Udostępnij
Skomentuj

Podgrzewacz przepływowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Podgrzewacze przepływowe na bieżąco podnoszą temperaturę wody użytkowej. Jaki wybrać?

Zasilanie w podgrzewaczach przepływowych

Podgrzewacze przepływowe dostępne są w wersji elektrycznej i takie montuje się najczęściej w kuchni lub gazowej – nieco lepsze w małych łazienkach. Warto jednak od razu rozważyć wszystkie alternatywy, ponieważ ogrzewacz przepływowy nie jest jedynym urządzeniem stosowanym do uzyskania cwu.

  • Podgrzewacz przepływowy elektryczny – ma zwykle dość dużą wydajność, ale bez elektronicznego systemu regulacji mocy może być dość nieekonomicznym sposobem ogrzewania wody. Przydaje się przede wszystkim w kuchni, gdzie przepływy są raczej stałe, ponieważ podgrzewacz instalowany jest przy pojedynczym punkcie poboru. Dodatkową zaletą jest możliwość estetycznego montażu w zabudowie.
  • Podgrzewacz przepływowy gazowy, zwany czasem termą, to po prostu piecyk – uboższa wersja kotła jednofunkcyjnego. Ma sprawność sięgającą zwykle 80-85%, więc niższą niż podgrzewacze elektryczne, najczęściej też sterowany jest mechanicznie, choć wiele podgrzewaczy ma dziś zaawansowane systemy elektroniczne służące przede wszystkim bezpieczeństwu. Taki podgrzewacz nie może być zabudowany ze względu na otwarta komorę spalania.
  • Bojler zamiast podgrzewacza przepływowego – jest to rozwiązanie dobre albo w kuchni, albo w łazience, jednak pod warunkiem, że będzie to uzasadnione ekonomicznie. W kuchni podstawową zaletą znów będzie możliwość estetycznej zabudowy, natomiast w łazience bojlery montuje się przede wszystkim wtedy, kiedy plan taryfowy energii elektrycznej uwzględnia „tańsze godziny”, jako że bojler podgrzewa wodę nie tylko na bieżąco, ale ją magazynuje.

Problemy z gazowymi przepływowymi ogrzewaczami wody

Dawniej piecyki gazowe były stosowane powszechnie i często dochodziło do zatruć czadem lub nawet wybuchów gazu. Dziś teoretycznie są to urządzenia bezpieczna, choć niewłaściwa eksploatacja nadal stwarza zagrożenie. Podgrzewacz wody może być zainstalowany tylko w pomieszczeniu spełniającym odpowiednie wymogi co do wielkości i sposobu użytkowania. Nieco mniejsze obostrzenia dotyczą podgrzewaczy wody z zamknięta komora spalania, jednak te są droższe i technicznie nie wszędzie można je zamontować, dlatego najczęściej dziś wybierana alternatywą są podgrzewacze elektryczne.

Parametry podgrzewaczy przepływowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jest wiele parametrów, które charakteryzują różne typy podgrzewaczy przepływowych, natomiast tylko kilka z nich ma duże znaczenie.

  • Moc: sprawa jest pozornie prosta, bo im większe zapotrzebowanie na wodę, tym większa powinna być moc podgrzewacza, jednak technologia technologii nie jest równa i na poszczególne typy podgrzewaczy należy spojrzeć oddzielnie. Podstawowe modele przepływowych podgrzewaczy wody (elektrycznych) mają moc od 3 do 4,5 kW. Można jednak kupić większe podgrzewacze zasilane prądem jednofazowym, a mające moc do 6 kW. Zastosowania przemysłowe wymagają podgrzewaczy trójfazowych o mocy 20, a nawet 25 kW. W przypadku większości podgrzewaczy gazowych pojęcie „mocy” traci rację bytu, ponieważ tę można regulować i liczy się przede wszystkim moc maksymalna, która wynosi często 6-8 kW, ale nie trzeba jej używać.
  • Minimalne i maksymalne ciśnienie: w praktyce parametr ten jest istotny, ale mało kto zwraca na niego uwagę, ponieważ w większości przypadków nie ma się możliwości regulowania ciśnienia wody w instalacji inaczej niż przez uchylenie lub przymknięcie zaworów spustowych w kranach. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że podgrzewacze przepływowe wody będą najbardziej ekonomiczne, jeśli będą włączały się przy bardzo niskim ciśnieniu, np. 0,13 bar.
  • Maksymalna temperatura robocza: choć w przypadku wielu podgrzewaczy wynosi ona 80°C, to są i takie, gdzie maksimum przypada na 60 stopni. Jest to istotne przede wszystkim tam, gdzie jeden podgrzewacz będzie obsługiwał kilka punktów poboru – wówczas przy równoległej pracy obu punktów temperatura wody w kranie wyraźnie spadnie.
  • Wymiary i waga: to najpewniej pierwszy parametr, na który zwraca się uwagę i nie bez racji, ponieważ podgrzewacze wody muszą być przede wszystkim odpowiednio dobrane do warunków lokalowych. Na szczęście większość podgrzewaczy przepływowych jest stosunkowo niewielka, w przeciwieństwie do urządzeń pojemnościowych.
  • Producent: to ważny parametr, ponieważ jakość podgrzewacza wpływa na tempo jego zużycia oraz awaryjność. Do czołowych produktów należą przepływowe podgrzewacze wody Dafi, przepływowe podgrzewacze wody Bosch, przepływowe podgrzewacze wody Kospel oraz przepływowe podgrzewacze wody Ariston.

Należy pamiętać, że zarówno moc, jak i wielkość będą parametrami, których oceny dokonuje się zawsze przez pryzmat własnych potrzeb. Teoretycznie podgrzewacz przepływowy wody do prysznica powinien mieć większą moc niż podobny podgrzewacz przepływowy do wanny i zdecydowanie większą niż podgrzewacz do kuchni, ale będzie to zależało od zastosowanych technologii oszczędzania wody, zatem nie jest możliwe podanie konkretnych rozwiązań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.