Udostępnij
Skomentuj

Co to jest radiator komputerowy? Jak wybrać?

Nagrzewanie się procesora, szczególnie pod dużym obciążeniem, może doprowadzić do jego przegrzania.

Aby zapobiec takiej awarii stosuje się mniej lub bardziej rozbudowane systemy chłodzenia procesora. Kiedy rozważyć wymianę i jak wybrać właściwe chłodzenie?

Wymiana chłodnicy procesora może okazać się dobrym pomysłem, nawet w przypadku nowej jednostki centralnej. Często są one wyposażane w standardowe chłodzenie, którego wydajność może okazać się nie wystarczająca, szczególnie podczas intensywnego użytkowania. W takiej sytuacji warto zainwestować w radiator pc o lepszych parametrach. Inwestycja tego typu, powinna zostać rozważona także podczas modernizacji komputera. To oczywiste, że wydajniejsze komponenty i oprogramowanie będą intensywniej obciążać procesor. Upgrade chłodzenia jest konieczny również w przypadku overclockerów. Podkręcanie do maksymalnych parametrów pracy zawsze skutkuje intensywnym grzaniem się procesora.

Co robi radiator?

Intensywnie grzejący się procesor może doprowadzić do awarii. Radiator służy do odprowadzenia energii cieplnej generowanej przez obciążony cpu i jej rozproszenie w powietrzu. W tym celu stosuje się wydajne radiatory aluminiowe, z uwagi na wysoką zdolność tego materiału do samoistnej wymiany energii cieplnej z powietrzem. Współczesne radiatory wyposażone są w wentylator, który usprawnia wymianę powietrza wokół procesora i znacznie podnosi wydajność chłodzenia. Dzięki zastosowaniu wentylatorów, możliwe stało się znaczne ograniczenie rozmiarów radiatora. Do połowy lat 90-tych stosowano tzw. układy chłodzenia pasywnego procesorów, składające się z samego radiatora. Rozwój technologii i wzrost wydajności układów scalonych sprawił, że konieczne stało się zastosowanie konstrukcji aktywnych.

Polecane radiatory

Z czego składa się radiator?

Aktualnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest aktywne chłodzenie procesora. Może ono występować w kilku wersjach, różniących się między sobą rozwiązaniami zastosowanymi do redukcji temperatury procesora i wydajnością.

  • Radiator aktywny – składa się z konstrukcji aluminiowej, żebrowanej lub z zespołu cienkich blaszek (finów). Jej zadaniem jest absorbcja ciepła z procesora i wymiana go z otoczeniem. Proces ten wspomagany jest wentylatorem, który znacznie poprawia wydajność wymiany powietrza wokół radiatora.
  • Radiator aktywny z rurkami cieplnymi – zbudowany z aluminiowych finów, przez które przechodzą tzw. rurki cieplne, których zadaniem jest odebranie energii cieplnej z procesora i rozproszenie jej na aluminiowych finach. Proces wymiany powietrza wokół, wspomaga wentylator.
  • Wentylator komputerowy – wspomaga proces wymiany powietrza wokół systemu chłodzenia. Wielkość i prędkość obrotowa wentylatora, przekłada się na przepływ powietrza, który może wygenerować i jest to podstawowa miara wydajności tego komponentu.
  • Złącze wentylatora – zazwyczaj 3 lub 4 pinowa wtyczka, która umożliwia łatwe podłączenie zasilania wentylatora. Wtyki 3 pinowe są stosowane do sterowania prędkością obrotową wentylatora poprzez napięcie, 4 pinowe – metodą impulsową.
  • Podkładka – umożliwia łatwy montaż radiatora w gnieździe procesora. Używa się znormalizowanych podkładek, które pozwalają na montaż nowego chłodzenia na płytach głównych wyposażonych w procesory różnych producentów.
  • Pasta termoprzewodząca – nakłada się ją na powierzchni styku procesora z radiatorem. Odpowiada za optymalne przewodzenie ciepła pomiędzy komponentami.

Rozwinięciem aktywnego chłodzenia procesora są układy chłodzenia wodnego. Składają się z radiatora wodnego, pompki, zbiorniczka wyrównawczego i przewodów łączących te elementy. Za transfer energii cieplnej odpowiada ciecz, a wentylator lub wentylatory wspomagają chłodzenie radiatora.

Warto wiedzieć: intersujące rozwiązanie w zakresie wydajnego chłodzenia procesora, dostarcza marka Be Quiet. Producent ten koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości wentylatorów, zasilaczy i akcesoriów. Firma oferuje radiatory chłodzone powietrzem i cieczą, w wersji z jednym lub dwoma wentylatorami.

Polecane akcesoria do obudów i podzespołów

Jak dobrać radiator?

Wybór nowego wydajnego radiatora jest raczej nie skomplikowany. Wymaga określenia parametrów jakie powinno spełniać nowe chłodzenie procesora i dobrania komponentu o właściwych wymiarach. Warto sprawdzić następujące parametry:

  • Gniazdo montażowe i podstawka – przed zakupem warto upewnić się, czy rozstaw otworów montażowych radiatora pasuje do podstawki procesora. Można to sprawdzić w specyfikacji technicznej nowego chłodzenia.
  • Wymiary radiatora – lepiej wybrać radiator, który zmieści się pod obudową jednostki centralnej. W tym celu warto upewnić się czy ogólne wymiary nowego komponentu, pozwolą na swobodny montaż.
  • Wydajność wentylatora – Przepływ powietrza jaki generuje wentylator świadczy o jego wydajności i odpowiada za sprawność chłodzenia radiatora. Jest on mierzony w metrach sześciennych na godzinę [m3/h] lub stopach sześciennych na minutę [CFM].
  • Emisja hałasu – intensywna praca wentylatora może okazać się uciążliwa, jeżeli ten generuje wysoki hałas. Wybierając chłodzenia, nie zaszkodzi porównać jak głośne są dostępne radiatory. Parametr ten określa się w [dB].

Czy warto wymienić radiator? Jeżeli intensywnie używasz komputera to będzie to inwestycja w stabilne i wydajne warunki pracy procesora, która poprawi komfort użytkowania sprzętu. W przypadku podkręcania procesora i modernizacji jednostki centralnej, nowy wydajniejszy radiator, może okazać się niezbędny.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.