Udostępnij
Skomentuj

Porównanie PlayStation 5 vs Xbox Series X. Którą konsole wybrać?

Odwieczna wojna konsol trwa w pełni. Jak wygląda PlayStation 5? Czym różni się od Xbox Series X? Podpowiadamy.

Xbox Series X oraz PS5 to konsole, na które gracze czekali z zapartym tchem. Zarówno Microsoft, jak i Sony podają, że wyprodukowanie sprzętu oraz tegoroczne głośne premiery były największym wydarzeniem w ich historii. Czym różnią się te dwie platformy? Sprawdź nasze zestawienie PlayStation 5 vs Xbox Series X – specyfikacja obu urządzeń została przez nas wzięta pod lupę, dzięki czemu dowiesz się, jaką konsolę wybrać oraz która z nich jest bardziej wydajna.

Porównanie specyfikacji PlayStation 5 i Xbox Series X

Co wiadomo o poszczególnych podzespołach obu konsol, PlayStation 5 oraz Xbox Series X? Premiera już za nami, wobec czego wiemy, że zarówno PS5, jak i Xbox Series X korzystają z procesora AMD Zen 2 oraz obie platformy mają podobną architekturę procesora graficznego (AMD RDNA 2). W porównaniu z poprzednimi edycjami konsol prezentują one olbrzymi przeskok jakościowy, natomiast największe różnice dotyczą taktowania oraz dysku twardego.

Xbox Series X – specyfikacja:

 • CPU: 8-rdzeniowy, 3,8 GHz (3,66 GHz z funkcją SMT), architektura Zen 2;
 • GPU: 12 TFLOPS, 52 CU przy 1,85 GHz, układ graficzny RDNA 2;
 • pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/320-bit;
 • przepustowość pamięci: 560 GB/s (10 GB) i 336 GB/s (6 GB);
 • pamięć wewnętrzna: dysk SSD NVME 1 TB;
 • przepustowość I/O (wejście/wyjście): 2,4 GB/s (dane nieskompresowane), 4,8 GB/s (dane skompresowane);
 • możliwość rozszerzenia pamięci: karta pamięci 1 TB;
 • obsługiwana rozdzielczość: 8K, natywne 4K/60-120 FPS w grach;
 • dysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray.

PlayStation 5 – specyfikacja:

 • CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), architektura Zen 2;
 • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CU, przy 2,23 GHz, układ graficzny RDNA 2;
 • pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit;
 • przepustowość pamięci: 448 GB/s;
 • pamięć wewnętrzna: dysk SSD 825 GB;
 • przepustowość I/O (wejście/wyjście): 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana);
 • możliwość rozszerzenia pamięci: dysk SSD (NVME);
 • obsługiwana rozdzielczość: 8K, natywne 4K/60 FPS w grach;
 • dysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray.

Polecane konsole Xbox

Która konsola jest bardziej wydajna – PlayStation 5 czy Xbox Series X?

Która platforma jest bardziej wydajna, Xbox Series X czy PlayStation 5? Premiera obu urządzeń pokazała, że są one bardzo podobne pod względem specyfikacji technicznej. Różnią się jednak taktowaniem układu – w urządzeniu firmy Microsoft jest ono wyższe, zarówno dla głównego procesora, jak i dla procesora graficznego oraz pamięci RAM.

Która konsola ma więc większą wydajność? Xbox Series X – opinie na ten temat są zgodne. Gracz otrzymuje do dyspozycji dwa przełączniki grafiki – wydajnościowy oraz jakościowy, gwarantujący lepsze wrażenia wizualne. Wielbiciele takich produkcji jak Assassin’s Creed Valhalla czy też Cyberpunk 2077 mogą przełączać się pomiędzy różnymi technologiami, w zależności od liczby klatek na sekundę. Do dynamicznych starć lepiej sprawdzi się program wydajnościowy, natomiast podczas poruszania się po pięknych i otwartych światach lepiej wyświetlać grę w trybie stawiającym na najwyższą jakość.

