Udostępnij
Skomentuj

Jaką niszczarkę do papieru wybrać? Niszczarki do biura i do domu

Zadbaj o poufne dane. Dowiedz się, jaka niszczarka do papieru jest niezbędna do biura, a jaka do domu.

Jaka niszczarka do biura? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ochrona danych osobowych kojarzona jest głównie z aplikacjami mobilnymi czy oszustami telefonicznymi. Obok niej warto też nie zapominać o dokumentach i listach z poufnymi danymi osobistymi, które są wytwarzana codziennie zarówno w przestrzeni biura, jak i domu. Twoja najlepsza obrona przed złodziejami tożsamości to niszczarka do papieru, która rozdrabnia kartki na malutkie paski lub ścinki wielkości konfetti. Dostępne na rynku modele mają bardzo szerokie przeznaczenie. Poznaj najlepsze rozwiązania do użytku firmowego i osobistego.

Dlaczego warto kupić niszczarkę do papieru? Jeśli uważasz, że niszczarka biurowa to niepotrzebny i zbędny wydatek, pomyśl o liczbie papierów z poufnymi informacjami, które lądują na co dzień w koszu na makulaturę w Twojej firmie. Aby dane osobowe pracowników i klientów nie dostały się w niepowołane ręce, niszczarka Fellowes zamieni umowy, zestawienie płac, dane sprzedażowe, wyciągi z kart firmowych, faktury VAT, projekty marketingowe, akta pacjentów i wiele innych w drobne ścinki, i to bezpowrotnie, w kilka sekund.

O największym potencjale niszczarki do biura świadczy liczba kartek, które może zniszczyć jednorazowo, szybkość pracy, pojemność kosza i poziom bezpieczeństwa. Zdając sobie sprawę z zagrożeń płynących z kradzieży danych, warto wybrać profesjonalny sprzęt biurowy od cenionych producentów. Niszczarka Rexel poradzi sobie nawet z 20 sztukami papieru jednocześnie w nieprzerwanym cyklu. W dużej firmie z przepełnionym archiwum niszczarka HSM zniszczy niepotrzebne i nieaktualne dokumenty łącznie z laminowanymi okładkami.

Rodzaje niszczarek do papieru

Niezależnie od tego, czy wybierasz niszczarkę do biura lub domu, takie aspekty jak pojemność kosza, kontrola zapełnienia przez zastosowane okna i łatwość opróżnienia nie mogą być pominięte. Niszczarka z pojemnikiem na ścinki to niezawodne i gotowe rozwiązanie do biura. Pojemność kosza dochodzi od 3 do 83 L. Niszczarka na kosz pozwala na wygodne umieszczenie urządzenia na istniejącym zbiorniku na odpady. W otwartej przestrzeni pracującej z tak zwanymi boksami warto wybrać niszczarkę, którą można schować pod biurkiem.

Na recepcji czy w urzędzie zdecydowanie lepiej mieć wysoki sprzęt biurowy jak niszczarka Wallner. Rozwiązanie to ma wiele korzyści. Głównym zadaniem urządzenia z poziomami bezpieczeństwa P-4 i P-5 jest trwałe niszczenie bardzo poufnych dokumentów, ale warto wspomnieć o takich zaletach jak pionowa konstrukcja, która nie wymaga od pracownika nadmiernego schylania. Niszczarka z pojemnym, 40 l, koszem i zamontowanymi kołami to wygoda i wydajność w jednym. Można użyć jej w sali konferencyjnej lub opróżnić w głównym koszu na makulaturę.

Jak działa niszczarka do papieru bez kosza? We wnętrzu głowicy znajduje się mechanizm, który wprawia w ruch wypełniony stalowymi ostrzami wałek tonący, który zamienia wsadzony do szczeliny dokument w drobne paski. Przepołowiony na dziesiątki kawałków papier następnie trafia na biurko lub do podłożonego pojemnika na makulaturę. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że przenośna niszczarka do papieru swoje zastosowanie znajdzie przede wszystkim w domu przy niszczeniu kserokopii, notatek, czy niechcianych ulotek, którymi wypełniona jest skrzynka na listy.

