Pierwsze użycie patelni – jak przygotować patelnię do użytku?

| 0 Komentarzy
Zakup dobrej patelni może okazać się niemałym wydatkiem, ale jeśli o nią zadbasz, będzie inwestycją na lata.

Jak przygotować patelnię do pierwszego użycia?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnię bez dobrej patelni, a nawet kilku. Producenci proponują mnóstwo ciekawych rozwiązań, a na rynku znaleźć można setki modeli w konkurencyjnych cenach. Tak wiele możliwości to nie lada wyzwanie podczas wyboru odpowiedniego naczynia, ale to dopiero pierwszy krok. Gdy zdecydujesz się już na konkretny model, zapoznaj się z zasadami pielęgnacji, dzięki którym Twoja patelnia będzie Ci służyć przez długie lata.

Polecane patelnie

Pierwsze użycie patelni – o czym pamiętać?

Zakup odpowiedniej patelni nie musi koniecznie zrujnować domowego budżetu. Na rynku znaleźć można sporo wielofunkcyjnych modeli, które kupisz za mniej niż 50 złotych. Jeśli jednak zależy Ci na wieloletniej inwestycji, świetnej jakości i doskonałych posiłkach, warto rozejrzeć się za znaną marką i solidnym materiałem, z którego wykonana jest np. patelnia Zwieger. Takie parametry oczywiście zostawiają ślad w postaci wyższej ceny.

Jeśli kupujesz sprzęt na lata, warto zwrócić szczególną uwagę na sposób pielęgnacji. Większość producentów zwraca uwagę na to, że właśnie odpowiednie dbanie o patelnię jest kluczem do jej niezawodnej długowieczności. Zabiegi pielęgnacyjne mogą wydawać się skomplikowane lub zbyteczne, ale zaufaj nam, warto poświęcić na nie czas.

Niezależnie od tego, czy w Twojej kuchni króluje podział na osobne patelnie do naleśników, kiełbasek i kotletów, czy należysz raczej do grupy, dla której patelnia do jajek jest tym samym naczyniem, którego używasz, podgrzewając kawałek pizzy, czy smażąc racuchy – sprzęt, o który dbasz, będzie Cię cieszył długowiecznością, nawet przy częstym używaniu. Najważniejsza jednak jest pielęgnacja przed pierwszym użyciem.

Od czego zacząć? Przede wszystkim sprawdź, z czego wykonana jest dana patelnia. Patelnia grillowa, mimo że podobna do innych modeli, może być powleczona różnego rodzaju materiałami, patelnie nieprzywierające będą wymagały innej pielęgnacji niż na przykład tradycja patelnia żeliwna. Zapoznaj się z informacją producenta lub upewnij się, że opis produktu faktycznie się z nim zgadza.

Każdy materiał charakteryzuje się szczególnymi parametrami, dlatego uniwersalna szkoła pielęgnacji naczyń niewiele tu pomoże. Warto więc przeanalizować krok po kroku najważniejsze czynności, dzięki którym Twoja patelnia długo będzie jak nowa. Uniwersalną zasadą, którą faktycznie należy stosować przy patelni z dowolnego materiału, jest specjalne traktowanie przed pierwszym użyciem.

Pierwsze użycie patelni krok po kroku

Jeśli wiesz, z jakich materiałów wykonana jest Twoja patelnia, przed pierwszym użyciem zapoznaj się z charakterystyką pielęgnacji odpowiedniej dla danego modelu. Większość powłok wymaga powtarzania specjalnych czynności pielęgnacyjnych co jakiś czas, niektóre wystarczy zabezpieczyć po prostu przed pierwszym użyciem.

  • Pierwsze użycie patelni teflonowej

Patelnie teflonowe cieszą się ogromną popularnością, a ich uniwersalne modele znajdą zastosowanie niemal w każdej kuchni. Delikatna powierzchnia wymaga specjalnego traktowania, ale często idzie w parze z wygodnymi funkcjami, takimi jak powłoka nieprzywierająca czy niewielka waga naczynia.

