusy?

Bakterie i wirusy są odpowiedzialne za wiele różnorodnych infekcji. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nimi jest dezynfekcja powierzchni, rąk i pomieszczeń. O ile ręce wystarczy umyć mydłem pod bieżącą wodą, to dezynfekcja pomieszczeń, pojazdów i różnorodnych powierzchni jest nieco trudniejsza. Alternatywą dla stosowania środków chemicznych może okazać się ozonator. 

Ozonator - jak działa na wirusy?

Wiele osób ma wątpliwości, co do tego, czy ozon zabija wirusy, bakterie, grzyby oraz zarodniki pleśni i w jaki sposób działa. Zanim w pośpiechu dokonamy zakupu ozonatora, warto dowiedzieć się więcej o tym, co zabija ozonowanie i w jaki sposób ozonator działa na wirusy i mikroby. 

Warto wiedzieć!

Ozonator to urządzenie generujące ozon, który jest bardzo silnym utleniaczem, a w odpowiednim stężeniu niszczy bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, a także eliminuje przykre zapachy i może być nawet stosowany do uzdatniania wody.

Jak działa ozonator?

 • Ozonator emituje ozon. Dokładne parametry pracy urządzenia zależą od jego wydajności – im wyższa, tym szybciej można osiągnąć wysokie stężenie ozonu w pomieszczeniu. 
 • Ozonator jest bardzo prosty w obsłudze – wystarczy podłączyć go do prądu i ustawić na wybrany czas działania. 
 • Średni czas ozonowania samochodu lub małego pomieszczenia to 30 minut. 

Ozon na wirusy, bakterie i grzyby – jak działa?

 • Ozon, który jest generowany przez ozonator, jest silnym utleniaczem, który utlenia ściany komórkowe mikroorganizmów, co prowadzi do ich unicestwienia.
 • Ozon nie niszczy dezynfekowanych powierzchni, utlenia się i jest bezpieczny dla środowiska. To naturalny gaz, który występuje w większym stężeniu w górnych partiach atmosfery.
 • Ozon dociera we wszystkie zakamarki dezynfekowanych pomieszczeń, przez co skutecznie usuwa mikroby ze wszelkich powierzchni. 

Ozonator na wirusy, bakterie i grzyby cieszy się sporą popularnością i to zarówno w zastosowaniu przemysłowym, jak również indywidualnym. W sprzedaży można znaleźć ozonator powietrza do domowego użytku, jak również modele profesjonalne. 

Ozonator - na jakie wirusy i bakterie działa?

Ozon to jeden z najsilniejszych utleniaczy, a jego działanie dezynfekujące jest znane i cenione już od dawna. Najlepszym dowodem na to jest stosowanie ozonu do uzdatniania wody, a także ozonowanie jako dezynfekcja pojazdów, karetek, autobusów, przychodni, przedszkoli i licznych miejsc użytku publicznego. Na rynku działa wiele firm oferujących dezynfekcję ozonem, ale podobne efekty można uzyskać, stosując domowy ozonator – dezynfekcja będzie trwała nieco dłużej (ze względu na niższą wydajność urządzeń konsumenckich). Zanim jednak sięgniemy po generator ozonu, upewnijmy się, na jakie organizmy działa.

Ozonator a wirusy – na jakie bakterie, wirusy i mikroorganizmy działa ozonowanie?

 • Bakterie – ozonowanie skutecznie usuwa większość bakterii, a w tym szczególnie groźne bakterie Salmonella, E. Coli, Clostridium oraz Cryptosporidium.
 • Wirusy – ozonowanie jest skuteczne także w eliminowaniu wirusów. Poprzez silne działanie utleniające, ozon uszkadza je i zmniejsza ryzyko zakażenia się wirusem grypy. Niektóre badania wskazują także na to, że ozonowanie jest skuteczne także przeciwko koronawirusom. 
 • Zarodniki pleśni – są skutecznie eliminowane zarówno z pomieszczeń i powierzchni, jak i z wszelkich zakamarków i systemów wentylacyjnych. 
 • Zarodniki grzybów – także są skutecznie usuwane w procesie ozonowania.

Ozonowanie wirusy, bakterie i grzyby usuwa ze sporą skutecznością, a jak wygląda kwestia skuteczności ozonu przeciwko insektom? Czy ozon zabija pchły, roztocza albo pluskwy? 

Ozonator jest skuteczny w zwalczaniu insektów. Jakich konkretnie?

 • Ozonator na owady latające – a szczególnie ozonator na mole, muszki i komary.
 • Ozonator na owady biegające – a szczególnie ozonator na pluskwy, mrówki, pająki, a także ozonator na wszy, prusaki, karaczany, ozonator na roztocza i wiele innych. 
 • Ozonator na owady pełzające – jak rybiki i larwy.
 • Ozonator na owady skaczące – a szczególnie ozonator na pchły. 

Ozonowanie to bardzo skuteczna i ceniona metoda eliminowania bakterii, wirusów, grzybów, ale też insektów. Ozonowanie na mole, muszki i komary pomoże ograniczyć ich populację w domu lub firmie. 

Jakie stężenie ma ozon do dezynfekcji?

Ozonowanie, by było skuteczne, musi zostać przeprowadzone przy odpowiednim stężeniu ozonu. Parametry pracy urządzenia, należy dobrać do konkretnych miejsc i zastosowań. 

 • Do regularnego oczyszczania pomieszczeń i pojazdów wystarczy przeciętnej klasy urządzenie o wydajności od 500 mg/h, które będzie pracowało przez ok. 30 minut.
 • Do dezynfekcji należy stosować stężenie minimum 2ppm. Czas dezynfekowania zależy od stężenia. Przy 2 ppm powinny to być 3 godziny, ale już przy 5 ppm dezynfekcja potrwa 1,5 godziny. 

Ozonowanie to coraz popularniejsza metoda radzenia sobie z insektami, pleśnią, grzybami, bakteriami i wirusami, a także z nieprzyjemnymi zapachami. Ozonator na pleśń, wirusy i grzyby przydaje się zarówno w zastosowaniu profesjonalnym, jak również domowym. Odpowiednio dobrane urządzenie przyda się także do oczyszczania warzyw z pozostałości pestycydów, a także do oczyszczania powietrza z oparów i przykrych zapachów. 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.