Udostępnij
Skomentuj

Jakie PlayStation 4 kupić? PlayStation 4 Slim czy PlayStation 4 Pro?

Doradzamy, które PlayStation wybrać, aby móc cieszyć się ulubionymi grami w najwyższej jakości.

Czym charakteryzuje się PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro?

Konsola PlayStation 4 to model podstawowy, który na całym świecie ma mnóstwo wielbicieli. Występuje w dwóch wariantach, z dyskiem 500 GB oraz 1 TB. Pozostaje najbardziej popularną konsolą wśród graczy. Stanowi podstawę dla swoich następców – PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć, czym charakteryzują się powyższe konsole oraz jakie mają główne różnice. Wszystko po to, byś mógł zdecydować, które PlayStation wybrać.

Rynek konsoli rozwija się w bardzo szybkim tempie. Z roku na rok przybywa coraz więcej nowych sprzętów lub starszych konsoli po liftingu. Kolejne modele starają się zapełnić lukę wizualną i graficzną pozostałą po poprzednich wersjach. Sony za każdym razem dosyć wysoko podnosi sobie poprzeczkę, uznając, że zawsze można coś poprawić, zmniejszyć, przyspieszyć. Dzięki temu co jakiś czas na rynek trafia kolejna generacja produktów.

Odchudzanie konsoli to standardowa praktyka Sony, gdyż w przeszłości zdarzało im się już odjąć trochę objętości swoim produktom. W roku 2000 na rynek została wypuszczona pierwsza „slimka”. Była nie tylko mniejsza i zgrabniejsza, lecz także otrzymała nowe, ciekawsze możliwości. PSOne, bo o niej mowa, dostała w standardzie możliwość podłączenia do telewizorów LCD oraz dosyć skutecznie utrudniała piratowanie. Kolejną konsolą była PlayStation 2, która dała opcję gry wieloosobowej. Bezpośrednia poprzedniczka obecnej konsoli została wypuszczona na rynek w roku 2006. Mowa o PlayStation 3, która stanowi krok milowy w świecie gier. Jako pierwsza wykorzystywała napęd Blue-ray i posiadała dwie odchudzone wersję: „Slim” i „Super Slim”.

Polecane konsole PlayStation

Pod koniec roku 2013 Sony wprowadza na rynek nową generację konsol – PlayStation 4. Nowość oferowała dźwięk przestrzenny na głośnikach i słuchawkach, możliwość rozbudowanej rozgrywki sieciowej oraz genialną rozgrywkę w pełnym trybie 1080p. Konsola podbiła rynek, a liczba sprzedanych egzemplarzy robi wrażenie. Sony postawiło jednak na kolejne odchudzanie i tak powstaje PlayStation 4 Slim.

PlayStation 4 Slim, czyli zmniejszona wersja podstawowej konsoli, wizualnie różni się od swojej poprzedniczki, przede wszystkim zaokrąglonym kształtem. Dzięki temu konsola zyskała delikatniejszy kształt, który według producenta zmniejszył się o 40 % względem poprzedniczki. Całość dopełnia matowy plastik. Nie zobaczysz już rozdzielającego świetlnego paska oraz osłony na dysk twardy. Konsola jest gładka i zgrabna. Slim pozwala również odpocząć naszym uszom podczas grania. Sony, projektując podzespoły do nowej „slimki”, starało się zaprojektować je tak, by zmniejszyć głośność przy odtwarzaniu gier. Zabieg był udany, ponieważ ten parametr został zmniejszony o 30% w stosunku do PlayStation 4.

O 40% mniejszy jest także procesor, co oznacza, że PlayStation 4 Slim jest również bardziej energooszczędna. Posiada dostęp do najlepszego katalogu gier dla PlayStation. Powrócono do klasycznych przycisków do włączania/wyłączania konsoli oraz do wyjmowania płyt. Oprogramowanie PlayStation 4 Slim pozwala połączyć się przez standardowy Bluetooth lub kabel USB. Kontroler PS4 to DualSchock 4, któremu producent dodał wskaźnik świetlny w górnej części. Konsolę spotkamy, podobnie jak jej poprzednią wersję, w dwóch wariantach pojemności dysku, odpowiednio: PS4 Slim 500 GB oraz PS4 Slim 1 Tb.

PlayStation 4 Pro to obecnie prawdopodobnie najbardziej funkcjonalna konsola, nie tylko z oferty firmy Sony. Zmiany widoczne są na pierwszy rzut oka. Po erze lekkiej i odchudzonej PlayStation 4 Slim dostajemy większą i cięższą wersję. To nie jedyne zaskoczenie, gdyż zmiany w specyfikacji konsoli są tak potężne, że generują kompletnie nowe doznania dla graczy. Konsola PlayStation 4 Pro wzbogaciła się o większą paletę złączy, które gracze zawsze sobie cenią. Procesor pozostał niezmieniony, choć zwiększyło się jego taktowanie do 2,1 GHz. W konsoli dysk twardy występuje tylko w wersji PS4 pro 1 Tb.

