Udostępnij
Skomentuj

Procesor z wentylatorem do komputera – jaki wybrać? Który bedzie najlepszy?

Nie bez kozery mówi się, że procesor to mózg komputera. Jak wybrać procesor z wentylatorem?

Kupując procesor, należy zawczasu pomyśleć o odpowiednim systemie chłodzącym. Sam aluminiowy radiator nie zapewni CPU wystarczającego chłodzenia, a to z kolei nie pozwoli wykorzystać w pełni możliwości centralnej jednostki obliczeniowej. Większość procesorów sprzedawana jest wraz z wiatrakiem zapewniającym podstawową wentylację. Jaki procesor z wentylatorem wybrać? Czy tego rodzaju system chłodzący jest wystarczający do komputerów gamingowych? W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać procesor z wentylatorem i czy warto zamontować dodatkowe chłodzenie CPU.

Polecane wentylatory komputerowe

Procesor z wentylatorem – definicja

Procesor z wentylatorem – co to jest? Do czego służy procesor z wentylatorem w komputerze? Na internecie często można spotkać się z tego rodzaju pytaniami. Już wyjaśniamy, czym jest procesor z wentylatorem i gdzie można go kupić.

Procesor z wentylatorem to nic innego jak zwykłe CPU oferowane przez producentów lub sprzedawców wraz z dołączonym systemem chłodzącym w postaci wiatraka. Tego rodzaju podstawowe chłodzenie procesora zastosowanie znajdzie przede wszystkim w przypadku komputerów wykorzystywanych do prac biurowych i innych niezbyt wymagających czynności. Jeśli PC będzie używany do oglądania multimediów, grania, a także pracy w zaawansowanych aplikacjach, zalecane jest zamontowanie dodatkowego chłodzenia komputera lub wymiana wentylatora na CPU.

Procesor z wentylatorem a dodatkowe chłodzenie

Podczas intensywnej pracy procesor wytwarza spore ilości energii cieplnej. Przegrzewający się CPU będzie w najlepszym wypadku powodował nagminne resetowanie się urządzenia, w najgorszym – może ulec uszkodzeniu. Zapobiec tej sytuacji można w prosty sposób – montując odpowiedniej jakości chłodzenie procesora, które może mieć charakter pasywny lub aktywny.

 • Chłodzenie CPU pasywne – realizowane poprzez radiatory rozprowadzające ciepło tzw. zjawisko konwekcji cieplnej. Chłodzenie odbywa się tutaj na skutek niewielkiego ruchu powietrza, dlatego stosowane radiatory są większe – potrzebują znacznie większej powierzchni odprowadzającej ciepło. Aby chłodzenie radiatorem było efektywne, należy utworzyć odpowiednie kanały przepływu powietrza przez żeberka.
 • Chłodzenie CPU aktywne – stanowi obecnie najpopularniejszą metodę chłodzenia nie tylko procesorów, ale i pozostałych podzespołów komputerowych. Chłodzenie aktywne realizowane jest za pomocą wentylatorów, zwiększających przepływ powietrza. W przypadku systemów chłodzących CPU wiatrak wspomaga radiator i mocowany jest bezpośrednio na nim.

Chłodzenie procesora może mieć charakter podstawowy – z zamontowanym radiatorem i pojedynczym wiatrakiem, a także zaawansowany, gdzie do obniżania temperatury CPU wykorzystuje się zestaw wentylatorów lub chłodzenie cieczą. O dwóch ostatnich rozwiązaniach pomyśleć powinni przede wszystkim gracze, programiści oraz osoby pracujące na wymagających aplikacjach.

Jakie łożyska i łopatki wentylatora do procesora?

Zakup wentylatora do komputera nie jest prosty, przede wszystkim ze względu na mnogość dostępnych rozwiązań. Poszczególne modele wentylatorów do CPU różnią się choćby zastosowanymi w nich łożyskami oraz łopatkami.

Głównym zadaniem łożyska w wentylatorach jest trzymanie osi, do której mocuje się łopatki wiatraka. Łożyska odpowiadają także za ruch obrotowy wentylatora. Ze względu na budowę wyróżnia się dwa rodzaje łożysk – kulkowe oraz ślizgowe.

