Udostępnij
Skomentuj

Jak prawidłowo założyć wiertło do wiertarki?

Mocowanie i wymiana wierteł w uchwytach do wiertarki to z pozoru bardzo prosta czynność. Trzeba jednak wiedzieć, jak się za nią zabrać.

Prawidłowe zamocowanie wiertła w uchwycie wiertarki to podstawowy warunek skutecznego i bezpiecznego wykonania otworu.

Uchwyty SDS-Plus - jak włożyć wiertło do wiertarki?

Mocowanie takich rzeczy jak wiertła do betonu, koronki czy dłuta jest z zasady mocno intuicyjne i bardzo łatwe. Wystarczy włożyć dane narzędzie do uchwytu SDS-Plus i lekko docisnąć, aż usłyszymy kliknięcie, które potwierdzi prawidłowy montaż. Niezależnie od tego, czy będzie to wiertarka stołowa, wiertarka udarowa, wiertarka magnetyczna czy jakakolwiek inna - z żadną nie powinno być problemów.

Polecane wiertarki

Żeby zapewnić urządzeniom możliwie maksymalną żywotność, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeżeli chodzi o wiertło SDS-Plus, przed każdym montażem w uchwycie wszystko musi zostać dokładnie wyczyszczone. Wszelkie drobinki kurzu, cementu, pyłki – nic nie może pozostać na powierzchni. W drugiej kolejności trzeba z pomocą suchej szmatki pokryć chwyt wiertła odrobiną smaru tak, aby nie zostawić żadnych niepotrzebnych paprochów. Miej również na uwadze warunki, w jakich dokonujesz mocowania akcesoriów. Nigdy nie należy wkładać ich brudnymi rękoma. Mimo iż wspomniane wyżej zasady wydają się pozornie oczywiste, warto jednak o nich przypominać. Nie każdy o nich pamięta, a ich stosowanie może znacząco przedłużyć żywotność narzędzi.

Jak włożyć wiertło do wiertarki z mocowaniem SDS?

SDS to mocowanie, które posiadają na przykład wiertarki Makita. Rozwinięcie skrótu to Spannen dutch System – system mocowania narzędzi wymiennych. W roku 2016 takie uchwyty stały się globalnym standardem i zaczęły być używane zamiast kluczykowych; znaleźć je można w prawie każdej wiertarce, warto zatem wiedzieć, jak się z nimi obchodzić.

Zwróć uwagę na pewne detale. Przede wszystkim musisz pamiętać, iż – głównie w budżetowych, ekonomicznych narzędziach – zablokowanie wiertła w uchwycie wiertarki będzie wymagało nieco większej siły. Z reguły nie stanowi to zbytniego problemu, niemniej jest to system montażu beznarzędziowego, stąd też jeśli nie potrafisz wiertła założyć ręką, to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia mechanizmu.

Uchwyty SDS, jakie mają niektóre wiertarki Bosch czy wiertarki Celma, posiadają także określony zakres wielkości wierteł, z którymi są kompatybilne. Koniecznie zwróć uwagę na ten aspekt. To, że w uchwyt wchodzi np. większe wiertło SDS, wcale nie oznacza, że można go w nim użyć.

To, w jaki sposób doszło do uszkodzenia sprzętu, ma znaczenie i bardzo łatwo to rozpoznać. Jeśli zepsucie wiertarki wynikło z nieprawidłowego użytkowania, nie pomoże Ci nawet fakt, że jest ona wciąż na gwarancji. Koszty naprawy często są bardzo wysokie, dlatego też z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłaca się zakup nowego urządzenia.

Jak zdemontować narzędzia z uchwytów SDS-Plus?

Demontaż wiertła w uchwytach SDS-Plus jest równie prosty, jak jego zakładanie. Ciężko rozpisać ten proces szczegółowo, ponieważ całość sprowadza się tak naprawdę do wyjęcia wiertła. Najpierw koniecznie zadbaj o to, by tulejka mocująca została odciągnięta. Podobnie jak montaż, także i demontaż to czynność zupełnie beznarzędziowa, podczas której nie trzeba niczego odkręcać. Cały proces polega na zwolnieniu zabezpieczenia i wysunięciu narzędzia. Oczywiście, cały czas musisz uważać, aby przypadkiem nie zniszczyć w jakiś sposób wiertła tudzież samej wiertarki, sytuacje tego rodzaju nie mają jednak miejsca zbyt często.

Jak wyjąć wiertło z wiertarki?

Sprawa się komplikuje, jeśli wiertło utknęło w wiertarce. Powody takiego stanu rzeczy zazwyczaj są trzy. Po pierwsze – stal, z jakiej wykonane jest wiertło, może być zbyt miękka, co w rezultacie doprowadzi do jego deformacji. Po drugie, istnieje szansa, że używamy zbyt dużego wiertła, przez co wbija się ono niczym kołek i zakleszcza. Trzecia możliwość to rozbieżność pomiędzy chwytem a mechanizmem uchwytu. Bardzo często prowadzi to po prostu do rozpadu sprzętu. We wszystkich wymienionych wyżej wypadkach warto zwrócić się po poradę do ekspertów, którzy ocenią rodzaj problemu i dobiorą odpowiednią „odtrutkę” umożliwiającą jego rozwiązanie.

Jak wymienić wiertło w prostym uchwycie wiertarskim?

Jak odkręcić uchwyt wiertarski? Proste uchwyty wiertarskie pozwalają na zamocowanie w nich wierteł o okrągłym trzpieniu. Te podtrzymywane są przez trzy łapy, wysuwane z tulei mocującej. Chcąc dopasować odpowiednio średnicę do wielkości wiertła, najlepiej wykorzystać kluczyk z mechanizmem zębatym. Można też dokręcić je ręcznie, jednak montaż może nie być wtedy aż tak skuteczny. Pamiętaj, że proste uchwyty wiertarskie nie utrzymają wierteł tak solidnie, jak wszelkie odmiany systemu SDS.

Jak widać, montaż i demontaż narzędzi w różnego rodzaju uchwytach wiertarskich to rzecz prosta, choć wymagająca odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Niemniej jednak przy zachowaniu wszystkich podstawowych zasad oraz ostrożności nie powinniśmy z tym mieć większych problemów. Dobra konserwacja sprzętu zapewni nam bezpieczne wiercenie.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.