Najbardziej zauważalna i ciesząca oko zmiana zaszła w obszarze procesora graficznego. Jego moc zmieniła się w stosunku do poprzednika dwukrotnie, z 1,84 TFLOPS do 4,2 TFLOPS. Czy te liczby mają przełożenie na rzeczywistość? Ogromną. Każdy, kto zetknie się z obiema konsolami, odczuje dużą różnicę. PlayStation 4 Pro to sprzęt przygotowany dla bardzo wymagającego gracza, który od dobrze działającej konsoli oczekuje większej płynności i rozdzielczości 4K. Producenci gier mają zatem pole do tworzenia bardziej dopracowanych elementów graficznych. Mogą pozwolić sobie na większą szczegółowość przy takich detalach jak woda, dym, deszcz, które są lepiej zauważalne i bardziej wyraźne dla gracza. W kwestii wyglądu zewnętrznego do wyboru mamy dwie wersje kolorystyczne: PS4 pro biała oraz PS4 pro czarna.

PS 4 Pro posiada, jak każda konsola z rodziny 4.0, technologię High Dynamic Range (HDR). Producenci zdają sobie sprawę, że użytkownicy wszystkich konsoli z ich stajni chcą cieszyć się jaśniejszymi, bardziej „żywymi” kolorami. Warto również powiedzieć o samej technologii. HDR wyświetla kolory, które są lepiej widoczne przez ludzkie oko. Oczywiście musimy pamiętać, że aby technologia mogła zadziałać, potrzebujemy telewizora, który również obsługuje ten format.

Zatrzymaj się na chwilę, by przyjrzeć się temu, co oprócz konsoli znajdziesz w pudełku po zakupie. W standardzie PS4, PS4 Slim oraz PS4 pro otrzymasz oczywiście konsolę oraz kontroler DualSchock 4, słuchawki, komplet przewodów, a także instrukcję obsługi. Spójrz zatem poniżej, aby dowiedzieć się, jakie dodatki możesz dokupić do swojej konsoli, by granie było jeszcze przyjemniejsze.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad dokupieniem dodatkowego pada. Pozwala to na cieszenie się grą w parze, rozgrywanie pojedynków między sobą lub współpracę w grze. PS4 Slim 1 Tb 2 pady brzmi dumnie? Oczywiście, a do tego daje Ci możliwość zaproszenia innych do wspólnej zabawy. Kiedy myślisz o padach, nie możesz zapomnieć o stacji ładującej. DualSchock 4 oferuje łączność bezprzewodową, jednak nadal do działania potrzebuje naładowania akumulatorów. Stacja ładująca pozwoli na podłączenie dwóch padów jednocześnie, a do tego posiada całkiem ładny wygląd, uzupełniając tym samą konsolę.

W sytuacji, kiedy jesteś fanem wyścigów samochodowych, doskonale sprawdzi się kierownica do PS4. Poczujesz różnicę w sterowaniu, jest ono bardziej precyzyjne i po prostu wygodne. Dodatkowo, trzymając ręce na kierownicy, możesz poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy. Okulary VR PS4 to kolejny element wyposażenia dodatkowego, w które możesz się wyposażyć. Gogle wirtualnej rzeczywistości posiadające wyświetlacz OLED w połączeniu z kamerą zabiorą Cię w sam środek akcji. Na rynku coraz częściej pojawiają się gry obsługujące technologię VR. Niektóre sklepy oferują okulary VR, do których dołączona zostaje gra. Masz zatem możliwość przetestowania swojego zakupu od razu. Dla lepszych wrażeń słuchowych możesz również rozważyć kupno dodatkowych słuchawek.

Wychodząc poza temat dodatków sprzętowych, wspomnieć należy o karcie PSN. Jest to rodzaj abonamentu, który pozwala na dostęp do darmowych gier, szybsze aktualizacje czy możliwość zapisu gier w chmurze. Dzięki temu możesz otrzymać również zniżki na zakupy w PlayStation Store. Oferta Karty PSN jest szeroka, sam możesz wybrać odpowiednią długość trwania abonamentu oraz cenę.

Zalety i wady konsoli PS4 Slim i PS4 Pro

Opis dwóch dostępnych od producenta Sony konsoli mamy za sobą. Wiesz już dokładnie, jak wygląda sprzęt oraz w jaki sposób możesz podnieść komfort swojej gry. Znasz doskonale wszelkie dodatki, które sprawią, że twoja konsola nabiera kształtów. Jak każdy sprzęt, również PlayStation posiada swoje zalety oraz wady. Spróbujmy krótko je opisać.