Czeka Cię pierwsze użycie patelni? Tefal, będący najpopularniejszym producentem, rozpoczyna instrukcję od zdjęcia opakowań i etykiet. Trudno o bardziej trafny pierwszy krok. Brzmi zabawnie, ale warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem na naczyniu nie zostały resztki cienkiej folii, łatwe do przeoczenia. Pozostawienie ich na rozgrzanej patelni może grozić pożarem. Patelnię należy umyć w ciepłej wodzie ze środkiem myjącym, na przykład delikatnym płynem do naczyń. Następnie wytrzeć dokładnie ręcznikiem kuchennym lub papierowym.

Dodatkowo w przypadku produktów z wewnętrzną powłoką nieprzywierającą, należy podgrzewać patelnię przez 30 sekund, po czym rozprowadzić łyżeczkę dowolnego jadalnego oleju czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym na całej powierzchni wewnętrznej. Nadmiar oleju należy usunąć, a samą czynność powtarzać co jakiś czas, w celu utrzymania właściwości nieprzywierających naczynia. Należy także pamiętać, by podczas smażenia nie używać metalowych sztućców, które mogą łatwo uszkodzić powłokę patelni teflonowej.

  • Pierwsze użycie patelni granitowej

Patelnie granitowe cieszą się sporą popularnością, a dzięki połączeniu trwałości i estetycznego wyglądu granitu, świetnie uzupełniają nowoczesną kuchnię. Tego typu naczynia są też o wiele mniej podatne na uszkodzenia niż patelnie teflonowe, a jednocześnie producenci dbają o to, by ich modele wyposażone były w nieprzywierającą powłokę, dzięki której także one nadają się do smażenia bez tłuszczu.

Świetnym przykładem jest patelnia Zwieger. Przed pierwszym użyciem wystarczy dobrze umyć ją pod bieżącą wodą ze środkiem myjącym i wytrzeć do sucha – tę czynność warto wykonać dokładnie po każdym użyciu. Większość patelni granitowych, dzięki ich wyjątkowej trwałości, można także myć w zmywarce, warto jednak upewnić się, że producent wskazał na taką możliwość.

  • Pierwsze użycie patelni tytanowej

Patelnie o powłoce tytanowej charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami, a smażone na nich posiłki można przygotować bez dodatku tłuszczu. W dodatku powłoka tytanowa jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych, uznaje się ją za materiał antyalergiczny. Jeśli więc cenisz sobie zdrowie i niskotłuszczową dietę, warto zainwestować w tego typu naczynie.

Za wyjątkowe parametry tego materiału trzeba jednak zapłacić nieco więcej niż w przypadku innych, popularnych powłok. Jeśli jednak zdecydujesz się na tę inwestycję, warto zadbać, by służyła przez lata. Zarówno przed pierwszym, jak i po każdym kolejnym użyciu, patelnię tytanową należy wyczyścić gorącą wodą. Nie zaleca się stosowania chemicznych środków, aczkolwiek przy silnych zabrudzeniach można do wody dodać odrobinę delikatnego płynu do naczyń.

Patelni tytanowej nie myjemy na ogół w zmywarce, ponieważ może uszkodzić delikatną powłokę zapobiegającą przywieraniu. Podczas mycia należy pamiętać o użyciu delikatnej gąbki i unikać wszelkiego rodzaju szorstkich myjek. Po myciu naczynie powinno się dokładnie wytrzeć. Ważne, by czynności te powtarzać po każdym użyciu, kiedy tylko patelnia będzie miała odpowiednią temperaturę.

  • Pierwsze użycie patelni żeliwnej

Patelnie żeliwne charakteryzują się wyjątkową żywotnością, a dzięki charakterystyce materiału, posiadają mnóstwo udogodnień, których nie znajdziesz w innego typu modelach. Niektóre posiłki niemal wymagają przygotowania w tego typu naczyniach, szczególnie jeśli ich gotowanie obejmuje zarówno smażenie na palniku, jak i pieczenie w piekarniku.