Najważniejsze parametry i funkcje niszczarek

Kolejną istotną kwestią jest sposób niszczenia i rodzaj powierzchni, które można pociąć. Oferowane modele przekształcają dokumenty w paski lub ścinki. Oprócz cięcia gładkiego papieru dochodzi do tego plastik. Bardziej zaawansowane modele, jak niszczarka do płyt CD, poradzą sobie ze zniszczeniem identyfikatora pracowniczego, starego dowodu czy paszportu, arkuszy papieru ze zszywkami i spinaczami, a nawet z kartami kredytowymi. Urządzenie z klapką ochronną zabezpiecza przed twardymi odpryskami, które mogłyby trafić do oczu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze niszczarki do dokumentów? Między innymi na średnią prędkość niszczenia. Cykl pracy bez przerw w zaawansowanych niszczarkach może wynosić nawet 45 minut. Niszczarka Tracer z funkcją cofania zapewnia nieocenioną pomoc, kiedy przez przypadek wsadzisz do szczeliny tnącej niewłaściwy dokument, a automatyczny system kontrolujący przegrzanie zabezpieczy sprzęt przed powstaniem awarii. Co ważne, urządzenie do cięcia papieru posiada także czujnik automatycznie zatrzymujący pracę noży, który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu przez dzieci czy zwierzęta.

Polecane niszczarki do papieru

W pracy biurowej przede wszystkim istotna jest szybkość, bezpieczeństwo i komfort wykonywania obowiązków. W przestrzeni otwartej wypełnionej dźwiękiem stukania w klawiaturę i rozmów telefonicznych niezastąpiona może okazać się niszczarka do papieru, która generuje niski poziom hałasu. Niezwykle ważne są także określone normy bezpieczeństwa DIN, wskazujące na poziom zniszczenia poufnych dokumentów. System ten chroni przed wyciekiem poufnych danych. Im są bardziej tajne, bym bardziej defragmentuje się dokument. Jak to wygląda w praktyce?

  • Poziom P-1 i P-2: Dokumenty ogólnego użytku i wewnętrzne o standardowym formacie A4 pocięte na paski o szerokości od 12 do 6 mm. Niszczarki do papieru z taką normą przeznaczone są do użytku domowego, w tym niszczenia ulotek promocyjnych lub marketingowych, osobistych notatek lub dokumentów, na których nie widnieją poufne informacje lub dane osobowe.
  • Poziom P-3 i P-4: Dokumenty poufne i tajne pocięte na drobne ścinki o szerokości od 6 do 2 mm. Od tych poziomów zaczynają się niszczarki przeznaczone do użytku biurowego. Zniszczą wszelkiego rodzaju umowy i rachunki, pocztę przychodzącą, ankiety i kwestionariusze osobowe wypełniane w gabinetach lekarskich i wiele więcej. Złożenie w całość i przeczytanie drobno pociętych kartek papieru jest niemożliwe.
  • Poziom P-5 i P-6: Dokumenty ściśle tajne pocięte na mikrościnki mniejsze niż 2 mm. Norma, którą posiadają profesjonalne urządzenia biurowe. Kartka o formacje A4 zostaje rozdrobniona na około 3800 tysięcy elementów, dlatego tożsamość firmy, pracowników i klientów jest wyjątkowo zabezpieczona.

Jaka niszczarka do domu? Cechy charakterystyczne

Nawet jeśli nie jesteś pracownikiem biurowym i uważasz, że nie masz nic do ukrycia, niszczarka do papieru domowa to urządzenie, dzięki któremu skutecznie ochronisz poufne dane osobowe. Dlaczego to takie ważne? Kosz na śmieci to skarbnica dla złodziei tożsamości wypełniona niechcianymi listami z wyciągami bankowymi i rachunkami za telefon. Na każdym z nich widnieje Twoje imię i nazwisko, adres, telefon, mail i wiele innych informacji, które mogłyby się dostać w niepowołane ręce.

Chociaż coraz więcej spraw można załatwić przez internet z podpisem elektronicznym, część listów czy paczek dostarczanych do domu zawiera informacje kontaktowe. Mniejsza niszczarka Hama sprawdzi się do niszczenia niepotrzebnej poczty z ofertami handlowymi czy do cięcia etykiet nadawczych z kartonów wysyłkowych, o których wielu z nas zapomina, czy rachunków i faktur VAT dołączanych do zamówień online. Kompaktowe urządzenie o pojemności 10 l idealnie zmieści się na biurku, więc zaoszczędzisz dużo miejsca na laptop, drukarkę, czy notatnik na blacie.