 • Łożyska kulkowe – jak sama nazwa wskazuje, składają się ze specjalnych kulek, które są przytrzymywane przez zaprojektowany w tym celu koszyk, a także dwóch opinających go pierścieni. Wentylatory do procesora wyposażone w łożyska kulkowe wyróżnia trwałość, jednak są to rozwiązania głośne, generujące duży hałas. Żywotność łożysk kulkowych w wiatrakach wynosi do 63 tysięcy godzin.
 • Łożyska ślizgowe – nie ma tutaj żadnych pierścieni, a łożysko składa się z trzpienia ślizgającego się bezpośrednio na panewce. Wiatraki wyposażone w łożyska ślizgowe są o wiele cichsze, niestety nie są one wystarczająco trwałe. Ich żywotność wynosi około 40 tysięcy godzin.

Za wydajność wentylatorów komputerowych odpowiadają w głównej mierze zastosowane w nich łopatki. Znaczenie ma ich rodzaj i liczba. Im więcej łopatek, tym lepiej. Watraki wyposażone w mniejszą liczbę łopatek potrzebują znacznie wyższych obrotów, aby zapewnić pożądany przepływ powietrza. Przez to nie tylko szybciej się zużywają, ale są też głośne. Łopatki wentylatora powinny być nachylone pod kątem i zakrzywione – będą pracowały ciszej i zapewnią lepszą cyrkulację powietrza niż łopatki proste.

Na co zwrócić uwagę kupując chłodzenie CPU?

Kupując procesor z wentylatorem lub decydując się na zakup dodatkowego chłodzenia CPU, warto przeprowadzić analizę dostępnych rozwiązań i w oparciu o nią podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu. Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając chłodzenie procesora?

 • Gniazdo procesora – czyli złącze na płycie głównej odpowiedzialne za współpracę CPU z systemem komputerowym. Dokupując chłodzenie dodatkowe, należy wybrać konstrukcję odpowiednią do gniazda znajdującego się na płycie głównej.
 • Sposób montażu – może być pionowy (wertykalny) lub poziomy (horyzontalny).
 • Liczba wentylatorów – zazwyczaj liczba wiatraków zawiera się w przedziale 1-3. Im więcej wentylatorów w zestawie, tym lepsze i efektywniejsze chłodzenie CPU.
 • Średnica wentylatora – w przypadku systemów chłodzących procesora najczęściej stosuje się wiatraki o wielkości 120, 135 oraz 140 mm.
 • Prędkość obrotowa – to wielkość informująca, z jaką prędkością mogą pracować łopatki wentylatora. Im większa wartość, tym głośniejszy wiatrak.
 • Przepływ powietrza – oznacza maksymalny przepływ powietrza, jaki mogą wytworzyć łopatki wentylatora pracujące przy określonej prędkości obrotowej. To właśnie przepływ powietrza determinuje jakość wiatraka. Im więcej powietrza akcesorium jest w stanie przepchnąć, tym lepiej.
 • Poziom hałasu – podawany jest zazwyczaj jako wartość minimalna i maksymalna. Wielkość ta informuje o generowanym przez wentylator hałasie i określana jest w decybelach (dB).
 • Wtyczka zasilająca i kontrola obrotów – coolery podłączane są do płyty głównej za pomocą wtyczek 3-pinowych lub 4-pinowych. W zależności od zastosowanego złącza będą różniły się metodą regulacji obrotów wiatraka. Wentylatorami 3-pinowymi można sterować metodą napięciową (liniową), poprzez zmniejszanie lub zwiększanie napięcia podawanego na wiatrak. Z kolei wentylatory 4-pinowe reguluje się metodą PWM.
 • Żywotność – to wartość orientacyjna podawana przez producentów, która informuje o liczbie godzin bezawaryjnej pracy urządzenia. Wpływ na żywotność wentylatorów do procesora wpływ ma intensywność pracy CPU, a także zastosowane do budowy systemu chłodzenia materiały, typ łożyska itp.
Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.