Zaletą PlayStation 4 Slim jest niewątpliwie jej rozmiar. Pozwala on ustawić konsolę w dowolnym miejscu, nawet jeśli nie mamy go do dyspozycji zbyt dużo. Idealne rozwiązanie dla graczy, którzy są wyjątkowymi estetami. Niewątpliwą zaletą PS4 Slim jest jej cicha praca, uzyskana poprzez modyfikację podzespołów konsoli. PlayStation 4 Slim posiada również mocniejszy, dużo lepszy odbiornik Wi-Fi. PS4 Slim daje nam możliwość wyboru między dwoma rozmiarami dysku twardego, co będzie miało przełożenie (choć niewielkie) na cenę produktu. Dużą zaletą są również klasyczne przyciski, dzięki którym można uniknąć przypadkowego wysunięcia płyty.

Czy PlayStation 4 Slim ma wady? Otóż konsola dosyć mocno się nagrzewa, nie posiada optycznego wyjścia audio. Gumy w padzie mogłyby być wykonane z lepszej jakości materiału. Prawda jest taka, że prawdopodobnie największą wadą PS4 Slim jest to, że niczym szczególnym nie zachwyca i jest porównywalna do swojej poprzedniczki.

Jeśli chodzi o PS4 Pro i jej zalety, to jest to przede wszystkim umożliwienie rozgrywek w rozdzielczości 4K. Konsola posiada bardzo dobry procesor graficzny, nową paletę złączy. Na pewno jest to duży skok w porównaniu z poprzednią wersją. Z wad, które występują w PS4 Pro, wymienić trzeba jej spory rozmiar oraz większy pobór mocy.

Porównanie specyfikacji PS4 Slim vs PS4 Pro

Model
PlayStation 4 Slim
PlayStation 4 Pro
Procesor CPU
8x AMD Jaguar x86-64 1,6 GHz
8x AMD Jaguar x86-64 2,1 GHz
Procesor GPU
18 CU AMD Radeon GCN 800 MHz, 1,84 TFLOPS
36 CU AMD Radeon GCN 911 MHz, 4,2 TFLOPS
Pamięć
8 GB GDDR5 256-bit 1375 MHz 176 GB/s
8 GB GDDR5 256-bit 1700 MHz 218 GB/s
Łączność bezprzewodowa
Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 (LE)
Dysk
500 GB lub 1 TB
1 TB
Wymiary
288 × 265 × 39 mm (PS4 Slim)
327 × 295 × 55 mm

Którą wersję PlayStation 4 wybrać – PS4 Slim czy PS4 Pro?

Konsole do gier mają swoją cenę, musisz jednak pamiętać, że zakupu takiego nie robisz co roku. Produkt spokojnie posłuży ci przez dobrych kilka lat. Możesz oczywiście przyjąć założenie, że zawsze kupujesz najnowszy wchodzący na rynek model. Tylko czy zawsze będzie ci się to opłacało? Niekoniecznie. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jak długo, kiedy oraz gdzie będziesz jej używać.

PlayStation 4 pro to propozycja dla najbardziej wymagających graczy. To również dobry zakup dla osób posiadających telewizory 4K. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem okazjonalnym i zależy Ci na dobrym, a jednocześnie smukłym i zajmującym mało miejsca sprzęcie, to konsola PS4 Slim będzie świetnym rozwiązaniem. Obecnie ceny modeli nie różnią się od siebie w sposób znaczący. Praktycznie w tej samej cenie dostaniesz PS4 pro z jedną prostą grą lub PS4 slim z trzema grami. Wyboru możesz dokonać na podstawie oceny parametrów swojego telewizora lub chęci kupienia telewizora 4K w przyszłości. Jeśli masz w planach zakup takiego sprzętu, lepiej zainwestuj w PlayStation 4 Pro. To dobra propozycja również dla fanów wirtualnej rzeczywistości.

Konsola oczywiście nie może istnieć bez gier. W końcu jak byś ją użytkował gdyby nie oferowała ci wirtualnych rozgrywek? No właśnie. Zastanawiasz się jaka gra na PS4 pro będzie najlepsza? To oczywiście zależy, czego oczekujesz, my możemy polecić: PS4 pro Fortnite, PS4 pro Fifa 18 czy Just Dance 2020 PS4. Prawdziwie gorącym i świeżym tematem jest premiera Cyberpunk 2077. Konsola Sony PlayStation 4 Pro całkiem dobrze radzi sobie w odtwarzaniu gry. Rozdzielczość potrafi dochodzić do nawet 1188p, jednak w trudniejszych momentach (jak na przykład chwile walki), rozdzielczość potrafi spaść do 972p. Całkiem dobrze konsola PS4 pro radzi sobie z wydajnością. Jest tu zdecydowanie wyżej klasyfikowana niż klasyczna PlayStation 4. W przypadku PS4 pro płynność jest stabilniejsza, czasem jednak zdarza się, że spada. Są to zwykle momenty, kiedy akcja dzieje się na otwartych przestrzeniach lub podczas kierowania samochodem.

Kiedy staniesz przed wyborem, zawsze możesz skorzystać z rankingów sprzętu, które tworzymy na naszej stronie. Na pewno wybierzesz coś dla siebie.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Gry na PlayStation - PS5 - Xbox - Nintendo Switch - Kierownice

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.