Udostępnij
Skomentuj

Przepływowy podgrzewacz wody – opinie. Jaki wybrać?

Czy warto kupić elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody? Jaki wybrać? Zalety i wady podgrzewacza wody!

Przepływowy podgrzewacz wody zapewnia ciepłą wodę. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o gorącą wodę w domowych warunkach. Ze względu na kilka rozwiązań dostępnych na rynku można mieć wątpliwości, który podgrzewacz wody będzie najlepszy oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy jego zakupie. Jakie są rodzaje tego urządzenia? Wyjaśniamy!

Polecane przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowy podgrzewacz wody – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest przepływowy podgrzewacz wody. To stosunkowo małe i lekkie urządzenie, które pozwala na ogrzewanie wody. Jest uznawane za energooszczędne, ponieważ pracuje wyłącznie w trakcie przepływu wody. Oznacza to, że możesz spodziewać się poboru energii tylko wtedy, gdy odkręcisz kran. W innym wypadku nie będzie pracować przepływowy podgrzewacz – opinie dzięki temu zbiera przede wszystkim pozytywne.

Przepływowy podgrzewacz wody to nie jedyny wybór. W kolejnej części poradnika dowiesz się, jakie są inne warianty tego urządzenia. To pozwoli Ci ocenić, na który podgrzewacz wody najlepiej postawić, aby spełniał wymagania użytkowe.

Podgrzewacze wody – rodzaje

Jaki podgrzewacz wody wybrać? Możliwości są różne. Ze względu na sposób podgrzewania wody można wyodrębnić dwie grupy:

1. Podgrzewacze pojemnościowe – podgrzewają i magazynują ciepłą wodę. Dobierając podgrzewacz, należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność zbiornika i dopasować go do liczby domowników. Bojlery dzięki dodatkowej warstwie izolacyjnej mogą utrzymywać wyższą temperaturę przez kilka godzin od podgrzania. W tej grupie znajdują się dwa rodzaje podgrzewaczy pojemnościowych:

 • ciśnieniowe – mają większy zbiornik (do 200 l), można do nich podłączyć krany z całego domu,
 • bezciśnieniowe – charakteryzują się małym zbiornikiem (do 10-15 l). Można je podłączyć tylko do jednego punktu.

ZALETY

 • możliwość podgrzania wody dla całej rodziny
 • utrzymywanie temperatury

WADY

 • konieczność wygospodarowania miejsca na zbiornik
 • wyższy koszt instalacji
 • wyższy koszt eksploatacji

2. Podgrzewacze przepływowe – podgrzewają wodę w momencie odkręcenia ciepłej wody. Można je podłączyć tylko do jednego punktu (kranu), przez co konieczne może być ich rozlokowanie w kilku pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się w łazienkach, gdzie jest zamontowana tylko kabina prysznicowa.

ZALETY

 • woda podgrzewana jest tylko w momencie zapotrzebowania
 • zajmuje niewiele miejsca
 • niższy koszt instalacji
 • niższe zużycie energii

WADY

 • trzeba chwilę poczekać na nagrzanie wody, w tym czasie leci z kranu zimna woda
 • konieczność instalacji podgrzewacza w każdym pomieszczeniu, w którym będzie wykorzystywana ciepła woda

Przepływowy podgrzewacz wody – na co zwracać uwagę?

Elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody – jaki wybrać? Na jakie parametry warto zwracać uwagę? Koniecznie sprawdzaj te cechy urządzenia, które podane są poniżej.

Moc

Im wyższa moc, tym szybciej zostanie podgrzana woda. Dlatego też podgrzewacze przepływowe charakteryzują się wyższą mocą niż urządzenia pojemnościowe. Dla gospodarstwa domowego o normalnym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę wystarczy przepływowy podgrzewacz wody o mocy mieszczącej się w przedziale od 3 do 4,5 kW.

