Udostępnij
Skomentuj

Przedłużacz elektryczny - jak wybrać? Jaka listwa antyprzepięciowa jest najlepsza?

Przedłużacze to najpowszechniej stosowane elementy modyfikujące funkcjonalność sieci energetycznej.

Oczywiście żeby można było mówić o prawidłowej modyfikacji, należy dobrać dobry przedłużacz, a to wcale nie jest banalne.

Co sprawdzić przed zakupem przedłużacza lub listwy antyprzepięciowej?

  • Długość. To sprawa podstawowa, ponieważ przedłużacza używa się przede wszystkim po to, aby zwiększyć komfort korzystania z urządzeń elektrycznych. Krótkie listwy antyprzepięciowe mają kable o długości metra lub półtora, te dłuższe nawet ponad 5 metrów, a co do samych przedłużaczy, możliwości są jeszcze większe, ponieważ w sprzedaży dostępne są zarówno domowe przedłużacze elektryczne 10 m, jak i przedłużacze elektryczne przemysłowe o długości 50 m.
  • Przechowywanie. Przedłużacze, najczęściej w przeciwieństwie do listew zasilających, nie są układane na stałe, dlatego w ich przypadku ważny jest sposób przechowywania. Przedłużacze zwijane można przechowywać albo po nawinięciu kabla na szpulę albo – to modele prostsze – na specjalną rozpórkę drewnianą lub z tworzywa.
  • Uziemienie. Tak samo jak wszędzie, jeśli tylko jest taka możliwość, zaleca się stosowanie przedłużaczy i listew z uziemieniem. Przedłużacz ogrodowy z uziemieniem to konieczność, natomiast we wnętrzach dopuszcza się możliwość użycia przedłużacza bez uziemienia, jednak należy pamiętać, że jest on mniej funkcjonalny od uziemionego.
  • Hermetyzacja. W zastosowaniach zewnętrznych, a także w łazienkach obowiązkowo, a w kuchni opcjonalnie (zaleca się) używa się przedłużaczy hermetycznych (o wyższej klasie odporności na zachlapania). Przedłużacz elektryczny do kuchni dodatkowo powinien mieć zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (jest to tak zwany przedłużacz elektryczny przepięciowy).

Co daje listwa antyprzepięciowa?

Listwy antyprzepięciowe są często wykorzystywane jako alternatywa dla zwyczajnego przedłużacza, jednak dzięki zabezpieczeniu odcinającemu dopływ prądu do podłączonych urządzeń po przekroczeniu pewnych wartości natężenia prądu, pozwala na zapewnienie lepszej ochrony przed uszkodzeniem na przykład nowoczesnej elektroniki.

Polecane listwy zasilające

Jak wybrać listwę antyprzepięciową?

  • Sposób zabezpieczenia. Tutaj różnorodność jest spora, ale tak naprawdę poszczególne typy listew różnią się niewiele, jeśli chodzi o funkcjonalność, dlatego szczegółowa wiedza na temat samych mechanizmów zabezpieczających nie jest konieczna.
  • Decydując o tym, jaka listwa antyprzepięciowa do komputera albo jaka listwa antyprzepięciowa do TV będzie najlepsza, można kierować się różnymi kryteriami. Liczy się zarówno jakość wykonania, jak i ergonomia, a tę dziś można zwiększyć choćby pilotem. Czułość mechanizmów zabezpieczających jest zbliżona, choć niestandaryzowana.
  • Pilot pozwalający na sterowanie zasilaniem oddzielnie w każdym z gniazd listwy oraz odcinanie prądu we wszystkich gniazdach jest przydatny przede wszystkim w tych przypadkach, gdy nie można do tego celu użyć klasycznych wyłączników, a zatem na przykład gdzie listwa zasilająca audio lub kina domowego leży za meblami lub na półce, gdzie dostęp do niej jest utrudniony.
  • Duża ilość gniazd jest wygodna, ale nie zawsze można jej używać – listwa antyprzepięciowa 8 gniazd albo listwa zasilająca 10 gniazd mogą zostać użyte do zasilania sporej ilości urządzeń niemających dużego poboru prądu – w przypadku przekroczenia określonej mocy łącznej bezpiecznik odłączy fragment obwodu.Jak listwa zasilająca pozwala zmniejszyć rachunki za prąd?

Jak listwa zasilająca pozwala zmniejszyć rachunki za prąd?

Poza zwiększeniem bezpieczeństwa wrażliwego sprzętu, listwy zasilające mogą być ważnym elementem ekonomicznej sieci energetycznej, ponieważ ułatwiają odcinanie zasilania. Jednak czy listwa zasilająca pobiera prąd kiedy jest wyłączona? Jedynym stuprocentowo pewnym sposobem zmniejszenie zużycia prądu dowolnego urządzenia elektrycznego do zera jest odłączenie wtyczki z gniazda sieciowego. Dysponując odpowiednio czułym sprzętem pomiarowym można dowieść, że wyłączona listwa zasilająca pobiera prąd, jednak są to ilości na tyle małe, że można je zupełnie pominąć. Nieco wzrastają po uruchomieniu wyłącznika, tym bardziej że urządzenia podłączone do listwy także wówczas będą mogły korzystać z zasilania, jednak nawet wtedy, w trybie czuwania – wbrew powszechnej opinii – zużycie prądu nie wzrośnie znacząco (zgodnie z różnymi źródłami to dodatkowy wydatek od 5 do 15 złotych rocznie).

Udostępnij
4,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.