Ten szczególny rodzaj patelni wymaga także wyjątkowej pielęgnacji, zwłaszcza przed pierwszym użyciem. Aby odpowiednio przygotować patelnię do pracy, należy rozgrzać piekarnik do temperatury 200–250 stopni Celsjusza. W międzyczasie żeliwną patelnię należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Co ciekawe, użycie płynu wymagane jest tylko za pierwszym razem, chyba że nie będziesz w stanie usunąć zabrudzeń z pomocą samej wody. Nie jest to jednak wskazane i może doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej powłoki, a tym samym wpłynąć na właściwości naczynia.

Umytą patelnię należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, tak by nie zostały na niej resztki płynu. Następnie naczynie trzeba osuszyć ręcznikiem. Na suche akcesorium nakładamy cienką warstwę oleju jadalnego lub smalcu. Tak przygotowane naczynie wkładamy do rozgrzanego piekarnika wierzchem do góry, uprzednio zabezpieczając blachę folią aluminiową. Po godzinie wyłączamy piekarnik i studzimy w nim naczynie, aż osiągnie pokojową temperaturę.

Brzmi jak sporo pracy i czasu? Być może, jednak to proces, który zachowa właściwości żeliwnej patelni na długie lata. Warto poświęcić kilkadziesiąt minut, aby później cieszyć się doskonałymi właściwościami tego wyjątkowego naczynia. Odpowiednio zadbane z pewnością odwdzięczy się smakiem potraw, które będziesz w nim przygotowywać.

  • Pierwsze użycie patelni ceramicznej

Patelnie ceramiczne prezentują się wyjątkowo estetycznie, a ich funkcjonalność często dorównuje modelom, wykonanym z innych materiałów. Oczywiście, jak w przypadku innych powłok, na to, jak długo będzie służyć, wpływ ma pierwsze użycie patelni. Ambition na przykład posiada w ofercie piękne naczynia, które będą cieszyć oko i zapewniać doskonały smak posiłków, jeśli po zakupie patelni poświęcimy im parę dodatkowych chwil.

Przed pierwszym użyciem umyj patelnię z pomocą wody i płynu do naczyń, a następnie wytrzyj dokładnie bawełnianą ścierką. Rozgrzej palnik i postaw na nim naczynie na pół minuty, a następnie wlej na patelnię łyżkę jadalnego oleju i rozetrzyj równomiernie na wewnętrznej powłoce, na przykład za pomocą papierowego ręcznika. Jeśli powtórzysz zabieg co kilka miesięcy, Twoja patelnia wróci do niemal fabrycznego stanu.

Jak wyczyścić patelnię przed pierwszym użyciem?

Nieważne, czy to pierwsze użycie patelni grillowej, czy uniwersalnej, po zakupie należy je bezwzględnie bardzo dokładnie wyczyścić. Dlaczego? Opakowania, naklejki i etykietki mogą bowiem zostawiać resztki kleju lub innych szkodliwych substancji, które nie tylko mogą wpłynąć na smak czy walory posiłków, ale także, w wyjątkowych przypadkach, spowodować niebezpieczeństwo pożaru.

Ponadto, większość modeli posiadających nieprzywierającą powłokę, a więc pozwalających na beztłuszczowe smażenie, wymaga pokrycia wewnętrznej części patelni cienką warstwą oleju. Zabieg ten będzie bezskuteczny, jeśli uprzednio nie wyczyścisz patelni, usuwając z niej kurz czy fabryczny pył. Wiele patelni wykonanych jest z materiału, który wymaga delikatnego traktowania, zwróć więc uwagę na gąbki i ścierki, których użyjesz do mycia naczynia.

Pamiętaj, że losy Twojej patelni zależeć będą już od pierwszego użycia. Poświęć jej parę dodatkowych chwil i ciesz się jej funkcjonalnością przez długie lata.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.