Kiedy obok danych osobowych w grę wchodzą poufne dane firmowe, gdy pracujesz z domu, na tak zwanym home office, zwykłe podarcie kartki na pół lub jej zgniecenie jest niewystarczające. Nielegalne pozyskanie danych z łatwego do odtworzenia dokumentu może doprowadzić do takiego przestępstwa jak uzyskanie kredytu w czyimś imieniu. Stylowa niszczarka Opus o pojemności 20 l umożliwia najbardziej skuteczne, czyli mechaniczne niszczenie poufnych informacji. Tylko to rozwiązanie daje gwarancję, że nikt nie odczyta niejawnych informacji z wydrukowanych kopii umów czy projektów.

Ile kosztuje niszczarka do papieru?

Czy istnieją tanie niszczarki do 100 zł do domu? Czym charakteryzują się dobre i tanie niszczarki do papieru? Przeznaczone są przede wszystkim do okazyjnego użytku. Dlatego obok ceny ważna jest kompaktowa konstrukcja. Dostępne na rynku modele występują w wersji bez kosza, które można połączyć z dowolnym pojemnikiem na odpady. Wygodnym i łatwiejszym do zachowania czystości rozwiązaniem jest niszczarka z gotowym koszem, którego pojemność wynosi 7 lub 10 l. Czas pracy niszczarek domowych jest ograniczony. W porównaniu do biurowych odpowiedników ich wydajność jest znacznie skromniejsza. W jednym cyklu potrafią zniszczyć do 10 arkuszy papieru.

Niszczarki do 200 zł do domowego biura i małej firmy muszą być dostosowane do typu i charakteru pracy, a także częstotliwości używania. W takich sytuacjach obraca się znacznie większą ilością dokumentów. Niszczarka do wszystkiego powinna mieć dużą moc i dłuższy czas pracy. Bardzo istotna jest norma bezpieczeństwa, bo oprócz własnych danych, musisz zabezpieczyć poufne informacje o firmie i klientach. Dlatego, jeśli pracujesz zdalnie w banku, w księgowości lub w dziale HR., musi być ona jak najwyższa. Ważny aspekt to także cicha praca urządzenia.

Najlepsze niszczarki do 500 zł do średniej i dużej firmy to też dobry wybór. Decydując się na niezawodny sprzęt biurowy, jak profesjonalna niszczarka do dokumentów dla Twojego przedsiębiorstwa, nie musisz się martwić wysoką ceną. Rekomendowane przez ekspertów urządzenia w tym przedziale cenowym wyróżnia wysoki poziom bezpieczeństwa P-4 i szybka praca bez przerw, a także pojemne, nawet 25 L kosze. Jeśli potrzebujesz jeszcze większej wydajności, szeroka oferta producentów to gwarancja, że znajdziesz urządzenie z zaawansowanymi funkcjami jak niszczarka przemysłowa.

Jaka niszczarka zgodna z RODO?

Dyrektywa o ochronie danych osobowych RODO, która została wprowadzona przez UE, narzuca na każdy podmiot obracający obcymi danymi obowiązek kontroli i analizy przebiegu informacji w celu uniknięcia ich kradzieży. Jaką rolę odgrywa niszczarka do papieru w RODO? Przechowywane na dyskach komputerów lub wydrukowane i archiwizowane w segregatorach dokumenty są narażone na niepożądany przeciek. W tego rodzaju sytuacjach najlepiej sprawdzi się profesjonalny sprzęt biurowy o wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Zalegające i nieaktualne dokumenty lub te do wglądu wyznaczonych osób, mogą być nieodwracalnie usunięte, jeśli wybierzesz sprzęt o zaskakującym poziomie bezpieczeństwa P-3 jak niszczarka Kobra. Warto pamiętać o tym, że w przypadku poufnych danych przedsiębiorstwa, pracowników lub kontrahentów, niezbędne jest urządzenie rozdrabniające papier o standardowym formacie A4 lub mniejszy na mikrościnki. Umowa, karta identyfikacyjna pracownika czy płyta CD, która przejdzie przez urządzenie o takiej normie, jest niemożliwa do odzyskania ani ponownego odczytania.

Jeśli nadal nie wiesz, którą niszczarkę do papieru do biura i do domu wybrać, pomocny może okazać się nasz ranking niszczarek. Tworzony jest na podstawie popularności konkretnych produktów i tego, jak często pojawiają się w koszykach naszych klientów. Możesz poczytać przydatne opinie ekspertów bezpośrednio na stronie modelu i porównać go z urządzeniami innych producentów, w tym samym przedziale cenowym. Dzięki temu łatwiej dobierzesz niszczarkę do swoich potrzeb i do tego, jak często będziesz z niej korzystał jeszcze przed samym zakupem.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.