Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Pistolet do klejenia - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Pistolety do kleju są wygodne i uniwersalne, dlatego sięga po nie wielu majsterkowiczów.

Jednak zły wybór narzędzia powoduje, że po niedługim czasie urządzenie idzie w odstawkę. Na co więc zwracać uwagę, aby w pełni wykorzystać możliwości pistoletu na klej?

Pistolet do kleju - zasilanie

Większość pistoletów do klejenia na gorąco to urządzenia zasilane z sieci. Do wielu zastosowań to wystarczające rozwiązanie, ale jeśli pojawi się konieczność przyklejenia czegokolwiek w mniej dostępnym miejscu albo poza domem, to jedynym rozwiązaniem mogą być akumulatorowe pistolety do klejenia. Są one wyposażone najczęściej w zintegrowany akumulator i podstawkę podłączaną do sieci – po ustawieniu na niej pistoletu, bateria samoczynnie się ładuje. Taki bezprzewodowy pistolet na sztyfty jest wygodniejszy, ale droższy – najlepsze modele kosztują nawet około 400 złotych, natomiast najtańsze zasilane sieciowo można nabyć już za około 20 zł.

Polecane pistolety do kleju

Co można kleić na gorąco?

Pistolety do klejenia na gorąco mogą być używane w wielu zastosowaniach, w tym między innymi do:

  • klejenia pękniętych elementów plastikowych;
  • napraw ceramiki dekoracyjnej;
  • prac montażowych (biały montaż, dekoracje, sztukaterie itd.);
  • fugowania;
  • uszczelniania otworów itd.

Możliwość zastosowania pistoletu w konkretnym przypadku zależy od dwóch rzeczy: końcówki roboczej i wkładów. Niektóre modele pistoletow do kleju mają bardziej precyzyjne końcówki, dzięki którym można z powodzeniem wykonywać także drobne naprawy, natomiast inne mają tylko jedną, podstawową dyszę, jaka nie zapewnia tak dużej precyzji nakładania gorącego kleju. Same sztyfty zaś są różnej jakości – jedne zawierają kleje silniejsze, inne słabszy, dlatego błędem jest zakup najtańszych wkładów, byle tylko były odpowiedniego rozmiaru. Zwykle najtańsze wkłady klejowe do pistoletu są warte jeszcze mniej, niż się za nie płaci – mają gorsze właściwości, zużywają się szybciej albo nierównomiernie rozgrzewają.

Sztyfty klejowe najczęściej są przezroczyste (a ściślej rzecz ujmując przezroczysty będzie klej po rozgrzaniu) lub brokatowe. Powstają na bazie octanu etylo-winylowego albo poliamidu. Niektóre wkłady są niskotopliwe – używa się ich do łączenia powierzchni wrażliwych na wysoką temperaturę. Standardowe średnice wkładów to 7, 11, 12 mm.

Warto wiedzieć!

  • Pistolety do klejenia na gorąco mogą mieć różną moc (mniej więcej do 500 W). W przypadku tych najmocniejszych czas oczekiwania na rozgrzanie grzałki do temperatury roboczej zwykle wynosi mniej niż 2 minuty, natomiast w najsłabszych pistoletach może to zająć nawet czterokrotnie więcej czasu. Teoretycznie więc im większa moc, tym lepiej.
  • Skapywanie kleju. Wysoka moc sprzyja szybszemu wypływowi kleju również po odstawieniu na podpórkę. Z tym problemem można sobie poradzić, kupując droższy model z blokadą wypływu, ale to dodatek pojawiający się dopiero w klasie profesjonalnej i niżej zwykle należy zaopatrzyć się w podstawkę.
  • Oparcie – może nim być albo podstawka (stacja dokująca z „miseczką” zbierającą klej” albo prosta podpórka – pierwsza opcja najczęściej dotyczy pistoletów bezprzewodowych, a druga tych zasilanych z sieci.
  • Funkcje kontroli elektronicznej – to zaawansowane systemy umożliwiające idealną i precyzyjną kontrolę przesuwu sztyftu i płynną kontrolę mocy grzałki. W zastosowaniach hobbystycznych przydatne, ale niekonieczne, tym bardziej że to drogi gadżet, jednak przy klejeniu wielu elementów taki system oznacza większą wygodę i pewną oszczędność kleju.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.