Udostępnij
Skomentuj

Podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy - który wybrać?

Różnice między podgrzewaczem przepływowym a pojemnościowym nie kończą się wcale na wielkości i wadze.

Oba typy urządzeń, choć często można je zastosować zamiennie, działają jednak inaczej i w związku z tym można na nie patrzeć jak na rozwiązania alternatywne, z których jedno w konkretnej sytuacji będzie korzystniejsze od drugiego.

Ile wody jest potrzebne?

Cechą specyficzną ogrzewaczy przepływowych jest to, że teoretycznie mogą ogrzewać one wodę w nieskończoność. Pojemnościowy po opróżnieniu zbiornika napełni się zimną wodą i trzeba będzie zaczekać, aż palnik lub grzałki doprowadzą ją do pożądanej temperatury, dlatego właśnie w łazience z kabiną prysznicową lepsze są ogrzewacze przepływowe, a jako ogrzewacz do wanny lepszy będzie pojemnościowy. W kuchniach najczęściej stosuje się niewielkie pojemnościowe ogrzewacze wody na prąd, jednak można też pokusić się o instalację ogrzewacza przepływowego, szczególnie jeśli naczyń do umycia jest zawsze dużo. To, czy wybrać podgrzewacz pojemnościowy, czy przepływowy, będzie też uzależnione od ilości dostępnego miejsca. Podgrzewacze przepływowe składają się tylko ze źródła ciepła i wymiennika, nie ma tu zbiornika otulonego grubą izolacją, więc łatwiej taki podgrzewacz zamontować tak, aby nikomu nie przeszkadzał.

Polecane podgrzewacze pojemnościowe

Co lepsze – prąd czy gaz?

Gdyby pytanie brzmiało „co jest tańsze”, zdecydowanie wybór powinien paść na gazowe podgrzewacze wody. Jest to też najczęstszy wybór osób poszukujących ekonomicznego rozwiązania, jednak gazowe podgrzewacze wody, zarówno przepływowe, jak i pojemnościowe, mają kilka wad. Przede wszystkim nie wszędzie można je zainstalować – pomieszczenie musi bowiem spełniać odpowiednie kryteria, a po drugie trzeba mieć na uwadze ryzyko zaczadzenia lub wybuchu. Wprawdzie w nowoczesnych podgrzewaczach gazowych nie jest ono duże, ale też nie udało się go do końca wyeliminować. Z tego wynika kolejna wada – bezpieczeństwo jest kosztowne, a wszystkie nowoczesne bojlery gazowe mają skomplikowane zabezpieczenia elektroniczne, co sprawia, że same są dość drogie, więc zanim rachunki się wyrównają, nawet elektryczny podgrzewacz pojemnościowy zdążyłby zagrzać sporo wody.

Jaki podgrzewacz wody do małego mieszkania?

Małe mieszkanie sprawić może wiele problemów. Jeśli chodzi o podgrzewacze wody, najczęściej wybieraną opcją są te przepływowe. Jeśli pojemnościowy, to raczej niewielki, a więc tylko bezciśnieniowy do kuchni. Przyczyną takiego wyboru jest oczywiście ograniczona przestrzeń. Montaż nawet 100-litrowego bojlera w łazience, która ma 7-8 metrów kwadratowych, nie jest niemożliwy, ale na pewno nie jest to rozwiązanie najkorzystniejsze ze względu na ilość dostępnego miejsca.

Jaki podgrzewacz wody dla dużej rodziny?

Przede wszystkim pytanie w tym przypadku powinno brzmieć „jaki gazowy podgrzewacz wody”, ponieważ już przy 4 osobach, nie wspominając o większych gospodarstwach domowych, ogrzewanie wody prądem jest drogie. Jednak wybór między ogrzewaczem pojemnościowym a przepływowym już oczywisty nie jest. Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie gazowy podgrzewacz pojemnościowy przy wannie, a przepływowy przy prysznicu. Należy bowiem pamiętać, że zbiornik podgrzewacza pojemnościowego uzupełnia się zaraz po pobraniu wody, zatem jeśli ma nawet 200 litrów pojemności i jedna osoba zużywa 50 litrów na kąpiel, co w wielu przypadkach będzie bardzo skromnym szacunkiem, to podgrzewacz załączy się wielokrotnie – lepszym rozwiązaniem byłby mniejszy podgrzewacz, ponieważ woda nie grzałaby się kilkakrotnie. Widać więc, że typ podgrzewacza to nie jedyny dylemat, bo w przypadku pojemnościowych, nota bene wybieranych dziś częściej niż przepływowe, duże znaczenie będzie miała także pojemność zbiornika.

Jaki podgrzewacz elektryczny – pojemnościowy czy przepływowy?

W przypadku bojlery elektryczne jest jeden sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych – warunkiem jest posiadanie taryfy energetycznej, która przewiduje dwa typy opłat – za szczyt i godziny poza szczytem. Jeśli takiego podziału nie ma, podgrzewacz pojemnościowy nie będzie się opłacał. Dopiero dzięki możliwości ogrzania wody np. w południe i nad ranem można liczyć na optymalizację rachunków, choć w porównaniu z rachunkami za gaz, i tak będą one wysokie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.