Warto również wiedzieć, że w przypadku podgrzewaczy przepływowych o niewielkiej mocy (np. 3 kW) wydajność urządzenia wynosi zaledwie 2 litry podgrzanej wody na minutę. Do komfortowego korzystania z umywalki przyjmuje się, że potrzebne jest ok. 5 l/min, natomiast do napełnienia wanny – aż 10 l/min.

Ciśnienie

Działanie przepływowych podgrzewaczy wody jest uzależnione od ciśnienia wody w sieci. Jeśli ciśnienie wody spadnie poniżej oczekiwanego minimum podanego przez producenta, urządzenie przestanie działać. Podobna sytuacja może zdarzyć się, gdy wystąpi zbyt wysokie ciśnienie. Im wyższy przedział, tym większa gwarancja bezproblemowego działania urządzenia. Minimalne ciśnienie wymagane przez urządzenie powinno być porównane z najniższym ciśnieniem w sieci w domu.

Pojemność (dotyczy podgrzewaczy pojemnościowych)

Pojemność pojemnika powinna być dobrana do ilości zużywanej wody w domu, która zależy od liczby osób korzystających z niej. Przyjmuje się, że przy oszczędnym zużyciu człowiek wykorzystuje do 30 l ciepłej wody dziennie. W domach, gdzie nie zwraca się uwagi na zużycie wody, potrzebny jest bojler, który mieści do 60 l na osobę – przy czteroosobowej rodzinie może to oznaczać kupno podgrzewacza ze zbiornikiem o pojemności nawet 240 l.

Regulacja temperatury (dotyczy podgrzewaczy przepływowych)

Producenci stosują dwa sposoby regulacji:

 • hydrauliczną – im większy przepływ wody, tym niższa temperatura.
 • elektroniczną – za pomocą elektronicznego układu precyzyjnie ustawia się moc oraz strumień wody, co pozwala na oszczędne zarządzanie zużywaną energią.

Zasilanie

Podgrzewacze wody mogą być zasilane dwojako. Dlatego też można wyróżnić dwa typy urządzeń.

 • Bojlery gazowe – jest to tańszy sposób na podgrzanie wody. Piecyk może być dostosowany do opalania gazu ziemnego, płynnego lub obydwu. Ponadto gaz może być spalany w komorze otwartej lub zamkniętej (te drugie są bezpieczniejsze). Ze względu na możliwość wystąpienia awarii oraz zatrucia czadem niektóre piece mają w swoim wyposażeniu czujnik spalin. Warto pamiętać, że montaż podgrzewacza gazowego wiąże się ze spełnieniem pewnych kryteriów. Przykładowo piecyk z otwartą komorą spalania nie może zostać zainstalowany w miejscu, w którym domownicy przebywają dłużej niż dwie godziny, a kubatura pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 8 m3.
 • Bojlery elektryczne – są bezpieczne ze względu na brak możliwości zatrucia czadem lub wybuchu gazu, jednak zasilanie energią elektryczną jest jednocześnie droższe. Na rynku można kupić dwa rodzaje podgrzewaczy:
 • jednofazowe – charakteryzują się niższą wydajnością, dlatego też montuje się je najczęściej w domkach jednorodzinnych.
 • trójfazowe – muszą mieć dostęp do trójfazowego źródła prądu. Ze względu na wyższą wydajność kierowane są przede wszystkim do gospodarstw rolnych.

Podsumowanie

Którego producenta podgrzewacz wody wybrać? Jaka marka jest najlepsza? Jakie podgrzewacze wody są polecane? Najpopularniejsi producenci podgrzewaczy wody to m.in. Galmet, BIAWAR, bojler ARISTON, JUNKERS, Wijas, Termet, Formaster, KFA. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze podgrzewacze. Warto dokładnie przeanalizować dany model i własne potrzeby. Ceny najtańszych przepływowych podgrzewaczy wody zaczynają się od 150 zł. Za wielopunktowe modele zapłacisz już przynajmniej 400 zł.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.