To jednak nie koniec rywalizacji. Każdy, kto chce sprawdzić, jak wygląda PlayStation 5 oraz porównać specyfikację techniczną obu konsol, powinien zwrócić uwagę także na różnice architekturze dysku twardego obu platform. W tej kategorii wygrywa sprzęt marki Sony, ponieważ wykorzystuje on pamięć masową SSD z niestandardowym kontrolerem i koprocesorem, dzięki czemu nośnik jest znacznie szybszy. Autorska technologia Sony pozwala znacznie skrócić czas instalacji oraz ładowania gier. Producent podaje, że GPU w PS5 jest niemal dwukrotnie szybsze od tego w Xbox Series X – to robi wrażenie!

Nową konsolę Xbox wyróżnia także możliwość grania w 120 FPS przy 4K. Do korzystania z tej technologii konieczny jest jednak telewizor obsługujący standard HDMI 2.1. oraz kabel HDMI Ultra High Speed obsługujący standard HDMI 2.1. Co pozwoli ostatecznie rozstrzygnąć pojedynek PlayStation 5 vs Xbox Series X? Gry – od wyboru konkretnej produkcji, jej mechaniki oraz preferowanej liczby klatek na sekundę będzie bowiem zależeć, czy ważne jest lepsze GPU i szybsze CPU, czy może bardziej pożądany jest szybki dysk twardy.

Polecane konsole PlayStation

Wsteczna kompatybilność w konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X

Co jeszcze decyduje o tym, która konsola jest lepsza, Xbox Series X czy PlayStation 5? Opinie graczy są bardzo zgodne na ten temat – wsteczna kompatybilność. Co prawda obie konsole pozwalają uruchamiać gry znane z platform poprzedniej generacji, w porównaniu jednak to PS5 oferuje o wiele więcej możliwości. Sprzęt wyprodukowany przez Microsoft pozwala grać w produkcje ze wszystkich starszych urządzeń Xbox. Tymczasem Sony podarowało swoim klientom usługę PlayStation Now, dzięki której da się uruchomić stare gry, ale tylko z PS3 i PS4.

Różnice pomiędzy PlayStation 5 a Xbox Series X

Jakie jeszcze różnice można zauważyć pomiędzy PlayStation 5 a Xbox Series X? Wymiary urządzeń – w przypadku PlayStation 5 mamy 4,5 kg i aż 104 × 390 × 260 mm, konsola nie należy więc do małych sprzętów. Natomiast Xbox jest kompaktowy – waży tyle samo, ale jego szerokość, wysokość i głębokość wynosi jedynie 151 × 301 × 151 mm. Platforma do gier jest raczej dwukrotnie wyższa niż szersza i przypomina wyglądem monolit (taka konstrukcja pozwoliła znacznie zoptymalizować system chłodzenia).

Dość istotna jest także dostępna przestrzeń na dysku – w przypadku Xbox Series X dysk zewnętrzny gracz otrzymuje dysk o pojemności 1 TB, który można rozbudować za pomocą dedykowanej karty rozszerzenia Seagate 1 TB NVME. Tymczasem PS5 posiada co prawda autorski i ultraszybki dysk SSD, jednak konsola oferuje pojemność wynoszącą jedynie 825 GB – po odliczeniu systemu operacyjnego na gry pozostaje około 660 GB. Biorąc pod uwagę, że niektóre tytuły zajmują od 50 do nawet 90 GB, to naprawdę niedużo.

Ważne różnice da się zauważyć również w wyglądzie konsol. W przypadku PlayStation 5 gracze otrzymali platformę złożoną z czarnej jednostki głównej, zabudowanej białymi skrzydłami. Sprzęt można układać zarówno w pozycji poziomej, jak i pionie, ale zajmuje on dużo miejsca, w związku z czym wiele osób czeka na wydanie PlayStation 5 Slim. Tego typu rozwiązanie sprzedało się bardzo dobrze w przypadku poprzednich wersji konsoli.

Jak prezentuje się Xbox na tle futurystycznej PlayStation 5? Czarne urządzenie ma nietypową, pionową i wysoką konstrukcję, przez co wygląda trochę jak klimatyzator lub lodówka. Prostopadłościan można umieścić na gablotce obok telewizora albo położyć poziomo na półce tuż pod nim. Dzięki małym rozmiarom konsolę da się łatwo przenosić z miejsca na miejsce, np. podczas gruntownego sprzątania mieszkania. Xboxa szybko spakujesz na wyjazd i nie będziesz musiał rozstawać się z ulubionymi grami ani na chwilę.

