Udostępnij
Skomentuj

Jaki cichy wentylator do komputera? Który najlepszy?

Wpływ na głośną pracę komputerów mają najczęściej zamontowane w nich systemy chłodzące.

Nikomu nie trzeba przypominać, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury podzespołów komputerowych. Przegrzewające się procesor czy też karta graficzna nie będą pracować wydajnie, a zbyt długo utrzymująca się wysoka temperatura, może doprowadzić do ich uszkodzenia. Zakup wentylatora komputerowego to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Pozostałe podzespoły, które mogą ulec awarii to już znacznie większy koszt. Problemem dla niektórych użytkowników może być zbyt wysoki poziom hałasu generowany przez system chłodzący. Warto już na etapie zakupu sprawdzić, ile decybeli będzie generował wiatrka. Jak kupić wydajny i zarazem cichy wentylator do obudowy komputera? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Polecane wentylatory komputerowe

Super cichy wentylator komputerowy – jak zapewnić chłodzenie PC?

Każdy komputer – niezależnie od zamontowanych w nim podzespołów, wymaga dobrego i efektywnego chłodzenia. Gromadzące się podczas pracy ciepło musi być skutecznie odprowadzane, w przeciwnym razie komputer nie będzie pracował wydajnie. Przegrzewający się procesor w najlepszym razie będzie źródłem ciągłych restartów komputera, w najgorszym – ulegnie uszkodzeniu. Zapobiec takiemu stanowi rzeczy może odpowiednio dobrany i zainstalowany system chłodzenia. W jego składzie najczęściej znajdują się zarówno elementy pasywne, czyli radiatory, jak i aktywne, a więc wentylatory.

W zakupionej jednostce centralnej zazwyczaj znajdują się jeden lub dwa wentylatory. Niestety w większości są to komponenty pozostawiające wiele do życzenia. Niskie prędkości obrotowe oraz wysoki poziom hałasu, jaki generują, sprawiają, że trudno uznać tego rodzaju system chłodzący za wydajny i komfortowy. Zakup wysokiej jakości wentylatora może przysporzyć nieco problemów, gdyż podzespoły te oferowane są w wielu wariantach, jednak dokładna analiza najważniejszych parametrów pozwoli wybrać i zainstalować skuteczny system odprowadzający ciepło, gromadzące się wewnątrz komputera.

Za efektywne chłodzenie i utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz obudowy oraz cichą pracę układu odpowiadają nie tylko wiatraki. Na co zwrócić uwagę kompletując zestaw chłodzący?

  • Cichy wentylator do obudowy komputera – jeden lub dwa w zależności od potrzeb. Wentylator trzeba dopasować do rozstawu otworów montażowych oraz ilości miejsca w obudowie.
  • Wentylatory i radiatory na CPU i GPU.
  • Podkładki wygłuszające – pozwalające zniwelować drgania pracującego wiatraka.
  • Odpowiednia organizacja kabli w obudowie – luźno zwisające kable lub – co gorsza – poplątane ze sobą przewody, utrudniają przepływ powietrza.

Wielkość wentylatora do komputera

Niezależnie, czy zakup dotyczy cichego wentylatora do laptopa, obudowy, czy też konkretnych podzespołów komputerowych, wiatrak musi mieć odpowiednią wielkość. Średnica wentylatora dla procesorów i kart graficznych może wynosić 60, 80, 92, 100, 120, 140 lub 150 mm. W obudowie montuje się najczęściej wiatraki o wielkości 80, 90, 100, 120, 140, 200, a nawet 250 mm. Jak dobrać wielkość cichego wentylatora do komputera? Kupując wiatrak do obudowy, najlepiej zmierzyć rozstaw otworów montażowych lub poszukać tej informacji w specyfikacji komputera. Warto również wiedzieć, iż z łatwością można nabyć przejściówki pozwalające zamontować większe wentylatory w otworach o mniejszym rozstawie. Dlaczego jest to takie ważne? Duże wiatraki mają niższy współczynników obrotów na minutę, dzięki czemu kręcą się wolniej i generują mniejszy hałas. Wyposażone w duże łopatki zapewniają lepszy przepływ powietrza przy określonej prędkości obrotowej.

Poziom hałasu wentylatora komputerowego

Każdy wentylator ma określone zarówno maksymalny, jak i minimalny poziom hałasu, jaki emituje podczas pracy. Informacje te znajdują się zazwyczaj na opakowaniu lub w specyfikacji produktu. Przed zakupem warto sprawdzić podane przez producenta wartości. Poziom hałasu podawany jest w decybelach (dB). Im mniejsza wartość, tym cichszy wentylator do komputera. Od czego zależy poziom hałasu generowany przez wiatrak? Przede wszystkim od jego wielkości oraz jakości. Jak nietrudno się domyślić, produkty znanych i cenionych marek wyróżnia niezawodność, wydajność i najlepsza jakość. Jak zostało wspomniane wyżej, mniejsze wiatraki kręcą się z większą prędkością, generując przy tym znacznie więcej hałasu.

Czym jeszcze kierować się kupując wentylator do komputera?

Poziom generowanego hałasu, wielkość wentylatora czy też prędkość obrotowa to niejedynie parametry, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając cichy wentylator do komputera. Jakie jeszcze elementy są istotne?

  • Wtyczka zasilająca – w przypadku wentylatora do obudowy może być to gniazdo 2-, 3- lub 4-pinowe. Od typu podłączenia zależy funkcjonalność wiatraka. Wtyczki 2-pinowe mają podstawowe możliwości – wentylator działa tutaj ze stałą prędkością. Wtyczki 3-pinowe pozwalają monitorować obroty wentylatora, z kolei gniazda 4-pinowe umożliwiają regulację obrotów oraz dostosowanie działania wiatraków do aktualnego obciążenia.
  • Kontrola obrotów – najczęściej spotykanymi regulacjami są PWM oraz zewnętrzy regulator.
  • Przepływ powietrza – informuje o maksymalnym przepływie, jaki mogą wytworzyć łopatki wiatraka, poruszające się z określoną prędkością obrotową. Wartość ta podawana jest w stopach sześciennych na minutę.
  • Rodzaj łożyska – w przypadku wentylatorów do komputera stosuje się łożyska kulkowe lub ślizgowe. Pierwsze wyróżnia lepsza trwałość, z kolei drugie są znacznie cichsze.
  • Żywotność – informuje o tym, ile (szacunkowo) godzin będzie mógł przepracować wiatrak. Im większa wartość, tym dłużej wentylator będzie działał efektywnie i wydajnie.
  • Producent – poszukując cichego wentylatora do komputera, warto zapoznać się z propozycjami znanych i cenionych producentów. Im lepsze urządzenie, tym większa szansa na jego cichą i niezawodną pracę. Wśród wiatraków szczególnie polecanymi produktami są wentylator SilentiumPC oraz wentylator Corsair.
Udostępnij
2,4
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.