Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Pax Nova – wymagania sprzętowe

Na komputery osobiste zmierza kolejna kosmiczna strategia typu 4X. Czy znane są jej wymagania sprzętowe?

Zanim przejdziemy do opisywania produkcji, warto wyjaśnić, co oznacza termin 4X. Składają się na niego cztery angielskie słowa – explore, expand, exploit, exterminate. Za przygotowanie gry Pax Nova odpowiada niezależne studio Grey Wolf Entertainment, które ma na koncie inną kosmiczną produkcję, a mianowicie Dawn of Andromeda.

Pax Nova – informacje ogólne o grze

Do premiery tytułu pozostało jeszcze kilka miesięcy, jednak już teraz wiemy o nim całkiem sporo. Twórcy ogłosili również oficjalne wymagania gry. Dzięki temu łatwo wskażemy, jaki dokładnie sprzęt pozwoli na obsługę niskich, średnich oraz wysokich detali graficznych.

 • Producent – Grey Wolf Entertainment
 • Wydawca – Iceberg Interactive
 • Data premiery – kwiecień 2019 roku
 • Tryb gry – single player

Pax Nova – fabuła, mechanika, detale

Jak można się domyślić, gra opowiada o dalekiej przyszłości, w której ludzkość opracowała technologię pozwalającą na podróżowanie do innych układów planetarnych. Szybko okazuje się, że jest to jej jedyna szansa na przetrwanie, ponieważ planeta Ziemia przestaje być miejscem zdatnym do życia. Wynika to z ogromnego zanieczyszczenia oraz fatalnej sytuacji politycznej, przez którą na ziemskim globie wciąż prowadzone są wojny.

Wszystko to sprawia, że ludzkość musi szukać nowego domu. W tym celu odwiedza planetę Eos. Co ważne, rozgrywka w Pax Nova nie ograniczy się wyłącznie do jednego globu i samej ludzkości. Twórcy przygotowują bowiem grę, w której dostaniemy możliwość pokierowania trzema rasami i aż 15 frakcjami. Jak wskazują zasady gier 4X, obejmując kontrolę nad frakcją, zajmujemy się eksplorowaniem przestrzeni kosmicznej (będziemy mogli odkrywać nowe układy planetarne), walką z przeciwnikami (do tego dojdą jeszcze kosmiczny piraci), rozszerzaniem swojej strefy wpływów, a także zdobywaniem i wykorzystywaniem zasobów, które pozwolą nam zbudować imperium.

Warto podkreślić, że Pax Nova zapewni nam sporą swobodę rozwijania swojej frakcji. Możemy postawić na styl agresywny, polegający na ciągłych wojnach o nowe ziemie lub na dyplomację. Rozgrywka realizowana jest zarówno w kosmosie, jak i na powierzchniach planet, które są generowane proceduralnie (technologia znana między innymi z gry No Man’s Sky). Każda z nich wyróżnia się własną specyfiką, warunkami panującymi na powierzchni, a także rdzennymi mieszkańcami. Jakby tego było mało, na każdej planecie możemy wziąć udział w wybranych wyzwaniach i zadaniach.

Oczywiście skupić możemy się również na rozwoju imperium poprzez zwiększenie możliwości jednostek czy też odkrywanie nowych technologii. Pod tym względem nasze możliwości są bardzo szerokie, co ma stanowić o sile gry. Wszystko to zostało uzupełnione za sprawą bardzo atrakcyjnej oprawy graficznej. Wrażenie robi zarówno przestrzeń kosmiczna, jak i powierzchnie planet oraz modele postaci, statków i jednostek. Pod tym względem gra przypomina nieco produkcję Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/43741379_269142380474219_7306295452796715008_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=9114272aa529e1b721c21c95a8415f9d&oe=5CACB84C

Pax Nova – wymagania sprzętowe

Gra ma wyróżniać się również bardzo dobrą optymalizacją, dzięki której zasoby komputera będą wykorzystywane w sposób odpowiedni. Związane jest to także z całkiem niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Pax Nova – minimalne wymagania gry

 • Procesor: Intel Core i3 3.0 GHz
 • Karta graficzna: 1 GB, Nvidia GeForce GTX 460 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • System operacyjny: Windows Vista/7/8/10 64-bit

Pax Nova – rekomendowane wymagania gry

 • Procesor: Intel Core i5 4.0 GHz
 • Karta graficzna: 2 GB, Nvidia GeForce GTX 660 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • System operacyjny: Windows Vista/7/8/10 64-bit

Pax Nova – jaki komputer do gry?

Jak widać, z obsługą wysokich detali graficznych nie powinny mieć problemu maszyny ze średniej półki jakościowej i cenowej. Najważniejszym podzespołem wydaje się procesor – modele dwurdzeniowe zapewnią płynną rozgrywkę na niskich detalach, natomiast układy z co najmniej czterema rdzeniami i wysokim taktowaniem pozwolą nam odkryć pełną szczegółowość przygotowanej oprawy. Do tego warto dołożyć przyzwoitą kartę graficzną z 2 GB pamięci własnej oraz kości RAM typu DDR4.

Pax Nova – jaki laptop do gry?

Decydując się na laptopa za około 3000 złotych, zapewnimy sobie spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez grę Pax Nova. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, powinien dysponować on czterordzeniowym układem CPU (np. i7-7700HQ), 8 GB RAM oraz dedykowaną jednostką graficzną z 2 lub 4 GB pamięci własnej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.