Znaczne różnice da się zaobserwować także w wyglądzie kontrolerów do obu konsol. W przypadku Xbox Series X biały, niebieski lub czarny pad posiada znacznie udoskonalony kształt, dzięki czemu granie jest o wiele bardziej komfortowe. Natomiast jeśli chodzi o PlayStation 5, akcesoria wkroczyły tutaj na zupełnie nowy poziom. Nowy pad DualSense posiada wbudowany mikrofon i adaptacyjne triggery oraz korzysta z technologii haptycznych wibracji. Dzięki temu doznania płynące z gry są jeszcze bardziej realistyczne.

Czym jeszcze różnią się Xbox Series X oraz PlayStation 5? Cena nowego urządzenia Sony z napędem optycznym to 2299 złotych. Tymczasem wariant Digital Edition, pozbawiony napędu Blu-Ray i zapewniający błyskawiczne ładowanie gier z dysku twardego, kosztuje niecałe 1800 złotych. Oczywiście znajdą się wielbiciele zarówno pierwszego, jak i drugiego rozwiązania, jest to kwestią gustu i możliwości finansowych.

Tymczasem w przypadku Xbox Series X cena wynosi jedyne 1349 złotych. Microsoft ostatecznie nie zdecydował się na wprowadzenie Digital Edition i konsola ukazała się w jednym wariancie, z napędem Blu-Ray. Poza możliwością instalowania gier z płyt, posiadacze sprzętu marki Microsoft mogą się cieszyć także wsparciem dwóch nowoczesnych technologii — Variable Rate Shading (VRS) oraz Variable Refresh Rate (VRR). Rozwiązania te, zapewniające jeszcze lepszą jakość wrażeń wizualnych podczas grania, zadebiutują na konsolach PS5 dopiero po aktualizacji.

Co wybrać – PlayStation 5 czy Xbox Series X?

Co zatem wybrać, Xbox Series X czy PlayStation 5? Cena obu konsol gra oczywiście ważną rolę, ale nie jest najistotniejsza. Posiadacze poprzednich wersji urządzeń z pewnością wybiorą kontynuację tego samego producenta, między innymi po to, by cieszyć się wsteczną kompatybilnością. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy po raz pierwszy kupujesz konsolę do gier? Która jest lepsza? Podsumujmy wszystkie zebrane informacje, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Jeśli zależy Ci na pełnej kompatybilności wstecznej, wysokiej wydajności i szybszym procesorze, lepszym wyborem będzie Xbox Series X. HDMI o przepustowości 40 Gbps pozwoli Ci uzyskać wysokiej jakości obraz w 8K, nawet podczas grania w 120 FPS. Natomiast gdy bardziej liczą się dla Ciebie gry ekskluzywne, czyli takie, których nie uruchomisz na PC oraz szybki dysk, i co za tym idzie sprawna instalacja oraz ładowanie aplikacji, postaw na PlayStation 5.

Największe atuty PlayStation to nie tylko ultraszybki dysk SSD, ale i także rewelacyjny ray-tracing oraz Tempest 3D AudioTech. Technologia ray-tracing pozwala generować fotorealistyczne obrazy scen trójwymiarowych, natomiast silnik Tempest pozycjonuje dźwięk tak, by gracz słyszał jeszcze lepiej to, co się dzieje w jego wirtualnym otoczeniu. Co jeszcze może przekonać do zakupu PlayStation 5? Akcesoria takie jak np. innowacyjny gamepad.

Jeśli chodzi o korzyści związane z zakupem Xbox Series X – Bluetooth we wszystkich padach, Smart Delivery, czyli możliwość zagrania w ulepszoną wersję starej gry na nowym sprzęcie czy też wsparcie Dolby Vision i Dolby Atmos zdecydowanie do nich należą! Warto napomknąć także o bardzo wysokiej jakości oprawy w grach – 12 teraflopów mocy obliczeniowej w ramach systemu SOC w połączeniu z architekturami AMD Zen 2 i RDNA 2 pozwala wykorzystać w pełni potencjał każdego tytułu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.